wieszanie tanek buddyzmu tybetańskiego w domu

dyskusje i rozmowy
anonim89
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 19, 2013 13:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: 4 szkoły Tybetu

wieszanie tanek buddyzmu tybetańskiego w domu

Nieprzeczytany post autor: anonim89 »

Cześć!

Pojawia się we mnie silne oddanie do różnych jidamów, strażników, dakiń. Często są to formy, do których nie mam inicjacji. Przeglądam te tanki w Internecie i z paroma z nich tworzy mi się silny związek. Zamierzam przyjąć inicjacje i wyjaśnienia do praktyk związanych z tymi tankami przy pierwszej możliwości. Znam dokładnie ich symbolikę. O dziwo, właściwości i mandala tworzone przez te formy w sposób potężny i praktyczny funkcjonują w moim życiu, jak stary przyjaciel. Czy mogę podtrzymać tą fascynację inwestując w malowidła i wieszając je w swoim pokoju? Nie mam osobnego pokoju do medytacji. A gapienie się w monitor i czarno-białe strony w książkach męczy. Słyszałem po prostu, że nie można wieszać tanek w pokojach nie do medytacji. Czy jest to reguła, którą z powodu braku innych możliwości można zignorować? Np. wiem, że nie jest konieczne mijanie stupy we właściwym kierunku. Stanowi to element kultury Tybetańczyków. Czy z tym jest podobnie?

Serdecznie będę wdzięczny znawcą tematu.
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: wieszanie tanek buddyzmu tybetańskiego w domu

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

osobiscie uwazam ze jesli praktyka Dharmy jest integrana czescia twojego zycia, nie ma znaczenia gdzie umiescisz tanki w swoim domu.
jesli natomiast roznicujesz w umysle praktyke od reszty zycia, to moze lepiej trzymac tanki tam gdzie jest wg Ciebie wlasciwe miejsce.
Wiem ze rozni Rinpocze maja rozne opinie na ten temat, wiec najlepiej zapytac swojego nauczyciela.
klawisz20
Posty: 59
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 13:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mantrajana
Lokalizacja: pomorskie

Re: wieszanie tanek buddyzmu tybetańskiego w domu

Nieprzeczytany post autor: klawisz20 »

Nie wiem ile masz lat i czy mieszkasz sam, czy z rodzicami, bo powieszenie np. thanki gniewnej formy bóstwa w salonie może spotkać się z niezrozumieniem innych domowników i mogą pojawić się problemy. Poza tym uważam osobiście, że w pokoju w którym sam przebywasz możesz wieszać thanki. Chyba, że są to rzeczy pobłogosławione przez lamę i służą Tobie do praktyki, w takim przypadku (moim zdaniem) powinna taka rzecz mieć specjalne miejsce. To miejsce należałoby potraktować jako ołtarzyk i jest raczej niedobrze, aby przechodzić obok tego miejsca obojętnie. Można np. zrobić zasłonkę, którą odkrywasz na czas praktyki. Jeśli kupisz thankę, to mają już taką zasłonkę a jeśli drukujesz, to trzeba coś wykombinować. W każdym razie aby praktykować na Jidama, trzeba mieć przekaz od wykwalifikowanego nauczyciela. Prawdopodobnie będzie musiała taka praktyka być poprzedzona innymi praktykami tzw. wstępnymi, nie każdy może temu sprostać. Bez tych praktyk, to po prostu nie działa i rezultaty będą raczej mizerne. Na pewno miło jest Buddom, że kolejna osoba poważnie podchodzi do rozwoju duchowego. Dobrze abyś znalazł doświadczonego nauczyciela, który będzie Ciebie prowadził.
Oby dobre życzenia mogły się wypełnić bez przeszkód. Powodzenia.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: wieszanie tanek buddyzmu tybetańskiego w domu

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

powieszenie np. thanki gniewnej formy bóstwa w salonie może spotkać się z niezrozumieniem innych domowników
Może być nieco krępujące nawet wtedy, kiedy domownicy z grubsza łapią o co chodzi, ale nadal wpadają sąsiedzi i znajomi, którzy nie są w temacie. Poza tym inaczej praktykuje się z małą reprodukcją, a inaczej z wielkoformatówką, to zdecydowanie zmienia przestrzeń, kiedy patrzy się na ciebie coś z góry. Warto podejść rozsądnie. To, co będzie wyglądało naturalnie w gompie, niekoniecznie załapie w ciasnej świeckiej przestrzeni, do tego z założeniem, że nic nie powinno przytłaczać wizualnie tanki ani wisieć nad nią.
Przy odrobinie planowania można wpasować całkiem sensownie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”