Forum e-Budda PL

''Odetnij słowa i zbyteczne myśli, a cały wszechświat będzie twoim domem.'' - Hsin Hsin Ming
Dzisiaj jest pt wrz 22, 2017 10:58

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: pt kwie 18, 2008 09:45 
1. Czym jest dla Ciebie buddyzm?
2. Dlaczego chcesz lub praktykujesz buddyzm?
3. Co buddyzm zmienił w twoim życiu?

1. Systemem, który znam od niedawna.
Otóż, jakiś czas temu poczułam, że religia chrześcijańska (i w ogóle, wszystkie teistyczne religie) nie pasują do mojego, hmmm... Wewnętrznego przekonania o tym, jak rzeczy mają się naprawdę. Porzuciłam więc katolicyzm, przez jakiś czas uważałam się za stricte ateistkę, ale nie zgadzało się to ze mną również - ta pustka* (*w znaczeniu nie-buddyjskim, tylko potocznym), bezsens... Poza tym, w moim życiu wydarzyło sie wiele niewytłumaczalnych naukowo rzeczy (jestem z takiej dziwnej rodzinki, gdzie np. w rocznicę śmierci każdego zmarłego w domu dzieja się "dziwne" rzeczy, np. szkło samo pęka albo spadają przedmioty - jakiś rodzaj energii?)... Zaczęłam tworzyć swój własny światopogląd, np. uznałam, że wszystko musi być ze sobą w jakiś sposób połączone, że świat, którego doświadczamy nie jest tak naprawdę obiektywną rzeczywistością, że czas nie ma początku ani końca, podobnie jak i przestrzeń, (z resztą - to też tylko subiektywne pojęcia...). No i dużo takich innych, ale nie zdogmatyzowanych rzeczy... (Wierzę - i to silnie - w naukę, właśnie z nią wiążę swoją przyszłość, nie chciałam, aby moja hmmm, "religia" z nią kolidowała.)

No i trafiłam na stronę internetowa o buddyźmie. Byłam w szoku - praktycznie nic z tego, co tam przeczytałam, nie kłóciło się z tym, co wypracowałam niejako samodzielnie. Poczułam pragnienie dowiedzenia się o tym czegoś więcej. Buddyzm do mnie przemawia.

2. Chcę, jeszcze nie praktykuję. Dlaczego? Powód opisałam powyżej.
3. Jeszcze nic, na dobrą sprawę, ale mam nadzieję, że to się zmieni :)
Można powiedzieć, że dał mi nadzieję, że nie jesteśmy - jak przez pewien czas uważałam - jedynie zbiorem żywej materii ze złudzeniem świadomości, tzn. takim "zywym komputerem".

Nieprzeczytany post: pt kwie 18, 2008 10:21 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Witamy na forum Dessdemoona :)

Nieprzeczytany post: pt kwie 18, 2008 17:04 
Dzięki :)

Ja również wszystkich witam, zapomniałam uczynić to wcześniej (przyzwyczajenie z serwisu grono.net, gdzie nikt sie nie wita), za co przepraszam... Pozdrawiam!!

Nieprzeczytany post: pn maja 12, 2008 10:43 

ad.1
Droga, ktora wydaje mi sie bardzo logiczna :]
ad. 2
Praktykuję bo czuję ze nie jest mi to obce jakby od zawsze to we mnie siedzialo ukryte :], w przeciwienstwie to sztucznosci katolicyzmu w ktorym zostalem wychowany.
ad. 3
Od niedawna praktykuję wiec narazie niewiele zmienil, wiem ze stalem sie bardziej wyrozumialy dla innych, w szczegolnosci dla mojej dziewczyny. Zrobilem sie takze spokojniejszy, mam troszke "dystansowe" podejscie do zycia.
Pozdrawiam

Nieprzeczytany post: śr lip 16, 2008 18:45 
Cytuj:
1. Jest sposobem w jaki staram sie zyc. I to naprawde dobrym i sprawdzonym sposobem. Jest okularami przez ktore patrze na rzeczy, ktorych coraz zadziej zapominam zakladac. Buddyzm jest zdrowym rozsadkiem z ktorego coraz czesciej korzystam, doswiadczeniem do ktorego nabieram z roku na rok coraz wiekszego zaufania, wrazliwoscia ktorej naprawde musialem sie nauczyc od podstaw i wspolczuciem ktorego bez buddyzmu wlasnie nie potrafilbym odczuwac :zawstydzony:

2. Wlasnie dlatego zeby z kazdym dniem byc blizej celu. Brzmi troche sztucznie ale tak jest. Gdy odkryje sie odpowiednia dla siebie metode, po prostu staje sie ona czescia codziennosci. Ja nie siedze przez 10 godzin dziennie ale staram sie robic medytacje kazdego wieczora choc 10 minutowa. Dlaczego? Bo dobrze sie z tym czuje i wiem ze jedna kropla skaly nie wyzlobi ale odpowiednia ilosc kropel jest w stanie to zrobic:)

3. Buddyzm zmienil wszystko, poczawszy od nastawienia do swiata, skonczywszy na codziennych przyzwyczajeniach. Jesli bym nie praktykowal nie rozumialbym czemu czasami leci mi bloto na gebe. A tu nagle zobaczylem ze pcham swoja bryczke i to bloto spod kol wypada. A tak na powaznie to chyba w zyciu kazdego nastepuja wieksze badz mniejsze zmiany. Stalem sie spokjniejszy, mniej agresywny, mniej sklonny do mordobicia i zdolny do usmiechu. i tak dalej i tak dalej :)
Generalnie stalem sie szczesliwy:) Niestety nie umiem jeszcze latac albo sprawic zeby naczynia sie same zmywaly; umiem natomiast nie traktowac osobiscie wielu rzeczy i to jest chyba to czego od buddyzmu oczekiwalem.

Nieprzeczytany post: czw lip 17, 2008 11:59 

Tradycja: Theravāda
Cytuj:
A tu nagle zobaczylem ze pcham swoja bryczke i to bloto spod kol wypada.
pięknie powiedziane. :)

Nieprzeczytany post: pn wrz 08, 2008 19:06 
Witam wszystkich;] To moja pierwsza wypowiedź na tym forum, chociaż od dłuższego już czasu zbierałam się do tego, by się tu zarejestrować i wymienić opinie;D Chciałabym odpowiedzieć na pytanie w temacie.

Myślę, że buddyzm to wspaniała religia, która pozwala zachować pewną dynamiczność, rozwijać się w określonym kierunku. Choć praktykuję niedługo (choć jakby na to nie patrzeć, czas to pojęcie baaardzo względne:D) buddyzm pozwala mi zachować pewną równowagę. I nie jest to banaln frazes. Mimo, że ta religia ma przeszło dwa tysiące lat, praktykując odczuwam niesamowitą świeżość umysłu. Podoba mi się przede wszystkim uniwersalizm buddyzmu. Bo tak czy inaczej - każdy wyciągnie kawałek dla siebie;]

To tyle ode mnie. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie

Nieprzeczytany post: pn wrz 08, 2008 19:08 
Admin
Awatar użytkownika

Witamy na forum Mattie :)

Nieprzeczytany post: ndz wrz 14, 2008 22:30 

Cytuj:

1. Czasem się wydaje religią (bardziej rozwiniętą i dojrzałą niż ta którą praktykowałem w dzieciństwie), czasem praktyką, ścieżką rozwoju (bardziej rozwiniętą i dojrzałą niż ta, którą praktykowałem w młodości), ale jak tak dojść do sedna, to wszystko to się rozpada i pozostaje tylko pisanie tego posta tu i teraz.
2. No właśnie nie wiem:), nie za bardzo już chyba widzę żeby było coś lepszego, to już mi się zdaje ostatnia forma, praktyka. Za tym już tylko Życie z chwili na chwilę dla dobra wszystkich istot. Buddyzm jest jak studia wyższe, potem już tylko praca:)
3. Zastąpił religię katolicką religią w moim odczuciu rozsądniejszą dającą realne wskazówki jak polepszać życie własne i innych, jak żyć mądrze. Zaspokoił moją potrzebę religijną, której nie ukoiło chrześcijaństwo. Bardzo cenną rzeczą jaką dał mi buddyzm to również nauka o ustaniu cierpienia. O tym że cierpienie powstaje ono w umyśle utkane z jego iluzji i nie ma realnego bytu poza nim. Praktykując katolicyzm nawet nie śniłem o tym, że takie coś jak ustanie cierpienia jest możliwe i dostępne w chwili teraźniejszej. Buddyzm połączył duchowość z konkretnym życiem codziennym.

Nieprzeczytany post: wt wrz 16, 2008 10:36 
Admin
Awatar użytkownika

do rozmowy na temat bólu w kontekście cierpienia TĘDY

Nieprzeczytany post: pn maja 31, 2010 17:37 
Awatar użytkownika

Tradycja: Bon
Dlaczego buddyzm ? ; ponieważ koncepcja boga stwórcy po prostu nigdy mnie nie interesowała i w tej kwestii nic się nie zmieniło i nie widzę jak na razie niczego lepszego na " horyzoncie " .
Z drugiej strony ; nie wyobrażam sobie życia na poziomie wyłącznie konsumpcyjno - materialnym z nihilistyczno - hedonistyczną postawą - typu : niech żyje bal bo to życie to bal jest nad bale , drugi raz nie zaproszą Nas wcale . Dawaj do pieca bo żyje się tylko raz , seks drugs and psychiatryk tudzież wcześniejsza gleba ....
No cóż ; tak się składa że to nie są moje życiowe aspiracje .
Z mojej perspektywy ; takie życie - byłoby niezmiernie puste czy wręcz bezsensowne .
Koncepcje chłopców z portalu " racjonalista " też nie zdołały mnie przekonać do tego ; iż " szkiełko i oko " - to prawda jedyna i ostateczna .Ja lubię sprawdzać ; nie spekulować .

Co zmienił w moim życiu buddyzm ?

Przede wszystkim stałem się dosłownie ; mniej głupim człowiekiem , którego bezmyślne negatywne działania przynosiły cierpienie innym a mnie - wiele kłopotów i przez wiele lat , chronicznie brakowało mi przejrzystości i rozwagi .
I chyba to potężne zamczysko egocentryzmu ; zostało ruszone z posad ; ponieważ uzyskałem zdolność myślenia o innych .
Pewien dystans do rozgrywającego się między uszami lub żebrami ; disneylandu , który staram się obserwować i jeśli zdarzy się , że popłynę na fali gniewu ; to przynajmniej jestem tego świadom .
Wcześniej tego raczej nie było ....

Pozdrawiam serdecznie całą buddyjską Brać .

Nieprzeczytany post: wt cze 01, 2010 07:38 
Awatar użytkownika

Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
witaj Bonpo :D:D:D ciekawie piszesz

Nieprzeczytany post: wt cze 29, 2010 15:19 
użytkownik zbanowany
Awatar użytkownika

Tradycja: Mag Św.Zakonu Ra-Hoor-Khuit'a
Głównie przez wzgląd psychologiczny- rozwój wyższej świadomości.

Łaska i pokój.

Nieprzeczytany post: pn lip 25, 2011 15:31 
Awatar użytkownika

Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um

Ad.1 - Czym jest dla mnie buddyzm? Mógłbym tutaj pisać referat, ale ktoś mnie uprzedził słowami: "Nie twórz buddyzmu"
Ad.2 - Odpowiedź niżej.
Ad.3 - Zabiera ode mnie wiele, bardzo wiele. Przede wszystkim zabiera wiele myśli, które powodują pomieszanie w moim życiu.
A co otrzymuje od buddyzmu? Nic. I to jest dobry deal :ok:

Nieprzeczytany post: wt lip 26, 2011 08:59 
Awatar użytkownika

Tradycja: Karma Kamtzang

1. Drogą poza iluzję i pomieszanie, którą już przeszło wielu, sprawdziło i faktycznie działa...

2. Chcę wyzwolić siebie i innych z cierpienia i pomieszania. :zdrowko:

3. Przeorientował mnie wewnętrznie z ego-centryzmu w stronę wspólnoty istnienia.

Nieprzeczytany post: wt lut 05, 2013 07:56 
użytkownik zbanowany
Awatar użytkownika

Tradycja: offline

---
ad 1. Wolnością.
ad 2. Bo kocham wolność.
ad 3. Obudził we mnie większe współczucie (bodhicitta).

(można publikować pod nickiem)

Nieprzeczytany post: śr kwie 17, 2013 22:18 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
1. Nauką najlepszą na świecie, prawdą, miłością.
2. Jest cool poza tym.
3. Jestem o wiele spokojniejszy, opanowany. Uważam, że bardziej współczuję. Czy płaczę, czy się cieszę towarzyszy mi Budda cały czas.

Nieprzeczytany post: pt maja 17, 2013 12:48 
Awatar użytkownika

Tradycja: Zen
Witam wszystkich! :)

A więc tak:

1. Buddyzm to dla mnie nauka (oparta bardzo mocno na praktyce) o Prawdzie.
2. Chcę praktykować Buddyzm dla rozwoju wewnętrznego.
3. Choć zacząłem interesować się Buddyzmem od niedawna, zdołał już wiele u mnie zmienić! Medytacja Zen pomaga mi osiągać większą koncentrację, zaś samo umieszczenie świadomości w punkcie hara pozwoliło mi patrzeć na życie z większym dystansem :) Uogólniając w naukach Buddyjskich znalazłem sporo porad, których mi brakowało.
Wcześniej byłem neo-modernistą. Mam wrażenie, że osoby hołdujące tej filozofii bardzo przywiązują się do określonej, cyberpunkowej percepcji życia i bujnej wyobraźni. Mimo książek i filmów nie znalazłem sposobu jak wzmocnić (lub utrzymać) wyższy stan świadomości oprócz odpowiadania na konkretne, analityczne pytania i ewentualnie modleniem się do Boga (o charakterze modelu Fryderyka Nietzschego). Teraz wiem, że to były czynniki które w moim przypadku mnie hamowały, więc doskonale czuję się hołdując religii Buddyjskiej :)

Nieprzeczytany post: sob sie 17, 2013 10:20 
konto zablokowane

Tradycja: ateizm
^^^^^^^^

ad 1.)
Buddyzm jest dla mnie autentyczną i żywą ścieżką rozwoju nie tylko w tym życiu ale i w następnych żywotach.
Tym samym buddyzm jest dla mnie autentyczna odskocznią od przytłaczającej polskiej rzeczywistości i mentalności.

ad 2.)
Nie wiem czy praktykuję buddyzm. Bezpieczniej byłoby powiedzieć, że aspiruję do praktykowania.
Staram się obserwować siebie i być współczującym wobec ludzi i sytuacji ale różnie mi to wychodzi w praktyce czego mam świadomość.
Ta świadomość daje mi nadzieję na to, że kiedyś wejdę na ścieżkę wiodącą wprost do wyzwolenia bez samooszukiwania się czy zbędnego gadania.

ad 3.)
Nic a zarazem wszystko. Długo by tłumaczyć.

Nieprzeczytany post: śr wrz 16, 2015 13:36 
Awatar użytkownika

Tradycja: Yungdrung Bön

Religią. Czym jest religia? Nauką o duszy i umyśle oraz wewnętrzną instrukcją dotyczącą życia w samsarze jako narzędzia do wyjścia poza podział samsara/nirwana.

Z powodu tego, co napisałam w punkcie pierwszym Ewentualnie, prościej rzecz ujmując: aby osiągnąć Trzy Oświecone Ciała

Każda praktyka coś zmienia jeśli się przypatrzeć dobrze. Więc odpowiedź na to pytanie zajęłaby setki tysięcy ksiąg :)

Nieprzeczytany post: wt lis 01, 2016 16:43 

Tradycja: Theravada / Zen

Stylem życia, Drogą którą chcę podążyć. Broń Boże religią.

Po prostu chcę przestać cierpieć, miałem w życiu dużo trudności i przeciwności którym musiałem postawić czoło. Po przez wzgląd na swoje własne cierpienie chcę pomóc innym istotom czującym wyrwać się z koła narodzin i rozpadu. W samsarze nie ma nic oprócz cierpienia.

Nie tyle co Buddyzm ale sama Dharma odmieniła moje życie. Odnalazłem spokój w nauce szlachetnego Buddy, odnalazłem coś czego nie dało mi chrześcijaństwo (ze względu na pojęcie chrześcijańskiego piekła, 80 lat nieprawego życia równa się nieskończoność męczarni w piekle, tylko chory i mściwy umysł mógł takie coś wymyśleć a nie Bóg który jest miłością). Ogólnie mówiąc stałem się prostym człowiekiem porzuciłem pragnienia i idee które przysparzały mi cierpienia.

Nieprzeczytany post: pt lis 11, 2016 00:36 

Tradycja: Zen soto
Dlaczego buddyzm?
Przez uzależnienie od narkotyków, a właściwie przez brak skuteczności współczesnej psychoterapii. Mając wgląd w mechanizm uzależnienia, odkryłem że mogę co najwyżej zamienić narkotyk na inne, mniej szkodliwe zamienniki: rodzinę, przyjaźń, pracę, jedzenie, seks, i różne emocje. Dhamma oferuje drogę do prawdziwej wolności.

Co buddyzm zmienił?
Nie muszę już szukać szczęścia tam gdzie go nie ma.

Nieprzeczytany post: sob lip 01, 2017 20:14 

Tradycja: brak

1. Filozofią, która najbardziej odpowiada moim falom mózgowym :rotfl: . Sposobem postrzegania rzeczywistości i sposobem na życie. Czymś, co codziennie we mnie "siedzi".
2. Aby dalej zgłębiać nauki Buddy i medytować. Daje mi to dużo szczęścia :) Jest także niezmiernie ciekawe i inspirujące.
3. Kiedy miałam bardzo trudny okres w życiu - pomógł mi wydostać się z tego "bagna". Uważam, ze miałam duże szczęście, że trafiłam w tamtym czasie na jego nauki. Od tej pory patrzę na świat od innej strony, która bardziej mi odpowiada, i która jest w sumie dla mnie bardziej naturalna.
Pomimo tego, że w ostatnich kilku latach nieco odeszłam od buddyzmu, myśląc ,że to nie dla mnie, i że się jednak nie uda, to on wrócił do mnie jak bumerang, który chciałam odrzucić (nie wiadomo dlaczego, bo przecież bardzo mi pomógł). Teraz wiem, że buddyzm jest dla mnie i nie zrezygnuję już z niego :)

Nieprzeczytany post: pn lip 03, 2017 15:36 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
Cytuj:
1. Nauką najlepszą na świecie, prawdą, miłością.
2. Jest cool poza tym.
3. Jestem o wiele spokojniejszy, opanowany. Uważam, że bardziej współczuję. Czy płaczę, czy się cieszę towarzyszy mi Budda cały czas.
Kiedyś tak napisałem. Dziś bym rzekł, że to wszystko przez to, iż cierpienia smak, a i śmierć się zbliża.

Nieprzeczytany post: czw wrz 14, 2017 17:41 
Awatar użytkownika

Tradycja: rime
Cytuj:
ad 1. Buddyzm jest dla mnie nieco skomplikowaną filozofią szczególnie w wydaniu tybetańskim - wymagającą długotrwałego studiowania.
ad 2. Staram się praktykować buddyzm ale nie jest to takie proste wbrew pozorom a praktykuję by poznać tą filozofię w praktyce.
ad 3. Uświadomił mi zasadę współzależności wszystkiego oraz tego, że każda istota ma naturę Buddhy.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3

Strefa czasowa UTC+01:00