Vipassana w tradycji Mahasiego Sayadaw

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Vipassana w tradycji Mahasiego Sayadaw

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Odosobnienie medytacji wglądu w tradycji Mahasiego Sayadawa prowadzone przez dr. Ottara Nyana

Sopatowiec, k. Nowego Sącza, 1-12 VI 2008 r.
Witam,
Jak wygląda kurs w tej tradycji?

Jeśli mógłby ktoś opisać jak wygląda praktyka w tej tradycji?

Kiedy będzie następny kurs w Polsce i czy znacie jeszcze jakieś tradycje Vipassany?

Metta
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Vipassana w tradycji Mahasiego Sayadaw

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem ikar :)

Byłem w wymienionym miejscu i na kursie.

W skrócie:
- medytacja chodzenia (bardzo dobra sprawa)
- skupianie się na brzuchu (podnoszeniu, opadaniu, doznania) podczas anapany (choć można też w trójkącie dolne usta - nozdrza)
- z teoretycznych aspektów - vedananupassana, kayanupassana, cittanupassana i dhammanupassana - są czterema obiektami uważności.

Co ja się będę wysilał - niedługo wydawnictwo anatta.pl powinno rozpocząć sprzedaż książki "Jeszcze w tym życiu" Sayadaw U Pandity - tam jest wszystko ładnie wyjaśnione.

Ale z chęcią poczytam wrażenia innych użytkowników tego forum, którzy też byli na odosobnieniu :D

metta&peace
p.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Vipassana w tradycji Mahasiego Sayadaw

Nieprzeczytany post autor: ikar »

cześć Piotrek,
z teoretycznych aspektów - vedananupassana, kayanupassana, cittanupassana i dhammanupassana - są czterema obiektami uważności.
No właśnie, ale jest np. analiza tego tekstu w czasie trwania kursu?
I jakie znaczenie przywiązuje do studiowania tekstów i ich rozważania?

Bo mi np. w technice Goenki jedna rzecz nie gra , brak rozważania tekstów.

Teraz chcę gdzieś jechać, może amaravatii ale najpierw muszę się z tym wszystkim jakoś zapoznać, bo jak mi każą na jakichś 40 przedmiotach medytacji się skupiać to klapa.

Czy w tej technice jest chodzenie uwaga góra dół?
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”