Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Kmicic7
Posty: 8
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 00:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: tybetańska

Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: Kmicic7 »

regulamin forum
4. Pisanie listów i nowe tematy:
- Tytuł tematu, powinien być związany z treścią, którą chcesz w nim zawrzeć.
tytuł tematu zmieniony przez kunzanga z ''Pytanie jedno z być może wielu'' na ''Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''? ''


Witajcie! :just:

Jestem tu nowy mam 20 lat i od ok. 3 lat interesuje się buddyzmem ale takim tradycyjnym pierwotnym którego nauczał sam Budda.
Mam takie pytanko wynikające z tego iż nie bardzo dotarło do mnie to co wyczytałem w internecie i chciałbym zasięgnąć informacji u samego źródła czyli spośród Waszej społeczności której mam nadzieje pełnoprawną częścią się stanę z biegiem czasu ;)

Moje pytanie jest takie : "Czy mógłby mi ktoś opisać jak medytować ? tak tradycyjnie krok po kroku? czy to w domowym zaciszu czy też w z dala od ludzi i miasta pod drzewem na polanie''

Ponadto czego winien się wystrzegać ''Buddysta''


Pozdrawiam Kmicic7
~Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.~
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Pytanie jedno z być może wielu

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Witaj. Siema.

Jak dla mnie Twoje pytania znikną gdy zaczniesz medytować. Tak z mojego skromnego doświadczenia.

pozdrawiam
karuna
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Kmicic7 pisze:Witajcie! :just:
witamy na forum :)
Kmicic7 pisze:Moje pytanie jest takie : "Czy mógłby mi ktoś opisać jak medytować ? tak tradycyjnie krok po kroku? czy to w domowym zaciszu czy też w z dala od ludzi i miasta pod drzewem na polanie''
wszystko krok po kroku masz przedstawione tutaj: ''Z każdym oddechem'', Thanissaro Bhikkhu
Kmicic7 pisze:Ponadto czego winien się wystrzegać ''Buddysta''
''Wskazania buddyjskie: Pięć i Dziesięć Wskazań
1. Ślubuję powstrzymywać się od zabierania życia.
2. Ślubuję powstrzymywać się od brania rzeczy mi nie danych.
3. Ślubuję powstrzymywać się od działania powodowanego żądzą.
4. Ślubuję powstrzymywać się od kłamstwa.
5. Ślubuję powstrzymywać się od brania używek powodujących rozproszenie i nieuwagę.
(...)
6. Ślubuję nie mówić o błędach innych ludzi.
7. Ślubuję nie wychwalać siebie i nie poniżać innych osób.
8. Ślubuję nie kierować się chciwością, lecz okazywać szczodrość.
9. Ślubuję nie wzbudzać gniewu lecz utrzymywać umysł w harmonii.
10. Ślubuję nie oczerniać Trzech Klejnotów - Buddy, Dharmy, Sanghi.''
zaczerpnięte z: zen.pl

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Kmicic7
Posty: 8
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 00:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: tybetańska

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: Kmicic7 »

kunzang pisze:
krok po kroku masz przedstawione tutaj: ''Z każdym oddechem'', Thanissaro Bhikkhu


''Wskazania buddyjskie: Pięć i Dziesięć Wskazań
1. Ślubuję powstrzymywać się od zabierania życia.
2. Ślubuję powstrzymywać się od brania rzeczy mi nie danych.
3. Ślubuję powstrzymywać się od działania powodowanego żądzą.
4. Ślubuję powstrzymywać się od kłamstwa.
5. Ślubuję powstrzymywać się od brania używek powodujących rozproszenie i nieuwagę.
(...)
6. Ślubuję nie mówić o błędach innych ludzi.
7. Ślubuję nie wychwalać siebie i nie poniżać innych osób.
8. Ślubuję nie kierować się chciwością, lecz okazywać szczodrość.
9. Ślubuję nie wzbudzać gniewu lecz utrzymywać umysł w harmonii.
10. Ślubuję nie oczerniać Trzech Klejnotów - Buddy, Dharmy, Sanghi.''
zaczerpnięte z: zen.pl

pozdrawiam
:14:

Dziękuję! :yahoo:
~Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.~
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Ponadto czego winien się wystrzegać ''Buddysta''
Mozna jeszcze dorzucic:

Porzucenie 10 negatywnych działań i praktykowanie 10 pozytywnych:

Dziesięć negatywnych działań, które należy porzucić:
1. Zabijanie
2. Kradzież
3. Nieprawidłowe postępowanie seksualne
4. Kłamstwo
5. Oszczerstwo, obmowa
6. Mówienie w obraźliwy sposób
7. Bezcelowe gadulstwo
8. Pożądliwość, pragnienie
9. Zła wola
10. Błędne poglądy
Trzy pierwsze dotyczą ciała, natępne cztery mowy, a trzy ostatnie umysłu.

Dziesięć pozytywnych działań, które należy czynić:
1. Chronienie wszelkiego życia
2. Bycie szczodrym
3. Przestrzeganie moralności seksualnej
4. Mówienie zawsze prawdy
5. Godzenie zwaśnionych stron
6. Mówienie w sposób miły i uprzejmy
7. Mówienie tylko o znaczących rzeczach, recytowanie modlitw i mantr, pozostawianie swej mowy w ciszy
8. Zadowolenie z tego, co się ma
9. Dobra wola, życzliwość, miłość
10. Oparcie się na poglądzie, który koresponduje z rzeczywistością
Trzy pierwsze dotyczą ciała, natępne cztery mowy, a trzy ostatnie umysłu.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

To nie wygląda jakby były wskazania dane przez Buddhę. Tutaj Dasasikkhāpadaṃ (Khp.2 - Dziesięć podstaw treningu)

Zadziwiające na marginesie jak ucieka się zwłaszcza od 10 wskazania...

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj Bracie
Har-Dao pisze:To nie wygląda jakby były wskazania dane przez Buddhę.
theravada ma swe wskazania, a szkoły mahajany swe :oczami:

tak przy okazji - te wskazania, które podałeś Bracie, to tyczą się świeckich czy mnichów?

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Kmicic7
Posty: 8
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 00:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: tybetańska

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: Kmicic7 »

A jak Buddysta tudzież człowiek pragnący kroczyć ścieżką wydeptana przez Buddę ma się ustosunkować do np. gier planszowych z przyjaciółmi lub np. gier karcianych w stylu ''Magic the Gathering'' mogę w to grać chcac jednocześnie podążać w stronę Oświecenia? :)

Pozdrawiam Kmicic7.
~Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.~
Kmicic7
Posty: 8
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 00:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: tybetańska

Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: Kmicic7 »

Ja np. uwielbiam muzykę fortepianową :serce: czy muszę z niej zrezygnować? :orany:
~Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.~
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyzm a muzyka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Kmicic7 pisze:Ja np. uwielbiam muzykę fortepianową :serce: czy muszę z niej zrezygnować? :orany:
podążasz ścieżką w ramach theravady? jesteś mnichem?

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Kmicic7
Posty: 8
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 00:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: tybetańska

Re: Buddyzm a muzyka

Nieprzeczytany post autor: Kmicic7 »

nie jestem mnichem ani nie bardzo podążam żadną ścieżką :P po prostu podoba mi się postać Buddy i jego życie. To jak medytował itp.

Interesuje mnie tradycyjny buddyzm.
~Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.~
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyzm a muzyka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Kmicic7 pisze:nie jestem mnichem ani nie bardzo podążam żadną ścieżką :P
to dlaczego w polu tradycja wpisałeś ''tybetańska''?
Kmicic7 pisze:Interesuje mnie tradycyjny buddyzm.
to znaczy konkretnie jaki?... co masz na myśli pisząc ''tradycyjny buddyzm''?

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Kmicic7
Posty: 8
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 00:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: tybetańska

Re: Buddyzm a muzyka

Nieprzeczytany post autor: Kmicic7 »

taki jakiego ''?wyznawcą?'' był sam Budda :)

Wpisałem tak bo wydawało mi się iż jest on własnie pierwotny :P
~Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.~
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyzm a muzyka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Kmicic7 pisze:taki jakiego ''?wyznawcą?'' był sam Budda :)
Błogosławiony nie był wyznawcą buddyzmu. nie mógł nim być ponieważ to określenie powstało w XlX w.

proponuję, byś zapoznał się z tekstami /linki do nich prowadzą/, które znajdują się w tym temacie: Podstawowe informacje na temat buddyzmu
Kmicic7 pisze:Wpisałem tak bo wydawało mi się iż jest on własnie pierwotny :P
skoro twierdzisz:
Kmicic7 pisze:nie bardzo podążam żadną ścieżką :P
to proszę, wpisz na ten moment ''brak'', byśmy uniknęli dalszych nieporozumień :)

pozdrawiam
:14:

ps
nasza rozmowa zostanie wydzielona i połączona z Twym tematem w dziale ''Wasze pierwsze pytania''
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

kunzang pisze:
tak przy okazji - te wskazania, które podałeś Bracie, to tyczą się świeckich czy mnichów?
Czołem Bracie

To jest 10 wskazań dla świeckich, którzy stają się np anāgārika czyli "wychodzącymi z domu", oraz sāmaṇera "pustelnikami/nowicjuszami na bhikkhu" - natomiast ogólnie świeccy wyznawcy, którzy są na odosobnieniach także przestrzegają zwykle 10 wskazań.

Są odmiany - jest 5 podstawowych wskazań i wtedy 3 wskazanie brzmi kamesumicchacara - czyli niewłaściwego prowadzenia się odnośnie pragnień zmysłowych (czyt. seksualnych) - oznacza to głównie nie zdradzanie partnera i tym podobne. Jest też 8 wskazań, są też kombinacje z 9 wskazaniami, etc. Ta 10-tka, którą podałem to wskazania jak najbardziej dla świeckich, w pewnych uwarunkowaniach.

Tak przy okazji ostatnie wskazanie mówi o nieposiadaniu pieniędzy, ale można je wziąć jako odpuszczanie sobie lgnięcia do nich. Warto to przynajmniej trenować, mając w pamięci, że ideałem jest wyrzeczenie się ich. Ale jest to trening, tak jak w treningu sztuk walki, kto ma zielony pas nie rzuca się na sparing-partnera z czarnym pasem, ani nie bierze na siebie obowiązków czarno-pasowców :) Stąd mnisi mają wyższe wskazania (Vinaya), sāmaṇera 10 a świeccy wyznawcy powinni mieć 5 podstawowych (3-cie zmienione) ale mogą eksplorować kolejne, co przyniesie im tylko pożytek.

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj Bracie

dzięki za wyjaśnienie :namaste:

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: ethan »

1. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od zabijania żywych istot.
2. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od brania tego, co nie zostało dane.
3. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od wszelkiej aktywności seksualnej.
4. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od niewłaściwej mowy.
5. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od spożywania destylowanych i sfermentowanych trunków, które są przyczyną braku dbałości.
6. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od jedzenia w nieodpowiednim czasie.
7. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od tańców, śpiewów, muzyki, oglądania przedstawień rozrywkowych.
8. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od zdobienia ciała, używania perfum i kosmetyków.
9. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od korzystania z wysokich i dużych łoży.
10. Zobowiązuje się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od przyjmowania złota i srebra.
To jest 10 wskazań dla świeckich, którzy stają się np anāgārika czyli "wychodzącymi z domu", oraz sāmaṇera "pustelnikami/nowicjuszami na bhikkhu" - natomiast ogólnie świeccy wyznawcy, którzy są na odosobnieniach także przestrzegają zwykle 10 wskazań. Są odmiany - jest 5 podstawowych wskazań i wtedy 3 wskazanie brzmi kamesumicchacara - czyli niewłaściwego prowadzenia się odnośnie pragnień zmysłowych (czyt. seksualnych) - oznacza to głównie nie zdradzanie partnera i tym podobne. Jest też 8 wskazań, są też kombinacje z 9 wskazaniami, etc. Ta 10-tka, którą podałem to wskazania jak najbardziej dla świeckich, w pewnych uwarunkowaniach.
Te wszystkie 10 jak rozumiem to tylko dla osob, ktore chca stac sie mnichami lub joginami na odosobnieniach, ewentualnie dla swieckich osob odbywajacych odosobnienie. No bo, jesc po 12 w poludnie nie mozna, wszelkie "swiatowe" rozrywki typu tv, radio i internet, spotkanie sie z kims na piwie w barze, pojscie na dyskoteke, koncert, kina muzeum, uzywanie kosmetykow, spanie na lozku itd. sa niewskazane, juz nie wpominajac o zwyklym zarabianiu na chleb, no bo przeciez nalezy sie powstrzymac od kontaktu z pieniedzmi. Jak zyc? :)
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

ethan pisze: Te wszystkie 10 jak rozumiem to tylko dla osob, ktore chca stac sie mnichami lub joginami na odosobnieniach, ewentualnie dla swieckich osob odbywajacych odosobnienie. No bo, jesc po 12 w poludnie nie mozna, wszelkie "swiatowe" rozrywki typu tv, radio i internet, spotkanie sie z kims na piwie w barze, pojscie na dyskoteke, koncert, kina muzeum, uzywanie kosmetykow, spanie na lozku itd. sa niewskazane, juz nie wpominajac o zwyklym zarabianiu na chleb, no bo przeciez nalezy sie powstrzymac od kontaktu z pieniedzmi. Jak zyc? :)
czołem

Normalnie żyć. W krajach tradycyjnie buddyjskich osoby bardziej zaangażowane raz na jakiś czas przyjmują 8 wskazań (tu więcej) niektórzy biorą na siebie 8 przez cały czas, są jak wspominałem różne odmiany, np odnośnie właściwej mowy, etc. Piwko ze znajomymi łamie już 5 podstawowe wskazanie, które powinno być przestrzegane przez "normalnych" buddystów, tak btw. Więc - albo nominalnie, albo faktycznie idziemy Ścieżką. Oczywiście mówiąc to, samemu oglądam filmy i jem po 12.00, natomiast jak wspominałem - istnieje podstawa, istnieją wyższe stopnie, do których powinniśmy aspirować. Mi chodziło o to, że to te są uznawane przez kanon jako dane przez Buddhę świeckim. I nie jest to jakiś wymysł, jest to jak najbardziej Ośmioraka Ścieżka - Właściwa Mowa, Właściwe Działanie, Właściwy Sposób Życia.

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Har-Dao pisze:/.../ istnieje podstawa, istnieją wyższe stopnie, do których powinniśmy aspirować. Mi chodziło o to, że to te są uznawane przez kanon jako dane przez Buddhę świeckim. I nie jest to jakiś wymysł, jest to jak najbardziej Ośmioraka Ścieżka - Właściwa Mowa, Właściwe Działanie, Właściwy Sposób Życia.
No racja. W sumie powinno byc dla mnie oczywistym, ze w theravadzie, inaczej niz np. w tybetanskim, idealem jest dazenie do wyrzeczenia sie swiata. W tybetanskim zas staramy sie wszelkie czynnosci wprowadzic na sciezke, gdzie wszystkimi zjawiskami wszystkim mozna cieszyc sie bez przywiazania ("bez przywiazania" ma tutaj kluczowe znaczenie), jak pojawiajacymi sie "ozdobami". Dlatego nie ma potrzeby, zeby wyrzekac sie zjawisk. Oczywiscie jest to trudniejsze, by w tym wypadku nie ulegac rozproszeniu, no i ktos latwo moze zejsc na manowce, myslac sobie, ze skoro wszystko "wolno", to mozna zachowywac sie, jak sie chce. No to tak w skrocie.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak medytować? Czego winien się wystrzegać ''Buddysta''?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

ethan pisze: dazenie do wyrzeczenia sie swiata.
Jeśli przez wyrzeczenie się świata masz na myśli przekroczenie go i pełną nieuwiązania Nibbānę, to wtedy ok :) Kompromisy właśnie tak działają na ludzi - daj im palec to rękę obetną, szykując się do oderwania ramienia z połową pleców... :)

metta&peace
H-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”