Ego

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Sean
konto zablokowane
Posty: 18
Rejestracja: wt sty 24, 2012 21:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Manchester

Ego

Nieprzeczytany post autor: Sean »

Witam.

Mam pytanie. Jakie warunki konstytuują ego, według różnych tradycji?
Widzę, że jest podkategoria 'tradycja' wśród użytkowników forum.
Rozumiem, że nie ma tu papieży z oficjalną odpowiedzią, chociaż właśnie taka byłaby dla mnie najlepsza...

Mówiąc ego mam na myśli ogólnie codzienny sposób bycia, zbiór reakcji jednostki na środowisko.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Ego

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

To co uważamy za nasze ego, nasze ƒ„ja” to Pięć Khand (pięć skupisk) Z tym się zgodzą wszystkie tradycje (chociaż pojawiają się pewnie różnice w patrzeniu na nie)


pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Ego

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ogólnie mówiąc jest to niewiedza.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Sean
konto zablokowane
Posty: 18
Rejestracja: wt sty 24, 2012 21:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Manchester

Re: Ego

Nieprzeczytany post autor: Sean »

Hmm.. rozumiem. A jak by to wyglądało w praktyce?:) Tzn... można to przełożyć na codzienne sytuacje, np. czemu jedna osoba jest powiedzmy chytra czy złośliwa a inna nie? Jak działa sam mechanizm, to mnie interesuje;p Dzięki.

Pozdrawiam
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Ego

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Ponieważ każdy w swoim strumieniu karmicznym posiada nagromadzone różne tendencje. Wykonując różne działania można te tendencje oczyścić, odlgnąć od nich ale można też zahodować sobie nowe.
Ani To Ani Tamto
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Ego

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Budowa i zdrowie mózgu, oraz funkcjonowanie organów produkujących hormony mają na to bardzo duży wpływ. W części będzie to wynikać z genów, w części z warunków środowiskowych. Wychowanie, szczególnie w okresie wczesnego dzieciństwa te ma ogromny wpływ na charakter człowieka. Czy jest to wpływ równie duży, mniejszy, czy większy to akurat spór „nature versus nurture.” Na to gdzie się odrodzimy wpływ ma karma zebrana w poprzednich życiach (chociaż wpływ osób trzecich nie musi być wynikiem jakiejś dawnej karmy). Później też Twoje wybory, czyli Twoja karma ma wpływ na to jak ewoluuje Twój charakter.

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 404
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Ego

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

To co uważamy za nasze ego, nasze „ja” to Pięć Khand (pięć skupisk) Z tym się zgodzą wszystkie tradycje (chociaż pojawiają się pewnie różnice w patrzeniu na nie)
Lubią mieć wszystko ponumerowane, lista w liście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”