Odpis podatkowy na związki wyznaniowe

Moderator: Har-Dao

gyry
Posty: 37
Rejestracja: pn kwie 09, 2012 21:37
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theravada

Odpis podatkowy na związki wyznaniowe

Nieprzeczytany post autor: gyry »

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiado ... 63261.html

Może ze względów 0,5 procenta jednak rozważyć wcześniejszy związek wyznaniowy?

Metta,
gyry
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Odpis podatkowy na związki wyznaniowe

Nieprzeczytany post autor: ikar »

gyry pisze:Może ze względów 0,5 procenta jednak rozważyć wcześniejszy związek wyznaniowy?
gyry, związek wyznaniowy brzmi nieźle. Szczególnie że łapiemy się pod to.

pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Odpis podatkowy na związki wyznaniowe

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

A macie 100 osób zainteresowanych zarejestrowaniem takiego związku wyznaniowego?

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Odpis podatkowy na związki wyznaniowe

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Ryu pisze:A macie 100 osób zainteresowanych zarejestrowaniem takiego związku wyznaniowego?
a tego nie wiedziałem, że trzeba 100. Ale wierzę , że znalazłoby się 100 osób. Szczególnie jak patrzę na forum e-buddha, kilka lat wstecz. Tu się przewinęła masa ludzi zainteresowana Theravadą albo sympatyzująca.

z mojego podwórka interesuje się z ok. 7 osób, więc raczej nie ma problemu z zebraniem 100 osób.

pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Odpis podatkowy na związki wyznaniowe

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Aby uzyskać wpis do rejestru związków wyznaniowych prowadzonego przez ministra właściwego do spraw wyznań religijnych, ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania wymaga złożenia wniosku przez co najmniej 100 obywateli polskich posiadających pełną zdolność do czynności prawnych. Wnioskodawcy składają listę zawierającą ich notarialnie poświadczone podpisy potwierdzające treść wniosku i deklaracji o utworzeniu kościoła lub innego związku wyznaniowego, imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości oraz numer PESEL każdego z wnioskodawców.
nie wiem, czy znajdzie się setka ludzi gotowych twardo bawić się w te wszystkie formalności...
poza tym związek wyznaniowy to doktryna, obrzędy religijne, kapłani etc. - po co nam to?
tak jak i Har-Dao uważam, że na tym etapie wystarczy nam z powodzeniem fundacja...
a te pół procent podatku to w moim przypadku będzie jakieś 20 zł - gotów jestem dać na cele fundacji znacznie więcej w postaci darowizny :)
Obrazek
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Odpis podatkowy na związki wyznaniowe

Nieprzeczytany post autor: ikar »

dharmozjad pisze:ie wiem, czy znajdzie się setka ludzi gotowych twardo bawić się w te wszystkie formalności...
poza tym związek wyznaniowy to doktryna, obrzędy religijne, kapłani etc. - po co nam to?
tak jak i Har-Dao uważam, że na tym etapie wystarczy nam z powodzeniem fundacja...
Zgadzam się. Jest fundacja, i to jest bardzo dobra wiadomość. Natomiast zupełnie zapomniałem że jest coś takiego jak związek wyznaniowy.

Ja mówiłem pokrótce, o Bhante Rewatha Thero, który w Szkocji jest opatem Vihary. Pochodzi on ze Sri Lanki i jest to główny mnich na UK Theravady ze Sri Lanki. Gdy byłem jego gościem, pytał się o sytuacje polskiej Theravady i był bardzo zainteresowany: 1. Pomocą buddystom w wzięzieniach(gotowy był przyjechać w każdej chwili za pieniadze vihary, jednak polski system wiezienictwa jest tak skomplikowany że było to praktycznie niemożliwe. Natomiast w Anglii Bhante często odwiedza więźniów bez zbędnej biurokracji. Jednak świadomość religijna Anglików to nie polska mentalność), 2. Gotów był zorganizować fundusze, plus pomoc Bhante by założyć klasztor w Polsce. Natomiast problemem było znalezienie kilkudziesięciu natywnych buddyjskich rodzin z krajów Theravady które wspierały by Vihare.

pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Egon
Posty: 57
Rejestracja: pt lis 18, 2011 21:49
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odpis podatkowy na związki wyznaniowe

Nieprzeczytany post autor: Egon »

Związek wyznaniowy ma swoje zalety, ale fundacja także.

Od podstawy opodatkowania (nie od podatku!) można odpisać nawet do 6% swoich dochodów (dotyczy osób fizycznych płacących podatek ze skalą progresywną), które przeznaczy się na cele dobroczynne - w tym działalność fundacji takich jak nasza.

Działa to tak, że do końca danego roku wspieramy fundację (raz lub wielokrotnie), a przy rozliczeniu podatku za ten rok, częściowo otrzymujemy zwrot podatku.

Zainteresowanych odsyłam do szczegółowej lektury.

http://www.ngo.pl/x/448341
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fundacja Theravada”