Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

niezdecydowany
Posty: 23
Rejestracja: wt maja 15, 2012 15:28
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

Nieprzeczytany post autor: niezdecydowany »

Witam,
To mój pierwszy post. Nie wyznaję żadnej religii choć wychowałem się w rodzinie katolickiej. Do tej pory nie zgłębiałem żadnej religii. Ostatnio mnie to jednak zainteresowało i mam ochotę poznać wszystkie naraz. Na zgłębienie dogłębnie jednej mam za mało życia, więc postanowiłem spytać się innych którzy poświęcili temu już nieco czasu. Stąd moje tu poniższe pytanie.
Jakie są podstawowe różnice w postrzeganiu świata przedstawione w różnych wyznaniach?
Niektórzy twierdza że wszystkie religie to wyznawanie i tak tego samego Boga. Chciałbym dociec czy nie ma poglądów w poszczególnych wyznaniach które by to wykluczały.

Z mojej perspektywy to wygląda tak że chrześcijanie wierzą "na słowo" i opierają se na biblii jako nieomylnym źródle wiedzy. Jednokierunkowo komunikują się z bogiem po przez modlitwę. Podobnie w Islamie. Religie dharmiczne - choć maja jeszcze więcej świętych pism- opierają się natomiast na bezpośrednim kontakcie, poznaniu z Bogiem po przez medytacje. Taka dwustronna komunikacja - nigdy może nie nastąpi, ale wyznawcy próbują. Ale może źle to postrzegam. Proszę o sprostowanie.
Awatar użytkownika
LotusFlower
Posty: 57
Rejestracja: wt maja 15, 2012 00:30
Płeć: kobieta
Tradycja: Yungdrung Bon
Lokalizacja: Silesia
Kontakt:

Re: Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

Nieprzeczytany post autor: LotusFlower »

Gdyby tak naprawdę sprostować, należałoby zorganizować wykład religioznawczy. Poznawałam na przestrzeni lat różne systemy religijne i ostatecznie najlepszym, co można zrobić, to nie porównywać. Nie szukać podobieństw i różnic. Jak się człowiek bardzo postara, to wszędzie znajdzie podobieństwa, które - jak się też człowiek postara - to je obali.

Wiele rzeczy zamyka się w obrębie pojęć, terminów.
Niektórzy twierdza że wszystkie religie to wyznawanie i tak tego samego Boga. Chciałbym dociec czy nie ma poglądów w poszczególnych wyznaniach które by to wykluczały.
Tutaj należałoby sprecyzować co to za "niektórzy", co rozumieją poprzez słowo "Bóg"...
Na zgłębienie dogłębnie jednej mam za mało życia, więc postanowiłem spytać się innych którzy poświęcili temu już nieco czasu. Stąd moje tu poniższe pytanie.
Uwierz (albo i nie, najpierw sprawdź) - nic nie sprawi Ci większej frajdy, niż samodzielne zgłębianie. Nie wnikam, skąd przewidywania o niedługim życiu, ale ufam, że są uzasadnione. Skoro masz za mało życia na dogłębne poznanie, poznaj podstawy - i to najlepiej z niezależnych od siebie źródeł. Wiesz, najlepiej byłoby przeczytać sobie tę Biblię, Wedy, Tipitakę, Koran i Torę, usiąść przy herbatce i pooglądać swoje przemyślenia.
Ale może źle to postrzegam.


Po prostu po swojemu, używając pojęć z obszaru znanego Ci świata, według swojego punktu odniesienia. Napisałabym inaczej, ale pewnie ani źle, ani dobrze, a po mojemu.

Np. Ty piszesz o poznaniu z Bogiem w religiach dharmicznych poprzez medytację. A ja bym Ci na to: trochę tak, i trochę nie.
Zależy to od tego, o jakim Bogu myślisz, jak to rozumiesz etc.

I tak możemy w kółko. Możemy przesiedzieć tak kilka tygodni i też nie wiem, czy tego życia Ci starczy... ;)


(Oczywiście to tylko moje skromne zdanie.)
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
niezdecydowany pisze:Proszę o sprostowanie.
Buddyjskie tradycje, nie uważają że świat został stworzony przez Boga. W tradycji buddyjskiej, którą znam najlepiej – Theravāda – mówi się raczej, że istota, która uważa się za Boga Stwórcę, żyje w takim przekonaniu (z różnych powodów) mimo, że jest błędne.

Zatem, nawet jeśli religie, które wymieniłeś, mówią o tym samym Bogu, to powinieneś z tej listy wykreślić buddyzm.
theravadin
użytkownik zbanowany
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 15, 2012 16:34
Płeć: mężczyzna
Tradycja: theraveda

Re: Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

Nieprzeczytany post autor: theravadin »

Różnią je dziedziny którymi te religie się zajmują.

Np chrześcijaństwo zajmuję się teodyceą,antropogonią, metafizyką, mitologią, spekulacjami intuicyjnymi, teologią, modlitwą, kontemplacją chrześcijańską wraz z soteriologią , mesjanizmem, , wiara teistyczną czyli estachologią która w samym chrześcijaństwie nie jest monolityczna o czym świadczą jej liczne odłamy np kalwinizm (predestynacja) anihilacjonizm (św. Jehowy), czy katolicyzm zbawienie z uczynków etc
Buddyzm zajmuję się nauką, filozofią ,medytacją,
(buddyzm teoretyczny np Jogaczara, Madhjamika,tradycja tantryczna, praktyczny hinajana wraz z kanonem), psychologią,antropologia, socjologią, pragmatyzmem, analizą, intersubiektywnym doświadczeniem etc
Zresztą szkoły buddyzmu, tradycje isą bardziej ezoteryczno - transcendentalne oraz bardziej racjonalno- empiryczne.

Różnic jest więcej, ale głównym rozróżnieniem są same dziedziny z racji istoty tych systemów filozoficzno religijnych.
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

niezdecydowany pisze:Witam,
To mój pierwszy post. Nie wyznaję żadnej religii choć wychowałem się w rodzinie katolickiej. Do tej pory nie zgłębiałem żadnej religii. Ostatnio mnie to jednak zainteresowało i mam ochotę poznać wszystkie naraz. Na zgłębienie dogłębnie jednej mam za mało życia, więc postanowiłem spytać się innych którzy poświęcili temu już nieco czasu. Stąd moje tu poniższe pytanie.
Jakie są podstawowe różnice w postrzeganiu świata przedstawione w różnych wyznaniach?
Niektórzy twierdza że wszystkie religie to wyznawanie i tak tego samego Boga. Chciałbym dociec czy nie ma poglądów w poszczególnych wyznaniach które by to wykluczały.

Z mojej perspektywy to wygląda tak że chrześcijanie wierzą "na słowo" i opierają se na biblii jako nieomylnym źródle wiedzy. Jednokierunkowo komunikują się z bogiem po przez modlitwę. Podobnie w Islamie. Religie dharmiczne - choć maja jeszcze więcej świętych pism- opierają się natomiast na bezpośrednim kontakcie, poznaniu z Bogiem po przez medytacje. Taka dwustronna komunikacja - nigdy może nie nastąpi, ale wyznawcy próbują. Ale może źle to postrzegam. Proszę o sprostowanie.
Różnice między wymienionymi przez Ciebie systemami to temat rzeka :)
Tak ogólnie mówiąc w chrześcijaństwie życie na ziemi nie jest zbyt wartościowe, bo nie ma w nim prawdziwego szczęścia - takiego można doświadczyć dopiero po śmierci, w Niebie. Zbawienie osiąga się dopiero po śmierci, i do tego nie jest to pewne. I właściwie do tej pory nie wiem czy zależne tylko od Boga, czy człowiek ma jakiś większy wpływ? Na pewno ważne jest przestrzeganie dekalogu, ale to będzie chyba jednak zależało od woli bożej, czy człowiek osiągnie Prawdziwe Szczęście, czy nie.
Zupełnie inaczej jest w buddyzmie, tutaj wszystko zależy od człowieka. Może on osiągnąć zbawienie sam, poprzez swój własny wysiłek.
Jeśli chodzi o chrześcijaństwo, to bardzo interesujące jest prawosławie, z modlitwą jezusową, która przypomina właśnie wschodnie techniki.
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
siakuhaci
Posty: 78
Rejestracja: pt sie 29, 2008 22:47
Płeć: mężczyzna
Tradycja: zen-Ōbaku

Re: Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

Nieprzeczytany post autor: siakuhaci »

Jest wiele roznic, powodem tego jest odleglosc, odmienny sposob myslenia, kultura. Ja bym doszukiwal sie raczej podobienstw. Szukanie rozbieznosci jest przyczyna konfliktow.
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Szukanie podobieństw na siłę przyczyną nieporozumień.
Ani To Ani Tamto
Awatar użytkownika
siakuhaci
Posty: 78
Rejestracja: pt sie 29, 2008 22:47
Płeć: mężczyzna
Tradycja: zen-Ōbaku

Re: Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

Nieprzeczytany post autor: siakuhaci »

trzymanie sie na sile swoich pogladow przyczyna nieporozumien. Tak jak kiedys ktos powiedzial: suché hovno na palicu.
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Biblia, Wedy, Tipitaka, Koran, Tora jakie są różnice?

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Nie chodzi tu o lgnięcie do swoich poglądów tylko rozumienie różnic pomiędzy różnymi metodami różnych religii oraz różnych celów, do których przez te techniki mają one prowadzić wiernych.Ale to nie musi zachodzić zamiast rozumienia podobieństw, można to przecież zauważać równocześnie :) Widzę, że niektórych ludzi bierze na szukanie tych podobieństw na siłę, są w stanie dogiąć coś, żeby pasowało albo opierają się na poglądach na temat danej religii wynikających z braku jej zrozumienia, braków w wiedzy. Sam kiedyś próbowałem usilnie łączyć różne religie, mam za sobą etap galopującego niuejdżu. Jak to często w takich przypadkach bywa według mnie sprowadza się to do znalezienia złotego środka i nietrzymania się swoich opinii na tematy różnych świętych ksiąg i religii.
Ani To Ani Tamto
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”