Kilka pytań początkującego

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Citzen
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 22, 2011 01:57
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: Citzen »

Witam :)

Po pierwsze chciałam wyrazić swój zachwyt tym, że trafiłam na to forum, jest bardzo przydatnym źródłem wiedzy ;)
W Internecie wszędzie piszą o teorii, nigdzie o praktyce. Światopoglądowo buddyzm mnie zachwyca, jak to wygląda od strony religijnej? Czy są jakieś obowiązkowe praktyki, jakiś odpowiednik chrześcijańskich mszy? Jak wygląda kontakt z nauczycielem, czy jest on bliski czy raczej ogranicza się do wspólnych medytacji?

Mój drugi zestaw pytań to - jak zacząć? Czytałam parę wątków w których doradzaliście zwiedzenie buddyjskich ośrodków. W porządku, ale mam się jakoś zapowiedzieć czy iść prosto na medytacje? A może jest możliwość kontaktu z nauczycielem, spotkania, w ramach wdrożenia w to wszystko, jeśli nie z nauczycielem to może chociaż z kimś praktykującym?

No i trzeci - czy są jakieś super znaczące różnice między np szkołą Diamentowej Drogi i Zen? Akurat te dwa ośrodki udało mi się znaleźć w swoim mieście...

Z góry bardzo dziękuję! :)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: booker »

Kontakt z nauczycielem, co znaczy bliski? W sensie...? :D

Praktyki takie jak msza? Zn. jest cos takiego podobnego - wspolne praktykowanie.

Najlepiej zadzwonic do osrodkow, przedstawic sie, ze jestes nowa i zainteresowana zobaczeniem jak wyglada praktyka. Z reguly wowczas umowia Cie na taki wstep gdzie otrzymasz wprowadzenie do praktyki.

Czy sa roznice super znaczace miedzy DD a Zen - to zalezy od jakiej strony patrzec. W technikach medytacj jest roznica, sa tez roznice w niektorych pogladach ale jest tez bardzo duzo wspolnych punktow, na ktorych opieraja sie te szkoly.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Citzen
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 22, 2011 01:57
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: Citzen »

Bliski w takim sensie, że jest dość.. hm, osobisty. Że przynajmniej wie jak mam na imię i na jakim etapie jestem :D

A przykładu mszy użyłam ot tak; chodzi mi o praktyki które byłyby do siebie podobne, w miarę obowiązkowe (a raczej - silnie rekomendowane) i odbywające się zawsze w podobnych dniach. :)

W różnicach chodzi mi przede wszystkim o światopogląd.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Citzen pisze:W różnicach chodzi mi przede wszystkim o światopogląd.
Jeśli pogadasz 5 minut z członkami tych dwóch ośrodków, to się zorientujesz, że mają zupełnie różne klimaty, których tak łatwo nie powiążesz z poglądami, które wygłaszają. Dlatego lepiej zobaczyć na własne oczy :)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: booker »

Citzen pisze:Bliski w takim sensie, że jest dość.. hm, osobisty. Że przynajmniej wie jak mam na imię i na jakim etapie jestem :D
A no tak, oczywiscie.
Citzen pisze: A przykładu mszy użyłam ot tak; chodzi mi o praktyki które byłyby do siebie podobne, w miarę obowiązkowe (a raczej - silnie rekomendowane) i odbywające się zawsze w podobnych dniach. :)
Tak, z reguly jest plan praktyk w tygodniu i jak mozesz dobrze jest przyjsc praktykowac z grupa. Sa tez takie "silnie rekomendowane", nazywaja sie odosobnienia medytacyjne. Np. cala grupa w weekend tylko robi praktyki.

Ale nie jest tak, ze jak nie przyjdziesz to do piekla pojdziesz ;)
Citzen pisze: W różnicach chodzi mi przede wszystkim o światopogląd.
Sa roznice w swiatopogladach, bo ma to zwiazek z forma praktyki. Czy sa to roznice drastyczne - czasem sa znaczne (zwlaszcza w formach praktyki - np. w zen nie uzywa sie wizualizacji tak jak w DD) aczkolwiek pewne podstawy sa identyczne.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
GatoNegro
Posty: 503
Rejestracja: śr lis 24, 2010 19:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: GatoNegro »

Witaj! :namaste:

Ja miałem podobną sytuację do Twojej.
Forumowicze polecili mi po prostu zadzwonić, umówić się i pójść do obu szkół. W tym wypadku do Zen i Karma Kamtzang. (Buddyzm Tybetański)

U Zenków już byłem. (bardzo pozytywne wrażenie) :hug2:
Dzisiaj o 20:00 wybieram się do ośrodka Diamentowej Drogi, ponieważ nie udało mi się dodzwonić do ośrodka Karma Kamtzang. Zobaczymy :D A później zamierzam zajrzeć do Karma Kamtzang, zobaczę co mi pasuje i wybiorę.
W moim przypadku przygoda z buddyzmem zaczęła się od książek Mistrza Zen Seung Sahn'a i te nauki są mi bardzo bliskie. Ale zobaczyć trzeba tym bardziej, że ośrodek Zen jest oddalony od mojego miejsca zamieszkania 50km, a ośrodki Tybetańskie są w moim mieście.

Więc jeżeli mogę Ci poradzić to idź gdzie możesz, zobacz, a kierunek sam się pokaże.
Kwan Seum Bosal
Citzen
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 22, 2011 01:57
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: Citzen »

A na czym polega takowe 'zwiedzanie'? :)
xters
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 19:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: soto Zen

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: xters »

Unikałbym dzielenia szkół buddyjskich wg kryterium światopoglądu.

Mam też wątpliwości czy „w zen nie używa się wizualizacji”.

Jeżeli jesteś rzeczywiście zainteresowana praktyką, to i tak nie ominie Cię wizyta w ośrodkach lub świątyniach buddyjskich. Adresy bez trudu znajdziesz w sieci, a żaden buddyjski nauczyciel nie odmówi Ci odpowiedzi na Twoje pytania. Są też powszechnie dostępne wykłady w formie dokumentów i audio niektórych nauczycieli przebywających na stałe lub okresowo w Polsce, co też powinno Ci pomóc.
Powodzenia!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: booker »

xters pisze:Unikałbym dzielenia szkół buddyjskich wg kryterium światopoglądu.
Dlaczego, skoro szkoły buddyjskie prezentują rozne swiatopoglady?
xters pisze:Mam też wątpliwości czy „w zen nie używa się wizualizacji”.
Mogłabyć proszę podać przykład praktyki zen w której używa się wizualizacji?
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

W takim razie na jakiej podstawie powinniśmy je dzielić? Powinniśmy ignorować wyraźne różnice w opisywaniu tego co różne szkoly nazywają prawdą i skupić się na czym? Na tym czy w ośrodku panuje ,,fajna atmosfera?"

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Kilka pytań początkującego

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

booker pisze:Mogłabyć proszę podać przykład praktyki zen w której używa się wizualizacji?
W którejś książce Xu Yun jako wstępną medytację chan podaje siamatę na wyobrażonym obiekcie - np wyobrażonym kwiatku To coś jakby wizualizacja :)

Pzdr
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”