Witam i drogę pytam

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

YaQ

Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: YaQ »

YaQ wita wszystkich serdecznie. Ma 21 lat i mieszka w Warszawie. Tyle o mnie, tytułem przedstawienia się społeczności.

Buddyzmem zainteresowałem się dopiero kilka dni temu, jednak dosyć szybko zmienił moje spojrzenie na wiele spraw. Przeczytałem książkę Bukkyo Dendo Kyokai - "Nauka Buddy" i bardzo mnie buddyzm zafascynował.

Teraz, z tego co przeczytałem z uwag na forum, najlepiej dla mnie było by znaleźć w moim mieście nauczyciela z jakiejś szkoły. Tak jeszcze mało wiem... ale chyba wizyta w Stupa House będzie moim pierwszym ruchem. Nie wiem czy słusznym, ale to na razie mój jedyny pomysł, zresztą nie znalazłem innych ośrodków w W-wie. Jeśli już na starcie jestem w błędzie, lub po prostu widać moją dezorientację czy naiwność, to podziękuje serdecznie za każdą radę! :)

Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witamy na forum, YaQ :)
YaQ pisze: to na razie mój jedyny pomysł, zresztą nie znalazłem innych ośrodków w W-wie.
Jest tego troszkę więcej :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
YaQ pisze:(...) Nie wiem czy słusznym, ale to na razie mój jedyny pomysł, zresztą nie znalazłem innych ośrodków w W-wie.
W Warszawie, masz oprócz tego, sangii zen takie jak kannon czy kwan um, sangii yungrung bon itd Trochę tego jest :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
YaQ

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: YaQ »

kunzang pisze:W Warszawie, masz oprócz tego, sangii zen takie jak kannon czy kwan um, sangii yungrung bon itd Trochę tego jest :)

Pozdrawiam
kunzang
Dziękuje za miłe przyjęcie i szybką reakcję.

A więc Stupa House, pierwszy i jak na razie jedyny buddyjski ośrodek jaki znalazłem przez internet jest tylko jedną z kilku warszawskich sang (Kagyu). Gdzie mógłbym się dowiedzieć więcej o innych warszawskich sangach i ośrodkach?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

Kannon /dział: informacje o praktyce/
Kwan Um /dział: Główna Świątynia - Do Am Sah/
Yungdrung Bon

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

DOJO KO ZEN JI

Warszawa, ul. Szpitalna 6/11
tel. (0-22) 826 81 42, 0-790 014 761
www.zazenwarszawa.pl

Prowadzi mnich Ken Shin
Zazen odbywa się w poniedziałki, wtorki i czwartki o godz. 19.00, w środy i piątki o godz. 6.30
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
YaQ

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: YaQ »

Bardzo jestem Wam wdzięczny za te informacje. Widzę, że (na szczęście) sporo pracy przede mną przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie wyboru sangi.
rybysferyczne pisze:www.zazenwarszawa.pl
Niestety ten link mi nie działa, natomiast znalazłem stronę www.zazenwarszawa.net - domyślam się, że to jest prawidłowy adres?

Jeszcze raz dziękuje za pomoc i pozdrawiam ciepło :).


Ps. Jakby ktoś chciał mi przekazać podobne, przydatne informacje (dla początkującego buddysty z W-wy), ale nie ma ochoty pisać o tym publicznie, to oczywiście czekam również na 'prywatne wiadomości' :).
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Na stronach Misji Buddyjskiej jest parę adresów: Tutaj

Oprócz tego: Warszawski Ośrodek Benchen (Tradycja Kamtzang Kagyu)

Mam nadzieję, że nie należysz do osób, które jak dostają dużo opcji, to siedzą i nie wiedzą co wybrać :D
"Jeżeli żądza, gniew czy głupota się zwiększają to to, co praktykujesz nie jest buddyzmem" pewien mistrz zen
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: Igo »

YaQ

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: YaQ »

zyptse pisze:Mam nadzieję, że nie należysz do osób, które jak dostają dużo opcji, to siedzą i nie wiedzą co wybrać :D
Też mam taką nadzieję :ok: Dzięki za wszystkie adresy, teraz staram się to wszystko sobie poukładać.

Mam zasadnicze pytanie, mianowicie Wikipedia podaje, że 3 głównymi tradycjami Buddyzmu jest Theravada, Mahajana oraz Wadżrajana.
Wikipedia pisze:Obecnie możemy wyróżnić kilka głównych tradycji:

* Theravada ("Droga Starszych") - jedyna szkoła jaka przetrwała spośród szkół Sthaviravada (nieprawidłowo nazywana hinajaną),
* Mahajana (Wielki Wóz, Wielka Droga),
o Zen
o Amidyzm
* Wadżrajana (Tantrajana, Mantrajana, Diamentowa Droga)
o Nyingma
o Kagyu
o Sakya
o Gelug
o Szingon
Natomiast na forum działy główne wyglądają następująco: Buddyzm Tybetański, Mahajana, Zen, Theravada, Bon. Jak to jest z tym Buddyzmem Tybetańskim? Czy Zen nie zalicza się do Mahajany? Czy Bon jest całkiem oddzielnym odłamem? Trochę się w tym pogubiłem :wstyd: a zależy mi na tym, aby chociaż w dużym uproszczeniu poznać różnice tych głównych tradycji buddyzmu, by w końcu móc zacząć poszukiwania sangi (a propo: sanga - po polsku; sangha - w pali?) dobrej dla mnie.
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Hinajana, Mahajana i Wadżrajana oznaczają kolejne stopnie zaawansowania w podejściu do praktyki: hinajana - dążenie do samowyzwolenia; mahajana - dążenie do wyzwolenia innych istot; wadżrajana - jest rozwinięciem mahajany, a dodatkowo opiera się na fakcie, że Natura Buddy jest nam wrodzona już teraz.
Buddyzm Tybetański i Zen należą do Mahajany, przy czym Buddyzm tybetański naucza także Wadżrajany. Trudno chyba ustalić obecnie relację zen do buddyzmu tybetańskiego. Są podobieństwa do Dzogczen i Mahamudry. Generalnie mówi się, że Zen, to praktyka Mahajany.

Theravada jest to Buddyzm z południowo-wschodniej Azji. Rozwijał się on w inny sposób, niż północny, gdzie rozpropagowano ideały Mahajany (możliwość skutecznej praktyki osób świeckich i ideał bodhisattwy). Często utożsamiano Theravadę z hinajaną, ale po bliższym przyjrzeniu się Theravadzie. też posiada ona ideał bodhisattwy (istoty praktykującej dla dobra innych, a nie swojego). Była o tym dyskusja na forum. Końcowa konkluzja dyskusji, jeżeli dobrze zrozumiałem to: Theravada, to nie hinajana.

Bon jest przedbuddyjską tradycją. Wg. Bonpów ich nauki pochodzą od Buddy Tenpy Szenraba, który nauczał 18000 lat temu, a nie od Buddy Śiakjamuniego, od którego pochodzą pozostałe szkoły. Są dyskusje historyczne, co do tego, kto był pierwszy, zaciemnione dodatkowo faktem, że przez wiele wieków Bon był w opozycji do buddyzmu tybetańskiego, a buddyści próbowali wykorzenić starą tradycję.
Obecnie Bon i Buddyzm tybetański mają wiele podobieństw. Dodatkowo obecny Dalajlama po zapoznaniu się z tekstami z Szang-szung na temat Yungdrung Bon uznał, że tradycja ta (Yungdrung Bon) jest ścieżką prowadzącą do Stanu Buddy. Tak więc jest jakiś formalny koncensus w tej sprawie.

Jak widać są różnice, ale da się rozmawiać w obrębu jednego forum :) Ostatecznie każdy wybiera tą szkołę, która mu najbardziej leży, do której go najbardziej ciągnie itd.
"Jeżeli żądza, gniew czy głupota się zwiększają to to, co praktykujesz nie jest buddyzmem" pewien mistrz zen
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

YaQ pisze:Szingon
Shingon, to japońska szkoła Wadżrajany. Jest mniej rozbudowana niż Wadżrajana tybetańska. Tutaj jest strona na temat tej szkoły (jeżeli znasz angielski).

YaQ pisze:o Nyingma
o Kagyu
o Sakya
o Gelug
To szkoły tybetańskie. Nadal zakładam, że znasz angielski, więc podaję:
Berzin Archives . Jest też sporo innych rzeczy na polski i obcojęzycznym internecie.
YaQ pisze:Amidyzm
To szkoły Czystej Krainy. Opierają się na praktykach związanych z Buddą Amitabhą. Zaliczają się do Mahajany.
"Jeżeli żądza, gniew czy głupota się zwiększają to to, co praktykujesz nie jest buddyzmem" pewien mistrz zen
YaQ

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: YaQ »

Dzięki za pomoc, od razu zrobiło się jaśniej :)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: booker »

zyptse pisze:wadżrajana - jest rozwinięciem mahajany,a dodatkowo opiera się na fakcie, że Natura Buddy jest nam wrodzona już teraz.
Warto dodać, ze ten punkt jest również kluczowy w Zen.
zyptse pisze:Generalnie mówi się, że Zen, to praktyka Mahajany.
Tak, potocznie Zen klasyfikuje się jako Mahajanę. Co nie jest do końca niepoprawne, ponieważ Zen ma bardzo silny związek z Mahajaną. Jeżeli jednak spojżymy np. do Sutry 6-tego Patriarchy, mówił on o Mahajanie jako Wielkim Wozie, a o nauczaniu bezpośrednim, którego udzielał, jako o Najwyższym Wozie.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

walka o duszę :evil:
Radical Polish Buddhism
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Witam i drogę pytam

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

booker pisze:Tak, potocznie Zen klasyfikuje się jako Mahajanę. Co nie jest do końca niepoprawne, ponieważ Zen ma bardzo silny związek z Mahajaną. Jeżeli jednak spojżymy np. do Sutry 6-tego Patriarchy, mówił on o Mahajanie jako Wielkim Wozie, a o nauczaniu bezpośrednim, którego udzielał, jako o Najwyższym Wozie.
Są ponoć stosunkowo niedawno odkryte teksty, gdzieś z pogranicza Chin i Tybetu, które stanowią zbiór tekstów Dzogczen bardzo podobnych do Ch'an oraz tekstów Ch'an bardzo podobnych do Dzogczen. Mówił o tym kiedyś John Crook i podsumował, że być może te tradycje kiedyś były o wiele bliżej niż się to współcześnie uważa.
"Jeżeli żądza, gniew czy głupota się zwiększają to to, co praktykujesz nie jest buddyzmem" pewien mistrz zen
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”