Bogini Wiki

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Salve. Patrzcie co mi sie dzis udalo znalezc podczas przegladania polskiej wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Święte_księgi#Buddyzm
Wikipedia - Święte Księgi pisze: Buddyzm
Święta księga buddyzmu to Dhammapada. Kanon świętych pism buddyjskich został spisany w I w. p.n.e. na Cejlonie w języku pali. Tekst jest podzielony na trzy części - zbiory zwane "koszami". Całość znana jest jako Tipitaka (w sanskrycie: Tripitaka) czyli Trójkosz.

* Winajapitaka (Kosz dyscypliny zakonnej) - zbiór reguł życia obowiązujących mnichów i mniszki. Wymienia grzechy zakazane prze Buddę, podaje kary związane z grzechami, a także formułę "spowiedzi" (praktimoksza) sposoby łagodzenia sporów oraz zajmuje się różnymi dziedzinami życia zakonnego.
* Suttapitaka (w sanskrycie: Sutrapitaka - Kosz sutr) - zbiór kazań, wypowiedzi Buddy, opowieści o Buddzie spisanych prozą i zebranych w pięciu częściach (nikaja).
* Abhidhammapitaka (w sanskrycie: Abhidharmapitaka - Kosz Wyższej Doktryny)

Rozmaite odmiany buddyzmu bazują na różnych sutrach z Dhammapady. Przykładowo buddyzm tybetański bazuje na tzw. Diamentowej Sutrze. Jedynym odłamem buddyzmu nie opierającym się na żadnej konkretnej sutrze jest zen.
Bar-Do T'os-Grol - tzw. Tybetańska Księga Zmarłych) - święta księga buddyzmu tybetańskiego - zbiór rytuałów, które się sprawuje nad umierającym. Jej autorem ma być sam Padmasambhawa, który zaszczepił buddyzm w Tybecie. Księga została odkryta w XIV wieku.
Niestety juz polonista mialby tu co robic... Co z tym fantem zrobic? Ja nie dosc, ze nie potrafie (jeszcze;) edytowac artykulow na wikipedii, to do tego jakos nie mam odwagi (jeszcze;D), by sie bawic w poprawianie na wlasna reke.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

No jedziemy :) Kto chętny?

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

Amicus pisze:Niestety juz polonista mialby tu co robic...
Trochę, głównie stlistyka i interpunkcja, pare literówek..mam wrażenie,że dotarłeś do tekstu, który w Wikipedii jest zaklasyfikowany, jako "niedokończony", czy "w trakcie powstawania", czy jakoś tak (adres, który podałeś jest adresem na stronę główną, nie dotyczy tego tekstu bezpośrednio, wiec ciężko do niego samodzielnie dotrzeć)...
Amicus pisze:edytowac artykulow na wikipedii, to do tego jakos nie mam odwagi (jeszcze;D)
Widocznie czas zacząć się przełamywać :wink:
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Adres podalem caly, tylko w poscie nie podswietlilo calosci.:)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Święte_księgi
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

No wlaśnie, klikasz zakładkę "edytuj" i ...
Powodzenia :)
Ja ze swej strony mogę dać jakieś wsparcie polonistyczne (choć nie jestem językoznawcą i błędy toże robię)...zawsze jakieś te informacje ze studiów gdzieś tam się błąkają pewnie na dnie pamięci...korekta, redakcja też obce mi całkiem nie są...
So?
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Hvala za czujnośc - zajmę sie tym...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Zrobione:) potrzeba jeszcze speców od buddyzmu mahayana, buddyzmu tybetańskiego i zen - ktoś chętny? Bo sam nie wiem nic/niewieel na ten temat (wpisałem co wiedziałem - czyli nie wiele)... czy ktoś moze się tym zająć?!

Strona "Święte ksiegi" na Wikipedii do rozwinięcia
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Siristru jestem pod wrazeniem.:) Swietna robota. Na szczescie zostawiles tez cos do uzupelniania innym.:P Tylko dwie rzeczy mnie zastanawiaja: czy w przypadku buddyzmu w ogole mozna mowic o czyms takim jak "swieta ksiega", oraz czy nie lepiej omawiac zen w obrebie mahajany - w koncu wywodzi sie z jej nurtu. Bo w takim wypadku co to jest mahajana.;)

A ja tymczasem ide sie "uczyc wikipedii" i zaczynam grzebac w sieci.

PS.: Wyjdzie teraz ze mnie okropny duchowy materialista, ale musze zapytac: ktora religia na Wiki PL jest najlepiej opracowana?;)
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Amicus pisze:PS.: Wyjdzie teraz ze mnie okropny duchowy materialista, ale musze zapytac: ktora religia na Wiki PL jest najlepiej opracowana?Wink
Nie wiem :) - zajmuję się buddyzmem - głównie theravadą i dodawaniem kwestii theravady w innych hasłach pokrewnych.
Amicus pisze:czy w przypadku buddyzmu w ogole mozna mowic o czyms takim jak "swieta ksiega"
racja już poprawiam - miałem napisać ale zapomniałem - hvala!
Amicus pisze:oraz czy nie lepiej omawiac zen w obrebie mahajany - w koncu wywodzi sie z jej nurtu. Bo w takim wypadku co to jest mahajana
tego nie wiem - są tu spece od zen i mahayany - niech oni się wypowiedzą i zdaiłają.. a jak nie to mogą mi zlecić edycję :D
братство и јединство!
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

tak- święta księga zen to KOMPAS ZEN :mrgreen:
a tak serio to tam chyba nie ma czegś takiego - W Kompasie Zen są wyróżnione bodajże 3 sutry dla Zen "najistotniejsze" ale to i tak względny podział.
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Zaglądnęłam na hasło "święte księgi" i w mahajanie i w buddyzmie tybetańskim znalazłam takie głupstwa, że na chybcika napisałam cokolwiek, co jest według mnie trochę mniej głupie. Proszę bardzo wszystkich znających się na rzeczy o pomoc !
A część dotycząca Kanonu Palijskiego opracowana bardzo dobrze - chwała za to redaktorom!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

miluszka pisze:opracowana bardzo dobrze - chwała za to redaktorom!
A nie za szeroko? To bądź co bądź encyklopedia ma być, nie monografia.
No i buddyzm zen nie ma żadnych szczególnych świętych tekstów - kanon mahajany wystarczy. Pism mistrzów zen nie można w żaden sposób uznać za święte księgi, ponieważ ani nie spełniały takiej funkcji, ani nie miały takich aspiracji.


Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

miluszka pisze:Zaglądnęłam na hasło "święte księgi" i w mahajanie i w buddyzmie tybetańskim znalazłam takie głupstwa, że na chybcika napisałam cokolwiek, co jest według mnie trochę mniej głupie.
Ano... jako, ze nie znam się na tych tradycjach po prostu pzrekleiłem to co było wcześniej... dobrze, że się za to wzięłaś:) Co do mahajany to chyba pod nią podpada zen:) Wydaje mi się, ze przydała by się organizacja tych ksiąg - jakie itp. To co piszesz o sutrach zawiera się w dziale: sutry (a przynajmniej powinno :) ) Chodzi o księgi a nie poszczególne taksty.
iwanxxx pisze:A nie za szeroko? To bądź co bądź encyklopedia ma być, nie monografia.
Cóż - dałem z siebie ile mogłen :) A w tym dziale jest nie tylko theravada - więc pod monografię nie podpada... poza tym dodaje więcej haseł jako odnośników.
iwanxxx pisze:No i buddyzm zen nie ma żadnych szczególnych świętych tekstów - kanon mahajany wystarczy. Pism mistrzów zen nie można w żaden sposób uznać za święte księgi, ponieważ ani nie spełniały takiej funkcji, ani nie miały takich aspiracji.
W dziale theravada wypisuje księgi "święte" - we wstępie do buddyzmu piszę "buddyzm nie jest religią księgi"... w tym kontekście "święte" znaczyć będą "darzone szacunkiem" (chodzi o teksty dawnych mistrzów używane do studiowania - bo wszak wiemy, że wiele teraz sie książek wydaje.. to jednak nie mają one takiego autorytetu jak tamte stare). Coś takiego chyba znajdzie sie w mahayanie?
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Dobrze, ze jest obszernie. Bolem zeba przy czytaniu wikipedii jest o wiele czesciej to, ze artykuly sa zbyt "zwiezle".
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: booker »

To jest też fajne:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Buddyzm

Istnieje wieczny Umysł, wspólny dla wszystkich istot, oraz proces, ruch, który jest od zawsze kontynuowany.

Nie przypominam sobie, żeby coś takiego było sformułowane przez Śakjamuniego Buddę - ale poproszę o tekst źródłowy.

Pozdr
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

booker pisze:ale poproszę o tekst źródłowy.
Możesz porównać z Lankavatarą.
http://mahajana.net/teksty/lankawatara_sutra.html
...i całą Tathagatagarbha). Wydaje mi się, że to stwierdzenie mieści się w jej normach... używanie słowa "umysł" w tym kontekście to według mnie tybetańska specjalność - powinieneś się na tym znać :)
Fragmenty tego co tam jest są mojego autorstwa sprzed paru lat, ale widzę, że potem dorwał się do tego jakiś wadźrajanista i podopisywał wszędzie o świetlistości itd :)

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

iwanxxx pisze:podopisywał wszędzie o świetlistości itd Smile
:mrgreen:
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Mój ulubiony kawałek to ten:

Podstawą wszelkiego istnienia według buddyzmu jest siunjata - świetlista, pozytywna i twórcza pustka (albo pustość).


hehe

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

iwanxxx pisze:Podstawą wszelkiego istnienia według buddyzmu jest siunjata - świetlista, pozytywna i twórcza pustka (albo pustość).
po jakimś czasie to jest wkrzające, nie znam kontekstu ale czemu ktoś taki pisze o buddyzmie w całości? Czy w ogóle można mówić o czymś takim?
by sobie napisał że podstawą wszelkiego istnienia wg buddyzmu jakiegoś tam jest bla bla bla i było by OK, all right, perfekto!!!
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Dobrego artykulu o buddyzmie i tak nikt nie napisze.:) Najlepiej byloby napisac z punktu widzenia "szkielka i oka", ale wtedy moze byc malo "magicznie" i bez blasku.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: booker »

No tak; i znowu będzie zadyma ;)

Moze najprosciej bylo by zebrac skrotowo, ale po dwa zdania max, doktryn z kazdej tradycji na temat drazliwych punktow i je tam umiescic, po prostu. I kazdy bedzie happy. ;)

Pozdr
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Mam zamiar torochę tam namieszać w artykule "Buddyzm" bo straszne sery ktoś tam popisal... coś czuję .. ony z tego nie bylo wojny edycyjnej :(

Jak narazie poszerzyłem artykuły Arahant i dzisiaj dodałem o Buddhadasa Bhikkhu, wczoraj o Buddhaghosy :)

jak dla mnie brakuje specjalistów od Mahayany... dużo synkretystów pisze wiele bzdur na ten temat.. nie mówiąc już o artykule "Buddyzm"...

KTOś DO POMOCY? :lol:
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
iwanxxx pisze:(...) ale widzę, że potem dorwał się do tego jakiś wadźrajanista i podopisywał wszędzie o świetlistości itd :)
A może przedstawiciel therawady ;) Budda mówi o świetlistości umysłu.
Istnieje wieczny Umysł, wspólny dla wszystkich istot, oraz proces, ruch, który jest od zawsze kontynuowany.
Wieczny umysł wspólny dla wszystkich istot - to, dla mnie jakieś totalne nieporozumienie :roll:

Cóż. Może warto w tym panelu, stworzyć wspólnie opracowany tekst dla hasła ''Buddyzm'' - podjąć taką próbę. I sądzę, że podejście szkiełka i oka, także warto uwzględnić.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

kunzang pisze: A może przedstawiciel therawady
ALe świetlista pustka to patent chyba tybetański, nie?
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

kunzang pisze:Cytat:
Istnieje wieczny Umysł, wspólny dla wszystkich istot, oraz proces, ruch, który jest od zawsze kontynuowany.

Wieczny umysł wspólny dla wszystkich istot - to, dla mnie jakieś totalne nieporozumienie Rolling Eyes
Tego nie pisałem :) To jest o mrówkach :D I o tych robalach z "Gry Endera" :D

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

kunzang pisze:A może przedstawiciel therawady Wink Budda mówi o świetlistości umysłu.
Nie podejmuję sie interpretacji tego :) Pedejżewam jednak, ze chyba "świetlistość" (a moze "jasność?) w tym tekscie to chyba nie to samo co próbuje powiedzieć mahayana i vajrayana... zapytam Thera - by nie było wątpliwości.

Cóż. Może warto w tym panelu, stworzyć wspólnie opracowany tekst dla hasła ''Buddyzm'' - podjąć taką próbę. I sądzę, że podejście szkiełka i oka, także warto uwzględnić.
Łooooo! Kunzang - hvala! Świetny pomysł!! Zakładamy nowy temat czy wałkujemy tutaj?
Proponuję by ustalać treść wspólnie po kawałku - tworzyć też podtematy. Informacja musi być OGÓLNA bez wnikanie w nauki szkół i dokładna.

Pytanie : kto wklei artykul na stronę? czy ktoś ma (poza mną) tożsamość na Wikipedii? Iwanxxx? wspominałeś, ze coś tam działałeś...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
iwanxxx pisze:ALe świetlista pustka to patent chyba tybetański, nie?
I tak i nie. Kwestią tu są korzenie tego, czego naucza się w Tybecie.
No i jeśli już, to: świetlistość i/sic!/ pustka.
Można się bawić w takie opisy w ramach ''dzogczen'', czy ''mahamudry'', ale wpuszczać się w to pod hasłem ''Buddyzm''... po co?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

siristru pisze:Iwanxxx? wspominałeś, ze coś tam działałeś...
Ja to robiłem w czasach, kiedy jeszcze nie było logowania.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,
kunzang pisze:Można się bawić w takie opisy w ramach ''dzogczen'', czy ''mahamudry'', ale wpuszczać się w to pod hasłem ''Buddyzm''... po co?
w ramach Tipiṭaki również, aczkolwiek te wzmianki mają tyle interpretacji, że zamiast cokolwiek wyjaśniać jeszcze bardziej mieszają.

Mankamentem Wikipedii jest - co widać także na przykładzie też tego hasła - to, że każdy ciągnie w swoją stronę, nawet przy tak ogólnych hasłach.

Pozdrawiam,
pk
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: booker »

Kunznang pisze:A może przedstawiciel therawady Wink Budda mówi o świetlistości umysłu.
Zbyt pisze: Nie jestem Theravadinem, nie utozsamiam się z żadną szkołą ani tradycją buddyjską. Podążam za tym co jest nauką Buddy Gotamy.
iwanxxx pisze:ALe świetlista pustka to patent chyba tybetański, nie?
;)
Ale te opisówki bodą w zad :D
Tybetańsko-Indyjski. Jak Kunzang wspomniał w zależności od korzeni.
siristru pisze:Informacja musi być OGÓLNA bez wnikanie w nauki szkół i dokładna.
Tak więc skoro nie szkoły na podporę to co, sutry, tantry, siastry ? Wiesz ile tego jest ? :->
Zrobić skondensowanie znanych,docenionych i lubianych przedstawicieli nurtów, żeby nie robić wg własnego widzimisie i ciach.

Pozdr
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Pytanie : kto wklei artykul na stronę?
Może najpierw podejmijmy próbę opracowania hasła: ''Buddyzm'' :roll:
/Kwestia osobowości na Wiki, nie wydaje się być problemem - jest np Miluszka itd/

Prośba do Gospodarza tego panelu Amicusa, by założył w tym panelu temat np ''Hasło ''Buddyzm'' na Wiki'', i... niech szkiełko i oko czuwa 8)
Ten temat, może służyć do pastwienia się :wink: nad innymi hasłami związanymi z buddyzmem.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

piotr pisze:Mankamentem Wikipedii jest - co widać także na przykładzie też tego hasła - że każdy ciągnie w swoją stronę, nawet przy tak ogólnych hasłach.
Hasła można zablokować by uniknąć wojny edycyjnej. Możliwosc edycji pzrez wszystkich to zjednaje strony mankament a z drugiej zaleta.

No ale to co robimy razem to haslo "Buddyzm" czy też nie :?: :|
братство и јединство!
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Z tego co patrzyłem to miluszka jest "ipkiem" na Wiki - tj. nie ma konta tylko wyświetla się adres IP.. zatem zgłazsam moją kandydaturę... :D

kunzang pisze:Może najpierw podejmijmy próbę opracowania hasła: ''Buddyzm'' Rolling Eyes
/Kwestia osobowości na Wiki, nie wydaje się być problemem - jest np Miluszka itd/

Prośba do Gospodarza tego panelu Amicusa, by założył w tym panelu temat np ''Hasło ''Buddyzm'' na Wiki'', i... niech szkiełko i oko czuwa Cool
Ten temat, może służyć do pastwienia się Wink nad innymi hasłami związanymi z buddyzmem.
No hvala!
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: booker »

siristru pisze:No ale to co robimy razem to haslo "Buddyzm" czy też nie Question Neutral
Tu się bedziemy pastwić a na arta osobny wątek :arrow:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
piotr pisze:w ramach Tipiṭaki również, aczkolwiek te wzmianki mają tyle interpretacji, że zamiast cokolwiek wyjaśniać jeszcze bardziej mieszają.
Dokładnie :)
Bez całego /rozbudowanego/ kontekstu, to jeno pomieszanie wywoła. A wziąć trzeba pod uwagę, że Wiki - boginią nieomylną jest dla sporej grupy istot ludzkich.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:(...) zatem zgłazsam moją kandydaturę... :D
I... po bólu :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

kunzang pisze:i... niech szkiełko i oko czuwa 8)
Uh... czemu ja zawsze musze cos palnac.;) Ok, to przerzuce na poczatek symboliczna pierwsza lopate ziemi.

EDIT: A jak wyglada sprawa tlumaczenia artykulow zamieszczonych na wikipediach niepolskich? Wolno zrobic cos takiego bez pytania kogokolwiek? Bo jesli tak, to mozna by wybrac najlepsze, ktore wiekszosc jest sklonna zaakceptowac, a nastepnie przetlumaczyc i umiescic u nas. W antyku i sredniowieczu tak to dzialalo.;)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: booker »

iwanxxx pisze:patent chyba tybetański, nie?
Iwan, fajnie opisana historia Dzogczen http://www.dzogchenlineage.org/lineage.html

pozdra
/bkr
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Amicus pisze:EDIT: A jak wyglada sprawa tlumaczenia artykulow zamieszczonych na wikipediach niepolskich? Wolno zrobic cos takiego bez pytania kogokolwiek? Bo jesli tak, to mozna by wybrac najlepsze, ktore wiekszosc jest sklonna zaakceptowac, a nastepnie przetlumaczyc i umiescic u nas. W antyku i sredniowieczu tak to dzialalo.Wink
Tak można coś takiego bez problemu robić :)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Na to liczylem.:) No to moze... czesc hala "buddyzm" po prostu wytniemy z wiki EN?
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Mozemy i tak... przymieżałem sie do tego... możamy tłumaczyć i potem wrzucac tutaj do rozmowie o wiki - tam ustalimy tekst zbalansowany - co dodać co ująć ... moi sprawdzi stylistykę i gramatykę a potem zrobie edycje i wikizacje tekstu? Zgoda?

Jak na razie sugestie w dyskusji są dobre.. pytanie na jak długo pozostanie forumowiczom ikry i chęci do dyskusji o wiki a nie o Zzt?:)

Jakby co Amicus to mozemy to zrobić we dwóch - tłumaczysz raz Ty raz ja - wrzucamy zespołowi redaującemu - moi, Piotr, booker, kunzang.. ktoś jeszzce .. a potem ja wrzucam do wiki i wikizuję :)

kto za?
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
booker pisze:Iwan, fajnie opisana historia Dzogczen
Gwoli uściślenia. Historia jednej z linii dzogczen :twisted:
Historia danej linii dzogczen, nie jest historią dzogczen - to istotne 8)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:kto za?
kunzang.
Licząc cały czas na innych forumowiczów, którzy wesprą swą wiedzą i zrozumieniem ten projekt :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć
siristru pisze:kto za?
buker czeka :)
kunzang pisze:Historia danej linii dzogczen, nie jest historią dzogczen - to istotne Cool
o, zapewne. dobrze wiedzieć. :shock: 8)

Pozrowienia
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”