Podrecznik medytacji

książki i opublikowane wykłady nauczyciel oraz periodyki

Moderator: Har-Dao

Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Podrecznik medytacji

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Nie jest to co prawda nowosc, bo ksiazka ukazala sie w zeszlym roku, ja natomiast "odkrylem" ja niedawno i byc moze nie wszyscy wiedza o jej istnieniu; chodzi mianowicie o "Mindfulness, Bliss, and Beyond: A Meditator´s Handbook" Ajahna Brahma, pod którym to pseudonimem kryje sie Czcigodny Ajahn Brahmavamso Mahathera http://en.wikipedia.org/wiki/Ajahn_Brahm.

Jest to bardzo praktyczny podrecznik medytacji w tradycji Theravada. Dlaczego polecam te ksiazke, pomimo tego, ze istnieje mnóstwo tego typu podreczników dostepnych za darmo w Internecie?

1. Bo jest napisana przez wiernego ucznia Ajahna Chana (wielu z nas uwaza, ze potrafil on urzeczywistnic stan arahanta w tym zyciu), który spedzil u jego boku 9 lat, uczac sie pilnie.
2. Jest napisana przez doswiadczonego mistrza medytacji z "background´em" zachodnim, co sprawia, ze styl jego nauczania jest bardzo bliski naszej mentalnosci; daje sie rozumiec w sposób duzo prostszy i jasniejszy, nawet kiedy traktuje o skomplikowanych i czasami az mitycznych stanach umyslu;
3. No wlasnie: polowa ksiazki poswiecona jest tematyce Jhanas (stany glebokiej absorbcji mentalnej); nieczesto o tym mozna poczytac, jeszcze mniej znalezc wskazówk jak do tego dojsc, a juz w ogóle, zeby te wskazówki byly tak jasne, jak u Ven. Ajahna Chaha.

Polecam goraco.
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
Dobek
Posty: 186
Rejestracja: wt lip 11, 2006 09:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Poznań

Re: Podrecznik medytacji

Nieprzeczytany post autor: Dobek »

Zamierzam ją kupić podobnie jak "Jeszcze w tym życiu".

Od siebie chciałbym polecić pewną perełkę którą znalazłem jakiś czas temu.
http://interactivebuddha.com/mctb.shtml
Jakkolwiek podejście autora do buddyzmu może niektórych zrazić(choć ze swojej strony wydaje mi się za całkiem dobre obdarcie go z kulturowych nalotów i dotarcie do samej esencji nauk Buddy), to uważam tą książkę ("Mastering the Core Teachings of the Buddha, An Unusually Hardcore Dharma Book") za świetny podręcznik medytacyjny dla praktyków Theravady.I powtarzam, czasem autor przesadza i pomija pewne aspekty buddyjskiej praktyki w ramach swojego podejścia, ale ale rekompensuje to wszystko świetnym opisem wszystkich aspektów praktyki medytacyjnej i wglądu, które mogą sprawiać trudność początkującym.
To oczywiście tylko moje zdanie, jeśli ktoś uważa inaczej po przeczytaniu niechaj podzieli się swoimi spostrzeżeniami :)

Jako ciekawostkę można uznać, że autor uważa się za Arahata :D

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kamila
Posty: 20
Rejestracja: czw maja 17, 2012 15:44
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada

Re: Podrecznik medytacji

Nieprzeczytany post autor: kamila »

książka Ajahna Brahma jest dostępna w wersji pdf za darmo:
http://www.dhammatalks.net/Books11/Ajah ... ers1-5.pdf

wolę czytać "papierowe" książki, ale nie ma w żadnej polskiej internetowej księgarni ;/
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Podrecznik medytacji

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
kamila pisze:książka Ajahna Brahma jest dostępna w wersji pdf za darmo
To pierwsze pięć rozdziałów, po resztę trzeba się udać do księgarni.
Awatar użytkownika
kamila
Posty: 20
Rejestracja: czw maja 17, 2012 15:44
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada

Re: Podrecznik medytacji

Nieprzeczytany post autor: kamila »

hej,

kurczaki, gdzie ja patrzyłam, że nie zobaczyłam tego ;)
w takim razie przepraszam, jeśli wprowadziłam kogoś w błąd.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje”