Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Wasza Świątobliwość, dla mnie, jako buddysty, jesteś bardzo ważną osobą. Na przykład w snach, kiedy odczuwam zagrożenie, automatycznie myślę o Karmapie. Ciekawi mnie bardzo, jak to wygląda z Twojej strony, świadomość, nie chcę powiedzieć obciążenia, ale tego, że naprawdę wielu ludzi za Tobą podąża i polega na Tobie?

JŚK: Nie widzę tego w ten sposób. Wychodzę z założenia, że ludzie nie modlą się do mnie osobiście. Tak naprawdę modlą się do Karmapy, który reprezentuje całą linię Karmapów: od pierwszego do siedemnastego. Modląc się do Karmapy, modlimy się do nich wszystkich. Ja sam również, modląc się za innych ludzi, zwracam się do Karmapów. Kiedy ludzie modlą się, ja również modlę się, by dzięki sile tej nieprzerwanej linii, ich życzenia się spełniły.
... Mam pytanie w związku powyższą wymianą zdań. Karmapa sam się modli do "swojej" linii?
Może modli się w tym sensie do wszystkich Buddów?

pozdrawiam
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

karuna pisze:... Mam pytanie w związku powyższą wymianą zdań. Karmapa sam się modli do "swojej" linii?
Może modli się w tym sensie do wszystkich Buddów?
Utrzymywanie mocnych związków z linią przekazu, której nauki się kontynuuje poprzez ponowne odrodzenie jako najwyższy nauczyciel tej linii, jest istotą tradycji Kagyu. Karmapa naucza jako swoja własna inkarnacja, ale to nie oznacza, że nie musi mieć wglądu w przekaz z poprzednich żywotów. Modlitwa, jak rozumiem, tworzy dostęp do tego przekazu. Myślę, że to jest bardziej kwestia uruchomienia pewnych pokładów wiedzy zgodnej z wielowiekowym nauczaniem. Również, jak mi się wydaje, pewnych pól mocy, które pozostawia po sobie każdy ważniejszy nauczyciel nauczający w tradycji tybetańskiej także na poziomie tajemnym, jak przyjmują praktykujący. Ja w ten sposób to pojmuję.

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Bardzo Ci dziękuję. Ciekawe informacje.

:namaste:

Jeszcze, o ile możliwe, można coś o wymienionych polach mocy?

pozdrawiam serdecznie
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

karuna pisze:Jeszcze, o ile możliwe, można coś o wymienionych polach mocy?
Niewiele na ten temat wiem, ma to niewątpliwie związek z polami mocy buddów i bodhisattwów (aspektów oświeconego umysłu wyrażonych w praktyce poprzez różne formy medytacyjne), bo przecież Karmapa realizuje ten właśnie potencjał w najwyższym stopniu. Karmapowie mogą np. sami być przedstawieni w postaci formy, na którą się medytuje, jak np. XVI, XV czy VIII Karmapa. Może Paolo coś więcej na ten temat napisze.

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Dziękuję.

k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

karuna pisze:
Wasza Świątobliwość, dla mnie, jako buddysty, jesteś bardzo ważną osobą. Na przykład w snach, kiedy odczuwam zagrożenie, automatycznie myślę o Karmapie. Ciekawi mnie bardzo, jak to wygląda z Twojej strony, świadomość, nie chcę powiedzieć obciążenia, ale tego, że naprawdę wielu ludzi za Tobą podąża i polega na Tobie?

JŚK: Nie widzę tego w ten sposób. Wychodzę z założenia, że ludzie nie modlą się do mnie osobiście. Tak naprawdę modlą się do Karmapy, który reprezentuje całą linię Karmapów: od pierwszego do siedemnastego. Modląc się do Karmapy, modlimy się do nich wszystkich. Ja sam również, modląc się za innych ludzi, zwracam się do Karmapów. Kiedy ludzie modlą się, ja również modlę się, by dzięki sile tej nieprzerwanej linii, ich życzenia się spełniły.
... Mam pytanie w związku powyższą wymianą zdań. Karmapa sam się modli do "swojej" linii?
Może modli się w tym sensie do wszystkich Buddów?

pozdrawiam
k
Tak, Karmapa modli się do swojej linii przekazu. Praktykuje też różne guru jogi Karmapy. Co więcej, jeśli zwrócisz uwagę na to jak obecny Karmapa wypowiada się o swoich "poprzednich inkarnacjach". On nie mówi "ja w swojej poprzedniej inkarnacji" tylko "mój poprzednik". Karmapa oznacza aktywność Buddów. Tradycyjnie mówi się, że każdego, kto wyraża aktywność Buddów można nazywać "Karmapa", ale istniała w Tybecie szczególna linia urzeczywistnionych mistrzów, którzy wyrażali aktywność wszystkich Buddów. Nazywano ich Karmapami. Przy czym w przypadku Pierwszego mistrza tej linii Dysum Czienpy, tytuł "Karmapa" był jego sekretnym imieniem. Dopiero kolejni mistrzowie tej linii oficjalnie używali tytułu Karmapa.
Druga rzecz, która pomoże ci lepiej zrozumieć, że Karmapa tylko pozornie modli się do siebie samego. Otóż...Wiele lat temu w Klasztorze Rumtek Czimi Rinpocze przebywał w jednym pokoju z XVI Karmapą, który powtarzał jakąś mantrę. Kiedy zaczął uważnie przysłuchiwać się Karmapie...na jego twarzy pojawiło się zdumienie…Okazało się, że Karmapa powtarza: karmapa cienno, karmapa cienno, karmapa cienno...czyli Karmapo myśl o mnie, Karmapo myśl o mnie....
Czimi Rinpocze zapytał:
- Karmapo, czy ty się modlisz do siebie?
Karmapa odpowiedział:
- Czimi...jesteś głupi! Przecież Karmapa to aktywność wszystkich Buddów. Mnie tylko nadano takie imię. Ja się tylko modlę oto, aby aktywność wszystkich Buddów się rozprzestrzeniała.
Ps.
Pole mocy lamy oznacza, że aktywność lamy nie zanika w chwili śmierci jego ciała, ale jest stale obecna i dostępna. W każdym miejscu i czasie.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Miałem przypuszczenia, że "coś" się za tym kryje.

Tu chyba chodzi (może) o skromność tych Mistrzów, i też tajemnicę.
Przykładowo Dalajlama potrafi mówić, że jest tylko zwykłym buddyjskim mnichem, który przypadkowo został Dalajlamą... I temu podobne wypowiedzi, też na temat inkarnacji Dalajlamów...

:namaste:
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

karuna pisze:Miałem przypuszczenia, że "coś" się za tym kryje.

Tu chyba chodzi (może) o skromność tych Mistrzów, i też tajemnicę.
Przykładowo Dalajlama potrafi mówić, że jest tylko zwykłym buddyjskim mnichem, który przypadkowo został Dalajlamą... I temu podobne wypowiedzi, też na temat inkarnacji Dalajlamów...

:namaste:
k
Tak, ale ja pisałem o nieco innej rzeczy. Zauważ, że wielu Karmapów miało wizje swoich poprzedników, którzy udzielali im nauki, porady itp. Na przykład II Karmapa miewał wizje I Karmapy, który udzielał mu porad. Można to sprawdzić czytając biografie Karmapów.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Karmapa modlący się do linii Karmapów. ?

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Tego nie wiedziałem.

wielkie dzięki
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”