Tenga Rinpocze

Nauczyciele Buddyzmu Tybetańskiego
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

No tak. To niewiarygodne, kiedy Rinpocze w swoich ostatnich latach życia, potwornie schorowany, po wykładach już tylko leżący ( ze względu na osteoporozę miał okropne bóle pleców), przyjmował nieprzerwany strumień ludzi z problemami (czasami "problemami") i pocieszał, dodawał otuchy, wskazywał drogę. Tak bylo przez całe Jego życie, tyle ,że w ostatnich latach urosło do rango bohaterstwa
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

miluszka pisze:To niewiarygodne
A miał jakieś inne opcje spędzenia tego czasu w miarę "produktywnie"? Potrafił/nauczył się robić w życiu coś innego i inaczej spędzać ten czas? Nie znam szczegółów ale nie widzę niczego niewiarygodnego i bohaterskiego w tym, że schorowany staruszek nie chciał zrezygnować do końca ze swojego dotychczasowego stylu życia. Zmuszali go? Iluż to wegetujących/odizolowanych na starość w szpitalach, domach opieki społecznej, starości, szpitalach chciałoby tak właśnie spędzać swoją starość: zrobić wykład, położyć się, posłuchać "problemów", pocieszyć grono szersze niż pobratymców losu, possać trochę energii z młodych i zdrowych.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Zartujesz? jeśli tak, to w złym guście
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Serio nie widzę niczego nadzwyczajnego w takim spędzaniu swej starości przez takie "produkty kulturowe" jak lamowie, tulku, nauczyciele duchowi (jakichkolwiek tradycji) :niewiem: Mam 90 letniego dziadka i nawet jego w takiej roli widzę, jeśli tylko wzięto by go jako dziecko do klasztoru, odpowiednio w nim ukształtowano i nie byłoby to wszystko dla niego niczym szczególnie nowym. Czy Tenga Rinpocze wyróżnia się jakoś szczególnie na tle innych buddyjskich nauczycieli? To raczej te zachwyty nad nimi wszystkimi są na granicy żartów w złym guście.
Lamvadis
Posty: 432
Rejestracja: wt sie 04, 2009 09:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Toruń

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Lamvadis »

Mając 22 lata, czasem ciężko mi wytrzymać z ludźmi i chciałbym raz na jakiś czas rzucić wszystko w cholerę i pobyć sam. A tutaj stary schorowany człowiek wysłuchuje w kółko problemów innych i nawet nie jęknie, że mu źle. Dla mnie to wyczyn :)

Tak samo podziwiam NNR, który mimo swojego wieku i przebytych chorób, jeździ non stop po całym świecie i niestrudzenie naucza. A mając swoją emeryturę, mógłby spokojnie spędzać czas gdzieś na włoskiej riwierze i sączyć lemoniadę.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Szamanie - zachwyty nad lamami wyrażają głownie ci, korzy z nimi mają do czynienia. Dla tych, którzy ich nie znają wydają się one dziwne. Ja Cie tam nie zamierzam przekonywać, jak niezwykłą istotą był Tenga Rinpocze. Jego uczniowie to wiedzą, a także wielu ludzi, którzy się z Nim zetknęli, mimo iż często nawet nie byli buddystami.
Natomiast stwierdzenie,ze nie jest nic niezywkłego w tym,ze stary i schorowany człowiek prowadzi tryb życia jeżdżąc po rozmaitych centrach i klasztorach, spędzajac całe dni na nauczaniu i indywidualnych rozmowach z uczniami, zmieniajac strefy klimatyczne i samoloty - jest spowodowane albo tym, że chcesz szokować swoimi opiniami albo po prostu nie wiesz o czym mówisz. Ja ostatnio po powrocie z Kathmandu ( gdzie nie robiłam nic specjalnego , siedziałam tylko na pudżach przez kilka dni) kilka dni musiałam odespać, a potem przez tydzień leczyć się na żołądek. I nie mam cukrzycy, chorego kręgoslupa, odciętych dwóch nóg itd itp.
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Szaman pisze:Nie znam szczegółów
graywolf
Posty: 60
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 23:16
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: graywolf »

Serio nie widzę niczego nadzwyczajnego w takim spędzaniu swej starości przez takie "produkty kulturowe" jak lamowie, tulku
Ja tak samo. Co w tym jest z bohaterstwa? Ludzie padają po 50 na zawały, wylewy, raka płuc bo całe życie nie oszczędzali się w robocie dla rodziny.
Co miał lepszego do roboty niż słuchać "problemów" ludzi, którzy mu za to płacili niemałe - przynajmniej jak na polskie warunki - pieniądze?
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Moim zdaniem to rozważania teoretyczne, ponieważ (tak przypuszczam) nie mieliście bliższych doświadczeń z Tengą Rinpoche. Miluszka natomiast miała.
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Szaman pisze:Serio nie widzę niczego nadzwyczajnego w takim spędzaniu swej starości przez takie "produkty kulturowe" jak lamowie, tulku, nauczyciele duchowi (jakichkolwiek tradycji) :niewiem: Mam 90 letniego dziadka i nawet jego w takiej roli widzę, jeśli tylko wzięto by go jako dziecko do klasztoru, odpowiednio w nim ukształtowano i nie byłoby to wszystko dla niego niczym szczególnie nowym. Czy Tenga Rinpocze wyróżnia się jakoś szczególnie na tle innych buddyjskich nauczycieli? To raczej te zachwyty nad nimi wszystkimi są na granicy żartów w złym guście.
Radość nie jest produktem kulturowym. To prędzej kultura czy nawet duchowość i wszelkie jej aspekty są jej przejawem...
http://www.youtube.com/watch?v=ZTHc6rV6 ... ure=relmfu

Nie mniej jednak, jaka doktryna taka radość...
http://www.youtube.com/watch?v=abGqYUd4 ... re=related
;)
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

amogh, dzięki za link z Gendynem Rinpocze! Tyle mam wspanialych wspomnień z Nim związanych.
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

stepowy jeż pisze:Moim zdaniem to rozważania teoretyczne, ponieważ (tak przypuszczam) nie mieliście bliższych doświadczeń z Tengą Rinpoche. Miluszka natomiast miała.
Z niedawno zmarłą Wisławą Szymborską też bliższych doświadczeń nie miałem a pewnie niejedna osoba chciałaby o niej mówić mniej więcej tak jak Miluszka o Tendze Rinpocze. Weźmy na warsztat jakiś szanowanych profesorów/intelektualistów i podstawmy w wypowiedź Miluszki, uzyskując:

[Z]achwyty nad intelektualistami wyrażają głownie ci, którzy z nimi mają do czynienia. Dla tych, którzy ich nie znają wydają się one dziwne. Ja Cie tam nie zamierzam przekonywać, jak niezwykłą istotą był taki to a taki profesor. Jego uczniowie to wiedzą, a także wielu ludzi, którzy się z Nim zetknęli, mimo iż często nawet nie byli studentami.

To że Miluszka miała z kimś kontakt nie jest dla mnie żadnym wymiernikiem, bo jej posty widzą mi się przede wszystkim jako emocjonalne i - co chyba oczywiste - nie wszyscy reagują na lamów i podróże po świecie tak jak ona. Poza tym Tenga Rinpocze mógł pewnie liczyć zawsze na pomoc szerszego i zawsze mu towarzyszącego grona ludzi. W głowie mam teraz obrazy ociężałego Dilgo Khyentse Rinpocze poruszającego się z pomocą dwóch mnichów pod ramionami. To też niewiarygodne i bohaterskie?
graywolf pisze:Ludzie padają po 50 na zawały, wylewy, raka płuc bo całe życie nie oszczędzali się w robocie dla rodziny.
No, i nikt nie mówi, że (za)chorowali i umarli przedwcześnie dlatego, że wzięli na siebie złą karmę innych istot :]
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Szaman pisze:
graywolf pisze:Ludzie padają po 50 na zawały, wylewy, raka płuc bo całe życie nie oszczędzali się w robocie dla rodziny.
No, i nikt nie mówi, że (za)chorowali i umarli przedwcześnie dlatego, że wzięli na siebie złą karmę innych istot :]
Co jednak staje się widoczne i zrozumiałe, kiedy zwróci się uwagę na to, co warunkowało w nich taką, a nie inną względem tych istot postawę. Mogli przecież pisać wiersze i odbierać nagrody :oczami:
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

amogh pisze:Mogli przecież pisać wiersze i odbierać nagrody :oczami:
Dając innym te wiersze i okazje do praktyki szczodrości (wręczanie nagród). Rączka rączkę myje ;)
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Szaman pisze:
amogh pisze:Mogli przecież pisać wiersze i odbierać nagrody :oczami:
Dając innym te wiersze i okazje do praktyki szczodrości (wręczanie nagród). Rączka rączkę myje ;)
Stąd wniosek, że nagroda jest kwestią karmy, a nie chcesz chyba odebrać możliwości gromadzenia dobrych uczynków i wrażeń komukolwiek tylko dlatego, że jest na to za stary albo zbyt inteligentny. Chciałbym zobaczyć radość i godność w oczach tych wszystkich profesorów i intelektualistów, kiedy przy życiu miast koncepcji i teorii, utrzymywać ich będzie kroplówka i respirator.
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

No i rozważania o tych profesorach i ewentualnie Szymborskiej będą również teoretyczne.
Miluszka pisała nam o swoich wrażeniach i doświadczeniach związanych z Tengą Rinpochem. To jej doświadczenie jest empiryczne, choć subiektywnie empiryczne - jej własne. Ty możesz mieć oczywiście własne. Nie widzę tu sprzeczności.
Podobnie gdy czytam o dharmie mam doświadczenie (własne), że jest to bardzo głęboka i niezwykła nauka. Natomiast dla wielu jest to po prostu sterta zapisanych kartek.
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Tak jeżu, już samo bohaterstwo i niewiarygodność to też teorie i definicje, jakaś tradycja i historia, w dużej mierze literacka :]

I znów mam poczucie wd***nia się w rąbniętą dyskusję z dziwnymi ludźmi :nonie:
amogh pisze:Chciałbym zobaczyć radość i godność w oczach tych wszystkich profesorów i intelektualistów, kiedy przy życiu miast koncepcji i teorii, utrzymywać ich będzie kroplówka i respirator.
What? Give me a break. Jakby żadnego lamy nie mogła utrzymać przy życiu kroplówka i respirator zamiast buddyzmu, a profesorowie i intelektualiści czy ludzie uważani powszechnie za zwyczajnych nie potrafili cierpieć na starość radośnie i z inspirującą godnością bo tylko buddyzm jest w stanie to dać.

Wyżej przez graywolfa uproszczone zostały przyczyny powstania chorób. W pierwszym odruchu się z Tobą zgodziłem, ale tacy wykończeni po pięćdziesiątce to największe szanse mają stać się w oczach buddyzmu ofiarą samsarycznych przywiązań, bo nie dość że się ożenił to jeszcze dzieci pożądliwie narobił i sam sobie wszystkiemu winien, tylko że nie tak jak lamowie, którzy wedle buddyjskich interpretacji tego rodzaju jazdy ściągają na siebie w sposób jakoś lepszy jakościowo świadomy.

Przy okazji kwiatek z http://www.benchen.org.pl/index.php?opt ... 28&lang=pl jak już tak po buddyjsko-emocjonalnym postrzeganiu Tengi Rinpocze jadę:
Jak zapewne wiecie, jesteśmy tu pochłonięci przygotowaniami, starając się sprostać wszystkim oczekiwaniom i najlepiej jak to możliwe służyć naszemu ukochanemu, nieżyjącemu Mistrzowi. Pewne szczegóły mogły więc wcześniej umknąć, niemniej teraz wracają, pozwólcie zatem podzielić się nimi, aby nic nie zostało zapomniane. Pokazują one tylko, że Rinpocze myślał wyłącznie o pożytku innych, nawet doświadczając największego dyskomfortu i bólu.

Jeszcze w szpitalu, 28 marca, Rinpocze wyraził pragnienie, aby ustny przekaz Sutr Pradżniaparamity, o który proszono Jego Eminencję Drubłanga Sangje Njenpę Rinpoczego, rozpoczął się zgodnie z planem, to jest drugiego dnia kwietnia. Rinpocze uważał to wydarzenie za tak drogocenne i potrzebne, że nic nie powinno stanąć mu na przeszkodzie, choćby Jego własna śmierć. Nawet doznając tak wielkiego bólu, zdawał się dokładnie widzieć okiem umysłu wszelkie przygotowania do tego wydarzenia. Mówił na przykład: „Tak, wszystkie thangki powieszone, bardzo dobrze. Powiedzcie tylko mistrzowi ołtarza i jego asystentom, że mają dodać ozdoby ofiarne!”.

Rinpocze nalegał również, by przekazać mistrzowi ołtarza, że tormy, które staną wtedy w głównej świątyni, mają być przygotowane ze szczególną pieczołowitością, najbogatsze, doskonałe. W sytuacji dla siebie wprost niewyobrażalnie dolegliwej poświęcał taką uwagę każdemu drobiazgowi!
Miał w szpitalu za mało czasu i doświadczenia na myślenie sobie o tym zamiast tylko o swoich dolegliwościach?

Dość głośno chodzi mi po głowie gdzieś tam przeczytane "buddhists are gay".
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Szaman pisze:I znów mam poczucie wd***nia się w rabniętą dyskusję z dziwnymi ludźmi :nonie:
Tak Szami, to też tylko teoria.

Niezrozumienie na linii Szaman - Miluszka może się brać z różnego rodzaju percepcji (obojga).
Szaman (bardziej intelektualista) musi przeczytać, przemyśleć, własne zmienne wyprowadzić.
Miluszka (większy emocjonalny pierwiastek) woli wrażenia bezpośrednie.

Poza tym wszystko jest właśnie takie :yoda:
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Eee ... przeintelektualizowałeś znów ;)

Dla mnie tu o coś prostszego w gruncie rzeczy chodzi. O to, że mnie i innym ludziom nie Tenga Rinpocze potrzebny żeby percepować i reagować jak Miluszka ;)
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

O matko, mam czkawkę od tych wszystkich napomknień o mnie na forum.
O to, że mnie i innym ludziom nie Tenga Rinpocze potrzebny żeby percepować i reagować jak Miluszka.

I dobrze! jakby wszyscy byli przywiązani do Tengi Rinpoczego jak jego kilkuset uczniów, to byśmy do Niego się nie byli w stanie dopchać.
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

miluszka pisze:I dobrze!
:namaste:
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Szaman pisze:
amogh pisze:Chciałbym zobaczyć radość i godność w oczach tych wszystkich profesorów i intelektualistów, kiedy przy życiu miast koncepcji i teorii, utrzymywać ich będzie kroplówka i respirator.
What? Give me a break. Jakby żadnego lamy nie mogła utrzymać przy życiu kroplówka i respirator zamiast buddyzmu, a profesorowie i intelektualiści czy ludzie uważani powszechnie za zwyczajnych nie potrafili cierpieć na starość radośnie i z inspirującą godnością bo tylko buddyzm jest w stanie to dać.
Nie chodziło mi o przeciwstawianie sobie odmiennych cywilizacyjnie i kulturowo światopoglądów żeby gloryfikować jedne kosztem drugich. Jakkolwiek, to zachód ma "większy problem" z tak zwanym dorobkiem intelektualnym i jego znaczeniem niż analogiczna przestrzeń po stronie buddyzmu. Zawsze w takich sytuacjach przypomina mi się cytat z IX Karmapy:
"Jeśli nie rozumiemy, że rożne niebuddyjskie, a także buddyjskie filozofie Śrawaków, Czittamary, Madjamaki oraz Krija-, Czarja-, Joga i Annutarajogatantra są jedynie opisami, lecz uważamy ich chwilowe, ograniczone poglądy za solidną prawdę i myślimy: "to jest a tamto nie jest", stanie się to przyczyną duchowych splamień, które utrudnią nam bezpośrednie doświadczenie niezmiennej natury umysłu."
Jak widać, co innego jest przedmiotem namysłu w całym tym buddyzmie, niż tylko generowanie mądrych treści, dzięki którym zyskuje się pogłos, ale to chyba nadal jest zbyt trudne do "uchwycenia" przez oświeconych profesorów i intelektualistów. No bo powiedz szczerze Szaman, co oni zrobili dla Ciebie, poza tym, że fajnie się ich czyta?
Szaman pisze:Wyżej przez graywolfa uproszczone zostały przyczyny powstania chorób. W pierwszym odruchu się z Tobą zgodziłem, ale tacy wykończeni po pięćdziesiątce to największe szanse mają stać się w oczach buddyzmu ofiarą samsarycznych przywiązań, bo nie dość że się ożenił to jeszcze dzieci pożądliwie narobił i sam sobie wszystkiemu winien, tylko że nie tak jak lamowie, którzy wedle buddyjskich interpretacji tego rodzaju jazdy ściągają na siebie w sposób jakoś lepszy jakościowo świadomy.
Tylko, że niezależnie od tego, czy jest to buddyjski mistrz czy ojciec pięciorga dzieci, wszystko nadal pozostaje w przestrzeni indywidualnych doświadczeń, a takie gdybanie, jak to według mnie z innymi jest, niczego nie wyjaśnia ani nie rozwiązuje. No chyba, że ma się potrzebę dowartościowania ;)
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

amogh pisze:
"Jeśli nie rozumiemy, że rożne niebuddyjskie, a także buddyjskie filozofie Śrawaków, Czittamary, Madjamaki oraz Krija-, Czarja-, Joga i Annutarajogatantra są jedynie opisami, lecz uważamy ich chwilowe, ograniczone poglądy za solidną prawdę i myślimy: "to jest a tamto nie jest", stanie się to przyczyną duchowych splamień, które utrudnią nam bezpośrednie doświadczenie niezmiennej natury umysłu."
Jak widać, co innego jest przedmiotem namysłu w całym tym buddyzmie, niż tylko generowanie mądrych treści, dzięki którym zyskuje się pogłos, ale to chyba nadal jest zbyt trudne do "uchwycenia" przez oświeconych profesorów i intelektualistów. No bo powiedz szczerze Szaman, co oni zrobili dla Ciebie, poza tym, że fajnie się ich czyta?
Yyyy ... no właśnie dzięki temu, że fajnie się ich chwilami czyta i tak w zasadzie to nic poza tym, rozumiem w pełni tę mądrą treść wygenerowaną przez zyskującego tu pogłos IX Karmapę. Any further questions?
Awatar użytkownika
108Adamow
Posty: 343
Rejestracja: ndz kwie 18, 2010 23:50
Tradycja: amerykańskie soto zen
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: 108Adamow »

amogh pisze: Jak widać, co innego jest przedmiotem namysłu w całym tym buddyzmie, niż tylko generowanie mądrych treści, dzięki którym zyskuje się pogłos, ale to chyba nadal jest zbyt trudne do "uchwycenia" przez oświeconych profesorów i intelektualistów. No bo powiedz szczerze Szaman, co oni zrobili dla Ciebie, poza tym, że fajnie się ich czyta?
Może źle zrozumiałem, ale twierdzenie, że to buddyści (w szczególności lamowie) są predysponowani do bycia "kimś specjalnym", "pozaintelektualnym ośrodkiem kształtowania, źródłem dobroci i generalnie punktem referencyjnym DOBRA dla osób z otoczenia" jest szczytem pychy. Miałem okazję spotkać kilku wspaniałych zdecydowanie niebuddyjskich profesorów, jednego wybitnego w skali ogólnoludzkiej. Być może to cecha hellenistów, skażonych Sokratesem i stoicyzmem ;) ale sposób transmisji wiedzy, wartości i osobowości w przypadku owego św. pamięci już Profesora był wszechogarniający.

Osobowość Nauczyciela NIE WYNIKA z buddyzmu. Z drugiej strony więź Nauczyciel - Uczeń nie jest obiektywna, więc nie jest z definicji dostępna osobom spoza tej relacji. A orzeczenie o bohaterstwie jest zawsze osądem orzekającego. Nie ma uniwersalnych bohaterów, nauczycieli, kochanków!

kluczem jest NASZA WŁASNA podstawa osądzania, bo to MY wręczamy laurkę! Dlaczego uważamy, że ktoś, kto naucza mimo choroby jest bohaterem? Krzyżowe pytania Szamana są niesamowicie istotne, bo każą zastanowić się nad NASZYM pojmowaniem bohaterstwa. Tyle, że odjęcie maski obiektywizmu może być niemiłe: okaże się np., że np. bohaterem robimy kogoś, kogo bohaterem obwołali inni (nieświadomie podlegamy psychologicznemu, doskonale opisanemu procesowi równania do zdania grupy, z którą się identyfikujemy), że jest dla nas bohaterem ktoś, kto realizuje cechy, których w sobie nie znajdujemy, a pożądamy (ale dlaczego?! skąd wzorzec, jacy mamy być? ) itepe itede. Obejrzenie, DLACZEGO ktoś jest dla nas autorytetem jest BARDZO płodne... I kluczowe! W końcu to właśnie pozbawione tej refleksji miliony zginęły za "owego wspaniałego, przepełnionego dobrocią i zrozumieniem wspaniałego pasterza narodów wujka Stalina". A jak inne miliony płakały po jego śmierci! Z serca, najgłębszego, jak po najdroższej mamie...

A.
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

108Adamow pisze:
amogh pisze: Jak widać, co innego jest przedmiotem namysłu w całym tym buddyzmie, niż tylko generowanie mądrych treści, dzięki którym zyskuje się pogłos, ale to chyba nadal jest zbyt trudne do "uchwycenia" przez oświeconych profesorów i intelektualistów. No bo powiedz szczerze Szaman, co oni zrobili dla Ciebie, poza tym, że fajnie się ich czyta?
Może źle zrozumiałem, ale twierdzenie, że to buddyści (w szczególności lamowie) są predysponowani do bycia "kimś specjalnym", "pozaintelektualnym ośrodkiem kształtowania, źródłem dobroci i generalnie punktem referencyjnym DOBRA dla osób z otoczenia" jest szczytem pychy.
No i szczytem ignorancji jest założenie, że postmodernistycznemu/współczesnemu intelektualiście obce są intelektualne intuicje takie jak ta IX Karmapy z XVI wieku :niewiem: No i wyskakiwanie jeszcze później z tym frazesem, że co innego zrozumieć intelektualnie a co innego doświadczyć/urzeczywistnić, jakby kolejność w tym sztucznym rozdzieleniu nie mogła być odwrotna, zwłaszcza w przypadku myślących samodzielnie i twórczo (co w zasadzie trudno powiedzieć tutaj o IX Karmapie).
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Obejrzenie, DLACZEGO ktoś jest dla nas autorytetem
Nie chce tu pisać ogólników, temat wątku jest o Tendze Rinpocze, więc się tego trzymam. Dla mnie był autorytetem między innymi dlatego, że zawsze zachowywał się zgodnie z głoszonymi prze siebie naukami.
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Szaman pisze:
108Adamow pisze:
amogh pisze: Jak widać, co innego jest przedmiotem namysłu w całym tym buddyzmie, niż tylko generowanie mądrych treści, dzięki którym zyskuje się pogłos, ale to chyba nadal jest zbyt trudne do "uchwycenia" przez oświeconych profesorów i intelektualistów. No bo powiedz szczerze Szaman, co oni zrobili dla Ciebie, poza tym, że fajnie się ich czyta?
Może źle zrozumiałem, ale twierdzenie, że to buddyści (w szczególności lamowie) są predysponowani do bycia "kimś specjalnym", "pozaintelektualnym ośrodkiem kształtowania, źródłem dobroci i generalnie punktem referencyjnym DOBRA dla osób z otoczenia" jest szczytem pychy.
No i szczytem ignorancji jest założenie, że postmodernistycznemu/współczesnemu intelektualiście obce są intelektualne intuicje takie jak ta IX Karmapy z XVI wieku :niewiem: No i wyskakiwanie jeszcze później z tym frazesem, że co innego zrozumieć intelektualnie a co innego doświadczyć/urzeczywistnić, jakby kolejność w tym sztucznym rozdzieleniu nie mogła być odwrotna, zwłaszcza w przypadku myślących samodzielnie i twórczo (co w zasadzie trudno powiedzieć tutaj o IX Karmapie).
Źle zrozumieliście. Nie wiem skąd to się bierze, że "wyznaje się" albo buddyzm albo postmodernizm i współczesny intelektualizm. Zacytowałem coś, co w moim odczuciu uczciwie przyznaje, że treści, które stanowią jakąś tam podstawę i fundament danego światopoglądu, są przez ten sam światopogląd z równie wielką powagą odrzucane. Jak dla mnie trudno wyobrazić sobie wielkiego uczonego, który budziłby szacunek i podziw własnym milczeniem. Może wyjaśnicie mi, co takiego może, ponad to właśnie milczenie, zaoferować zachodnia filozofia (czy też ogólnie rozumiana humanistyka), a co nie byłoby czczym gadaniem o doskonałości i doniosłości własnego głosu?
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

http://tgrb.wordpress.com/2012/04/01/ri ... s-passing/
Wiersz Ringu tulku o odejściu T.R.
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

amogh pisze:Może wyjaśnicie mi, co takiego może, ponad to właśnie milczenie, zaoferować zachodnia filozofia (czy też ogólnie rozumiana humanistyka), a co nie byłoby czczym gadaniem o doskonałości i doniosłości własnego głosu?
Irytujesz mnie dzisiaj :) Wschodnia filozofia jest inna? Sam z siebie to wziąłeś że wyznaje się bądź jedno bądź drugie. Milczenia nikt (nawet Karmapa) nie oferuje bo jest niemożliwe jak niemożliwe jest zatrzymanie myśli; różnica może tylko taka, że Wschód obserwuje je bardziej biernie/medytacyjnie, a Zachód aktywniej w nich uczestnicząc, co w sumie byłoby może i wyższą szkołą jazdy. Po jakich jesteś studiach/szkole? Byłeś kiedyś na jakimś humanistycznym wykładzie? Słuchałeś i spotkałeś kiedyś jakiś współczesnych humanistów? Przysłuchiwałeś się kiedyś rozmowom pomiędzy nimi? Rozejrzyj się po YouTube chociażby. Powinno Cię to z Twojego redukcjonizmu wyleczyć i pomóc Ci zobaczyć ludzi często równie skromnych, uśmiechniętych i przyjacielskich co mistrzowie buddyjscy ... ba, może nawet skromniejszych od nich intelektualnie, bo nie zapchanych autorytetem Buddy i 2500 lat tradycji, tylko pokornych względem stałego rozwoju nauki i humanistycznego dyskursu, jakby bliższych przez to tu i teraz, bogatszych i rzadziej przynudzających ciągle i w kółko o tym samym.
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Szaman pisze:
amogh pisze:Może wyjaśnicie mi, co takiego może, ponad to właśnie milczenie, zaoferować zachodnia filozofia (czy też ogólnie rozumiana humanistyka), a co nie byłoby czczym gadaniem o doskonałości i doniosłości własnego głosu?
Irytujesz mnie dzisiaj :) Wschodnia filozofia jest inna? Sam z siebie to wziąłeś że wyznaje się bądź jedno bądź drugie. Milczenia nikt (nawet Karmapa) nie oferuje bo jest niemożliwe jak niemożliwe jest zatrzymanie myśli; różnica może tylko taka, że Wschód obserwuje je bardziej biernie/medytacyjnie, a Zachód aktywniej w nich uczestnicząc, co w sumie byłoby może i wyższą szkołą jazdy. Po jakich jesteś studiach/szkole? Byłeś kiedyś na jakimś humanistycznym wykładzie? Słuchałeś i spotkałeś kiedyś jakiś współczesnych humanistów? Przysłuchiwałeś się kiedyś rozmowom pomiędzy nimi? Rozejrzyj się po YouTube chociażby. Powinno Cię to z Twojego redukcjonizmu wyleczyć i pomóc Ci zobaczyć ludzi często równie skromnych, uśmiechniętych i przyjacielskich co mistrzowie buddyjscy ... ba, może nawet skromniejszych od nich intelektualnie, bo nie zapchanych autorytetem Buddy i 2500 lat tradycji, tylko pokornych względem stałego rozwoju nauki i humanistycznego dyskursu, jakby bliższych przez to tu i teraz, bogatszych i rzadziej przynudzających ciągle i w kółko o tym samym.
W takim razie Szamanie nie irytuj się i zacytuj jednego z nich dla równowagi żeby nie było, że to tylko Karmapa ma rację ;) Mówiąc poważniej, powiedz proszę kim są ci wszyscy uśmiechnięci, przyjacielscy ludzie i co takiego głoszą?
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Tutaj było już coś z Nietzschego, mówiącego o prawdzie to samo co IX Karmapa.
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

dlaczego Tenga Rinpocze byl niezwykla osoba i wielkim mistrzem naszych czasow? w punktach tak z pamieci:

- byl doskonalym dzierzawca kompletnych tradycji buddyzmu tybetanskiego czterech pojazdow pojazdow: vinaja, mahajana, wadzrajana i dzogczen;
- posiadal kompletne inicjacje, przekazy ustne i instrukcje do wszystkich tantr wadzrajany tybetanskiej a w szczegolnosci szkoly Karma Kagju, Szangpa Kagyu oraz Nigmapa (Szeczen; Chokling Tersar i wiele innych) i jak rowniez Yuthok Nyinghthig;
- oczywiscie nauki przekazywal to niezliczonej ilosci uczniow na calym swiecie - wsrod nich z najbardziej znanych jego uczniow: XVII Karmapa Ogjen Trinley Dorje, Dzongsar Kyentse Rinpocze, Sangye Nyenpa Rinpocze i wielu innych,

- wyswiecil niepoliczalna ilosc mnichow, mniszek i joginow/joginek;

- byl najwiekszej klasy artysta i specjalista w tybetanskiej sztuce sakralnej - jego wiedza obejmowala budowe mandali, malowanie tanek, wznoszenie stup i posagow; rzezbe torm w kilku tradycjach, i tance sakralne,

- byl lekarzem posiadajacym doglebna wiedze w zakresie medycyny tybetanskiej,

- zbudowal klasztor w Katmandu zaczynajac w latach 80tych od rozpadajacej sie chaty z polamanych dachem. Obecnie klasztor jest jednym z najwiekszych w Nepalu. Wielu mnichow i Lamow to byle sieroty przygarniete osobiscie przez Rinpoczego z ulic Katmandu. Zapewnil im schronienie, jedzenie i edukacje zarowno klasztorna jak i "zachodnia".

- wspolnie z Sandzie Njenpa Rinpocze obbudowani ze zgliszczy klasztor Benczen w Tybecie - ktory rowniez obecnie rozkwita,

- prowadzil osrodki buddyzmu w wielu krajach - w szczegolnosci w Polsce, Niemczech, Francji, Danii, Grecji, Wloszech, Singapurze, Malezji, Taiwanie, Hong Kongu,

- w swoim zyciu udzielil przekazow praktyki i inicjacji tak wielkiej ilosci ludzi ze nie jest to policzalne - dodac tylko ze na niektorych inicjacjach bywala po kilka tysiecy osob,


i do tego wszystkiego dodaj sobie to co napisala Miluszka.

W zeszlym roku widzialem Rinpoczego w Allmuthen Belgia - lat 80 - byl juz wtedy mocno schorowany, jego dzienny plan wygladal tak:
pobudka o swicie - indywidualne praktyki
o 7 rano uczestnictwo w pudzy Zielonej Tary,
8 sniadanie
8.30-10.00 rozmowy indywidualne z uczniami
10-12 nauki publiczne
12.30 lunch podczas ktorych przewaznie przyjmowal uczniow na rozmowy
14-16 nauki
17 pudza Mahakali
18 kolacja
19 pudza Czenrezika - na ktora Rinpocze nie przychodzil zawsze ale czesto

i tak przez 4 miesiace pobytu w Europie z przerwami na podroze. Pozniej Azja daleka (Singapur itd.) a potem do domu do Nepalu zeby dogladac rytualow i mnichow, przyjmowac setki gosci, doradzac, zajmowac sie administracja klasztoru .....


moglbym tak jeszcze pisac pare stron .... ale mysle ze wystarczy

biografia Rinpoczego (po angielsku) http://rywiki.tsadra.org/index.php/Tenga_Rinpoche

NAMO GURU BE
:namaste:
graywolf
Posty: 60
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 23:16
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: graywolf »

Czyli robił w zasadzie wszystko to co moim zdaniem kwalifikuje go do miana bardzo godnej osoby duchownej. Powiem więcej robił wszystko to czego oczekuje się (a raczej powinno się powszechnie...) oczekiwać od nauczyciela buddyjskiego - i nie robił żadnej łaski.
Jego osiągnięć, autorytetu ani kwalifikacji zresztą nikt tutaj nie kwestionuje.
Po prostu był swego rodzaju produktem kulturowym - o czym Szaman pisał - taka była jego droga życiowa, jego zawód, fach, obowiązek, bo tego oczekiwać powinni wszyscy utrzymujący osoby duchowne (nie ważne w jakiej tradycji, religii i kulturze).
Drażni mnie strasznie, gdy "kapłaństwo" wyrasta zbytnio ponad świeckich i zamiast żyć trochę "poza", żyje bardzo "ponad". Gdy lokalna ludność utrzymuje swojego "świętego człowieka" to jeszcze pada przed nim na kolana i okazjonalnie daje w ten czy inny sposób poniżać. Pomijam czy to jest papa, lama, rama, szaman, pleban, imam, bokor, pop.
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

graywolf pisze: Drażni mnie strasznie, gdy "kapłaństwo" wyrasta zbytnio ponad świeckich i zamiast żyć trochę "poza", żyje bardzo "ponad".
a spotkałes kiedys Tenge Rinpocze ??? NIGDY nie spotkalem bardziej skromnego czlowieka niz Rinpocze, tak wsrod swieckich jak i duchowych osob. takze totalnie nie trafione ...
graywolf
Posty: 60
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 23:16
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: graywolf »

Nie. To raczej taki offtop. Nigdzie nie napisałem, że chodzi o Tengę Rinpocze. Ogólnie sobie tak napisałem w odniesieniu do kapłaństwa wszelkiej maści.
Czytaj ze zrozumieniem

Edycja.
Napisałem natomiast, że był osobą godną. To by było nielogiczne, gdybym w jednym poście poszedł z cukrem, a w dalszej części na niego najeżdzał.
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

graywolf pisze:Czytaj ze zrozumieniem
Temat > Re: Tenga Rinpocze

nawzajem :)
graywolf
Posty: 60
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 23:16
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: graywolf »

Aż się przestraszyłem, że ze zwykłego offtopu może wyniknąć jakieś większe nieporozumienie.
sieroty przygarniete osobiscie przez Rinpoczego z ulic Katmandu. Zapewnil im schronienie, jedzenie i edukacje zarowno klasztorna jak i "zachodnia".
To piękne i znaczące. W zasadzie wszystkie inne jego osiągnięcia nie są przy tym jednym, aż tak ważne. Z drugiej strony gdyby nie te inne, które wymieniłeś na pewno nie byłoby klasztoru pełniącego zarazem rolę sierocińca... :)

Uzasadnieniem mojego offtopa jest to, że czegoś takiego powinno wymagać się od osób duchownych, a nie tylko klękać i patrzeć baranim wzrokiem, bo posiadają jakąś wiedzę, magiczne moce, kontakt z duchem przodka itd.
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

graywolf pisze: Uzasadnieniem mojego offtopa jest to, że czegoś takiego powinno wymagać się od osób duchownych, a nie tylko klękać i patrzeć baranim wzrokiem, bo posiadają jakąś wiedzę, magiczne moce, kontakt z duchem przodka itd.
zgadzam się że często tak jest niestety :/


co do osiagniec to naprawde nie wymienilem wielu wielu wielu. rowniez inspiracja ktorej udzielal innym do ich dzialan, np jego uczniowie wydaja posilki dla bezdomnych w Warszawie; czy slynna klinika stomatologiczna w Katmandu, czy organizacja Lotus DirektHilfe,

prawdopodobnie nie wiem o 1000 innych
graywolf
Posty: 60
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 23:16
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: graywolf »

Potrafił bezpośrednio lub pośrednio zainspirować uczniów do zrobienia czegoś dla innych.
Ktoś mógłby powiedzieć, że to bez sensu, że jeden posiłek nic nie zmieni, ryba a nie wędka. Moim skromnym to bardzo dużo. Po prostu współczucie w działaniu.
W przeciwieństwie do na przykład uczniów pewnego znanego lamy... z w sumie z tej samej tradycji co Tenga Rinpocze, którzy mając dużo większą siłę przebicia, środki, armię ludzi nie robią nic dla nikogo. No chyba, że za przejaw obywatelskiej aktywności jest przyłączanie się poszczególnych członków do inicjatywy oprotestowującej budowę innej świątyni. I to pod rączkę z nacjonalistami :)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

graywolf pisze:W przeciwieństwie do na przykład uczniów pewnego znanego lamy...
graywolf - była już o tym dawniej mowa. Jeśli nie potrafisz rozmawiać bez rzucania błotem na "pewnego znanego lamę", to musisz znaleźć jakieś forum rzucania błotem (onet?), bo na tym to nie przejdzie. To ostatnie ostrzeżenie.
Awatar użytkownika
108Adamow
Posty: 343
Rejestracja: ndz kwie 18, 2010 23:50
Tradycja: amerykańskie soto zen
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamo tato co to jest budynist(k)a?

Nieprzeczytany post autor: 108Adamow »

Szaman pisze:
amogh pisze:Może wyjaśnicie mi, co takiego może, ponad to właśnie milczenie, zaoferować zachodnia filozofia (czy też ogólnie rozumiana humanistyka), a co nie byłoby czczym gadaniem o doskonałości i doniosłości własnego głosu?
Milczenia nikt (nawet Karmapa) nie oferuje bo jest niemożliwe jak niemożliwe jest zatrzymanie myśli;

:cooll: Niewiele się na to zwraca uwagę, ale (jak słyszałem) zen, najcichsza z cichych tradycji buddyjskich ma NAJWIĘKSZĄ objętościowo literaturę napisana przez nauczycieli z wszystkich tradycji :) A co do ciszy przekazu, spisany w ok. Iw n.e. kodeks palijski (nie mówiąc o sutrach mahajany...) jest objętościowo wielokrotnie większy od całego zachowanego dorobku europejskiej kultury antycznej, jej filozofii z Dialogami Platona na czele, literatury pięknej z Homerem i Eneidą Wergiliusza i historiozofii z Tukidydesem i Liwiuszem. Tyle na temat "milczenia" buddyzmu.

A.
graywolf
Posty: 60
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 23:16
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: graywolf »

Iwan.
Wyjaśnijmy sobie coś dla porządku. Zrobię to tutaj zamiast na prywatnej wiadomości, bo boję się twojej ewentualnej osobistej zemsty. Jeżeli mój apel do ciebie nie może być w tym temacie to proszę o przeniesienie go w odpowiednie miejsce na forum (poza śmietnikiem oczywiście:)
Po pierwsze nie "rzucam błotem" na znanego lamę, bo jeżeli rzucam błotem na kogokolwiek to raczej na pewnych uczniów znanego lamy. Bo co nieprawdą jest to?
Po drugie styl, forma i treść tego postu nawet w świetle waszych regulaminów raczej (jeszcze) nie podpada pod ostrzeżenie. Właściwie to wydaje mi się, że trochę przekraczasz swoje uprawnienia w tej chwili.
Po trzecie niektóre nawet bardzo autorytarne i zbrodnicze reżimy dozwalały na pewną formę satyry, zmyślne obchodzenie cenzury, bo traktowano to jako taki "wentyl bezpieczeństwa". To na forum buddyjskim nie wolno?
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Tenga Rinpocze

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Graywolf,
tak czy inaczej, robisz off top za off topem, a jesteśmy w panelu, w którym należy trzymać się tematu. Poza tym, na 67 dotychczasowych Twoich postów, ponad 40 dotyczyło sangi DD i ich nauczyciela. Jeśli czujesz potrzebę nieustannego wałkowania tych samych tematów, to przynajmniej nie rób tego w wątku poświęconym innemu nauczycielowi.
I przyznam szczerze, że dość czuły jesteś na swoim punkcie, jeśli zwrócić Ci uwagę. Skąd więc to niezrozumienie (nieuwzględnianie we własnych komentarzach) wrażliwości innych?

Pozdrawiam, gt
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”