oddychanie i medytacja

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

kati
Posty: 43
Rejestracja: śr kwie 19, 2006 22:02

oddychanie i medytacja

Nieprzeczytany post autor: kati »

czy istnieja jakies specjalne rodzaje oddychania, ktore moga wzbudzac i kierowac energia, cos jak techniki pranajamy w jodze? czy wogole pracuje sie jakos specjalnie z oddechem? jestem zielona...
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: oddychanie i medytacja

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Jak póki co też jestem mało zorientowany, ale z racji tej, że forumowicze prawdopodobnie wybrali się na jakieś dłuższe lub krótsze odosobnienie, to pozwolę sobie napisać, że w zenie jak najbardziej pracuje się z oddechem, i praktykuje się świadome oddychanie, np. zliczając oddechy... Chodzi tu w dużej mierze o to, żeby skupić się na oddechu, wyciszając tym samym umysł. "Oddech wymiata ciało." (Roszi Kwong). Ważne żeby się nie pogubić w liczeniu, bo to może oznaczać, ze zaczęliśmy myśleć o niebieskich migdałach... Praktyka liczenia oddechów jest dobra przede wszystkim dla początkujących w celu uspokojenia umysłu.

Poza tym praktukuje się głębokie oddychanie, majace miedzy innymi na celu wydłużenie wydechu. Thich Nhat Hanh w "Cudzie uważności" opisuje takie różne ćwiczenia, ale nie są to jakieś "specjalne" techniki.
No i przede wszystkim podczas zazen powinno się oddychać "z brzucha", wtedy chyba przepona lepiej pracuje i oddech staje się dłuższy.

Pozdrawiam
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: oddychanie i medytacja

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Przypadkiem przeglądając theravada.tk natrafiłem na Sutrę o oddychaniu: http://theravada.50webs.com/html/sutta_ ... haniu.html
więc ją wrzucam bo jest związana z tematem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”