Sayadaw U Jotika

Nauczyciele Theravady
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Sayadaw U Jotika

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Sayadaw U Jotika

Autobiograficzne urywki ze wstępu do książki "Śnieg w środku lata"

Obrazek

Urodziłem się 5 sierpnia 1947 r. Uczyłem się w rzymskokatolickiej szkole misyjnej. Przeczytałem niemal o wszystkim, co istnieje na tym świecie. Nie wierzyłem w żadną zorganizowaną religię. Czy teraz wierzę? Kto to wie. Myślałem o tym, aby zostać bhikkhu od dziewiętnastego roku życia, ale zamiast tego poszedłem na uniwersytet, stwierdziłem jednak, że edukacja nie jest zadowalająca. Dlatego zacząłem uczyć się sam. Odkryłem, że prawie wszyscy gonią za pozycją, pieniędzmi, przyjemnościami - bardzo powierzchowne. Nie mogłem tak żyć przez resztę mojego życia. Porzuciłem rodzinę, chociaż bardzo kocham moje córki. Nie było dla mnie miejsca w tym współzawodniczącym społeczeństwie. Bycie mnichem i mieszkanie w lesie jest dla mnie najlepszą drogą życiową, odpowiada mojemu temperamentowi. (…)

Obrazek
od lewej Ashin Tejaniya, Shwe Oo Min Sayadaw, Sayadaw U Jotika

Urodzony w Birmie i wykształcony w zachodniej szkole żyję na granicy dwóch różnych kultur - wschodniej i zachodniej. Dzięki studiom filozoficznym zetknąłem się ze wszystkimi religiami: buddyzmem, chrześcijaństwem, judaizmem, hinduizmem i islamem, a także z materializmem, Zakończyłem edukację, nie wierząc w nic poważnie. Zachodnia psychologia: Freud, Jung, Adler, Carl Rogers, R.D. Laing, William James i wielu innych. Zachodnia filozofia - Sokrates, Platon, Arystoteles, Hegel, Kant, Nietzsche, Kierkegaard, Bertrand Russel, Wittgenstein, Bergson- wystarczająco wielu, aby wszystko się pogmatwało. Studiowałem inżynierię elektryczną, czytałem zaawansowane teorie naukowe, włącznie z teorią czarnych dziur. (…)

Moje marzenia. Żyć głęboko w górach, daleko od ludzi i hałasu tylko z niezbędnymi do przetrwania przedmiotami. Cicho i spokojnie. (...)

Taka jest Birma. Na przykład ludzie przychodzą do mnie i traktują mnie w taki sposób, który mnie złości, ponieważ wiedzą, że byłem muzułmaninem. Jednak dla nich to coś wspaniałego, zobaczyć mnicha, który był muzułmaninem. Oczekują ode mnie, że uwierzę we wszystkie bajki, w jakie oni wierzą. Cóż mogę zrobić? Uśmiecham się.

Tłumaczenia na stronie Sasana.pl:

Śnieg w środku lata - część 1
Śnieg w środku lata - część 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”