praktyki tantryczne a ciąża

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

rainbowfenix
Posty: 20
Rejestracja: śr lut 22, 2006 09:36
Lokalizacja: Cork/Bydgoszcz

praktyki tantryczne a ciąża

Nieprzeczytany post autor: rainbowfenix »

Witam!
Moja dobra przyjaciółka chciałaby zacząć praktykować tantrę, ale jest w 1 miesiącu ciąży i się zastanawia jakie konsekwencje in plus lub in minus może to mieć dla małego. Są jakieś specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży? Wiadomo że często na początku praktyki robi się błędy w wykonywaniu pozycji, interpretacji i świadomości danego ćwiczenia. Napiszcie co sądzicie, bo szczerze przyznam że sam nie wiem co jej doradzić.
pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: praktyki tantryczne a ciąża

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
rainbowfenix pisze:Moja dobra przyjaciółka chciałaby zacząć praktykować tantrę, ale jest w 1 miesiącu ciąży i się zastanawia jakie konsekwencje in plus lub in minus może to mieć dla małego. Są jakieś specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży?
Jeżeli, pod pojęciem praktyki tantrycznej, rozumiesz np praktykę Szierab Cziammy, czy Tary, to z tego co wiem - przeciwwskazań nie ma.
rainbowfenix pisze:Napiszcie co sądzicie, bo szczerze przyznam że sam nie wiem co jej doradzić.
Ze swej strony, doradził bym Jej konsultację w tej kwestii z Jej nauczycielem. Moment ciąży, nie jest najlepszym okresem do eksperymentów z praktykami tantrycznymi w stylu: rady znajomych, czy konsultacje na forum.
Powinno się otrzymać konkretne nauki od kompetentnego nauczyciela.

Pozdrawiam
kunzang
rainbowfenix
Posty: 20
Rejestracja: śr lut 22, 2006 09:36
Lokalizacja: Cork/Bydgoszcz

Re: praktyki tantryczne a ciąża

Nieprzeczytany post autor: rainbowfenix »

Dzięki :)
A co w kwestii Tsa-Lungów? Sam mógłbym ją poinstruować, bo robię już długo ta praktykę, a ona w tej chwili nie ma dostepu do nauczyciela,ale nie wiem czy jeśli zrobi coś nie tak, a na poczatku to się zdaża, to czy nie zaszkodzi to jej lub jemu w jakiś sposób?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: praktyki tantryczne a ciąża

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj Rainbowfenix

Na logikę. Prana idąca w dół - odpada. Prana ognia - takoż, chociaż może... Co z wszechprzenikającą - możemy spekulować. Siły życiowej - wygląda na wspierającą. Prana idąca do góry -bywa różnie... Sprowadza się to do spekulacji.
Myślę, że tsa-lungi w okresie ciąży, można praktykować tylko pod okiem speca od tych praktyk. Wyobraź sobie tsa-lung prany idącej w dół w trzecim miesiącu ciąży - jak dla mnie, duże ryzyko poronienia.

Raczej bym medytował i recytował mantry, niż polecał w okresie ciąży tsa-lungi, trzy ćwiczenia z siang siung, czy ruszen ciała. Ale paradoksalnie, pewne z tych praktyk mogą pomóc, jednak /powtórzę/ trzeba mieć jasny przekaz i wskazania, tyczące się wykonywania tego typu praktyk w okresie ciąży, od kompetentnego nauczyciela - bezpośrednio.

Powodzenia :-)
kunzang
rainbowfenix
Posty: 20
Rejestracja: śr lut 22, 2006 09:36
Lokalizacja: Cork/Bydgoszcz

Re: praktyki tantryczne a ciąża

Nieprzeczytany post autor: rainbowfenix »

ok, pownownie bardzo dziękuję za informację. pozdrowionka :)
Yeshe

Re: praktyki tantryczne a ciąża

Nieprzeczytany post autor: Yeshe »

samo skupienie się na byciu jak najbardziej świadomym swego stanu macierzyństwa jest praktyką....
i też bycie samoświadomym jest podstawą wszelkich praktyk....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”