Szukam sutty - motywy właściwego postępowania

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Hajtek

Szukam sutty - motywy właściwego postępowania

Nieprzeczytany post autor: Hajtek »

Mój pierwszy post, więc witam wszystkich, choć forum czytuję od jakiegoś czasu.

Swego czasu czytałem suttę, której teraz nie mogę znaleźć i byłbym wdzięczny, gdyby któryś z tutejszych ekspertów pomógł mi w tym. Były tam wymienione trzy powody, dla których mnich na krótko po przyjęciu do Sanghi postępuje właściwie. Jeśli dobrze pamiętam, to wśród nich zostały wymienione strach przed wstydem (ang. shame) i winą lub też poczuciem winy (blame). Być może wcale nie chodziło o mnichów, a ludzi świeckich.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szukam sutty - motywy właściwego postępowania

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Hajtek :)
.
dane :580:
PiotrP
Posty: 40
Rejestracja: czw lis 22, 2007 11:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam sutty - motywy właściwego postępowania

Nieprzeczytany post autor: PiotrP »

Moze chodzic o hiri - tworzy hmmmm moralne sumienie, wstręt do kilesia ;) albo ottappa - lęk przed konsekwencjami szkodliwych czynów Razem hiri + ottapa = sukha dhamma - czysta dhamma zwana tak z tego względu bo bez niej pourywalibyśmy sobie łby ...
Pisma dają przykład dwóch żelaznych kul. Jedna wysmarowana jest kałem druga rozgrzana do czerwoności. Odmówienie chwycenia pierwszej jest jak hiri - wstyd - brak tego wstydu skutkuje Niemoralnością. Odmówienie chwycenia drugiej to jak strach przed konsekwencjami popelnienia złego czynu takimi jak niekorzystne odrodzenie np. w piekle lub jako preta . Z tego też powodu unika się dziesięciu typów niewłaściwych zachowań.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”