25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
BartekB
konto zablokowane
Posty: 149
Rejestracja: sob sty 05, 2008 17:48
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: BartekB »

XIV LO i postawa tych 3 uczniow nt. krzyza, do ktorej czesciowo dyskusja o sejmie sie odnosi, jest mi niezwykle bliska z kilku powodow; jest to moje dawne liceum, musialem tam przez 4 lata patrzec na wiszacy na korytarzu fotorealistyczny gobelin przetstawiajacy ukatowana i zakrwawiona twarz Jezusa (jeszcze w starym budynku), oraz liceum w ktorym kilkukrotnie wyrzucano mnie z lekcji religii za rozne podchwytliwe pytania:)
Jeżeli jest taki zwyczaj/obyczaj/tradycja to prawo nie powinno w to ingerować, bo na tym właśnie powinno polegać nieingerowanie państwa w sprawy religijne, że prawnie nie próbuje regulować takich rzeczy.
To znaczy uwazasz ze jesli np. w Polsce pojawia sie ludzie, ktorzy uwazaja tradycyjnie za stosowne poslubiac 8 letnie dziewczynki, Panstwo nie powinno w to ingerowac?
To nie jest narzucanie woli większości. Ktoś wiesza krzyż, a nie zmusza Ciebie do wieszania krzyża, modlenia sie do niego czy coś takiego. To wszystko. Quod erat demonstrandum.
A co powiesz np. jesli kazda lekcja rozpoczynac sie bedzie modlitwa? Rowniez mozna powiedziec ze mozesz nie odmawiac tylko wypadalo by z szacunku do tradycji kleknac jak inni odmawiaja, nawet jak ci kaza odmawiac to mozesz powiedziec ze wprawdzie odmawiasz ale nie wierzysz, prawda? P
przez urzędnika w jego gabinecie to już inna sprawa i wg mnie nie ma w tym nic niewłaściwego a przepisy które by to zakazywały naruszałyby wolność wyznania.
Nawet z tym sie nie zgodze, urzednik przebywajacy w pomieszczeniu utrzymywanym z podatkow obywateli powinien doplinowac aby przestrzen ta byla wolna od symboli religijnych.
Oczywiscie na wlasnej szyi, we wlasnym pokoju, i we wlasnym domu kazdy moze wieszac co chce.

To jest bardzo prosta sprawa - Panstwo polskie jest ustawowo swieckie - czyli w przestrzeni publicznej powinno byc wolne od jakichkolwiek przedstawien religijnych. Bo za te przestrzenie placi kazdy obywatel haracz, wiec kazdy na rowni powinien czuc sie w nich jednakowo reprezentowany.
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

BartekB pisze:Nawet z tym sie nie zgodze, urzednik przebywajacy w pomieszczeniu utrzymywanym z podatkow obywateli powinien doplinowac aby przestrzen ta byla wolna od symboli religijnych.
Oczywiscie na wlasnej szyi, we wlasnym pokoju, i we wlasnym domu kazdy moze wieszac co chce.
Ale gdzie postawisz granice? Na szyi tak, a na biurku w pracy nie?
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć.

Widzę, ze lubisz bawić się w erystykę ;)
BartekB pisze: To znaczy uwazasz ze jesli np. w Polsce pojawia sie ludzie, ktorzy uwazaja tradycyjnie za stosowne poslubiac 8 letnie dziewczynki, Panstwo nie powinno w to ingerowac?
Odpowiedź normalna: Nie można mieszać dwóch typów zachowań. Sama obecność krzyża w jakimś miejscu nie wpływa w żaden sposób na mnie czy na Ciebie. Jednak biorąc ślub z ośmioletnią dziewczynką krzywdzisz ośmioletnia dziewczynkę, a na to pozwolenia być nie może.

Odpowiedź po Twojemu: Nie możemy pozwolić na zdjęcie krzyży, bo żydomasońska, lewacka banda tylko na to czeka. Następnym krokiem będzie zakaz noszenia krzyżyków, zakaz chodzenia w "mundurach" księży. Później zaczniecie palić kościoły, a skończy się na zamykaniu w więzieniach każdego kto wierzy w Boga. :hyhy:

BartekB pisze: A co powiesz np. jesli kazda lekcja rozpoczynac sie bedzie modlitwa? Rowniez mozna powiedziec ze mozesz nie odmawiac tylko wypadalo by z szacunku do tradycji kleknac jak inni odmawiaja, nawet jak ci kaza odmawiac to mozesz powiedziec ze wprawdzie odmawiasz ale nie wierzysz, prawda? P
Odpowiedź normalna: Znowu popełniasz ten sam błąd logiczny co poprzednio. Jeżeli krzyż wisi to po prostu wisi i nie ma z Tobą nic wspólnego. Jeżeli organizowane są modlitwy, klękania itp. jesteś zmuszany do robienia tego samego, lub narażasz się na ostracyzm społeczny i alienację, bo nie robisz tego samego co wszyscy wokół Ciebie.

Odpowiedź po Twojemu: Jak Boga nie ma to lepiej żebyś sobie przyklęknął, bo zaboleć Cie to nie zaboli, a zdejmując krzyż sprawiasz ból/przykrość/smutek ludziom wierzącym. :hyhy:
BartekB pisze: Nawet z tym sie nie zgodze, urzednik przebywajacy w pomieszczeniu utrzymywanym z podatkow obywateli powinien doplinowac aby przestrzen ta byla wolna od symboli religijnych.
Oczywiscie na wlasnej szyi, we wlasnym pokoju, i we wlasnym domu kazdy moze wieszac co chce.

To jest bardzo prosta sprawa - Panstwo polskie jest ustawowo swieckie - czyli w przestrzeni publicznej powinno byc wolne od jakichkolwiek przedstawien religijnych. Bo za te przestrzenie placi kazdy obywatel haracz, wiec kazdy na rowni powinien czuc sie w nich jednakowo reprezentowany.
Odpowiedź normalna: Dochodzisz do jakiegoś absurdu. Odchodzisz od "wola większości z poszanowaniem zdania mniejszości" i dochodzisz do "większość musi działać tak, aby wszystko było po myśli mniejszości." Krzyż w gabinecie, krzyż w szkole, urzędzie... Jak już wspominałem sama ich obecność w ŻADEN sposób nie wpływa na nas i to się nie zmieni niezależnie od tego jak bardzo będziesz sobie wmawiał, że obecność jakiegoś drewienka ogranicza Twoją wolność. To się nie zmieni dopóki nikt nikogo nie zmusza do traktowania tego krzyża inaczej niż go traktujemy teraz, czyli element dekoracji, który jednak dla innych ludzi jest czymś ważnym.

Odpowiedź po Twojemu: Jednakowo reprezentowany? Czym dla Ciebie jest "jednakowo reprezentowani?" Z poszanowania dla wszystkich muzułmanów w Polsce musimy zacząć od zdejmowania i wyrzucania wszystkich obrazów, posągów, wizerunków itp. Pewnie godło też będzie trzeba wyrzucić, ale przecież oni też płacą "haracz," więc ich też musimy uszanować. Ja nie widzę kolorów i czuję się urażony tym, że tyle kolorów podobno jest wszędzie. Nie wspominając już o tym, że za mój "haracz" montujecie sobie tą kolorową sygnalizację świetlną i jesteście na tyle bezczelni by znakować różne trasy komunikacji miejskiej kolorami. Trzeba to zmienić, bo jak nie to się obrażę i pójdę na skargę do Strasburga. Tak samo znajdą się ludzie, którym nie podobają się krawaty, garnitury, koszule, język urzędowy, płeć, wzrost, kolor oczu, długość nosa itp, itd. :hyhy:
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
BartekB
konto zablokowane
Posty: 149
Rejestracja: sob sty 05, 2008 17:48
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: BartekB »

Jednak biorąc ślub z ośmioletnią dziewczynką krzywdzisz ośmioletnia dziewczynkę, a na to pozwolenia być nie może.
Ty sam twierdziles ze; "Jeżeli jest taki zwyczaj/obyczaj/tradycja to prawo nie powinno w to ingerować, bo na tym właśnie powinno polegać nieingerowanie państwa w sprawy religijne, że prawnie nie próbuje regulować takich rzeczy." Dlaczego wiec nie moze wg. ciebie byc pozwolenia skoro sam twierdzisz, ze panstwo ma nie ingerowac w sprawy religijne? co to sa "takie rzeczy"?
Jeżeli krzyż wisi to po prostu wisi i nie ma z Tobą nic wspólnego. ... Jak już wspominałem sama ich obecność w ŻADEN sposób nie wpływa na nas i to się nie zmieni niezależnie od tego jak bardzo będziesz sobie wmawiał,
Dlaczego chcesz za kogos decydowac, jaki wplyw ma lub nie ma na niego krzyz? Byc moze kogos razi nie sam krzyz ale to ze Panstwo polskie lamie samo zasady, ktore ustanowilo.
Ponizej przytaczam ci fragment wywiadu z licealista z XIV LO

Naprawdę tak dotyka was obecność krzyża na szkolnej ścianie?

Arkadiusz: Tak, bo tworzy podział - na katolicką większość i mniejszość, która nie utożsamia się z symbolem. Sprawia, że katolicy czują się w klasie bardziej u siebie. Dla nas to element obcy. A przecież szkoła jest przestrzenią wspólną.

Czujecie się wykluczeni ze szkolnej wspólnoty?

Arkadiusz: Raczej czujemy dyskomfort, bo są równi i równiejsi. Katolicy i my, którzy jesteśmy tolerowani, ale nie należymy w pełni do wspólnoty. A w szkole wszyscy powinni być traktowani na równych prawach. Jeśli potrzebne są symbole, polskie godło jest najlepsze - jednoczy wszystkich.

...

Zuzanna: Nie walczymy z religią ani z krzyżami. Walczymy o neutralność przestrzeni publicznej. Każdy katolik może mieć krzyż na szyi, naszywkę na plecaku, rybkę na samochodzie i nam nic do tego.


Jak widzisz sa ludzie, ktorych krzyz w przesteni publicznej - liceum publicznym - dotyka.
Jednakowo reprezentowany? Czym dla Ciebie jest "jednakowo reprezentowani?" Z poszanowania dla wszystkich muzułmanów w Polsce musimy zacząć od zdejmowania i wyrzucania wszystkich obrazów, posągów, wizerunków itp.
Jedna z niewielu wspolnych inicjatyw buddystow angielskich (roznorakich grup majacych przedstawicielstwa w 1 radzie) byla odpowiedz na zapytanie rzadu angielskiego jakie to udogodnienia zycza oni sobie w budynkach publicznych jako buddysci - odpowiedz - tu zacytuje z 2 reki, w moim tlumaczeniu: Nie chcielibysmy w zaden sposob narzucac swojego swiatopogladu ludziom, ktorzy sobie tego nie zycza. Oczekujemy jednoczesnie ze swiatopoglad innych nie bedzie narzucany nam.

do calego wywiadu odsylam tutaj :

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 ... &startsz=x
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

A pomożesz mi z tymi światłami ulicznymi? Na prawdę czuję jak ograniczają mi wolność i narzucają światopogląd. Ja nie wierzę w kolory. Według mnie to Wy je sobie wymyśliliście i tylko w nie wierzycie. Pomożesz mi pozbyć się symbolów kultu koloru z przestrzeni publicznej?
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
BartekB
konto zablokowane
Posty: 149
Rejestracja: sob sty 05, 2008 17:48
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: BartekB »

Ja nie wierzę w kolory.
Twoj kult, jego tabu i totemy jest twoja prywatna sprawa, pielegnuj go w domu :P
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: macszym »

Ryuu pisze:A pomożesz mi z tymi światłami ulicznymi? Na prawdę czuję jak ograniczają mi wolność i narzucają światopogląd. Ja nie wierzę w kolory. Według mnie to Wy je sobie wymyśliliście i tylko w nie wierzycie. Pomożesz mi pozbyć się symbolów kultu koloru z przestrzeni publicznej?

Czerwone - stoisz, bo ktoś z boku, kto ma zielone i może Cie uderzyć.
Zielone - jedziesz, bo ktoś z boku ma czerwone i nie jedzie. Możesz wierzyć bądź nie, ale to ratuje Ci życie...

... a krzyż co oznacza?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ryuu pisze:A pomożesz mi z tymi światłami ulicznymi? Na prawdę czuję jak ograniczają mi wolność i narzucają światopogląd. Ja nie wierzę w kolory. Według mnie to Wy je sobie wymyśliliście i tylko w nie wierzycie. Pomożesz mi pozbyć się symbolów kultu koloru z przestrzeni publicznej?
Ja Ci mogę pomóc usunąć żółć Słońca, zamalujemy na czarno, jak chcesz :) Albo lepiej - po prostu je zgasimy, wówczas nie będziemy takimi hipokrytami, przecież czarne słońce też ma kolor. Zgasimy albo lepiej - rozwalimy je, o, to jest myśl, bo zgaszone słońce też będzie miało jakiś kolor.

A tak w ogóle, skoro nie wierzysz w kolory, to co można usunąć, skoro kolorów nie ma? Chcesz usuwać brak? Jeżeli tak to usunięcie braku jest wypełnieniem. O nieładnie, chcesz nam wimputować nowy kult w przestrzeń publiczną! :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Sygnalizacja świetlna to symbol który niby pokazuje kolory, a kolorów nie ma. Słońce sobie jest i nie musimy go niszczyć. Ono po prostu jest i nie ma koloru, bo kolorów nie ma. :hyhy:

Czego symbolem jest krzyż to najlepiej zapytaj jakiegoś katolika, bo słyszałem różne wersje, a nie wiem, która prawdziwa. Ogólnie to rzeczy/cech/zachowań dobrych.
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Brakuje mi kaski... trzeba zakombinować... kto mnie tu dziś obraził? Hmm... :89: Wszak 25 tysiaków piechotą nie chodzi :cool:
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: macszym »

Ryuu pisze: Czego symbolem jest krzyż to najlepiej zapytaj jakiegoś katolika, bo słyszałem różne wersje, a nie wiem, która prawdziwa. Ogólnie to rzeczy/cech/zachowań dobrych.
ano... różne są dewiacje... ;)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ryuu pisze:Sygnalizacja świetlna to symbol który niby pokazuje kolory, a kolorów nie ma. Słońce sobie jest i nie musimy go niszczyć. Ono po prostu jest i nie ma koloru, bo kolorów nie ma. :hyhy:
No to sygnalizacja niby pokazuje kolory, czy nie pokazuje kolorów, czy pokazuje kolory, których nie ma?
Mów jaśniej bo się gubię w tym kulcie przeciwko kolorom których nie ma :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

No to sygnalizacja niby pokazuje kolory, czy nie pokazuje kolorów, czy pokazuje kolory, których nie ma?
Mów jaśniej bo się gubię w tym kulcie przeciwko kolorom których nie ma :)[/quote]
Ty to na prawdę potrafisz wziąć nawet największy absurd i go tak pokazać, żeby stał się jeszcze bardziej absurdalnym. :padam:
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: 25 tys. euro za bluźnierstwa w Irlandii

Nieprzeczytany post autor: booker »

25.000 moje :hurra:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”