Jak można zostać buddystą?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

oczy
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 31, 2007 21:00
Lokalizacja: radom

Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: oczy »

Interesuje mnie taka sprawa:
czy konieczne jest przyjęcie do wspólnoty analogiczne do tego jakie ma miejsce w chrześcijaństwie lub w islamie?
(chrzest,wezwanie do modlitwy i wypowiedzenie szahady).
Czy dzieci z rodzin buddyjskich też się przyjmuje do sanghy w podobny sposób?
Czy dorosły musi poddać się inicjacji aby stać się buddystą? (czytałem w encyklopedii,że 'do buddyzmu nie ma formalnego przyjęci) .
tak-tak-tak
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Czcigodny Kanzen, opat świątyni Sanboin w Szczecinie i mnich w szkole Soto Zen, naucza że buddyjską ceremonią inicjacyjną jest przyjęcie Trzech Schronień (różnie to się nazywa w różnych tradycjach - Schronienie, Schronienia - chodzi o schronienie w Buddzie, Dharmie i Sandze) i po niej człowiek staje się formalnie buddystą, otrzymuje imię Dharmy. Nie pytałem się Cz. Kanzena od jakiego wieku można przyjąć Schronienia, ale nie można ich przyjąć za kogoś, tak jak np. w chrześcijaństwie chrzest niemowląt jest przeprowadzany z woli rodziców a nie dzieci.
Oczywiście z tym byciem buddystą jest podobnie jak np. z byciem chrześcijaninem - co z tego, że ktoś się ochrzcił, jeśli kradnie, chodzi po burdelach i w ogóle wierzący nie jest. Żadny z niego wtedy chrześcijanin. Podobnie jeśli ktoś przyjmie Schronienia ale ma gdzieś trzymanie się wskazań i praktykę, to żaden z niego buddysta. Odpowiedziałem Ci jak sprawa wygląda od strony formalnej, bo to w zasadzie jedyne ujęcie problemu, na które można dać konkretną odpowiedź.
Btw. Sangha to mnisi. Wspólnota praktykujących świeckich to nie Sangha.
oczy
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 31, 2007 21:00
Lokalizacja: radom

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: oczy »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :641:

W pełni się zgadzam z komentarzem(prawdziwych katolików to może będzie w Polsce 10%)...

Ja sam jestem agnostykiem,raczej nie chrześcijaninem-nie wierzę w Boga ani w autorytet Biblii(przeczytałem całość.Zgroza!Nigdy więcej).

Właśnie szukam takiego 'lekkiego buddyzmu' ,odpowiednika chrześcijańskiego protestantyzmu.
Podobają mi się nauki buddyjskie a najbardziej,że wszystko podlega karmie:bogowie,zwierzęta,rośliny,ludzie.Jest to bardzo dobra doktryna,logiczna.
tak-tak-tak
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Oj nie powiedziałbym, że protestantyzm to jest coś lekkiego, znam kilku protestantów którzy są bardzo radykalni i oni wręcz zarzucają katolicyzmowi, że jest zbyt liberalny do tego krytykują wszelki dialog międzywyznaniowy i międzyreligijny uważając, że trzeba nawracać a nie rozmawiać. Ale to tak offtopicowo.
Czemu szukasz "lekkiego buddyzmu" a nie po prostu buddyzmu? :-)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Oczy :)
oczy pisze:W pełni się zgadzam z komentarzem(prawdziwych katolików to może będzie w Polsce 10%)...
Powodowany ciekawością kota zapytam - a prawdziwych buddystów?

Pozdrawiam
kunznag
.
dane :580:
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

Oczy- mozesz chodzic do sangi na praktyke buddyjska i nie musisz wcale formalnie przechodzic na buddyzm.
np w koreanskim zen- nikt nawet cie o to nie zapyta czy chcesz i kiedy przyjmiesz wskazania- to twoja wewnetrzna sprawa.
..
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: abgal »

chaon pisze:Żadny z niego wtedy chrześcijanin. Podobnie jeśli ktoś przyjmie Schronienia ale ma gdzieś trzymanie się wskazań i praktykę, to żaden z niego buddysta.
Wiara i zaufanie pokładane w naukach ma tu decydujące znaczenie. To jakie kto odnosi 'sukcesy' na ścieżce zależy od indywidualnych możliwości. Jednak fakt częstego 'upadania' bądź schodzenia w bok z 'drogi' nie świadczy o tym, że ktoś nie jest buddystą/chrześcijaninem lecz o naszej ludzkiej kondycji.

-> Oczy -> Zainteresuj się naukami i sprawdź czy są one dla Ciebie. Na 'inicjacje' i inne takie historie zawsze znajdzie się czas.
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: abgal »

chaon pisze:Btw. Sangha to mnisi. Wspólnota praktykujących świeckich to nie Sangha.
Zależy w jakiej tradycji. Np. w tradycji Jodo Shinshu w ogóle nie ma mnichów. Sam Shinran określił siebie jako 'ani mnicha ani świeckiego'.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

abgal pisze:
chaon pisze:Btw. Sangha to mnisi. Wspólnota praktykujących świeckich to nie Sangha.
Zależy w jakiej tradycji.
Zgadza się.

Pozdrawiam
/M

edit

ps. w ciekawy sposób ujmuje to Duddziom Rimpoche
Przyjmowanie Schronienia jako przykład:

mówiąc zewnętrznie, istnieją „kon-czog sum”. Trzy Klejnoty, Budda, Dharma i Sangha. Cenny Budda jest źródłem Dharmy, przewodnikiem; to co Budda ukazał to Cenna Dharma, ścieżka, a ci których umysły zwrócone są ku Dharmie są Cenną Sangha.

Ponieważ żyjemy w samsarze, z powodu iluzji i cierpienia, przyjmujemy Schronienie aby uwolnić się od cierpienia. Ponieważ nie widzimy naszej prawdziwej natury i z powodu iluzji, gdy różne elementy schodzą się, stwarzane jest to iluzoryczne ciało. I to iluzoryczne ciało pozostaje bardzo realne dopóki nie ujrzymy prawdziwej natury rzeczy. Zatem dopóki nie jesteśmy całkowicie wolni od iluzji to ciało istnieje i cierpienie istnieje i Trzy Klejnoty istnieją, w których możemy przyjmować Schronienie.

Tak więc mówiąc zewnętrznie, powinniśmy z oddaniem przyjmować Schronienie w Buddzie, Dharmie i Sandze. Ale wewnętrznie Budda, Dharma i Sangha są symbolami, głębokim i zręcznym sposobem do wyprowadzenia nas z samsary. Z punktu widzenia absolutnej prawdy nawet Budda, Dharma i Sangha są wewnątrz nas. (...)

http://mahajana.net/teksty/duddziomr_es ... gczen.html
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
oczy
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 31, 2007 21:00
Lokalizacja: radom

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: oczy »

No tak,buddyzm jest jednak różnorodny sądząc po odpowiedziach :649:

Chaon,protestantyzm w stosunku do katolicyzmu i prawosławia jest mniej dogmatyczny,
kult w nim uproszczony a poza tym nie posiada feudalnej struktury organizacyjnej-jest więcej demokratyczny i nowoczesny.

Miło mi,Kunzag:)

...'Prawdziwy wyznawca'-jest to człowiek który mówi i robi to z czym się zgadza,co przyjął,w co wierzy.

Krolik-dziękuję.
Ja i tak uważam światopogląd buddyjski za lepszy od chrześcijańskiego czyli duchowo biorąc jestem 'buddystą'.A kult-w każdej religii jest podobny-tylko poprzestawiać bóstwa i ich nazwy,jak ubranie...

Abgal,czyli Jodo Shinshu jest dla mnie...Nie przepadam za mnichami!!!

Pozdrawiam
tak-tak-tak
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: abgal »

oczy pisze:protestantyzm w stosunku do katolicyzmu i prawosławia jest mniej dogmatyczny, kult w nim uproszczony a poza tym nie posiada feudalnej struktury organizacyjnej-jest więcej demokratyczny i nowoczesny.
Który protestantyzm. Mamy co najmniej kilkadziesiąt różnych wyznań protestanckich.
oczy pisze:Ja i tak uważam światopogląd buddyjski za lepszy od chrześcijańskiego czyli duchowo biorąc jestem 'buddystą'.
Co to jest światopogląd buddyjski?
oczy pisze:Abgal,czyli Jodo Shinshu jest dla mnie...Nie przepadam za mnichami!!!
Skąd wniosek, że jeśli w Jodo Shinshu nie ma mnichów to jest to szkoła dla kogoś kto nie przepada za mnichami? No i za jakimi mnichami? Co rozumiesz przez słowo 'mnich'? Np. mnisi japońscy przestrzegają innych zasad niż mnisi chińscy lub wietnamscy. Dlaczego nie przepadasz za mnichami?

Jak widzisz - dużo znaków zapytania.
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: abgal »

booker pisze:Zgadza się.
Należy jednak podkreślić, iż formalnie jest to określenie wspólnoty mnisiej (o ile taka w danej tradycji występuje). Można użyć określenia sangha w stosunku do ogółu świeckich praktykujących, ale jest to nieformalne określenie.
Na poziomie symbolicznym Sangha reprezentuje czystość (brak splamień), Buddha, reprezentuje Przebudzenie/Oświecenie a Dharma reprezentuje mądrość buddy.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

abgal pisze:Można użyć określenia sangha w stosunku do ogółu świeckich praktykujących, ale jest to nieformalne określenie.
Jednakże, co również trzeba podkreślić, taka jest właśnie najbardziej rozpowszechniona formuła tej nazwy - sangha jako społecznośc praktykujących. Czasami mówi się o np. sandze Zen, sandze Kagyu, sandze Dzogczen uczniów danego lamy itp - i wówczas mówi się o ludziach z danych ośrodków lub szkół. Wówczas np. nie są to te same społeczności i wtedy mówi sie o wielu sangach.

Co do Sanghi jako mnichów, trzeba by zapytać Chaona, czy np. mnisi Wadżrajany, Theravady, japońskiego, wietnamskiego i koreańskiego zen złożeni razem to będzie jedna i ta sama Sangha nawet jeżeli nie przestrzgają tej samej Vinaji (reguł postępowania).
abgal pisze:Na poziomie symbolicznym Sangha reprezentuje czystość (brak splamień), Buddha, reprezentuje Przebudzenie/Oświecenie a Dharma reprezentuje mądrość buddy.
Po prostu termin Sangha ma wiele znaczeń, podobnie jak Buddha i Dharma.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Oczy.... ścieżka buddyjska to nie jest jakiś produkt leżący na półce w hipermarkecie, który możesz sobie wziąć bo wydaje ci się atrakcyjny z różnych powodów.
Czytnij sobie tego teksta: http://www.jodoshinshu.pl/jodopl/mowy/d ... harmy.html

(wcześniej przez pomyłkę umieściłem tego posta w temacie ole vs islam, wiec mozna go wywalić z owego tematu)
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: keylan »

oczy pisze: Abgal,czyli Jodo Shinshu jest dla mnie...Nie przepadam za mnichami!!!

Pozdrawiam
Wiesz pierwotnie Buddyzm zakładał tylko praktykowanie w zakonie.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

LordD pisze:ścieżka buddyjska to nie jest jakiś produkt leżący na półce w hipermarkecie, który możesz sobie wziąć bo wydaje ci się atrakcyjny z różnych powodów.
Czy zechciał byś rozwinąć tą wypowiedź?

Czy oznacza to dla Ciebie, iż praktykujesz ponieważ np. buddyzm jest dla Ciebie mało atrakcyjny, czy może odpychający, nic w nim nie dostrzegasz dla siebie, nie masz żadnych efektów, nie jesteś w ogóle zadowolony z tego co robisz /w ramach praktyki/ i tak dalej?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Keylan,
Wiesz pierwotnie Buddyzm zakładał tylko praktykowanie w zakonie.
byłoby wskazanym gdybyś poparł tą tezę jakimś "pierwotnym" tekstem, który to potwierdza.

Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

booker pisze: Czy zechciał byś rozwinąć tą wypowiedź?

Czy oznacza to dla Ciebie, iż praktykujesz ponieważ np. buddyzm jest dla Ciebie mało atrakcyjny, czy może odpychający, nic w nim nie dostrzegasz dla siebie, nie masz żadnych efektów, nie jesteś w ogóle zadowolony z tego co robisz /w ramach praktyki/ i tak dalej?

Pozdrawiam
/M
booker`ku czy konieczne jest -tak na sile -rozwijanie kazdych skrotow myslowych?
w jakim to celu?
..
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,
-> Oczy -> Zainteresuj się naukami i sprawdź czy są one dla Ciebie. Na 'inicjacje' i inne takie historie zawsze znajdzie się czas.
podobne podejście proponuje Bhante Jayasaro: http://pl.youtube.com/watch?v=-dE1ucH2pFc

Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

jak mowia w Chinach: jest czas na łowienie ryb, jest czas na suszenie sieci :)
..
oczy
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 31, 2007 21:00
Lokalizacja: radom

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: oczy »

'Który protestantyzm?'...Piszę ogólnie.Brak odpustów,postów,oprawa rytualna nieskompilowana,znajomość Biblii itd.

'Światopogląd buddyjski'.Prosto:karma,przyczyna i skutek-nauka o współzależnym powstawaniu,nietrwałość i zmienność,brak 'ja',nie ma Iszwary-Boga Stwórcy...
-Uznaję te wywody za słuszne,logiczne i pożyteczne...

'Nie przepadam za mnichami'-w znaczeniu za 'życiem zakonnym'...

Lord,wcale tak nie myślę :637:

"Pierwotny buddyzm' tylko w zakonie?-chyba nie.Budda wypowiadał się ,że praktykować może każdy(przynajmniej tak jest w mahayanie).

...Światopoglądowo jestem buddystą :649:
tak-tak-tak
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

te, kroolik, chyba wiem z czego wziąłes ten cytat lolololol
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

booker pisze:
LordD pisze:ścieżka buddyjska to nie jest jakiś produkt leżący na półce w hipermarkecie, który możesz sobie wziąć bo wydaje ci się atrakcyjny z różnych powodów.
Czy zechciał byś rozwinąć tą wypowiedź?

Czy oznacza to dla Ciebie, iż praktykujesz ponieważ np. buddyzm jest dla Ciebie mało atrakcyjny, czy może odpychający, nic w nim nie dostrzegasz dla siebie, nie masz żadnych efektów, nie jesteś w ogóle zadowolony z tego co robisz /w ramach praktyki/ i tak dalej?

Pozdrawiam
/M
Buddyzm (praktyka) nie jest dla mnie ani atrakcyjny ani nie-atrakcyjny. A na pewno nigdy nie był dla mnie jednym z produktów, który sobie wybrałem bo np. kręcą mnie wschodnie klimaty. Poznając buddyzm odkrywałem coś co już wiem/wiedziałem, coś co dla mnie jest czymś naturalnym, a nie czymś co przyjąłem z zewnątrz bo mi się coś tam podobało lub nie.
A z praktyki czasem bywam zadowolony a czasem nie... ale to moja iluzja... bo czasem pojawia się błogość a czasem dużo stresów wyłazi... na początku myślałem, że jak jest błogość to praktyka jest dobra, a jak są nieprzyjemne kwestie to zła... teraz to wydaje mi się strasznie głupie, więc nie jestem zadowolony, ani nie jestem nie-zadowolony. Praktyka jest jaka jest, po prostu codziennie to robie i nie mam jakichś szczególnych idei na ten temat.
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

oczy, raczaj umów się na wspólną praktykę w którymś z ośrodków buddyjskch, tam połapiesz się z grubsza o co w tym chodzi. Bazując tylko na internecie można złapać nico "dziwny" obraz buddyzmu :lol:
IMO - buddyzm to praktyka - czyli postępowanie wg zasad ośmioaspektowej ścieżki z jej najbardziej wyróżniającym się elementem - medytacją. Dobrze jest mieć wsparcie w grupie innych osób medytujących - szczególnie na początku. W sytuacji, gdy mieszkasz z dala od ośrodków i niejako skazany jesteś głównie na samotną praktykę możesz skorzysztać z odbywających się raz na jakiś czas weekendowych czy dłuższych spotkań medytacyjnych.
Powodzenia na ścieżce - buddyjskiej czy każdej innej.
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

LordD pisze:Praktyka jest jaka jest, po prostu codziennie to robie i nie mam jakichś szczególnych idei na ten temat.
a jednak jakos pol strony udalo sie zapisac ;)
..
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Dziękuje za rozwinięcie, LordD.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

KROOLIK pisze:
LordD pisze:Praktyka jest jaka jest, po prostu codziennie to robie i nie mam jakichś szczególnych idei na ten temat.
a jednak jakos pol strony udalo sie zapisac ;)
I nakłamać w żywe oczy (sory Oczy) :P wczoraj nie zrobiłem praktyki bo wróciłem o drugiej w nocy od koleżanki trochę podchmielony ;p
oczy
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 31, 2007 21:00
Lokalizacja: radom

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: oczy »

Trochę mi się rozjaśniło w głowie :649:

...Ale mnie nurtuje taka sprawa:

co z niepełnosprawnymi?

Są przecież ludzie umysłowo zdolni przyjąć i zgłębić Naukę Buddy jednak z powodu choroby

nie mogący oddać się praktyce.

Czy taki ktoś może zostać buddystą?
tak-tak-tak
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

oczy pisze:...Ale mnie nurtuje taka sprawa:

co z niepełnosprawnymi?

Są przecież ludzie umysłowo zdolni przyjąć i zgłębić Naukę Buddy jednak z powodu choroby

nie mogący oddać się praktyce.
Na przyklad?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
oczy
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 31, 2007 21:00
Lokalizacja: radom

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: oczy »

Praktycznie wszyscy chorzy poza niedorowiniętymi umysłowo czy będącymi w śpiączce albo w głębokiej psychozie mogą zaakceptować zasady buddyzmu.
Jednak wielu cierpiących może mieć problemy z praktyką czy organizowanymi przez ośrodki odosobnieniami.
Którzy?

1.u których są problemy z poruszaniem się
2.niewidomi i głusi
3.przykuci do łóżka
4.silni alergicy,cukrzycy,z problemami żołądkowymi,nerkowymi
5.ludzie nerwowi(w tym nadpobudliwi i agresywni) a nawet psychiczni(w lżejszych postaciach )

...W ogóle jacyś słabi...Oni też źle się czuć mogą w chrześcijaństwie które uważają za fałszywe(wcale nie dlatego,że nie lubią księdza)...

Co z nimi?
tak-tak-tak
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: macszym »

Jednak wielu cierpiących może mieć problemy z praktyką czy organizowanymi przez ośrodki odosobnieniami.
Którzy?

1.u których są problemy z poruszaniem się
2.niewidomi i głusi
3.przykuci do łóżka
4.silni alergicy,cukrzycy,z problemami żołądkowymi,nerkowymi
5.ludzie nerwowi(w tym nadpobudliwi i agresywni) a nawet psychiczni(w lżejszych postaciach )

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

ja bym tam sie nie przejmował ludźmi chorymi, że nie mogą przyjąć nauk Dharmy.

wielu ludzi jest zdrowych na oczy, a są zaślepieni przez nienawiść.
maja zdrowe serce, ale nie chcą pomagać innym.
maja zdrowe nogi, ale nie chce im się poszukac urzeczywistnionych.
mają zdrowe ręce, ale cały czas nimi wydrapują świat by zgromadzic więcej pieniedzy.

o nich jakos nie pytasz, mimo że stanowia większość.

słyszałem jednak że praktycznie całkowicie sparaliżowana kobieta została oświeconą,
może abgal będzie coś kojarzy bo to koreo-zenkowe klimaty lol
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

oczy pisze: 1.u których są problemy z poruszaniem się
Jeżeli może siedzieć albo leżeć, to może śpiewać i medytować.
oczy pisze:2.niewidomi i głusi
Może być problem z komunikacją, który trudno przekroczyć w przypadku osoby niewidomej i głuchoniemej.
Do niewidomych można mówić, do głuchych można pisać, z osobami głuchoniemymi również można się porozumieć. Osobiście jednak nie słyszałem o nauczycielu, który np. znałby język migowy.
oczy pisze: 3.przykuci do łóżka
Można medytować na leżąco.
oczy pisze:4.silni alergicy,cukrzycy,z problemami żołądkowymi,nerkowymi
Trzeba by się wcześniej zorientować, aby sprawdzić czy warunki w ośrodku nie będą przeszkadzać.
Np. dym z kadzidła. Jak pamiętam mistrz Seung Sahn miał cukrzycę ale praktykował do końca życia. Jedzenie na odosobnieniach na których bywam (Kwan Um Zen) jest wegetariańskie i lekkie, raczej więc z żołądkiem i nerkami nie powino być problemu. Dostosować jedzenie to jest mały problem.
oczy pisze:5.ludzie nerwowi(w tym nadpobudliwi i agresywni) a nawet psychiczni(w lżejszych postaciach )
W tym momencie chyba mówisz o znacznej części dzisiejszego społeczeństwa konsumpcyjnego, które raczej jak najbardziej powinnio praktykować. :)
oczy pisze: ...W ogóle jacyś słabi...
Chodzi Ci o typowe depresje, wyobcowanie, itp? To będzie podobna sprawa jak punkt wyżej.

Oczy - zawsze bardzo dobrze jest skontaktować się wcześniej z ośrodkiem i nauczycielem prowadzącym aby porozmawiać i przedstawić sprawę. Możliwe iż ośrodek będzie mógł zapewnić warunki dla osób niepełnosprawnych, acz możliwe też iż nic się nie da zrobić - to zależy od lokalnych warunków, a nie od tego, że ktoś tym osobom odmówi na dzieńdobry praktyki dyskryminując je ponieważ są niepełnosprawni.
sosnowiczanin pisze: ja bym tam sie nie przejmował ludźmi chorymi, że nie mogą przyjąć nauk Dharmy.
Łatwo się mówi mając sprawne ciało.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

W naszym ośrodku praktykuje kilka osób z poważnymi chorobami, od kilku tygodni również niewidomy.
sosnowiczanin - pięknie to napisałeś.
10 razy upaść... 11 razy wstać
kamma
Posty: 59
Rejestracja: czw lis 01, 2007 22:39
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: kamma »

Monaszi sądząc po twoim profilu praktykujesz w łódzkim ośrodku. Jeśli można zapytać, to w którym? Ja jestem z Piotrkowa i właśnie mam zamiar wybrać się do Łodzi, ale nie zabardzo orientuję się jak jest z tymi łódzkimi ośrodkami.
oczy
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 31, 2007 21:00
Lokalizacja: radom

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: oczy »

Dziękuję za odpowiedzi.Wszystko teraz wygląda dużo radośniej :649:

Ja od dziecka jestem chorowity ...Mam kilka schorzeń w tym silną nerwicę(z tikami)-wydaje mi się z tego powodu,że się ze mnie naśmiewają,nawet jak tego nie ma i tak jestem na tym punkcie przewrażliwiony i trochę agresywny...

Pragnę praktykować w domu,źle się czuję gdzieś w nieznanym mi środowisku...

Pozdrawiam
tak-tak-tak
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: chaon »

oczy pisze:Pragnę praktykować w domu,źle się czuję gdzieś w nieznanym mi środowisku...
W domu możesz praktykować, ale to czego się nauczyłeś od nauczyciela. Pierwszy dzień w szkole zawsze jest trudny, ale trzeba się przełamać żeby coś osiągnąć ;-)
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

oczy pisze:Dziękuję za odpowiedzi.Wszystko teraz wygląda dużo radośniej :649:

Ja od dziecka jestem chorowity ...Mam kilka schorzeń w tym silną nerwicę(z tikami)-wydaje mi się z tego powodu,że się ze mnie naśmiewają,nawet jak tego nie ma i tak jestem na tym punkcie przewrażliwiony i trochę agresywny...

Pragnę praktykować w domu,źle się czuję gdzieś w nieznanym mi środowisku...

Pozdrawiam
rozumiem cie, ale gdzie jak gdzie ale chyba w sandze buddyjskiej, wsrod ludzi ktorzy sa zainteresowani rozwojem co sie czesto wiaze z ich wrazliwoscia, nie musisz sie obawiac ze ktos sie z ciebie bedzie nasmiewal.
oczywiscie warto zaczac praktyke samemu (jesli w tej chwili odrzucasz inna mozliwosc) ale na dluza mete to zazwyczaj slepy zaulek.
..
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witamy na forum, Kamma :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

kamma, witaj na forum
Praktykuję w Kwan Um www.zen.pl/lodz
Zapraszam :)
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

kamma pisze:Monaszi sądząc po twoim profilu praktykujesz w łódzkim ośrodku. Jeśli można zapytać, to w którym? Ja jestem z Piotrkowa i właśnie mam zamiar wybrać się do Łodzi, ale nie zabardzo orientuję się jak jest z tymi łódzkimi ośrodkami.
uwazaj na ten łódzki osrodek bo ponoc tam jakas domowa atmosfera haj-lajf sie szerzy ;)
..
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

taa - domowo jest bardzo - remont w pełni :idiota:
g:D
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: macszym »

Chyba to normalne, że w Łodzi Re(y)mont w pełni. ;)
kamma
Posty: 59
Rejestracja: czw lis 01, 2007 22:39
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Jak można zostać buddystą?

Nieprzeczytany post autor: kamma »

To milutko! A czy można jakoś pomóc w tym remoncie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”