nyndro bez pokłonów

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

marcelina

nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: marcelina »

witam wszystkich, dzieki za aktywacje konta, mam pytanie// problem

praktykuje w karma kagyu od ponad roku, chodze regularnie do bom, mam za sobą medytację krótkiego schronienia i w grudniu mam zamiar przyjąć schronienie.
mam pytanie dot. pokłonów w nyndro, spotkaliście się może z sytuacją, że jest fizycznie niemożliwe zrobienie ich? np. jak w moim przypadku - jestem po kontuzji kolana i wiem, że nie byłoby to dla mnie wskazane <nie podlega to dyskusjom, to poważne schorzenie

albo gdy ktoś jest na wózku?... w karma kagyu chyba nyndro jest konieczne, a raczej każdy chcący dalej iść tą ścieżką je wykonuje..
decyzja dotycząca zmiany ośrodka też nie wchodzi w grę, bo jestem zdecydowana na dzień dzisiejszy na wlaśnie ten rodzaj buddyzmu i nic nie zapowiada zmian.. wiem, że w innych odlamach buddyzmu tybetanskiego nyndro nie jest konieczne.
spotkaliscie się kiedyś z takim przypadkiem?
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

A czemu chcesz robić Nyndro? :scratchchin:
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

marcelina pisze:spotkaliście się może z sytuacją, że jest fizycznie niemożliwe zrobienie ich?
Cześć, Marcelina, witaj na forum :)

Ja spotkałam się z taką sytuacją i jasne, że kiedy jest to niemożliwe, pokłony nie wchodzą w grę. Zapytaj nauczyciela, co w Twojej sytuacji najkorzystniej byłoby w związku z tym zrobić.
marcelina pisze:wiem, że w innych odlamach buddyzmu tybetanskiego nyndro nie jest konieczne.
W Kagyu też nie ma obowiązku robienia nyndro. Robią ci, którzy chcą i czują się na siłach je zrobić. Rezygnacja z nyndro nie oznacza przecież konieczności wyjścia z sanghi, jest jeszcze wiele innych praktyk. Ale rozumiem, że gdy ma się wokół siebie grupę osób wykonujących tę praktykę, samemu też by się chciało spróbować. Spokojnie, nie ma pośpiechu, pogadaj najpierw z nauczycielem.

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Oczywiscie ze mozna, np wsrod uczniow Tengi Rinpocze jest wiele osob starszych lub po kontuzjach ktore nie moga wykonywac poklonow. Wystarczy pojsc do Rinpocze i poprosic czy mozna robic Nyndro bez fizycznych poklonow. Z reguly wtedy Rinpocze zaleca powtorzenie 111.111 modlitwy - tej ktora sie recytuje podczas poklonow ale to jest zawsze sprawa indywidualna. Najlepsze co mozna zrobic to pojsc do nauczyciela i porozmawiac o tym.
Nic na sile. Praktyka ma byc radoscia nie udreka.

pozdrawiam
marcelina

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: marcelina »

czemu chcę robić nyndro? heh to nie tak, że chcę :D po prostu pytam z ciekawości, czy jest możliwy jakiś zamiennik i czy ktoś się spotkał z taką sytuacją ;]
mam zamiar zapytać o to lamę ole w grudniu i mam nadzieję, że uda mi się to
wiadomo, że nyndro to nie tylko pokłony, ale szereg różnych praktyk, myślałam, że muszą ze sobą być spójne, ale potem pomyślałam, a co z niepelnosprawnymi, osobami starszymi, które nie mogą (bo są takie co mogą ;P) i jak do tego mają się poklony
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Może zatem wizualizacja pokłonów była by okej. ;)
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

marcelina pisze: mam zamiar zapytać o to lamę ole w grudniu
To najlepsze działanie :ok:

Zamienniki są ale najlepiej zapytać Lamę. Jesteś w Diamentowej Drodze więc pytaj Lamy Ole.
Będziesz miała jak to mówią chrześcijanie "czyste sumienie".

Nikt Tobie nie zarzuci że niewłaściwie wykonujesz pokłony, że jesteś leniwa.
Nie, ty otrzymałaś takie a nie inne instrukcje od swojego Lamy i masz prawo w takiej formie wykonywać pokłony.
:poklon2:
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
marcelina

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: marcelina »

dzięki za odp ;] jakoś nakreśliło mi to mniej więcej jakie są możliwości .. mam jeszcze jedno pytanie, może mały offtop, ale nie będę zakładała nowego wątku bo pomieszam
gdy przyjmuje się schronienie u lamy ole, wtedy należy się go spytać o dalsze wytyczne? nie mam pojęcia jak to wygląda to będzie mój pierwszy wykład
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Ścieżka w Diamentowej Drodze wygląda następująco (z tego co się wiem) :
1. Przyjęcie Schronienia
2. Praktyka "Małego Schronienia"
3. Nyndro
4. Lama (Ole Nydhal) zleca praktykę Jidama. Zwykle jest to Guru Joga VIII Karmapy.

Wysoka jakość i zrozumienie praktyki Nyndro skutkuje dobrymi wynikami w praktyce Jidama :!:
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

marcelina pisze:gdy przyjmuje się schronienie u lamy ole, wtedy należy się go spytać o dalsze wytyczne?
To zależy, jaka będzie sytuacja, musisz sama wyczuć. Bywa, że jest czas na pytanie w tym właśnie momencie, a bywa, że i nie. Możesz jednak zadać pytanie z sali podczas ogólnych pytań i odpowiedzi, które zawsze po wykładzie lub w trakcie jego trwania są przewidziane. Takie pytanie można przekazać również na kartce papieru, wtedy podajesz tę kartkę za pośrednictwem ludzi siedzących przed Tobą, a oni przekazują ją dalej do pierwszych rzędów i potem do Lamy, taki jakiś zwyczaj wzajemnej pomocy w tym względzie się utarł :)

Pozdrawiam, gt
marcelina

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: marcelina »

Karma Jesze pisze:Ścieżka w Diamentowej Drodze wygląda następująco (z tego co się wiem) :
1. Przyjęcie Schronienia
2. Praktyka "Małego Schronienia"
3. Nyndro
4. Lama (Ole Nydhal) zleca praktykę Jidama. Zwykle jest to Guru Joga VIII Karmapy.

Wysoka jakość i zrozumienie praktyki Nyndro skutkuje dobrymi wynikami w praktyce Jidama :!:
z tym to chyba też jest bardzo różnie, bo większość osób ktore ja znam <w tym ja zaczęły przychodzić do ośrodka, medytować, robić krótkie <<nie małe :) schronienie w oczekiwaniu na wykład lamy ole, żeby przyjąć schronienie... czasem dopiero po roku jest taka możliwość pojechania na wykład a trzeba coś zrobić z czasem oczekiwania :] z tego co wiem to lama ole nie ma nic przeciwko zrobieniu krótkiego schronienia przed przyjęciem schronienia od niego, ale to pewnie sprawa indywidualna, jak każda ;P znam też przypadki, że ktoś zrobił krótkie schronienie, pojechał na wykład przyjąć schronienie a lama ole zalecił mu wykonanie jeszcze raz krotkiego ;]
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

z tym to chyba też jest bardzo różnie, bo większość osób ktore ja znam <w tym ja zaczęły przychodzić do ośrodka, medytować, robić krótkie <<nie małe schronienie w oczekiwaniu na wykład lamy ole, żeby przyjąć schronienie... czasem dopiero po roku jest taka możliwość pojechania na wykład a trzeba coś zrobić z czasem oczekiwania z tego co wiem to lama ole nie ma nic przeciwko zrobieniu krótkiego schronienia przed przyjęciem schronienia od niego, ale to pewnie sprawa indywidualna, jak każda ;P znam też przypadki, że ktoś zrobił krótkie schronienie, pojechał na wykład przyjąć schronienie a lama ole zalecił mu wykonanie jeszcze raz krotkiego ;]
To się nazywa indywidualne podejście :przytul: .
:th: sorry Krótkie Schronienie.


Dodam że czasem jest tak że Ole mówi żeby zrobić jeszcze raz Nyndro :fait:
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Karma Jesze pisze: :th: sorry Krótkie Schronienie.
Ale tak się kiedyś mówiło: Małe Schronienie :D

pozdrawiam, gt
innoitus
Posty: 1
Rejestracja: wt sty 03, 2012 23:13
Płeć: kobieta
Tradycja: karma kagyu

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: innoitus »

Bry :)
czy "krótkie Schronienie" to to samo co po prostu "Medytacja Schronienia", tylko, że w nowszym wydaniu? Bo okładki różne, jak to w życiu bywa, środka nowej nie widziałam. Nie wiem po prostu czy mogę pracować na tych materiałach co mam.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

LordD pisze:Może zatem wizualizacja pokłonów była by okej. ;)
Ja spotkałam się z taką wersją. Sangtrul Rinpocze w zeszłym roku mówił o takiej możliwości we Wrocławiu. Ale to tylko wtedy, gdy ktoś naprawdę porusza się na wózku, leży itp.
Ale o takie sprawy zawsze trzeba pytać swojego nauczyciela. Ja bym na miejscu Marceliny zapytała Lamę Olego albo innego nauczyciela, do którego czuję zaufanie.
Pozdrawiam
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

innoitus pisze:Bry :)
czy "krótkie Schronienie" to to samo co po prostu "Medytacja Schronienia"
Część :)
najlepiej będzie, jak powiesz "krótka medytacja Schronienia" ;), jeśli masz na myśli praktykę poprzedzającą nyndro.
Natomiast w pierwszej części nyndro Schronienie łączy się z wykonywaniem pokłonów i rozwijaniem bodhiczitty ("oświeconej postawy") - w tym wypadku nie tyle mówi się o "medytacji" Schronienia, ile o jego "przyjęciu". Tych wyjaśnień udzielam na podstawie książek z DD: Cztery podstawowe praktyki oraz Medytacja, pogląd i praktyka w buddyzmie Diamentowej Drogi. Ale oczywiście jest jeszcze coś takiego jak slang ;)

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 404
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: nyndro bez pokłonów

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

czy jest możliwy jakiś zamiennik i czy ktoś się spotkał z taką sytuacją
Moim zdaniem pokłony przy kontuzji kolana to proszenie się o kłopoty. Przy rozmowie z nauczycielem o własnym MPD usłyszałam, że powinnam szukać własnego sposobu wykonania praktyki. Najlepiej, jeśli uda się klasycznie, ale jeśli nie, może być na siedząco albo w myślach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”