Brakuje szkoły SHINGON

japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Brakuje szkoły SHINGON

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Buddyzm Shingon ma w Japonii 16 milionów zwolenników.
Sam jestem zainteresowany tą szkołą.
Niestety nie słyszałem by ktoś w Polsce praktykował buddyzm tej wersji.

Bardzo podoba mi się Japonia.Sądzę,że do rozwoju Japonii przyczynił się w dużej mierze miejscowy buddyzm.

Pozdrawiam :super:
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Brakuje szkoły SHINGON

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Widocznie nikt z tych 16 milionów zwolenników nie ma specjalnej chęci rozwijania Shingon w Polsce.
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Brakuje szkoły SHINGON

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Możliwe,że Japończycy uważają,że to Polacy sami powinni sprowadzić buddyzm do swej ojczyzny...Przecież buddyjskie szkoły
zostały przeniesione do Japonii i Chin przez samych Japończyków.
Awatar użytkownika
Dobek
Posty: 186
Rejestracja: wt lip 11, 2006 09:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Poznań

Re: Brakuje szkoły SHINGON

Nieprzeczytany post autor: Dobek »

Myślę, że jeżeli jesteś naprawdę zainteresowany tą szkołą, to przyjdziesz do niej, a nie będziesz czekał aż ona przyjdzie do Ciebie ;)
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Brakuje szkoły SHINGON

Nieprzeczytany post autor: LordD »

japoniec pisze:Możliwe,że Japończycy uważają,że to Polacy sami powinni sprowadzić buddyzm do swej ojczyzny...Przecież buddyjskie szkoły
zostały przeniesione do Japonii i Chin przez samych Japończyków.
Hehe. Dobre :) Może faktycznie powinni :)
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Theravada

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Ja szukam szkoły która twardo stoi przy doktrynie buddyjskiej a nie taką której nauczyciele tylko obściskują się z papieżami,
biskupami i bankierami.Buddyzm mahajana jest na pewno silny na Dalekim Wschodzie.Czemu tak słabo rozprzestrzenia się na Zachodzie?
Z powodu sekciarskiego rozbicia.
Chyba najlepsza jest mimo wszystko Theravada od 2200 lat niezmienna i jednolita.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Theravada

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

japoniec pisze: Chyba najlepsza jest mimo wszystko Theravada od 2200 lat niezmienna i jednolita.
Oj nie. Może lepiej zostań przy shingon - imho ;). Theravada jako szkoła przechodziła i nadal przechodzi ewolucję. Te ruchy w łonie Starszych zależą od różnych interpretacji tekstów. Dawno temu Buddhaghosa był głównym motorniczym Theravady, teraz się to zmienia, choć powoli. Przed Buddhaghosą też było różnie - zobacz sobie na historię samej Sri Lanki.

Sama Theravada nie jest spójna - ma mnóstwo pod-szkół. Jedyne co się nie zmienia to oryginał kanonu palijskiego. Jednak nawet do kanonu dołączane są księgi późniejsze, które z czasem stały sie kanonem (patrz np Milindapańha - uznawana za kanoniczną w Birmie i praktycznie bez większego sprzeciwu u pozostałych). Ostatnio robi się porównania chińskich Agam z palijską wersją i też kwiatki wychodzą.

Poza tym Theravada nie jest zbytnio wojownicza, nie spodoba Ci się... :chytry:

metta&peace
H-D
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Theravada

Nieprzeczytany post autor: lwo »

japoniec pisze:Ja szukam szkoły która twardo stoi przy doktrynie buddyjskiej a nie taką której nauczyciele tylko obściskują się z papieżami,
biskupami i bankierami.Buddyzm mahajana jest na pewno silny na Dalekim Wschodzie.Czemu tak słabo rozprzestrzenia się na Zachodzie?
Witaj :) ,
moim zdaniem odpowiedź jest bardzo prosta. W demokratycznych krajach europejskich rozprzestrzeniają się te szkoły, tradycje buddyjskie na które jest jakieś społeczne zapotrzebowanie. W czasach internetu w których obecnie żyjemy, zdobycie informacji o jakiejś szkole lub tradycji nie jest problemem. Kluczową kwestią natomiast jest istnienie autentycznego zapotrzebowania na jakąś szkołę, tradycję wśród ludzi Zachodu. W moim odczuciu to, że z perspektywy Japoni jakaś szkoła wydaje się silna nie oznacza wcale, że jest tak postrzegana z perspektywy Zachodu. To, że jakaś szkoła posiada w Japoni wielu wyznawców nie oznacza, że będzie równie popularna na Zachodzie. Kryteria oceny ,,atrakcyjności" są po prostu w tych dwóch różnych perspektywach inne.
Pozdrawiam
:)
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Brakuje szkoły SHINGON

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Czyli jednak Shingon najlepszy :shake2:

Leszek Wojas,mój przypadek świadczy,że jest zapotrzebowanie na różne szkoły ,także te słabo obecne na Zachodzie.

-Co robić zatem w przypadku takim:chcę przynależeć do konkretnej szkoły a ona jest prawie nieobecna w Europie?
Mam jechać do Japonii,do świątyni Koyasan i tam pobierać nauki?Naprawdę jestem sam?
-A jeśli dostanę tęgiego kopa ?
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brakuje szkoły SHINGON

Nieprzeczytany post autor: lwo »

japoniec pisze: -Co robić zatem w przypadku takim:chcę przynależeć do konkretnej szkoły a ona jest prawie nieobecna w Europie?
To co robili wszyscy prekursorzy buddyjskich szkół w Polsce czy w Europie. Czyli zaczynać samemu od zera, organizować jeśli czujesz się na siłach. Zaprosić jakiś nauczycieli z tej szkoły do Polski, zorganizować spotkanie. Może przyjdą jacyś ludzie i powiększą grono. I z czasem albo coś się z tego wyklaruje i powstanie nowa sangha albo nie.
Powodzenia :)
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Brakuje szkoły SHINGON

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Dostałem list z Nichiren-shu.Japońce się odezwały.

Polska Buddyjska na zawsze :super:
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Buddyzm Shingon

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

temat ''Buddyzm Shingon'' został połączony przez kunzanga z tematem ''Brakuje szkoły SHINGON''

Moje zainteresowanie buddyzmem ma postać trwałą.

W Polsce działa wiele szkół buddyjski,co cieszy.Jednak nie ma jednej z największych szkół japońskich-Shingon.
Zdecydowanie najbardziej mi się ona podoba.
(Przez jakiś czas próbowałem praktykować Theravadę ale jak dla mnie jest to tradycja za mało efektowna).

Jeśli są jacyś wyznawcy Shingon w Polsce-proszę się ujawnić:)

Chętnie bym tę szkołę sprowadził do Polski lecz z powodu moich kłopotów ze zdrowiem są to marzenia nierealne.

Shingon wydaje się być szkołą dość zamkniętą,mało nastawioną na misjonarstwo.

Pozdrawiam
dzo
konto zablokowane
Posty: 198
Rejestracja: pt lip 26, 2013 08:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ateizm

Re: Buddyzm Shingon

Nieprzeczytany post autor: dzo »

japoniec pisze:(Przez jakiś czas próbowałem praktykować Theravadę ale jak dla mnie jest to tradycja za mało efektowna).
Chętnie bym tę szkołę sprowadził do Polski lecz z powodu moich kłopotów ze zdrowiem są to marzenia nierealne.
Shingon wydaje się być szkołą dość zamkniętą,mało nastawioną na misjonarstwo.
Efektowność a efektywność to nie to samo.
Sprowadzić możesz spróbować korespondując z japończykami internetowo.
btw. Shingon to nie mahayana a wadżrajana jeśli chodzi o dział forum.
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Buddyzm Shingon

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

A no tak,słuszna racja,to nie mahajana.Zasugerowałem się tym,że to buddyzm japoński a nie tybetański.
(W takim razie,jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie,administracja może ten wątek przenieść do działu wadżrajany).
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyzm Shingon

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

japoniec pisze:(W takim razie,jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie,administracja może ten wątek przenieść do działu wadżrajany).
Działu wadżrajana nie ma, a shingon, to nie buddyzm tybetański... tak więc na ten moment temat zostanie gościnnie w mahajanie i zobaczymy co z tym fantem począć :89:
.
dane :580:
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Buddyzm Shingon

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Dzięki,kunzang :namaste:
Otóż Shingon jest jak najbardziej wadżrajaną.Żeby praktykować potrzebna jest inicjacja udzielona bezpośrednio przez mistrza.
Dużym problem z tym wyznaniem jest to ,że ono rozbite jest na wiele mniejszych sekt.-Chyba najbardziej misyjnym odłamem będzie Shinyo-en.-Jest zdaje się nawet placówka tej szkoły we Włoszech.
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Buddyzm Shingon

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Buddyzm Shingon jest mało dostępny.Przejrzałem wiele stron a udało mi się znaleźć ledwo 2 adresy meilowe.Wysłałem listy z zapytaniami ale nie wiem czy coś z nich wyniknie?Shingon jest dość mahajanistyczny.Głównym świętym tekstem jest "Nirvana Sutra".

Linki:

http://www.shinnyoen.org/
http://www.shingon.org/home.html
http://www.koyasan.org/

Adresy:

beidson@shingon.org <beidson@shingon.org>
Koyasan_i_g_c@yahoo.co.jp <Koyasan_i_g_c@yahoo.co.jp>
dzo
konto zablokowane
Posty: 198
Rejestracja: pt lip 26, 2013 08:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ateizm

Re: Buddyzm Shingon

Nieprzeczytany post autor: dzo »

Shingon to jest wadżrajana Indyjska z IX wieku a buddyzm Tybetański to wadżrajana indyjska aktualizowana do końca kiedy to było możliwe póki wadżrajana była w Indiach a więc do XIII wieku chyba. W związku z tym nie jest możliwe żeby Shingon miał tylko jedną główną sutre chyba że jest to wynik wpływów mahajany japońskiej i shintoizmu albo innych miesjcowych sekt, co w Japonii jest dosyc powszechne.

Buddyzm mahajany ukształtowany w Japonii; przejęty w poł. VI w. z Chin poprzez Koreę;
w VII w. powstawanie pierwszych œświątyń;
IX–-XIII w. rozwój licznych szkół buddyjskich, które w XVII w. zostały podporządkowane państwu;
od XVII w. stopniowy upadek religii, która zaczyna się ponownie odradzać w XX w.;
pośœród licznych szkół buddyjskich obecnie największe znaczenie mają szkoły z nurtu amidyzmu oraz szkoła zen.

http://www.tpjwlkp.republika.pl/nihon/r ... ddyzm.html
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Buddyzm Shingon

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

"Shingon pochodzi ze środkowego okresu rozwoju buddyzmu tantrycznego w Indiach. Buddyzm ten rozprzestrzenił się z Indii na całą centralną Azję, Chiny i dotarł do Japonii. Nauki oparte są na tantrach Mahâvairocana Sutra, Vajrasekhara Sutra oraz Shurangama Sutra zawierającej mantrę Shurangama. "

Jeden z odłamów Shingon -Shinnyo-en wykłada tak swą wiarę:
"Central to Shinnyo-en is the belief, expressed in the Nirvana Sutra, that all beings possess a natural, unfettered purity that can respond creatively and compassionately to any situation in life."

"Głównym przekonaniem Shinnyo-en,wyłożonym w "Nirvana Sutrze" jest to,że wszystkie istoty posiadają naturalną,nieskrępowaną czystość i mogą one reagować twórczo i ze współczuciem w każdej życiowej sytuacji."
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Brakuje szkoły SHINGON

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Nie wiem czemu ciągnie mnie najbardziej do Shingon?Próbuję co jakiś czas a to theravady a to zen jednak nie pasują mi te tradycje.
Gdybym nie był chory na schizofrenię nie byłoby problemu z wyjazdem do Japonii.Próbuję znaleźć jakieś kontakty na Twitterze(na Facebooku nie mogą się zalogować).Ten Shingon jest naprawdę mało misyjny.Mimo,ze posiada 13 000 świątyń i klasztorów oraz 16 milionów wyznawców jest mało dostępny w mediach.Mniejsze szkoły ,np.Tendai mają więcej na Twitterze stron i kontaktów.
Mimo,że biorę leki cały czas słyszę głosy i mam różne lęki.Życie w jakimś ustronnym klasztorze to dla mnie marzenie(bo i w cichości choroba mniej aktywna).Ale czy chorych przyjmują?Chyba mnisi muszą być zdrowi?Nie,marzenie ściętej głowy,ja tu w Polsce ledwo wegetuję.

A może są jacyś ludzie w naszym kraju nie mogący odnaleźć się w żadnej ze szkół buddyjskich istniejących w Polsce?-tacy buddyści niezrzeszeni.Jakby nas się zebrało trochę to moglibyśmy buddyzm Shingon sprowadzić nad Wisłe.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Mahajana”