Ratana Sutta

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Ratana Sutta

Post autor: atomuse »

W Ratana Sutcie, w 6. strofie, jest mowa o osmiu osobach tworzacych cztery pary.
O co chodzi z tymi Osmioma?


_________________
Ratana Sutta
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Ratana Sutta

Post autor: piotr »

Witaj Atomuse,

chodzi o cztery rodzaje szlachetnych osób (ariyapuggala). Każdy z tych rodzajów jest podzielony na dwie fazy: ścieżka (magga) i owoc (phala). Tak mamy osiem osób i cztery pary szlachetnych, tworzących ariyasaṅghę.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Ratana Sutta

Post autor: atomuse »

Dzieki, Piotr.
tworzących ariyasaṅghę
To by wyjasnialo, dlaczego w tej strofie jest mowa o sandze jako szlachetnym klejnocie :)


Dla mnie te cztery pary skojarzyly sie z Dhyani-Buddami w zjednoczeniu. Wprawdzie jest 5 Dhyani-Buddow, ale jak wezmie sie pod uwage samego Budde w centrum mandali, to by sie zgadzalo...


Edit:
Czytam akurat, ze jest jeszcze 9-ta szlachetna osoba, gotrabhū...
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Ratana Sutta

Post autor: piotr »

Cześć Atomuse
Dla mnie te cztery pary skojarzyly sie z Dhyani-Buddami w zjednoczeniu. Wprawdzie jest 5 Dhyani-Buddow, ale jak wezmie sie pod uwage samego Budde w centrum mandali, to by sie zgadzalo...
nie wiem czy dobrze liczę, ale 5+1 to jest 6. :luka: Poza tym, że tradycja południowa milczy na temat tych buddów, to jest jeszcze sutta w "Ósemkach" Aṅguttara Nikāyii, która opisuje te osoby godne podarunków. :)

Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ratana Sutta

Post autor: kunzang »

Witam
piotr pisze:nie wiem czy dobrze liczę, ale 5+1 to jest 6. :luka:
Cztery pary plus budda i mamy pięć, tak jak mamy pięciu dhjana buddów.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Ratana Sutta

Post autor: atomuse »

piotr pisze:nie wiem czy dobrze liczę, ale 5+1 to jest 6. :luka:
Chodzilo mi o cztery pary + Budda w centrum, czyli 4+1 ;)
piotr pisze:sutta w "Ósemkach" Aṅguttara Nikāyii, która opisuje te osoby godne podarunków. :)
Co to znaczy sutta w "Ósemkach"? VIII czesc Aṅguttara Nikāyii? Bo w tej czesci wlasnie cos pisze o tych osmiu osobach godnych podarunkow...
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Ratana Sutta

Post autor: piotr »

Kunzang i Atomuse,

a dzięki, nie skojarzyłem, że tak można to policzyć. ;)
Co to znaczy sutta w "Ósemkach"? VIII czesc Aṅguttara Nikāyii?
Tak. Aṅguttara jest zbiorem w którym sutty są ułożone według ilości rodzajów właściwości o których mówią. I tak jeśli np. pamięta się, że są cztery rodzaje działań (kammy), ale nie bardzo się pamięta, jakie one są, to najszybciej znajdzie się wyjaśnienie właśnie w "Czwórce" etc. :)
Bo w tej czesci wlasnie cos pisze o tych osmiu osobach godnych podarunkow...
Leci to tak:
  • Jest osiem osób, bhikkhowie, godnych podarunków, gościnności, ofiar, pozdrowień pełnych szacunku, będących nieprzewyższonym polem zasługi dla świata. Które osiem?

    Ten, który Wszedł w Strumień i ten, który praktykuje aby zrealizować owoc wejścia w strumień. Jednokrotnie Powracający i ten, który praktykuje aby zrealizować owoc jednokrotnego powracania. Wolny od Powracania i ten, który praktykuje aby zrealizować owoc wolności od powracania. Arahat i ten, który praktykuje aby zrealizować owoc arahatta.

    To jest osiem osób, bhikkhowie, godnych podarunków, gościnności, ofiar, pozdrowień pełnych szacunku, będących nieprzewyższonym polem zasługi dla świata.
    Paṭhama Aṭṭhapuggala Sutta, AN 8.59 <iv,292>
Z terminem gotrabhu się nie spotkałem, więc nie wiem o co dokładnie chodzi. Z tego co widzę, to jest to jakiś moment dojrzałości na ścieżce. W każdym razie, doczytam. :)

Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Ratana Sutta

Post autor: atomuse »

piotr pisze:Aṅguttara jest zbiorem w którym sutty są ułożone według ilości rodzajów właściwości o których mówią. I tak jeśli np. pamięta się, że są cztery rodzaje działań (kammy), ale nie bardzo się pamięta, jakie one są, to najszybciej znajdzie się wyjaśnienie właśnie w "Czwórce" etc. :)
Pomyslowo :D

A jezeli sie chce dowiedziec czegos o uwolnieniu sie od pieciu obaw, wowczas wystarczy zajrzec do "Dziewiatki", tam jest sutta, w ktorej jest mowa o czterech mocach... 5+4 ... ;)
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Ratana Sutta

Post autor: piotr »

Cześć, :D

kiedyś nie było google i trzeba było sobie jakoś radzić. :cool:

Pozdrawiam,
Piotrek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”