Tummo

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

W tym roku będzie miało miejsce odosobnienie tummo.
Poniżej krótka wypowiedź Tenzina Wangyala Rinpocze na temat tej praktyki.
Głos: Wiele osób kojarzy tummo ze zdolnością joginów do wzbudzania fizycznego ciepła w najbardziej zimnym otoczeniu, do takiego stopnia, że suszą oni mokre ręczniki na swoim nagim ciele używając tylko żaru swojego ciała. Ale ta praktyka nazywa się "wewnętrznym ogniem urzeczywistnienia." Jaki jest główny cel angażowania się w tą praktykę?

TWR: „Wewnętrzny ogień” nie oznacza tylko palenia czegoś, ma on także wyższe implikacje związane z transformacją. Zewnętrzny żar jest tylko symbolem bardziej subtelnego ciepła, które zostaje wzbudzone w praktyce. Ostatecznie celem tummo jest wypalenie wewnętrznych śladów, wewnętrznych zaciemnień umysłu. Subtelne wewnętrzne ciepło i błogość, jaka się z nim wiąże są uważane za koniczne dla uzyskania wyższych doświadczeń w praktyce dzogczen. Błogość jest manifestacją wewnętrznego ognia. Jeśli doświadczasz błogości, oznacza to, że obecny jest wewnętrzny ogień.
Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Nie zdziwie sie, jesli Tenzin uzna, ze troche za wczesnie na Tumo i w ramach tumo, bedziemy smigac caly czas Tsa Lung ognia ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Nie zdziwie sie, jesli Tenzin uzna, ze troche za wczesnie na Tumo i w ramach tumo, bedziemy smigac caly czas Tsa Lung ognia ;)
Tsalung wiatru ognia pewnie i tak będziemy śmigać. Kto wie, może pojawi sie też jedno z trzech tzw ''ćwiczeń z siang siung'' - to związane ze stanem błogości.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

kunzang pisze:Cytat:
Nie zdziwie sie, jesli Tenzin uzna, ze troche za wczesnie na Tumo i w ramach tumo, bedziemy smigac caly czas Tsa Lung ognia

Tsalung wiatru ognia pewnie i tak będziemy śmigać. Kto wie, może pojawi sie też jedno z trzech tzw ''ćwiczeń z siang siung'' - to związane ze stanem błogości.
chodzi o te ciekawe "tajemne" cwiczenia? chyba nawet jedno z nich poznalem. powerne :) kojarzy mi sie z trulkorem, bo sporo tam bylo rzucania cialem.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Intraneus pisze:chodzi o te ciekawe "tajemne" cwiczenia?
Tak.
Intraneus pisze:chyba nawet jedno z nich poznalem. powerne :) kojarzy mi sie z trulkorem, bo sporo tam bylo rzucania cialem.
Pozostałe dwa by się Tobie z trulkhor nie skojarzyły - brak w nich ruchu. To na stan błogości bardzo przypomina praktykę tumo.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

ale i tak podstawa jest shine, bo pomimo niewatpliwej mocy tych praktyk, to bez stabilnego umyslu, blogosci zbytnio nie odczujemy, albo odczujemy na krociutka chwilke :)
i znowu mi sie klaniaja podstawy ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Intraneus pisze:ale i tak podstawa jest shine, bo pomimo niewatpliwej mocy tych praktyk, to bez stabilnego umyslu, blogosci zbytnio nie odczujemy, albo odczujemy na krociutka chwilke :)
Rzekłeś 8)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Wojtek Pluciński pisze: Drodzy przyjaciele

Ze względu na wyjątkowość praktyki Tumo oraz krótki czas retritu, Tenzin Wangyal Rinpocze zdecydował przyjechać wcześniej i ponadto prosi nas o wykonanie praktyk przygotowujących do tego retritu. Tak więc retrit rozpocznie się w niedzielę 29 lipca o 12:00, ten dzień spędzimy na praktykach wyciszenia umysłu, koncentracji oraz dzogczen. Choć nauki rozpoczną się 30 lipca, Tenzin Rinpocze nalega na takie przygotowanie, w ten sposób łatwiej dotrzemy do oczekiwanego doświadczenia.

Prosimy wziąć pod uwagę te nowe terminy i dyspozycje Tenzin Rinpocze

Czekamy na wszystkich w niedzielę 29 lipca.

Proszę również abyście powiadomili o tym wszystkich tych, którzy wezmą udział w retricie. O tej zmianie dowiedzieliśmy się dzisiaj więc mamy niewiele czasu aby wszystkich poinformować, dlatego też chciałbym liczyć na wszą pomoc.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam
Wojtek
macadamia
Posty: 551
Rejestracja: pt mar 16, 2007 00:15

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: macadamia »

veni, vidi...

cóż, rozpoznałam, ze to nie praktyka dla mnie...

Zresztą... jakby się dobrze wsłuchać w słowa Rinpocze, to cały czas powtarzał, żeby wracać do domu. Co też uczyniłam.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
macadamia pisze:veni, vidi...

cóż, rozpoznałam, ze to nie praktyka dla mnie...
To bardzo cenne rozpoznać w jakiej na dany moment kondycji stanu istoty ludzkiej się znajdujemy.
Pokłon :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

macadamia pisze:veni, vidi...
i sie nie przyznalas? nie podeszlas nie zagdalas? :>
macadamia pisze:cóż, rozpoznałam, ze to nie praktyka dla mnie...
ale wspaniale wyjasnil praktyki oczyszczajace a te sa jak najbardziej dla nas :)
Radical Polish Buddhism
macadamia
Posty: 551
Rejestracja: pt mar 16, 2007 00:15

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: macadamia »

kunzang pisze:To bardzo cenne rozpoznać w jakiej na dany moment kondycji stanu istoty ludzkiej się znajdujemy.
Oj, bardzo to rozbudowane co napisałeś. Nie jest to kwestia kondycji, tylko po prostu... wyszło mi na to, że wszystko czego potrzebuję już dawno mam. Nie potrzebnie pchałam się po kolejne nauki zamiast robić to co do mnie należy. Trochę mi głupio z tego powodu. Ale może taka z tego całego wyjazdu nauka :)
Intraneus pisze:i sie nie przyznalas? nie podeszlas nie zagdalas?
No widzisz, jakos tak nie podeszłam. Chociaż widziałam Ciebie (poznałam ze zdjęć). W sumie to cichy retrit miał być, nie? :)
Intraneus pisze:ale wspaniale wyjasnil praktyki oczyszczajace a te sa jak najbardziej dla nas
Tak, te praktyki oczyszczające są fantastyczne, gorąco polecam. Ja mam inne, ale działają tak samo idealnie :)
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

macadamia pisze:W sumie to cichy retrit miał być, nie? n
miał być, ale czy był? :)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Ja sie na odosobnienie tummo nawet nie wybieralam, no bo jak tu w tak krotkim czasie nauczyc sie wyciszania umyslu, koncentracji i dzogczen? Tym bardziej, ze Rinpoche o takie przygotowanie prosil i nalegal...
Ale zebym wiedziala, ze bedziecie robic cwiczenia oczyszczajace, z ktorymi ja sie tak zmudnie mecze w domu bez nauczyciela i nawet nie wiem, czy je prawidlowo wykonuje... ech :( ...pojde powyjmowac naczynia ze zmywarki i w drodze do taty wstapie kupic nowa szczoteczke do zebow...
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

no to polecam jeszcze zakupic mp3 z retritu. nic nie zastapi kontaktu z nauczycielem, ale zawsze to cos :)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Monika
Posty: 330
Rejestracja: śr paź 01, 2003 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Monika »

atomuse pisze:Ja sie na odosobnienie tummo nawet nie wybieralam, no bo jak tu w tak krotkim czasie nauczyc sie wyciszania umyslu, koncentracji i dzogczen? Tym bardziej, ze Rinpoche o takie przygotowanie prosil i nalegal...
Ale zebym wiedziala, ze bedziecie robic cwiczenia oczyszczajace, z ktorymi ja sie tak zmudnie mecze w domu bez nauczyciela i nawet nie wiem, czy je prawidlowo wykonuje... ech :( ...pojde powyjmowac naczynia ze zmywarki i w drodze do taty wstapie kupic nowa szczoteczke do zebow...
Przygotowania trwaly poltora dnia i efekt byl widoczny.
Chociaz fakt - to mial byc retrit ciszy :twisted:
Atomuse masz gdzies blisko insruktora albo umdze?
Tummo bedzie jeszcze przez 2 kolejne lata.
Monika
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
macadamia pisze:Oj, bardzo to rozbudowane co napisałeś. (...)
No tak mi wyszło jakoś :roll:
Pokłon :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Intraneus pisze:no to polecam jeszcze zakupic mp3 z retritu.
A gdzie moge je dostac? :D
Chociaz. zastanawiam sie, czy takie mp3 bedzie mialo dla mnie sens, jezeli nie widze jak sie wykonuje prawidlowo te praktyki :?
Monika pisze:Atomuse masz gdzies blisko insruktora albo umdze?
Umdze... az musialam zobaczyc, kto to jest ;) ... Najblizej byloby do Zurychu, póltora do dwoch godzin jazdy pociagiem. Tam spotyka sie raz w miesiacu grupa garudy. A dlaczego pytasz?
Monika pisze:Tummo bedzie jeszcze przez 2 kolejne lata.
To znaczy?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:A gdzie moge je dostac? :D
Na ile się orientuję, materiały z tego, odosobnienia będą dostępne tylko dla tych, którzy byli obecni na tym odosobnieniu.
atomuse pisze:Umdze... az musialam zobaczyc, kto to jest ;)
Umdze to prowadzący śpiewy, natomiast w Garudzie, to prowadzący praktyki.
atomuse pisze:To znaczy?
Jest ono nauczane w trzech częściach.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:Jest ono nauczane w trzech częściach.
I kazda z tych czesci buduje na poprzedniej... Z wyjatkiem pierwszej - ta buduje na przygotowaniach :)

kunzang pisze:Na ile się orientuję, materiały z tego, odosobnienia będą dostępne tylko dla tych, którzy byli obecni na tym odosobnieniu.
Usmiechne sie do macadamii, czy mi swoja wersje odsprzeda g:D
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:Z wyjatkiem pierwszej - ta buduje na przygotowaniach :)
Pierwsza część, to właśnie przygotowania i powinno się je praktykować przez rok w związku z następnym odosobnieniem tummo.
Ale są też to, samodzielne praktyki, które można wykonywać pominąwszy aspekt tummo.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Monika
Posty: 330
Rejestracja: śr paź 01, 2003 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Monika »

atomuse pisze:
Monika pisze:Atomuse masz gdzies blisko insruktora albo umdze?
Umdze... az musialam zobaczyc, kto to jest ;) ... Najblizej byloby do Zurychu, póltora do dwoch godzin jazdy pociagiem. Tam spotyka sie raz w miesiacu grupa garudy. A dlaczego pytasz?
Na retricie zawiazala sie grupa polonijna. Nie znam szczegolow, ale postaram sie dowiedziec.
Monika
lilka

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: lilka »

Kiedy będą dostępne materiały z praktyki tummo?
Lamvadis
Posty: 432
Rejestracja: wt sie 04, 2009 09:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Toruń

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Lamvadis »

Ostatnimi czasy bardzo zaciekawiła mnie praktyka Tummo. Kiedy zdarzy się najbliższa sposobność bym mógł nauczyć się tej techniki w Polsce? Bo z tego co widze, jest to sekretna technika, nie ma odnośnie niej żadnych materiałów w internecie (lub słabo szukam :) ).

Pozdrawiam ciepło

Kuba
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Lamvadis pisze:Ostatnimi czasy bardzo zaciekawiła mnie praktyka Tummo. Kiedy zdarzy się najbliższa sposobność bym mógł nauczyć się tej techniki w Polsce?
Nie wiadomo :89: W sandze garuda właśnie skończył się trzyletni czas nauczania i wyjaśnień ogólnych tyczących się tej praktyki /ci co weszli w strumień tej praktyki dalej już podążają w wymiarze bezpośrednich relacji z nauczycielem - wyjaśnień i rdzennych tekstów/.
Lamvadis pisze: Bo z tego co widze, jest to sekretna technika, nie ma odnośnie niej żadnych materiałów w internecie (lub słabo szukam :) ).
W przypadku tummo pochodzącego z tantry matki i przekazywanego przez ostatnie trzy lata przez Tenzina Wangyala rinpocze, takich ogólnie dostępnych materiałów nie będzie.
Tummo jest ścieżką obecną we wszystkich tradycjach buddyzmu tybetańskiego lecz nie wiem, jak w ramach innych tradycji przedstawia się kwestia dostępności materiałów tyczących się tej praktyki - ta praktyka choć bywa nauczana w otwarty sposób, to jednak nie jest ogólnie dostępną w ramach swych wiodących i kluczowych nauk /instrukcji/.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: pawel »

cześć
tekst po angielsku który jest na tej stronie to obciach.
http://www.facebook.com/pages/Tummo-Jun ... 6629033810

kto odpowiada za ta stronę?
to jest jak laurka z napisem "nie znamy angielskiego"
not to knowing, english tongue, mama :shake2:
Page this was created by practising Tummo in tradition Jungdrung Bon, organized into Garuda Association Warsaw (Poland). Remembering about this that our splendid teacher Tenzin Wangyal Rinpoche, gave us these precious teachings for three years (2007 -2009, Wilga, (Poland)) dedicating us so many attention and wisdom, we created in our Warsaw Sanga weekly regular practices Tummo.
That is fulfilment his will about behaviour these splendid teaching in practice and present flowing directly from our hearts.
We would want also, to this page was inspired and support for all practising Tummo, on whole world
'strona to zostało utworzone przez praktykowanie tummo w tradycji YB, zorganizowane do Związku Garuda itd.'


Powinno być mniej więcej tak żeby było po angielsku i zrozumiałe:

This page was created by Tummo practioners in the Yungdrung Bon
tradition and is organized by Garuda Association Warsaw (Poland).
Remembering that our kind Master Tenzin Wangyal Rinpoocze was
giving this precious teachings three following years (2007-2009 in
Wilga, Poland) and dedicated to us so much attention and wisdom,
we created this page and attempt weekly regular practices of Tummo in our Warsaw sangha.
This is going to be fulfilment of our Master's wish about
integration of this teachings in our daily life and is a present
for Rinpoche from our hearts.
We want this page to be inspiration and support for all tummo
practicioners around the world.

Pozdrowienia,
wasza prawdziwa nastolatka.
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam :14:
pawel pisze:kto odpowiada za ta stronę?
Nieporozumienie tu mamy - to nie jest ''twarzowa'', tylko e-Budda PL. Sprawy związane z ''twarzową'' proponuję Tobie wyjaśniać na ''twarzowej'' - znaczy, u źródła :) Masz na ''twarzowej'' stronę Związku Garuda i tam proponuję Tobie to wyjaśnić. Nam - w sensie, forum e-Budda PL - nic do tego.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: pawel »

:)
Dzięki za odpowiedź.
Odezwę się tam!
A tak przy okazji to mnie zastanawia że nikt z praktykujących nie zwrócił na to uwagi.
Plus - nie wiem czy zauważyłeś - na bannerze promocyjnym tej nowej książki o Zhang Zhung Nyen Gyud jest błąd - nauki 19 mistrza są przypisane do 8. Tam już zagadałem do źródła (Dimitra) i - mam problem, bo on twierdzi że błędu nie ma (ale nie wiem na razie co jest w książce).
Ale na banerze błąd jest i on tego nie kuma :nonie:
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: pawel »

idzie w dobre :garfield: poprawili! :)
ale nikt się do mnie nie odezwał LOL
zlinkowałem stronę tummo na swoim twitterowym profilu
Pozdrowienia!
p.s.
w forumowych emotikonkach powinien być także zadowolony ogienek, a tylko ze smutną buźką jest.
To już Wasza robota :P ;)
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: pawel »

pawel pisze: Plus - nie wiem czy zauważyłeś - na bannerze promocyjnym tej nowej książki o Zhang Zhung Nyen Gyud jest błąd - nauki 19 mistrza są przypisane do 8. Tam już zagadałem do źródła (Dimitra) i - mam problem, bo on twierdzi że błędu nie ma (ale nie wiem na razie co jest w książce).
Ale na banerze błąd jest i on tego nie kuma
nie ma błędu, ani na banerze ani w książce - inna wersja. :padam:
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
Andrewek
Posty: 115
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 17:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Jungdrung Bon
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Andrewek »

Cześć
Czy ktoś coś słyszał na temat praktyk dla kobiet w ciąży? Chodzi mi dokładnie o tummo, mam wątpliwości czy oddechy dziamlung nie spowodują niepotrzebnych skurczów w macicy?I czy w ogóle są jakieś wskazania jakie praktyki może wykonywać kobieta w ciąży?
pozdrawiam
Zapraszam na mój blog:
https://medytuj.wordpress.com/
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Andrewek pisze:Czy ktoś coś słyszał na temat praktyk dla kobiet w ciąży?
Tak.
Andrewek pisze:Chodzi mi dokładnie o tummo, mam wątpliwości czy oddechy dziamlung nie spowodują niepotrzebnych skurczów w macicy?I czy w ogóle są jakieś wskazania jakie praktyki może wykonywać kobieta w ciąży?
U kobiet w ciąży tummo odpada - absolutnie /są wyjątki ale tylko pod nadzorem Mistrza tummo/.
Jednak... można praktykować trzecie ''ćwiczenie z szang szung'' - to jedna z trzech głównych praktyk w ramach 21 praktyk pok dy - odpowiednik tummo w dzogczen... swobodnie można.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Andrewek
Posty: 115
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 17:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Jungdrung Bon
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Andrewek »

Dzięki za odpowiedź.
A ćwiczenia przygotowywujące do tummo? Które TWR przedtawiał na pierwszym retreacie dot. tummo?
kunzang pisze: Jednak... można praktykować trzecie ''ćwiczenie z szang szung'' - to jedna z trzech głównych praktyk w ramach 21 praktyk pok dy - odpowiednik tummo w dzogczen... swobodnie można.
Z tego co widzę, "trzecie ćwiczenie z szang szung" to "praktyka przejrzystości". Natomisat praktyką błogości jest "drugie ćwiczenie z szang szung". Jeteś pewien, że masz na myśli "trzecie ćwiczenie"?

Pozdrawiam(y)
Zapraszam na mój blog:
https://medytuj.wordpress.com/
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Andrewek pisze:A ćwiczenia przygotowywujące do tummo? Które TWR przedtawiał na pierwszym retreacie dot. tummo?
Powtórzę - w kwestii tantrycznego podejścia do tummo wskazany jest kontakt bezpośredni z Mistrzem tummo - w tym przypadku.
Andrewek pisze:
kunzang pisze:Jednak... można praktykować trzecie ''ćwiczenie z szang szung'' - to jedna z trzech głównych praktyk w ramach 21 praktyk pok dy - odpowiednik tummo w dzogczen... swobodnie można.
Z tego co widzę, "trzecie ćwiczenie z szang szung" to "praktyka przejrzystości". Natomisat praktyką błogości jest "drugie ćwiczenie z szang szung". Jeteś pewien, że masz na myśli "trzecie ćwiczenie"?
Nie :)
Jestem pewien, że Ty masz tu rację - chodzi o drugie ćwiczenie.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Andrewek
Posty: 115
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 17:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Jungdrung Bon
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: Andrewek »

Ok.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam.
Zapraszam na mój blog:
https://medytuj.wordpress.com/
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Tummo

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

To bardzo cenne rozpoznać w jakiej na dany moment kondycji stanu istoty ludzkiej się znajdujemy.
Ja nie jestem w kondycji na powę z kolei. Trochę zajmie. Tummo ok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”