Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Slava!

Zachęcam wszystkich do pzreczytania artykuło o Suan Mokkh i Socjalizmie Dhammicznym - właśnie go poszerzyłem o "Cztery Szlachetne Prawdy Socjalizmu Dhammicznego".

Chciałbym tym samym zaprosić do dyskusji - co o tym sodzicie, uda sie czy nie, gdzie są słabe punkty, czy zaangażowalibyście sie w Socjalizm Dhammiczny, czy udałby się w Polsce, czego mu brakuje...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Przeczytalem tylko trszke, bo nie przepadam za polityka wogole, ale. Slabe punkty:

Nazwa "socjalizm" to porazka w tym kraju juz na starcie ;)
Cos tam bylo o dzialaniu w zgodzie z Prawem Natury. Kto definiuje te prawo? I jakim prawem tak a nie inaczej? ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Nazwa "socjalizm" to porazka w tym kraju juz na starcie
Zwykłe uprzedzenie... an początku artykułu jest wyjaśnione co oznacza "socjalizm" - Socjalizm jest filozofią, która przedkłada dobro społeczeństwa/ogółu nad dobra osobiste.
Intraneus pisze:Cos tam bylo o dzialaniu w zgodzie z Prawem Natury. Kto definiuje te prawo? I jakim prawem tak a nie inaczej?
Prawo Natury po prostu jest - to Dhamma, nic inszego :)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

siristru pisze:Socjalizm jest filozofią, która przedkłada dobro społeczeństwa/ogółu nad dobra osobiste.
Po naszemu to się nazywa raczej komunitaryzm. Socjalizm - to bardziej skomlikowana bajka...
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Myślę, że chodzi o slowa "SOCJALizm, czyli idea związana ze społeczeństwem, po stronie społeczeństwa (ogółu)... zamienną nazwą dla tej idei jest "Społeczeństwo Nibbany" albo "Oświecone Społeczeństwo"
Wikipedia pisze:Socjalizm - wieloznaczne pojęcie, odnoszące się do prób zmniejszenia nierówności społecznych i upowszechnienia świadczeń socjalnych, lub poddania gospodarki kontroli społecznej (poprzez instytucje państwowe, samorządowe, korporacyjne lub spółdzielcze).
братство и јединство!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

siristru pisze:lub poddania gospodarki kontroli społecznej
Mi się bardziej z tym punktem słowo socjalizm kojarzy.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

iwanxxx pisze:
siristru pisze:lub poddania gospodarki kontroli społecznej
Mi się bardziej z tym punktem słowo socjalizm kojarzy.
Rozumiem, nie mam nic pzreciwko oddania gospodarki pod kontrolę społeczna czyli państwa... z dupuszczeniem własności prywatnej...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

siristru pisze:Rozumiem, nie mam nic pzreciwko oddania gospodarki pod kontrolę społeczna czyli państwa...
OK, ale podana wyżej definicja socjalizmu (dobro społeczeństwa) jest w takim razie za szeroka.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Tak, bo to z wikipedii... a poniżej są wyszczególnione przykłady socjalizmu i odmiany. Hasło jest zablokowane ale już napisałem do admina by rozważył dodanie socjalizmu dhammicznego.. osobne hasło wkrótce opracuję...

Chyba nie muszę dodawać, ze jestem zwolnennikiem tej idei?:)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć Siristru, pogański Theravadinie :D

Cóz, ambitne cele - oby się spełniły.
Sugeruje zacząć u źródła i wprowadzić buddyzm do szkół podstawowych obok "religii".

ps. Co to znaczy "właściwa kontrola" ?
ps.2 Socjalizm Damiczny brzmi jak Marksizm Leninizm :) sory. Nie można by "Społeczeństwo Damiczne" ? Brzmi jak społeczeństwo dynamiczne, chyba łatwiej się chwyta.
ps.3 Reguły powinny być jeszcze jaśniejsze - co by nie zobiła się druga Tipitaka z Pali jako językiem urzędowym i garstką ludzi, którzy wiedzą o co tak naprawdę chodzi :] Ale było by to fajne (zn z tym językiem Pali).
ps.3 Nie ma podanego opisu "właściwego zabijania" - chodzi mi o np. aborcję i chodowlę zwierząt.

Pozdrawiam
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Cześć Siristru, pogański Theravadinie
Slava, Booker... no nie "pogański" (to pejoratywne określenie... powinno raczej brzmieć "rodzimowierczy" :) ) - słowiański - ano:)
booker pisze:Sugeruje zacząć u źródła i wprowadzić buddyzm do szkół podstawowych obok "religii".
Hehehehe... Socjalizm Dhammiczny to nie religia.. to idea ruchu społecznego i propozycja ustroju socjalnego...
booker pisze:ps. Co to znaczy "właściwa kontrola" ?
Chodzi o "środki przymusu" jaki musi istnieć w państwie (policja, wojsko, systemy kar, sądownictwo) chodzi o to by kierowału się przedewszystkim metta...
ps.2 Socjalizm Damiczny brzmi jak Marksizm Leninizm Smile sory. Nie można by "Społeczeństwo Damiczne" ? Brzmi jak społeczeństwo dynamiczne, chyba łatwiej się chwyta.
Przecież w Polsce funkcjonują zbitki słów: "zasiłek socjalny", "pracownik socjalny" dlaczego zatem socjal-izm po prostu źle sie kojarzy ale to uprzedzenie. Zreszta można zamiennie stosowac "Społeczeństwo Nibbany"
ps.3 Reguły powinny być jeszcze jaśniejsze - co by nie zobiła się druga Tipitaka z Pali jako językiem urzędowym i garstką ludzi, którzy wiedzą o co tak naprawdę chodzi :] Ale było by to fajne (zn z tym językiem Pali).
Reguły są nie jasne? Trzeba
zatem pytać:)
booker pisze:ps.3 Nie ma podanego opisu "właściwego zabijania" - chodzi mi o np. aborcję i chodowlę zwierząt.
To jest - zależy o jakie zabijanie chodzi - aborcja jest we "Właściwa Seksualność i Rodzina" a o zwierzętach "Właściwa Ekologia"
братство и јединство!
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: miglance »

To kolejna utopia, to znaczy doktryna, ktora aby sie sprawdzic musialaby byc stosowana w odpowiednich warunkach etycznych. Tymczasem realne warunki etyczne sa takie, ze ludzie dbaja o wlasne dobro. I nikt nie zmieni ludzi, nawet Dhamma. Praktyka buddyjska moze sprawic ze pewne jednostki stana sie lepszymi ludzmi, ale nie cale spoleczenstwo. Nie znam zadnego spoleczenstwa, ktore byloby lepsze dzieki religii. Same klasztory buddyjskie maja na swoich rekach ludzka krew, o czym wielu buddystow nie chce wiedziec. Dlatego wszelkie socjaliizmy sa skazane na porazke. Socjalizm, komunitaryzm itp przynosza wiecej szkody niz porzytku. Dotychczasowe doswiadczenia ludzkosci pokazuja ze ci ktorzy chca uczynic wszystkich szczesliwymi morduja najwiecej.

Jak w praktyce wyglaada polaczenie Dhammmy i socjalizmu przekonac sie mozecie obecnie w Myanmarze. Tamtejszy rzad jest wyjatkowo krwawy, mimo iz cala swoja polityka uzasadnia nauka Buddy.

W praktyce gospodarka rozwija sie najlepiej tam gdzie pozwala sie ludziom dbac o egoistyczne interesy.
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Buddyzm glosi iluzorycznosc podmiotu indywidualnego, a co dopiero podmiotu zbiorowego :x

Moim zdaniem sila Buddyzmu i tym co faktycznie przynosi korzysz spoleczenstwu, jest jego wezwanie by ludzie sie sami doskonalili. Buddysci nie moga liczyc na bogow, wiec musza sami dazyc do doskonalosci. Jesli kazdy czlowiek bedzie probowal ksztalcic swoj umysl i czynic siebie lepszym, to caly swiat bedzie lepszy. Prawdziwe szczescie moze powstac jedynie oddolnie.

Wszelkie zas odgorne ruchy, ktore prubuja cos narzucac spoleczenstwu sa skazane na porazke. Tak wiec ci buddyjscy politycy zamiast politykowac powinni praktykowac.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

miglance pisze:Jesli kazdy czlowiek bedzie probowal ksztalcic swoj umysl i czynic siebie lepszym, to caly swiat bedzie lepszy.
oł yeah
siristru pisze:Chciałbym tym samym zaprosić do dyskusji - co o tym sodzicie,
1uda sie czy nie,
2gdzie są słabe punkty,
3czy zaangażowalibyście sie w Socjalizm Dhammiczny,
4czy udałby się w Polsce,
5czego mu brakuje...
1 nie
2 nie wiem
3 nie
4 nie
5 odniesień do rzeczywistości
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

miglance pisze:Buddyzm glosi iluzorycznosc podmiotu indywidualnego, a co dopiero podmiotu zbiorowego :x

Moim zdaniem sila Buddyzmu i tym co faktycznie przynosi korzysz spoleczenstwu, jest jego wezwanie by ludzie sie sami doskonalili. Buddysci nie moga liczyc na bogow, wiec musza sami dazyc do doskonalosci. Jesli kazdy czlowiek bedzie probowal ksztalcic swoj umysl i czynic siebie lepszym, to caly swiat bedzie lepszy. Prawdziwe szczescie moze powstac jedynie oddolnie.

Wszelkie zas odgorne ruchy, ktore prubuja cos narzucac spoleczenstwu sa skazane na porazke. Tak wiec ci buddyjscy politycy zamiast politykowac powinni praktykowac.
calkowicie sie zgodze.
co do samego socjalizmu dharmicznego powiem, ze tmho jest to jedna z najsprytniejszych wersji duchowego materializmu, z jaka sie spotkalem. niby chodzi o buddyzm, ale tak naprawde to jest uwiklanie w samsare pelną gębą :)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Intraneus pisze:calkowicie sie zgodze.
Z mej strony, to samo.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

miglance pisze:Buddyzm glosi iluzorycznosc podmiotu indywidualnego, a co dopiero podmiotu zbiorowego
Dokładnie przeczytałes artykuł? Toć przecież tam mówią o tym - społeczna dukkha bierze się ze społecznej avijja... nie ma ani słowa o "podmiocie" jakimkolwiek... mowi, że wszelkie nierównosci w społeczeństwie biora sie właśnei z iluzoryczności "ja" czy identyfikowanie się z czymś/kimś.
Intraneus pisze:co do samego socjalizmu dharmicznego powiem, ze tmho jest to jedna z najsprytniejszych wersji duchowego materializmu, z jaka sie spotkalem. niby chodzi o buddyzm, ale tak naprawde to jest uwiklanie w samsare pelną gębą :)
Jakieś dowody na to twierdzenie? Zresztą ten "materializm duchowy" to sprytna żonglerka - tak to się okaże, że wszystko jest własnie tym:)
Moim zdaniem sila Buddyzmu i tym co faktycznie przynosi korzysz spoleczenstwu, jest jego wezwanie by ludzie sie sami doskonalili.
Przemiana społeczna dokonuje sie jednostkowo - to mniejszośc zmienia wiekszość:)
miglance pisze:I nikt nie zmieni ludzi, nawet Dhamma. Praktyka buddyjska moze sprawic ze pewne jednostki stana sie lepszymi ludzmi, ale nie cale spoleczenstwo.
Buddyści wierzą, że Dhamma zmieni wszystkich - "Dhamma skuteczna w każdym czasie"
miglance pisze:Same klasztory buddyjskie maja na swoich rekach ludzka krew, o czym wielu buddystow nie chce wiedziec.
Dowody?
miglance pisze:Dlatego wszelkie socjaliizmy sa skazane na porazke. Socjalizm, komunitaryzm itp przynosza wiecej szkody niz porzytku. Dotychczasowe doswiadczenia ludzkosci pokazuja ze ci ktorzy chca uczynic wszystkich szczesliwymi morduja najwiecej.
Zgoda - lecz zawsze był to przymus - nie wierzę, że kierując się Dhammą można krzywdzić ludzi...
lepsze pisze:odniesień do rzeczywistości
Nie mogę sie zgodzić - artykuł pokazuje konkretne sytuacje mające miejsce tutaj i teraz - w społeczeństwach ziemskich i wskazuje przyczyny.. proponuje rozwiązanie...

Szczerze mówiąć Socjalizm Dhammiczny nie proponuje nic nowego - czyż już Aśoka nie próbował tego? jedynie odnośi się to do obecnego świata... Socjalizm Dhammiczny mówi o świadomosci działania i kierowaniem się metta, karuna, dana...

Podejżewam, że w wielu z Was brzmi zakorzenione uprzedzenie do wszystkiego co zaczyna się od "Socjalizm" :) - czy się mylę? :twisted:
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
siristru pisze:Buddyści wierzą, że Dhamma zmieni wszystkich - "Dhamma skuteczna w każdym czasie"
??? :shock:

Pozdrawiam,
pk
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: miglance »

siristru pisze:
Dokładnie przeczytałes artykuł? Toć przecież tam mówią o tym - społeczna dukkha bierze się ze społecznej avijja... nie ma ani słowa o "podmiocie" jakimkolwiek... mowi, że wszelkie nierównosci w społeczeństwie biora sie właśnei z iluzoryczności "ja" czy identyfikowanie się z czymś/kimś.
Poslugujesz sie przestarzalym mysleniem socjologicznym. Spoleczenstwo samo w sobie nie jest bytem. To jest umowny termin analizy naukowej. Termin ten ma kilkadziesiat wykluczajacych sie definicji. Jest to pojecie, ktore nie posiada zadnych cech podmiotowosci. Spoleczenstwo nie czuje - czuja konkretni ludzie, spoleczenstwo nie cierpii - cierpia ludzie. I to ludzie maja iluzje ja. Spoleczenstwo jest suma poszczegolnych skladnikow.
siristru pisze: Przemiana społeczna dokonuje sie jednostkowo - to mniejszośc zmienia wiekszość:)
Przemiana spoleczna nie jest przemiana bytu. Przemiana spoleczna to zmiana relacji miedzyludzkich. Ona ma wymiar kulturowy. Ale to wszystko sa przemiany oddolne. Proby odgornego narzucania zmian koncza sie kleska.
siristru pisze: Buddyści wierzą, że Dhamma zmieni wszystkich - "Dhamma skuteczna w każdym czasie"
Ale narzucanie takiej ideologii to jest faszyzm.
siristru pisze: Dowody?
W Birmie obecnie maja miejsce regularne rzezie wszystkich ktorzy nie sa buddystami. Rozne klasztory buddyjskie prowadzily akcje zbrojen rpzeciwko innym klasztorom i innym religiom. Jak myslisz skad wzielo sie kung - fu, boks tajlandzki, karate? Wystarczy troche poszperac w historii Buddyzmu, mnostwo tego jest.
siristru pisze: Zgoda - lecz zawsze był to przymus - nie wierzę, że kierując się Dhammą można krzywdzić ludzi...
Dhamma jest praktyka ktora nalezy uprawiac osobiscie i jej szczepnienie jest obowiazkiem buddysty. Ale narzucanie rozwiazan droga polityczna jest szkodliwe.
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Aha przepraszam ze sie rozpisuje. ALe Budda powiedzial zdaje sie w ktorejs z sutt, ze tylko 1% wszystkich jego sluchaczy rozumie o co mu chodzi. Dlatego jestem rpzeciwny robieniu jakich ruchow spolecznych na podstawie jego nauki. Ludzie moga opatrznie ja rozumiec.

Pozdro. :P
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

miglance pisze:Aha przepraszam ze sie rozpisuje. ALe Budda powiedzial zdaje sie w ktorejs z sutt, ze tylko 1% wszystkich jego sluchaczy rozumie o co mu chodzi. Dlatego jestem rpzeciwny robieniu jakich ruchow spolecznych na podstawie jego nauki. Ludzie moga opatrznie ja rozumiec.
No to jest argument...!!
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Zatem może tak: jak sam mówił Buddhadasa - buddyzm daje "narzędzia" do analizy społeczeństwa :) Metta - dobra wola, karuna - współczucie, dana - szczodrość nie zostały zawłaszczone przez buddyzm...

Nie wiem czy sie uda czy też nie - mi ta idea się podoba - wierzę, że społeczeństwo potzrebuje "lekarstwa" na trapiące je problemy. Jak śpiewał dezerter: "jeśli chcesz zmieniać świat zacznij od siebie" - to mam zamiar uczynić. Socjalim Dhammiczny to po prostu idea... czy kiedyś zacznie funkcjonować .. nie wiem... wiem natomiast, że na małą skalę już działają grupy kierujące się podobną ideologią - to Santi Asoke w Tajlandii czy też Sarvodaya na Sri Lance...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Idee sa piekne, ale niestety moga byc niebezpieczne :|
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

siristru pisze:Nie wiem czy sie uda czy też nie - mi ta idea się podoba - wierzę, że społeczeństwo potzrebuje "lekarstwa" na trapiące je problemy
to ciekawe że jak coś poznamy to nam się wydaje beznadziejne i do poprawy. Prawnik chce poprawić ustrój/prawodawstwo. Socjolog społeczeństwo. Student Stosunków Międzynarodowych chce poprawić naszą polityke zagraniczną (a kto by nie chciał ;D). Artysty być może wrażliwość ludzi na piękno i sztuke.
Ktoś kto się na niczym nie zna nie chce poprawiać niczego, albo to co wszyscy (czyli to co mówią w telewizji że trzeba naprawić).

jednakże ;D:
Idee sa piekne, ale niestety moga byc niebezpieczne
agri, to jest podstawa.
Brak idei - brak problemów.
brak problemów = zimne piwo ;D
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

lepsze pisze:siristru napisał/a:
Nie wiem czy sie uda czy też nie - mi ta idea się podoba - wierzę, że społeczeństwo potzrebuje "lekarstwa" na trapiące je problemy

to ciekawe że jak coś poznamy to nam się wydaje beznadziejne i do poprawy. Prawnik chce poprawić ustrój/prawodawstwo. Socjolog społeczeństwo. Student Stosunków Międzynarodowych chce poprawić naszą polityke zagraniczną (a kto by nie chciał ;D). Artysty być może wrażliwość ludzi na piękno i sztuke.
Ktoś kto się na niczym nie zna nie chce poprawiać niczego, albo to co wszyscy (czyli to co mówią w telewizji że trzeba naprawić).

jednakże ;D:
Bo wszyscy kieruja sie pragnieniem a jak wiadomo pragnienie to cierpienie ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: jerez »

lepsze pisze:brak problemów = zimne piwo
:lol:
powiedz to zulom pod sklepem kolo mojego domu a powiedza ci; no niby tak, tylko jakos zlomu ostanio brakuje...
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

hehe
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
wojtek
Posty: 57
Rejestracja: śr mar 10, 2004 21:48
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: wojtek »

siristru pisze:Chciałbym tym samym zaprosić do dyskusji - co o tym sodzicie, uda sie czy nie, gdzie są słabe punkty, czy zaangażowalibyście sie w Socjalizm Dhammiczny, czy udałby się w Polsce, czego mu brakuje...
Nie uda się. Ludziom nigdy się nic nie udaje. Zawsze na wierzchu będzie podłość, egoizm, zła wola zwycięża. Jak powiada jeden z nauczycieli buddyjskich - samsara jest niereformowalna. Historia nas tego uczy. Uczy nas również tego, że nigdy niczego nas nie nauczyła...

w.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

wojtek pisze:Uczy nas również tego, że nigdy niczego nas nie nauczyła...
Skoro niczego nas nie nauczyła to skąd się biorą buddowie? Dhamma jest po to by zmieniać istoty... gdybyśmy nie wierzyli w zmianę to czy byśmy wysilali się na ścieżce?
братство и јединство!
wojtek
Posty: 57
Rejestracja: śr mar 10, 2004 21:48
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: wojtek »

siristru pisze:
wojtek pisze:Uczy nas również tego, że nigdy niczego nas nie nauczyła...
Skoro niczego nas nie nauczyła to skąd się biorą buddowie? Dhamma jest po to by zmieniać istoty... gdybyśmy nie wierzyli w zmianę to czy byśmy wysilali się na ścieżce?
No właśnie - Dhamma nie mówi jak zmieniać samsarę, ale jak zmienić siebie, by od samsary się uwolnić. Dlatego nie pojmuję celu karmienia się mrzonkami o jakimś samsarycznym super-społeczeństwie.

w.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: siristru »

wojtek pisze:o jakimś samsarycznym super-społeczeństwie
A gdzie było takowe stwierdzenie - czy też coś przeoczyłem?

Szabala stawia sobie podobne cele...
братство и јединство!
Marek82
Posty: 24
Rejestracja: pt gru 15, 2006 11:12

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: Marek82 »

Witam!

Moim zdaniem słowo socjalizm jest używane w tej dyskusji w oderwaniu od swego historycznego znaczenia. Filozofia marksistowska przyjmuje, że istnieje ustrój kapitalistyczny i socjalistyczny. Istotą ustroju kapitalistycznego jest to, że głównym celem produkcji jest maksymalizacja zysku. Z tego wynikają nierówności społeczne, tudzież konsumpcjonizm. Kapitalizm aby przetrwać, musi się ciągle rozwijać (firmy muszą ciągle sprzedawać, aby nie upaść). Socjalizm natomiast to ustrój, w którym głównym celem produkcji jest zaspokojenie potrzeb społecznych. Jest to możliwe dzięki uspołecznieniu a w praktyce upaństwowieniu środków produkcji. Uważam, że jedną ze słabych stron dotychczasowych ruchów socjalistycznych jest brak duchowości. Myślę, że buddyzm jest jedną z możliwych propozycji na wypełnienie tej luki.
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Dlaczego jestem na nie?


"Nie wierzcie, że socjalizm umarł" - a kiedykolwiek zyl?

"To jest materialistyczna propaganda neo-konserwatywnych fanatycznych kapitalistów." obelgi, emocjonalny styl, tlumaczenie czym na prawde jest stwierdzenie - klasyczny jezyk propagandy

Prawdziwy socjalizm tak na prawdę nigdy nie został wprowadzony na wilką skalę.
My jestesmy prawdziwi oni sa nieprawdziwi - sekciarstwo,

Tak więc socjalizm stoi w opozycji do indywidualizmu, którym robią nam pranie mózgu dzisiaj. Indywidualizm jest postawa szukajaca wlasne Atta. Postawa nie wynika z prania mozgu przez kogos innego tylko z Niewiedzy, Tej Niewiedzy o ktorej uczy Prawo Buddy. Na tym samsarycznym swiecie jednostki "sa" indywidualne. Aby staly sie kolektywne musza zaczac praktykowac - ale nie mozemy ich do tego zmuszac.

Co do reszty artykulu - Kapitalizm jest systemem bazujacym na egoizmie istot indywidualnych. Kapitalizm nie prowadzi do zmniejszenia cierpienia, ale do wzrostu ekonomicznego. Wzrost ekonomiczny jest skutkiem dzialania istot pragnacych zwiekszyc stan posiadania. Kapitalizm jest wiec naturalnym systemem wyroslym z tej egoistycznej postawy i jest dla jej zaspokojenia optymalny. Nie idelany, ale optymalny.


Istoty nieoswiecone w systemie socjalistycznym, nawet jesli bedzie dhammiczny wedlug tych wszystkich zalecen, beda cierpiec bardziej niz w kapitalizmie. Istota nieoswiecona pragnie swego dobra, a kapitalizm, umozliwia lepsze zapsokojenie tej potrzeby niz socjalizm (nawet idealny). Istota nieoswiecona bowiem chce miec wiecej niz inni. Jak pokazuje psychologia spoleczna ludzie popadaja w materialistyczna depresje, nie wtedy gdy maja malo, ale wtedy gdy uwazaja ze maj mniej niz sasiad. Istota nieoswiecona w socjalizmie bedzie sie czuc jak w wiezeniu, bo nie bedzie miala mozliwosci zaspokojenia egoistycznej postawy.

Zaspokojenie egoistycznej postawy nie zliwkduje cierpienia - truzim. Dhamma jest droga do realnej liwkdiacji cierpienia. Ale nie kazdy moze realizowac Dhamme. To juz sam Budda powiedzial.

Dla nas droga do zmniejszania cierpienia jest etyka, ktora powinna wynikac na naszej motywacji orac praktyka Dhammy. Powinnismy jednak zachowac umiar w propagowaniu Dhammy, bo zyjemyw takim a nie innym obszarze kulturowym.

Sama idea "socjalizmu dhammicznego" wydaje mi sie mozliwa do realizacji jedynie w skali mikro. W sazdze. Natomiast w skali makro powinno sie to traktowac chyba tylko jako pewne zalecenia etyczne.

W Avatamsaka Sutra jest taki fragment:

"Kazdy czlowiek ma inne poglady, w zaleznosci od stanu ich umyslow. Jedni uwazaja, ze miasto w ktorym zyja jest piekne i wspaniale inni uwazaja je za brudne i zaniedbane - w zaleznosci od stanu ich umyslow. Ten tekst pokazuje ze nie mozna mowiec o zbiorowej dukkha, w tym sensie, ze wszyscy cierpia tak samo. Kazdy odbiera to inaczej. Dlatego wlasnie socjalizmy sa niebezpieczne - one zakladaja jednakowosc.
Awatar użytkownika
SherabNyima
Posty: 57
Rejestracja: sob wrz 27, 2003 10:25
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen/Szambala
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Suan Mokkh - Socjalizm Dhammiczny

Nieprzeczytany post autor: SherabNyima »

Czy ten artykuł jest obecnie jakoś dostępny?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”