Wygląd Buddy

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Pancefaust
Posty: 89
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 14:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: Pancefaust »

Czytam publikację pt. "Muttavali. Wypisy z ksiąg starobuddyjskich" która zawiera fragmenty kanonu palijskiego w przekładzie Ireneusza Kani, opatrzone też jego komentarzem.

I dowiaduję się, że według starych podań, budda wyglądem różnił się od ludzi; miał na stopach koła tysiąc-szprychowe, ręce do kolan, więcej zębów niż inni, etc. Zastanawiam się jak do tego podchodzicie? Oświecenie przeobraża człowieka fizycznie, czy to po prostu legendy mające na celu pokazać, że Budda nie jest sensu stricto człowiekiem?
Sen
Posty: 34
Rejestracja: ndz gru 01, 2013 14:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: Sen »

Na swoim przykładzie widzę, że oświecenie nie przeobraża człowieka fizycznie :coolwink:

Według mnie to wszystko legendy, ludzie chyba lubią wymyślać takie rzeczy po prostu.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Sen pisze:Na swoim przykładzie widzę, że oświecenie nie przeobraża człowieka fizycznie :coolwink:
Może dlatego, że ty jesteś oświecony. Natomiast Buddha przebudził się z iluzji oświecenia jak i oświecającego się. Dlatego jest Przebudzony sanskr. Bodhi, a nie oświecony :89:
odczuwaj dobro
Sen
Posty: 34
Rejestracja: ndz gru 01, 2013 14:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: Sen »

paolo pisze:Może dlatego, że ty jesteś oświecony. Natomiast Buddha przebudził się z iluzji oświecenia jak i oświecającego się. Dlatego jest Przebudzony sanskr. Bodhi, a nie oświecony :89:
A z iluzji przebudzenia i bycia Buddą też się przebudził? ;)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Sen pisze:A z iluzji przebudzenia i bycia Buddą też się przebudził? ;)
Nie miał z czego - to tylko nazwy, a z tego, to każdy z nas /podążających ścieżką/ powinien przebudzić się /wyleczyć/ już na wstępie.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Sen pisze:
paolo pisze:Może dlatego, że ty jesteś oświecony. Natomiast Buddha przebudził się z iluzji oświecenia jak i oświecającego się. Dlatego jest Przebudzony sanskr. Bodhi, a nie oświecony :89:
A z iluzji przebudzenia i bycia Buddą też się przebudził? ;)
:orany: Wpadłeś w sieć Brahmy... ;)
odczuwaj dobro
Sen
Posty: 34
Rejestracja: ndz gru 01, 2013 14:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: Sen »

paolo pisze: :orany: Wpadłeś w sieć Brahmy... ;)
Jeżeli ta sieć jest niewadliwa i ma prędkość ponad 20 Mbit/s, to całkiem dobrze się składa. Internetia jest w porządku, ale chętnie zapoznam się z ofertą tego Brahmy, pod warunkiem, że ma tańszy abonament :laugh:

Może jednak ktoś odpowie koledze na jego pytanie o wygląd Buddy?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Sen pisze:Może jednak ktoś odpowie koledze na jego pytanie o wygląd Buddy?
Uważasz, że ktoś z obecnych tu na forum widział Go?

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Sen
Posty: 34
Rejestracja: ndz gru 01, 2013 14:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: Sen »

kunzang pisze:Uważasz, że ktoś z obecnych tu na forum widział Go?
Czytałem, że jedna z emanacji Buddy przebywa gdzieś w Innym Świecie nauczając Dharmy, także niewykluczone, iż ktoś posiada jakiś kontakt. Ewentualnie może jakiś demon wyjawi ów sekret, w zamian za kostkę czekolady.
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Pancefaust pisze:Czytam publikację pt. "Muttavali. Wypisy z ksiąg starobuddyjskich" która zawiera fragmenty kanonu palijskiego w przekładzie Ireneusza Kani, opatrzone też jego komentarzem.

I dowiaduję się, że według starych podań, budda wyglądem różnił się od ludzi; miał na stopach koła tysiąc-szprychowe, ręce do kolan, więcej zębów niż inni, etc. Zastanawiam się jak do tego podchodzicie? Oświecenie przeobraża człowieka fizycznie, czy to po prostu legendy mające na celu pokazać, że Budda nie jest sensu stricto człowiekiem?
Podobne podania można znaleść na przykład w Rozdziale dwudziestym Daśabhumika-vibhasa - Traktat o Dziesięciu Stopniach Arya Nagardżuny
Ale to jest sutra mahajany i wyjaśnić to można tym, że w taki sposób Budda manifestuje się w jednej z czystych krain. Skąd podobne podania w theravadzie, nie mam pojęcia.

A jak wyglądał Budda? Bardzo prawdopodobne że jak typowy Nepalczyk lub Hindus, a jeśli pytasz o wygląd twarzy to cóż, całunu brak więc nawet pola do interpretacji raczej szczególnie nie ma :). Niby przeważa jeden motyw, ale kto wie.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

ethan pisze:
Pancefaust pisze:
A jak wyglądał Budda? Bardzo prawdopodobne że jak typowy Nepalczyk lub Hindus,
Nie jestem w stanie podać źródła tej informacji, ale jak dotąd byłem przekonany że Budda pochodził z indoeuropejskiego plemiona Arjów. :89:

PS. Prawdopodobnie źródłem są wykłady Lamy Olego.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Damian907 pisze:
ethan pisze: A jak wyglądał Budda? Bardzo prawdopodobne że jak typowy Nepalczyk lub Hindus,
Nie jestem w stanie podać źródła tej informacji, ale jak dotąd byłem przekonany że Budda pochodził z indoeuropejskiego plemiona Arjów. :89:
hindusi i tzw nepalczycy, należą do grupy ludów indoeropejskich - potocznie mówimy tu o ariach czyli ludach indoirańskich, które należą do odłamu ludów indoeuropejskich /obecnie termin ariowie ma szerszy zakres/.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Mio

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: Mio »

Damian907 pisze:
ethan pisze:
Pancefaust pisze:
A jak wyglądał Budda? Bardzo prawdopodobne że jak typowy Nepalczyk lub Hindus,
Nie jestem w stanie podać źródła tej informacji, ale jak dotąd byłem przekonany że Budda pochodził z indoeuropejskiego plemiona Arjów. :89:

PS. Prawdopodobnie źródłem są wykłady Lamy Olego.
Ole mówił, że jego przodkowie prawdopodobnie pochodzili z terenów dzisiejszej Ukrainy. Podobno miał niebieskie oczy i bardziej europejskie rysy twarzy od innych Hindusów. Gdybym znalazła konkretne źródła na ten temat, zalinkuję je.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Wygląd Buddy

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Jeśli kogoś niepokoją takie opisy, to polecam opisy bohaterów w irlandzkich opowieściach mitologicznych. Wszelkie możliwe odchyły od normalnego ludzkiego wyglądu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”