MATTHIEU RICARD - Na drodze do oświecenia

książki i opublikowane wykłady nauczyciel oraz periodyki
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

MATTHIEU RICARD - Na drodze do oświecenia

Nieprzeczytany post autor: jw »

Na drodze do oświecenia
Kluczowe instrukcje mistrzów medytacji buddyzmu tybetańskiego

red. Matthieu Ricard

Jak wykorzystać każdą chwilę na drodze do oświecenia? Najbardziej doświadczeni mistrzowie buddyjskiej medytacji na przestrzeni ponad dwóch tysiącleci udzielali kluczowych wskazówek w tej materii. Matthieu Ricard wybrał oraz opatrzył komentarzami najbardziej inspirujące i jasne instrukcje, pochodzące ze wszystkich wielkich ośmiu tradycji buddyzmu tybetańskiego. Dilgo Khjentse Rinpocze zachęcił Matthieu Ricarda do stworzenia tej antologii słowami: „Kiedy zaczynamy doceniać głębię poglądu ośmiu wielkich tradycji buddyzmu tybetańskiego, kiedy widzimy, że wszystkie te ścieżki prowadzą do tego samego celu, nie zaprzeczając sobie, rodzi się w nas myśl, że tylko niewiedza może prowadzić do stronniczych poglądów”.

Autorami zaprezentowanych w tej książce nauk są wielcy mistrzowie tradycji buddyjskiej z Indii i Tybetu, dawni i współcześni, tacy jak: Budda Siakjamuni, Nagardżuna, Guru Rinpocze, Szantidewa, Milarepa, Longczenpa, XIV Dalajlama, Dilgo Khjentse Rinpocze, Dudziom Rinpocze i wielu innych. Poruszają oni takie tematy jak natura umysłu, przyjmowanie schronienia, rozwijanie altruistycznego współczucia, zbieranie zasługi, podążanie za duchowym przewodnikiem, praca z poglądem, medytacją i działaniem oraz usuwanie przeszkód w miarę postępów na drodze do oświecenia.

Matthieu Ricard, dobrze zapowiadający się genetyk z zespołu noblisty François Jacoba, ponad czterdzieści lat temu porzucił karierę naukowca i wybrał buddyzm jako swoją życiową drogę, wyjeżdżając z Francji w Himalaje, gdzie spotkał swoich pierwszych nauczycieli medytacji. Dziś jest aktywnym uczestnikiem naukowych programów badawczych w dziedzinie wpływu ćwiczeń medytacyjnych na funkcjonowanie mózgu, a także uznanym tłumaczem tradycyjnych buddyjskich tekstów. Mieszka w klasztorze Szeczen w Nepalu, gdzie angażuje się w projekty humanitarne stowarzyszenia Karuna-Shechen, dba o zachowanie dziedzictwa kultury tybetańskiej i poświęca się życiu kontemplacyjnemu. W Polsce ukazały się następujące książki, których jest autorem lub współautorem: Mnich i filozof, Nieskończoność w jednej dłoni, W obronie szczęścia, Sztuka medytacji.


SPIS TREŚCI
PRZEDMOWA

CZĘŚĆ PIERWSZA
Skierowanie umysłu na duchową ścieżkę
1. Znaczenie ludzkiego życia
2. Refleksje o nietrwałości i śmierci
3. Od nasiona do owocu, czyli prawo przyczyny i skutku
4. Brak satysfakcji w świecie uwarunkowanym niewiedzą
5. Wyrzeczenie się przyczyn cierpienia

CZĘŚĆ DRUGA
Podstawy praktyki
1. Przyjęcie schronienia
2. Altruistyczna miłość i współczucie
3. Sześć doskonałości albo najwyższych cnót
4. Oczyszczanie zasłon i gromadzenie zasługi
5. Mistrz duchowy – jednoczenie się z umysłem mistrza

CZĘŚĆ TRZECIA
Zasadnicza droga
1. Zrozumieć naturę umysłu
2. Pustelnik
3. Pogłębianie duchowej praktyki
4. Pogląd, medytacja i działanie

CZĘŚĆ CZWARTA
Pokonywanie przeszkód i postępy w praktyce
1. Wyłapywanie błędów
2. Pokonywanie wewnętrznych demonów

APENDYKS
Osiem wielkich pojazdów linii urzeczywistnienia w buddyzmie tybetańskim

NOTY BIOGRAFICZNE
SŁOWNICZEK
PRZYPISY

Książka dostępna na stronie:
http://www.rogaty-budda.pl/na-drodze-ma ... icard.html
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje”