Jak medytować

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Pancefaust
Posty: 89
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 14:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Jak medytować

Nieprzeczytany post autor: Pancefaust »

Siadam wygodnie, zamykam oczy i co dalej? Myśleć o czymś czy starać cie wyciszyc mysli?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak medytować

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Pancefaust pisze:Siadam wygodnie, zamykam oczy i co dalej? Myśleć o czymś czy starać cie wyciszyc mysli?
Udać się do kompetentnego Nauczyciela - w ramach szkoły, która kogoś interesuje, lub gdy sam dany Nauczyciel jest komuś bliski i poprosić Go o stosowne wyjaśnienia do medytacji.
A jeżeli nie - to jest na rynku obecnie cała masa książek kompetentnych Nauczycieli buddyjskich, którzy wyjaśniają w nich jak medytować, acz kontakt i tak wcześniej czy później jest wskazany.

Pozdrawiam
:14:

ps
....a przy okazji - od siebie dodam, że ilość tych pozycji książkowych tyczących się medytacji i możność przeczytania ich wszystkich, daje też wspaniałą możliwość przejścia przez lekcję pt.: ''Jak wpaść w jeszcze większe pomieszanie na temat tego jak medytować i nigdy tak w istocie czegoś nie praktykować do końca'' :]
.
dane :580:
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 383
Rejestracja: śr lut 02, 2011 10:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ananasajana

Re: Jak medytować

Nieprzeczytany post autor: ananas »

Nie pod
kunzang pisze:....a przy okazji - od siebie dodam, że ilość tych pozycji książkowych tyczących się medytacji i możność przeczytania ich wszystkich, daje też wspaniałą możliwość przejścia przez lekcję pt.: ''Jak wpaść w jeszcze większe pomieszanie na temat tego jak medytować i nigdy tak w istocie czegoś nie praktykować do końca'' :]
ładnie to tak straszyć młodzież? :dobani:

raczej w większe pomieszanie to już chyba nie wpadnie, tak więc pancerfauście - czytaj wszystko co ci w łapki wpadnie, bywaj w tylu miejscach w ilu zdołasz

a kunzang obiecuje poprawe bo troche przebodisatwił
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak medytować

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
ananas pisze:a kunzang obiecuje poprawe bo troche przebodisatwił
No tak :zawstydzony:
...zwłaszcza, że nie podążam ścieżką bodhisattwy, więc nic mi do przebodhisattwienia.
Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak medytować

Nieprzeczytany post autor: Ras »

emaho!
Awatar użytkownika
Schmalzler
Posty: 129
Rejestracja: wt gru 18, 2012 11:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: istota medytująca

Re: Jak medytować

Nieprzeczytany post autor: Schmalzler »

Jaka jest metoda medytacji na niwelowanie przywiązań? Wiem że to jest w książkach i mam książki, ale póki co chciałbym zapytać praktykujących o metodę, praktykę i efekty.
"O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć".

Ludwig Wittgenstein
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak medytować

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Niwelowanie przywiązań. Hmmm... Ja nie spotkałem się z typową formalną praktyką na porzucenie przywiązania, ale myślę, że zwykła kontemplacja, która także może być medytacją, może Ci pomóc. Wystarczy głęboko zastanowić się nad przywiązanie, kontemplując Cztery Szlachetne Prawdy, możesz też o nich poczytać. To powinno ułatwić Ci zrozumienie przywiązania, a co za tym idzie jego porzucenie. A praktyka vipassany, wglądu także Ci w tym może dopomóc.
Pozdrawiam! :namaste:
emaho!
Awatar użytkownika
Schmalzler
Posty: 129
Rejestracja: wt gru 18, 2012 11:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: istota medytująca

Re: Jak medytować

Nieprzeczytany post autor: Schmalzler »

Czytając o zen chińskim natknąłem się na wzmiankę o technice medytowania poprzez spokojne siedzenie. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić na czym polega ta praktyka?
"O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć".

Ludwig Wittgenstein
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Jak medytować

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Schmalzler pisze:Czytając o zen chińskim natknąłem się na wzmiankę o technice medytowania poprzez spokojne siedzenie. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić na czym polega ta praktyka?
Czy pytasz o shikantaza?

ps. W tybetańskich szkołach są praktyki nie-medytacji, a w dzogczen kontemplacji. Ale to raczej techniki bardzo zaawansowane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”