Zwiazek Buddystów Czan

Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Zwiazek Buddystów Czan

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Proszę o opracowanie :D
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Zwiazek Buddystów Czan

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

To ja zacznę. Kilka lat temu byłem na paru odosobnieniach (dokładnie trzech) z nauczycielem Johnem Crookiem, organizowanych wówczas przez Związek Buddystów Czan w ośrodku Zen Boddhidharma w Falenicy pod Warszawą.


Ich nauczycielem jest John Crook, sukcesor w linii Lin-czi od Mistrza Szeng-jena (Sheng-yen). Mistrz Szeng-jen jest drugim pokoleniem po Mistrzu Xu-yunie, wielkiej postaci współczesnego chińskiego Zen (chiń. Ch'an, pol. Czan).
Ich strona internetowa: www.czan.org.pl
Strona Dharma Drum Mountain w Nowym Jorku (nauczyciel: Mistrz Szeng-jen): www.chan1.org
Strona The Western Chan Fellowship (nauczyciel John Crook): www.westernchanfellowship.org

John Crook praktykował też buddyzm tybetański i robi kursy w tej tradycji.

Mistrz Szeng-jen odkrył, że dla jego uczniów z Zachodu bardzo użyteczna jest prawie zapomniana w Chinach praktyka Mo-zhao (Cicha Iluminacja / Silent Illumination) i często ją zaleca. Prowadzone przez neigo odosobnienia, były wtedy często dzielone na Hua-tou (oparte na koanach) i Silent Illumination. Nie wiem, czy nadal tak to wygląda. Mo-zhao jest odpowiednikiem japońskiego Shikan-taza, czyli praktyki chyba dobrze znanej Zachodnim "Zenkom". Prawdopodobnie Shikan-taza wywodzi się z Mo-zhao.
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Zwiazek Buddystów Czan

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Związek Buddystów Czan jest wpisany do Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych pod numerem A138.

Zebrania zarządu są otwarte. Tak podają w informatorach i faktycznie, jak do nich jeździłem, to robili akurat takie zebranie. Nie tylko, że mogłem w nim uczestniczyć, ale nawet głosowałem przy wybieraniu nowego zarządu :shock: Z tym moim głosowaniem to chyba trochę przesadzili :lol: , ale jestem bardzo wdzięczny za zaufanie. W każdym razie głosowali wszyscy, którzy byli obecni.
"Jeżeli żądza, gniew czy głupota się zwiększają to to, co praktykujesz nie jest buddyzmem" pewien mistrz zen
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Zwiazek Buddystów Czan

Nieprzeczytany post autor: jw »

zyptse pisze:Zebrania zarządu są otwarte. Tak podają w informatorach i faktycznie, jak do nich jeździłem, to robili akurat takie zebranie. Nie tylko, że mogłem w nim uczestniczyć, ale nawet głosowałem przy wybieraniu nowego zarządu :shock: Z tym moim głosowaniem to chyba trochę przesadzili :lol: , ale jestem bardzo wdzięczny za zaufanie. W każdym razie głosowali wszyscy, którzy byli obecni.
Kolega-squot'owiec opowiadał mi kiedyś jak padł pewien squot w Danii albo Holandii. Ludzie mieszkający tam mieli piękną demokratyczną zasadę: ważny jest głos każdego, kto pojawi się podczas rady squot'u. Wkrótce dowiedzieli się o tym naziole, którzy podczas zebrania pojawili się w większej grupie i zaczęli przegłosowywać "pod siebie" różne propozycje.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Zwiazek Buddystów Czan

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

jw pisze:Kolega-squot'owiec opowiadał mi kiedyś jak padł pewien squot w Danii albo Holandii. Ludzie mieszkający tam mieli piękną demokratyczną zasadę: ważny jest głos każdego, kto pojawi się podczas rady squot'u. Wkrótce dowiedzieli się o tym naziole, którzy podczas zebrania pojawili się w większej grupie i zaczęli przegłosowywać "pod siebie" różne propozycje.
To mam nadzieję, że nasze Czanki się teraz bardziej pilnują :)
Z drugiej strony Związek Buddystów Czan, to nie squot.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Zwiazek Buddystów Czan

Nieprzeczytany post autor: jw »

zyptse pisze:Z drugiej strony Związek Buddystów Czan, to nie squot.
Tym bardziej warto opracować jakieś przejrzyste i "bezpieczne" zasady. System demokratyczny jest fajny, ale wymaga tego, żeby o niego dbać i łatać w nim dziury, inaczej może zmienić się w anarchię albo w totalitaryzm :wink:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
freetom

Można "spróbować" Czan podczas odosobnienia z J. C

Nieprzeczytany post autor: freetom »

Od 5 do 10 maja, w Falenicy będzie trwało odosobnienie w tradycji Czan z Johnem Crookiem. John jest spdakobiercą Dharmy Mistrza Szeng-Jena. Więcej infromacji: budwod@budwod.com.pl, czan@czan.org.pl, www.czan.org.pl

Na stronie czan.org.pl można znaleźć więcej informacji na temat czan.

ftom 8)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Zwiazek Buddystów Czan

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Do pytania Jh, tyczącego się różnic pomiędzy Zen i Czan - TĘDY
Awatar użytkownika
takanobu
Posty: 90
Rejestracja: sob sie 14, 2010 18:47
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto-Zen

Re: Zwiazek Buddystów Czan

Nieprzeczytany post autor: takanobu »

od paru miesięcy jestem związany z tradycja Soto -Zen coraz mocniej wrastam w tą tradycję Liznąłem tez co-nieco z Buddyzmu tybetańskiego Jednak z Czan spotykam się poraz pierwszy W związku z tym mam mini pytanko, jakie są różnice między tradycją Zen i CZan Link do tego tematu jakoś nie chce działać :shake2:
Lotos rośnie w mule i nie unika nieprzyjemnych zapachów a jednak nadal rozsiewa swój aromat
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Zwiazek Buddystów Czan

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

takanobu pisze:mam mini pytanko, jakie są różnice między tradycją Zen i CZan Link do tego tematu jakoś nie chce działać :shake2:
A popatrz tutaj:
http://forum.medytacja.net/viewtopic.ph ... Zen+i+Czan

pozdrawiam, gt
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”