Czemu buddyzm ma tyle szkół?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
Duch
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 04, 2013 12:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Własna
Kontakt:

Czemu buddyzm ma tyle szkół?

Nieprzeczytany post autor: Duch »

Czemu buddyzm ma tyle szkół? A skoro ich tyle ma, to co je wiąże ze sobą, że się je wspólnie traktuje jako jeden buddyzm?
I'm the one who was from the beginning, but realized this recently... I am the one who is, and without Her, there would be no me... I am the one who climbed the ladder of experience and imagination remembers who He is - the one who remembers who He is ...
I am You and You are Me, We are the creators of the universe ... there is nothing, but We, as the universe is Us, and We are the universe... remind yourself and remember who You are ...
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Czemu buddyzm ma tyle szkół?

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

Duch pisze:Czemu buddyzm ma tyle szkół? A skoro ich tyle ma, to co je wiąże ze sobą, że się je wspólnie traktuje jako jeden buddyzm?
Witaj na forum :)

Też jestem od niedawna ale ponieważ coś tam wiem hasłowo na temat buddyzmu to spróbuję Ci na dobry początek odpowiedzieć. Potem może przyłączą się inni i każdy doda coś od siebie.
Ja wytłumaczę to ogólnie i łopatologicznie. Mam nadzieję, że poprawnie. Jeśli nie to proszę o skorygowanie i uzupełnienie, tak by nowy forumowicz był usatysfakcjonowany odpowiedzią.
Buddyzm jak każda religia ewoluował i zmieniał się z biegiem czasu, w zależności od zmieniającej się kultury czy krajów.
Można by powiedzieć że buddyzm jest w jakimś sensie "przezroczysty" bo nabiera koloru tła, otoczenia w którym się pojawia, rozwija i trwa, ale w istocie nie jest tym otoczeniem ani tłem.
Dlatego też można mówić o buddyzmie jako o jednej idei, w której jest więcej poczucia wspólnoty niż np. w podzielonym dogmatycznie chrześcijaństwie.
Podstawowe założenia buddyzmu są w każdej szkole i tradycji takie same a różnice doktrynalne nie wpływają na konflikty dogmatyczne. W buddyzmie nie było wojen religijnych właśnie z tego powodu.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek

Tutaj też link z diagramem tłumaczącym pokrótce podziały w buddyzmie -> http://www.buddyzm.edu.pl/download/buddyzm.jpg

Zachęcam też do przedstawienia się na forum -> http://forum.medytacja.net/viewforum.php?f=141


Pozdrawiam
:pray:
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Czemu buddyzm ma tyle szkół?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Dzięki za wykresy i mapki! Super pomoc.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Czemu buddyzm ma tyle szkół?

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

O tym skąd wzięły się różne szkoły masz świetnie wyjaśnione, to ja dodam tylko coś o tym czemu to wszystko jest "buddyzmem." Faktycznie z czasem poszczególne szkoły zaczęły się różnić od siebie doktrynalnie, czy choćby pod względem tego na jaki element doktryny zwracają przede wszystkim uwagę, ale podstawę mają tę samą. Wszystkie szkoły wywodzą się z nauk tego samego przebudzonego nauczyciela i łączą ich takie elementy jak:
Cztery Szlachetne Prawdy
Szlachetna Ośmioraka Ścieżka
Trzy Cechy Istnienia
Dwanaście Ogniw Współzależnego Powstawania

(nawet jeżeli czasami rozumienie jakiegoś etapu się od siebie różni)

Do tego w buddyzmie (przynajmniej kiedyś) nie było parcia na ortodoksję doktrynalną. Nawet gdy już wyodrębniały się odmienne szkoły, to mnisi mieszkali ze sobą razem. Tylko różnice w regułach postępowania mnichów (vinaya) uniemożliwiały im mieszkanie razem.


pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 04, 2013 12:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Własna
Kontakt:

Re: Czemu buddyzm ma tyle szkół?

Nieprzeczytany post autor: Duch »

Dziękuję Wam za te świetne, konkretne i wyczerpujące wypowiedzi :)
:meditate: :serce:
I'm the one who was from the beginning, but realized this recently... I am the one who is, and without Her, there would be no me... I am the one who climbed the ladder of experience and imagination remembers who He is - the one who remembers who He is ...
I am You and You are Me, We are the creators of the universe ... there is nothing, but We, as the universe is Us, and We are the universe... remind yourself and remember who You are ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”