Pytanie odnośnie reinkarnacji.

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

MartwyTrup
Posty: 3
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 23:25
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Sympatyk Zen

Pytanie odnośnie reinkarnacji.

Nieprzeczytany post autor: MartwyTrup »

Witam wszystkich serdecznie to mój pierwszy post na tym forum.

Od pewnego czasu zainteresowany jestem filozofią buddyjską, przeglądam sobie to forum lecz nie znalazłem wątku odnośnie mojego pytania i w związku z tym nasunęło mi się pytanie odnośnie reinkarnacji.
Załóżmy że prowadzę złe życie, pełne negatywnych emocji, nienawiści itp. Umieram a w następnym wcieleniu zostaje np. hieną. Jako hiena nie posiadam już ludzkiej świadomości, prowadzi mnie tylko instynkt więc nie mam żadnego wpływu na swoje uczynki. Patrząc z punktu widzenia reinkarnacji chyba nie mam szans na odrodzenie się następnym wcieleniu jako człowiek a wręcz przeciwnie w kolejnym życiu mogę odrodzić się np. jako wirus i wówczas już totalnie nie mam wpływu na to co się mną stanie po śmierci. Jak wy zapatrujecie się na wyżej wymieniony przykład?

Pozdrawiam
Martwy Trup
Lamvadis
Posty: 432
Rejestracja: wt sie 04, 2009 09:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie odnośnie reinkarnacji.

Nieprzeczytany post autor: Lamvadis »

Założyłeś, że sytuacja hieny z czasem jest tylko gorsza. Może wśród zwierząt też istnieje możliwość nauczania? Zapewne Buddowie mają swoje sposoby, why not? ;P Czytałem o mistrzach nauczających istoty z różnych wymiarów, może więc istnieje też taki buddyjski Radagast :D /żart dla tych, co widzieli Hobbita/
Sam jak spotkam jakiegoś zwierzaka to szepczę mu do ucha mantry, co by miał jakąś przyczynę wyzwolenia :)
MartwyTrup
Posty: 3
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 23:25
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Sympatyk Zen

Re: Pytanie odnośnie reinkarnacji.

Nieprzeczytany post autor: MartwyTrup »

Co moim zdaniem nie zmienia faktu że hiena nie ma wpływu na swoje uczynki tylko prowadzi ją przez życie instynkt. Według mojego rozumowania reinkarnacji nie będzie miała już szansy na powtórne stanie się człowiekiem, a co dopiero taki wirus lub bakteria.
P.S. Przyznam że historie o mistrzach nauczających istoty z innego wymiaru totalnie do mnie nie trafiają :)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Pytanie odnośnie reinkarnacji.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

MartwyTrup pisze:Załóżmy że prowadzę złe życie, pełne negatywnych emocji, nienawiści itp. Umieram a w następnym wcieleniu zostaje np. hieną. Jako hiena nie posiadam już ludzkiej świadomości, prowadzi mnie tylko instynkt więc nie mam żadnego wpływu na swoje uczynki. Patrząc z punktu widzenia reinkarnacji chyba nie mam szans na odrodzenie się następnym wcieleniu jako człowiek a wręcz przeciwnie w kolejnym życiu mogę odrodzić się np. jako wirus i wówczas już totalnie nie mam wpływu na to co się mną stanie po śmierci. Jak wy zapatrujecie się na wyżej wymieniony przykład?
Witamy na forum :)

Nauki mówią, że zwierzę nie ma możliwości kształtowania swojej karmy dlatego, że jego świadomość jest zbyt słaba. Oznacza to, że spadając w niższe światy musisz poczekać aż karma, której jest to rezultatem się wyczerpie. Z tego samego powodu Twoje działania jako zwierzę są również zbyt "słabe" w sensie warunkowania jeszcze niższych odrodzeń. Zwierzę zabijając nie łamie wskazań - polowanie nie zaprowadzi go do piekła.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Pytanie odnośnie reinkarnacji.

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

W buddyzmie osiągnięcie cennego, ludzkiego życia porównuje się do szansy jaką ma żółw, który wynurza się z głębiny oceanu raz na sto lat, aby trafić głową w drewnianą obręcz, unoszącą się na wodzie.
Życie ludzkie uważa się za bardzo cenne, ponieważ daje ono szansę do wyzwolenia i jest bardzo trudne do osiągnięcia w 6 światach.
Twój przykład z hieną właśnie to dobrze obrazuje.
MartwyTrup
Posty: 3
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 23:25
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Sympatyk Zen

Re: Pytanie odnośnie reinkarnacji.

Nieprzeczytany post autor: MartwyTrup »

Wielkie dzięki za odpowiedzi, rzuciły mi nieco światła na reinkarnacje.

Pozdrawiam serdecznie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”