można praktykować buddyzm Theravada bez względu na wiek?

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Metal
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 13:32
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada

można praktykować buddyzm Theravada bez względu na wiek?

Nieprzeczytany post autor: Metal »

Czy jak mam np. 15-16 lat to ogranicza mnie to w jakiś sposób?
Awatar użytkownika
snusmumriken90
Posty: 112
Rejestracja: pn lip 28, 2014 14:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Życie

Re: można praktykować buddyzm Theravada bez względu na wiek?

Nieprzeczytany post autor: snusmumriken90 »

Im szybciej zaczniesz tym lepiej :super:
"Pomiędzy bodźcem, a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni leży wolność-moc wyboru naszej odpowiedzi"
Victor E. Frankl
:sage:
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: można praktykować buddyzm Theravada bez względu na wiek?

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

To chyba każdy początkujący powinien przeczytać:
http://sasana.wikidot.com/medytacja-vip ... ch-slowach
Awatar użytkownika
Flandra
Posty: 676
Rejestracja: pt lip 01, 2011 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada
Kontakt:

Re: można praktykować buddyzm Theravada bez względu na wiek?

Nieprzeczytany post autor: Flandra »

1. Podobno medytacja może zaszkodzić jeśli medytuje się zbyt długo. Najlepiej nie medytować dłużej niż 45 minut dziennie.

2. Jako, że nawet najlepszym mówcom zdarzają się pomyłki i przejęzyczenia, tłumaczenie może zniekształcać źródłowy tekst, niektóre wypowiedzi mają sens tylko i wyłącznie w jakimś kontekście, mamy ograniczone możliwości pojmowania (zauważ, że książka, którą przeczytałaś kilka lat temu, dzisiaj będzie Ci się wydawała zupełnie inna) itp itd, dobrze jest podchodzić do wszystkich tekstów z pewnym dystansem. Myśl o tym, co usłyszałaś/przeczytałaś, analizuj to, dyskutuj o tym, a nawet buntuj się wobec jakichś słów jeśli odczuwasz taką potrzebę. Na szczęście w buddyzmie (a przynajmniej w Theravadzie) nie ma dogmatów i można o wszystkim dyskutować, nawet z osobami, które nie są buddystami. Buddyjska ścieżka, w swoim założeniu, jest uniwersalna.
Tak więc, jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś dorosłego, komu ufasz i z kim możesz porozmawiać o buddyzmie (np. jako o życiowej filozofii), to może Ci to bardzo pomóc :)

pozdrawiam :)
Metal
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 13:32
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada

Re: można praktykować buddyzm Theravada bez względu na wiek?

Nieprzeczytany post autor: Metal »

Rafus pisze:To chyba każdy początkujący powinien przeczytać:
http://sasana.wikidot.com/medytacja-vip ... ch-slowach
Jestem w połowie czytania :)
Metal
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 13:32
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada

Re: można praktykować buddyzm Theravada bez względu na wiek?

Nieprzeczytany post autor: Metal »

Flandra pisze:1. Podobno medytacja może zaszkodzić jeśli medytuje się zbyt długo. Najlepiej nie medytować dłużej niż 45 minut dziennie.
obecnie medytuję 15 minut dziennie. Niedługo mam zamiar to nieco przedłużyć :)
Flandra pisze: 2. Jako, że nawet najlepszym mówcom zdarzają się pomyłki i przejęzyczenia, tłumaczenie może zniekształcać źródłowy tekst, niektóre wypowiedzi mają sens tylko i wyłącznie w jakimś kontekście, mamy ograniczone możliwości pojmowania (zauważ, że książka, którą przeczytałaś kilka lat temu, dzisiaj będzie Ci się wydawała zupełnie inna) itp itd, dobrze jest podchodzić do wszystkich tekstów z pewnym dystansem. Myśl o tym, co usłyszałaś/przeczytałaś, analizuj to, dyskutuj o tym, a nawet buntuj się wobec jakichś słów jeśli odczuwasz taką potrzebę. Na szczęście w buddyzmie (a przynajmniej w Theravadzie) nie ma dogmatów i można o wszystkim dyskutować, nawet z osobami, które nie są buddystami. Buddyjska ścieżka, w swoim założeniu, jest uniwersalna.
Tak więc, jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś dorosłego, komu ufasz i z kim możesz porozmawiać o buddyzmie (np. jako o życiowej filozofii), to może Ci to bardzo pomóc :)

pozdrawiam :)
Kiedyś rozmawiałam kiedyś z mamą na temat buddyzmu, ale wtedy gdy jeszcze nie myślałam aż tak o praktyce. Teraz już nie rozmawiam za bardzo na ten temat.
Ogólnie z tego co się orientuje buddyzm Theravada jest coraz bardziej popularny w polsce. Mam nadzieję, że już wkrótce powstanie jakiś ośrodek, wtedy na pewno się wybiorę. Na razie na moją praktykę składa się codzienna medytacja, świętowanie dni uposatha, oraz codzienne dowiadywanie się czegoś nowego na temat buddyzmu Theravada (teksty z portalu sasana są bardzo przydatne :) )
Dziękuję za odpowiedź :)
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”