kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: abgal »

booker pisze: I to mnie bardzo cieszy.
A jakbyś tak zauważył, że nie tylko 'postępowy' katolicyzm, ale również nasz 'polski rodzimy' jest takim dialogiem szczerze zainteresowany, np.:
http://www.metta.pl/articles.php?id=3
http://www.miesiecznik.jasnagora.pl/200 ... bereza.htm
to radość byłaby jeszcze większa :)

Ciekawie i przejmująco mówi o. Bereza o medytacji - nie zatraca jednocześnie jej chrześcijańskiego charakteru, pomimo że pewne, 'techniczne' aspekty wydają się identyczne, jak np. ten:
o. Jan Bereza pisze:Oczywiście różne stany ekstatyczne, mistyczne czy zdolności paranormalne, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, mogą towarzyszyć medytacji czy w ogóle rozwojowi duchowemu. Bardzo ważne jest, aby ich nie pragnąć, nie zatrzymywać się na nich, bo mogą stać się one przeszkodą, pułapką, która odciąga nas od jedynego celu, jakim jest kontemplacja Boga. Pragnienie jakichś dóbr duchowych może być tak samo ryzykowne jak pragnienie dóbr materialnych.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: booker »

abgal pisze:A jakbyś tak zauważył, że nie tylko 'postępowy' katolicyzm, ale również nasz 'polski rodzimy' jest takim dialogiem szczerze zainteresowany, np.:
http://www.metta.pl/articles.php?id=3
http://www.miesiecznik.ja...03/3_bereza.htm
to radość byłaby jeszcze większa
Jest :)
abgal pisze:Ciekawie i przejmująco mówi o. Bereza o medytacji - nie zatraca jednocześnie jej chrześcijańskiego charakteru
Jestem przekonany Abgal, że właśnie takie podejście ma najwięcej sensu.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
JeongKwang
Posty: 80
Rejestracja: ndz wrz 23, 2007 22:43
Tradycja: Soen (Kwan Um Zen School)
Lokalizacja: everywhere & nowhere

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: JeongKwang »

Aaa!!! JS Dalajlama jest sykretykiem!
Lama Rinczen pisze:Mogę zacytować Jego Świątobliwość Dalajlamę: mówi on, że zostając buddystą nie trzeba wyrzekać się chrześcijaństwa.
;-)
Życie to gra, której reguł nie znamy. Gra ta jest śmiertelną pułapką - nie da się jej ukończyć i przeżyć..
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: abgal »

JeongKwang pisze:Mogę zacytować Jego Świątobliwość Dalajlamę: mówi on, że zostając buddystą nie trzeba wyrzekać się chrześcijaństwa.
Może i tak, jeśli kroczy się tzw. 'zwyczajną ścieżką' czyli, innymi słowy, przestrzega wskazań. Medytacja buddyjska prowadzi jednak w stronę dokładnie przeciwną niż medytacja chrześcijańska. Pogłębienia ani dyskusji tej kwestii, z mojej strony, nie będzie, ponieważ wymaga ona objaśnienia przez nauczyciela a nie przez abgala.

Jeśli chcesz to możesz uważać, że da się jednocześnie utrzymać pogląd o istnieniu duszy, osobowego Boga, etc. i jednocześnie twierdzić, że jesteś buddystą.
Zdaję sobie sprawę z zamieszania jakie panuje w europejskim buddyzmie i w polemikę dalszą wdawać się nie będę.
JeongKwang
Posty: 80
Rejestracja: ndz wrz 23, 2007 22:43
Tradycja: Soen (Kwan Um Zen School)
Lokalizacja: everywhere & nowhere

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: JeongKwang »

abgal pisze:
JeongKwang pisze:Mogę zacytować Jego Świątobliwość Dalajlamę: mówi on, że zostając buddystą nie trzeba wyrzekać się chrześcijaństwa.
Przepraszam, nie JeongKwang powiedzial, tylko Lama Rinczen;-).
abgal pisze:Jeśli chcesz to możesz uważać, że da się jednocześnie utrzymać pogląd o istnieniu duszy, osobowego Boga, etc. i jednocześnie twierdzić, że jesteś buddystą.
Jeśli chcesz, to możesz uważać, że nie da się jednocześnie utrzymać poglądu o istnieniu duszy, osobowego Boga, etc. i jednocześnie twierdzić, że jesteś buddystą.

Nie widze koniecznosci utrzymywania przez Chrzescijanina chrzescijanskich pogladow.
Watykan rowniez tej koniecznosci nie widzi, a jedynie bardzo silnie zaleca (np. grozac ekskomunika). W koncu kazdy Katolik to Chrzescijanin, a wejscie w Katolicyzm to "droga w jedna strone" (formalnie chrztu nie da sie anulowac).
Ale to tylko moja prywatna opinia - Ty mozesz uwazac, ze Chrzescijanin musi (pod grozba nie bycia Chrzescijaninem) utrzymywac poglad chrzescijanski (cokolwiek to znaczy) czy jakikolwiek inny.

I tymi stwierdzeniami "uwazajta sobie co chceta" konczymy dyskusje twardoglowych... Az sie czlowiekowi trollowac odechciewa...
Życie to gra, której reguł nie znamy. Gra ta jest śmiertelną pułapką - nie da się jej ukończyć i przeżyć..
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: abgal »

JeongKwang pisze: Nie widze koniecznosci utrzymywania przez Chrzescijanina chrzescijanskich pogladow.
Dobre :rotfl:
Awatar użytkownika
Sadayoshi
Posty: 216
Rejestracja: pn paź 30, 2006 18:32
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: Sadayoshi »

JeongKwang pisze:Ty mozesz uwazac, ze Chrzescijanin musi (pod grozba nie bycia Chrzescijaninem) utrzymywac poglad chrzescijanski (cokolwiek to znaczy) czy jakikolwiek inny.
Ja w sumie tak uważam... ktoś kto nie utrzymuje chrześcijańskich poglądów po prostu nie jest chrześcijaninem, tak samo jak ktoś o niebuddyjskich poglądach nie jest buddystą - to chyba dość oczywiste (albo mi się tylko tak zdaje).
JeongKwang
Posty: 80
Rejestracja: ndz wrz 23, 2007 22:43
Tradycja: Soen (Kwan Um Zen School)
Lokalizacja: everywhere & nowhere

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: JeongKwang »

Sadayoshi pisze:ktoś kto nie utrzymuje chrześcijańskich poglądów po prostu nie jest chrześcijaninem, tak samo jak ktoś o niebuddyjskich poglądach nie jest buddystą - to chyba dość oczywiste (albo mi się tylko tak zdaje).
I Protestanci powinni sie z Toba zgodzic, ale dla Watykanu taki czlowiek jest nadal Chrzescijaninem, tyle ze zagubionym...
Nawet jesli zostal Szatanista;-D.
Życie to gra, której reguł nie znamy. Gra ta jest śmiertelną pułapką - nie da się jej ukończyć i przeżyć..
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

Witam serdecznie,
Mam tę przyjemność od 2 lat uczęszczać co tydzień na zazen do Konstancina, o którym to miejscu mówiła niegdyś strona kontemplacja.pl
To miejsce jest otwarte dla osób z wszystkich duchowości, którzy chcą medytować.
Technicznie wygląda to tak:
4x25 min. zazen i w przerwach 5 min. kinhin
Po zazen jest czytanie tekstu - głównie autorstwa Willigisa Jaegera - Roshiego szkoły Sanbo-Kyodan
www.sanbo-zen.org/histry_e.html

linia przekazu jest następująca Yasutani - Yamada - Kubota -Jaeger. Ten ostatni dostał zakaz nauczania (czyli nakaz milczenia) oraz celebracji obrzędów z samego Rzymu. Stało się to po publikacji książki "Fala jest morzem"

Pamiętam jednak także i inne czytania. Maezumi, Joko Beck, Eckhart. Czasami sami uczestnicy wykazują się tu inicjatywą proponując coś, co uważają za wartościowe.

Czy jest to buddyzm? Szczerze mówiąc to nie wiem i nie obchodzi mnie to zupełnie.
Jest to jednak prywatna inicjatywa spotkań. Nie ma tu żadnej oficjalnej afiliacji, przedstawicielstwa kogokolwiek. Są tu ludzie o różnie definiowalnej tożsamości religijnej. Może jest to wada, a może zaleta. Może synkretyzm a może twórcza różnorodność. Komu to oceniać?
Strona internetowa wygasła zaś bo przestaliśmy ją opłacać. Po prostu :) Być może jednak wróci.

Trochę inaczej ma się rzecz z sesshin. Tutaj gości u nas Jeff Boeckmans (przekaz od Jaegera)- i te sesje dwa razy w roku to już oficjalne zdarzenie. I podobnie przyjeżdżają ludzie o różnych duchowych przekonaniach a także osoby z zagranicy. Wiem, że Jeff oprócz drogi zen jako mistrz z inka z linii Sanbo-Kyodan prowadzi także drogę kontemplacji czyli odwołuje się do mistyków - Eckharta, Św. Jana od Krzyża. Te dwie sprawy nie są jednak łączone. Samemu wybiera się, gdzie komu bliżej. A zazen jest wspólne dla wszystkich - choć nie wiem kto z czym w głowie siedzi :)
Mowa Dharmy Jeffa dotyczy koanów ze zbioru Mumonkan. "Przerabiamy" je od kilku sesji.

Wizyty Jeffa spowodowały powstawanie pewnej struktury - takiej sesshinowej sanghi i z tego co wiem, to zaowocuje to za jakiś czas oficjalną stroną internetową a może z czasem czymś jeszcze.
Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem wątpliwości w tytułowym temacie.Chętnie odpowiem na ew. pytania.
gassho
Jakub
JeongKwang
Posty: 80
Rejestracja: ndz wrz 23, 2007 22:43
Tradycja: Soen (Kwan Um Zen School)
Lokalizacja: everywhere & nowhere

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: JeongKwang »

Dzieki! O tego rodzaju odpowiedz mi chodzilo:-).

BTW: Drzyjcie, troll powrocil^^!
Życie to gra, której reguł nie znamy. Gra ta jest śmiertelną pułapką - nie da się jej ukończyć i przeżyć..
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

:) :) :) :) :) :) :) :)

Jednakże

:offtopic:

tutaj jednak coś znacznie ciekawszego

http://pl.youtube.com/watch?v=mPh6CUmrk ... re=related

choć także

:offtopic:

Maranatha (przyjdź Panie) zalecał jak pamiętam o. Bereza jako mantrę :)

J.
Czepi
konto zablokowane
Posty: 25
Rejestracja: pn cze 30, 2008 17:09

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: Czepi »

Witam.

O. Bereza zaleca taką mantrę:

Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną.

To stara formuła modlitewna szeroko rozpowchrzechniona w kościele prawosławnym.

Z tym, że o. Bereza łączy ją z techniką zenopodobną, z koncentracją w hara.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: kontemplacja.pl - czy ktos cos wie...

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Czepi :)
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”