joga tsa lung

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

Witam,

czy ktos z Was praktykuje tsa lung?
Bardzo prosze o informacje dotyczace organizowanych kursow, efektow i praktycznych porad.

Z gory dziekuje i pozdrawiam,
Magda

----------------
Jezeli ten post powinien znalezc sie w innym miejscu na forum, bardzo prosze o przeniesienie.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Santhi :)

Czy brałaś udział w jakim odosobnieniu, lub kursie, tsalung i jeżeli tak, to kto to prowadził?

Twój temat zostanie przeniesiony do panelu ''Yungdrungbon''.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

Czy brałaś udział w jakim odosobnieniu, lub kursie, tsalung i jeżeli tak, to kto to prowadził?
Uczestniczylam w wykladzie prowadzonym przez Geshe Tenzin Yeshe. Dotyczył tylko strony teoretycznej tsa lung .... i wzbudzil ogromnie moja ciekawosc tym tematem :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Monika
Posty: 330
Rejestracja: śr paź 01, 2003 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: Monika »

santhi pisze:
Czy brałaś udział w jakim odosobnieniu, lub kursie, tsalung i jeżeli tak, to kto to prowadził?
Uczestniczylam w wykladzie prowadzonym przez Geshe Tenzin Yeshe. Dotyczył tylko strony teoretycznej tsa lung .... i wzbudzil ogromnie moja ciekawosc tym tematem :)

Pozdrawiam.
Wrocław, Kraków, Gdańsk?
Propnuje spotkac sie z regularnie praktykujaca grupa najblizej Twojego miejsca zamieszkania.
Wykonuje cwiczenia tsa lung, obserwuje w siebie pozytne skutki chociazby zdrowotne.
Na wiosne przyszlego roku prawdopodobnie odbedzie sie kurs tsa lung razem z pierwszym poziomem kursu jogi trul khor.
Monika
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

Wyklad odbywal sie w Krakowie.

Zanim spotkam sie z praktykujaca grupa, chcialabym wczesniej odbyc kurs oraz dowiedziec sie jak takie spotkania wygladaja. Wiem, ze medytacja moze bardzo duzo nauczyc, ro.zwinac, ale nieumiejetnie wykonywana moze zaszkodzic, mozna otworzyc "niewlasciwe drzwi"

Dlatego prosze o bardziej szczegolowe informacje.

Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Monika
Posty: 330
Rejestracja: śr paź 01, 2003 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: Monika »

W Krakowie masz swietnego instruktora Wojtka http://a.bongaruda.pl/local/krakow/
Wszystko Ci dokladnie wytlumaczy i zademonstruje :D

31 sierpnia jest wyklad Wojtka co prawda na inny temat, ale mozna go poznac i umowic sie na pozniej http://a.bongaruda.pl/local/krakow/news ... r2007.html

Po letnich odosobnieniach na pewno pojawi sie kilka nowych osob, mozliwe jest zorganizowanie dotakowej godziny zajec dla poczatkujacych.
Monika
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

Dzieki wielkie za informacje!

Na sierpniowy wyklad niestety nie dam rady przyjsc, bo nie bedzie mnie w kraju, ale po powrocie na pewno sie tym zajme :)

Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa, czy aby cwiczyc tsa lung trzeba byc wyznawca buddyzmu...
santosat anuttamah sukhalabhah .
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
santhi pisze:Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa, czy aby cwiczyc tsa lung trzeba byc wyznawca buddyzmu...
Nie trzeba.
Mają te praktyki swój aspekt poza buddyjski i swobodnie można na nim poprzestać praktykując tsalung.
Z drugiej strony, mają te praktyki też swój główny cel, który związany jest z buddyjską ścieżką.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

santhi pisze:Uczestniczylam w wykladzie prowadzonym przez Geshe Tenzin Yeshe. Dotyczył tylko strony teoretycznej tsa lung .... i wzbudzil ogromnie moja ciekawosc tym tematem :)
Pozdrawiam.
Daje link do filmu na Yoo Tube jak robi się Joge trulkor jakiś jej urywek bo calungi wyglądają trochę inaczej.Joga tybetańska
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Milarepa pisze:Daje link do filmu na Yoo Tube jak robi się Joge trulkor jakiś jej urywek bo calungi wyglądają trochę inaczej.
Dajesz link do jogi trulkhor bo tsalungi wygladają inaczej? Nie rozumiem, co to ma do rzeczy :roll:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Monika
Posty: 330
Rejestracja: śr paź 01, 2003 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: Monika »

kunzang pisze:Witam
Milarepa pisze:Daje link do filmu na Yoo Tube jak robi się Joge trulkor jakiś jej urywek bo calungi wyglądają trochę inaczej.
Dajesz link do jogi trulkhor bo tsalungi wygladają inaczej? Nie rozumiem, co to ma do rzeczy :roll:

Pozdrawiam
kunzang
Na dodatek osoba zamieszczajaca filmik robi sobie jaja (muzyczka). :roll:
Monika
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: booker »

Monika pisze:Na dodatek osoba zamieszczajaca filmik robi sobie jaja (muzyczka).
Czad joga. Jestem pod wrażeniem.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
booker pisze:Czad joga. Jestem pod wrażeniem.
Ano :) I to bonek nie jest - inne szkoły też w to się bawią 8) ;)
Pod koniec października będzie nauczana w Cziama Ling druga i trzecia część trulkhor. Pierwsza była nauczana wiosną. Te nauki jednak - w przypadku yungdrung bon - są przekazywane w ramach ścieżki, choć zaczyna sie też rozpatrywać je jako praktyki mogące funkcjonować poza ścieżką... przynajmniej do pewnego poziomu, tak jak ma to się z tsalung.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

Daje link do filmu na Yoo Tube jak robi się Joge trulkor jakiś jej urywek bo calungi wyglądają trochę inaczej.Joga tybetańska
Jesli mam byc szczera, to filmik malo przekonywujacy ;)
przy takiej 'energicznej' muzyczce, to wolalabym tanczyc, a nie cwiczyc koncentrujac sie na swoim wnetrzu : )
Ale bardzo chetnie zobaczylabym jak wygladaja cwiczenia tsa lung (na powaznie), linki mile widziane : )

Ciekawe jaka jest roznica miedzy joga tybetanska, a klasyczna indyjska...

Serdecznie pozdrawiam,
M.
santosat anuttamah sukhalabhah .
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

a koleżance, to sie nie chce tyłeczka ruszyć i poszukać? ;P

http://a.bongaruda.pl/teksty/tsa-lung-trul-khor.html
Radical Polish Buddhism
macadamia
Posty: 551
Rejestracja: pt mar 16, 2007 00:15

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: macadamia »

santhi pisze: Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa, czy aby cwiczyc tsa lung trzeba byc wyznawca buddyzmu...
Po co nie będąc wyznawczynią buddyzmu chcesz praktykować techniki buddyjskie? Tego typu ćwiczenia jak tsa-lung są powszechnie stosowane przy okazji jogi klasycznej. I, imho, w tym przypadku mają nawet silniejsze działanie.

PS. Jeśli ćwiczysz jogę klasyczną, to jest to system absolutnie kompletny, radzę nie szukać dodatków, bo to tylko się składa na pomieszanie z poplątaniem.
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

a koleżance, to sie nie chce tyłeczka ruszyć i poszukać? ;P
no co Ty, w wakacje? :P

a tak na powaznie, to szukam sobie i czytam : ), jednak chcialam poznac Wasze opinie.
Poza tym, w internecie duzo pisza, a mnie zalezy na wiarygodnych zrodlach, bo szkoda czasu na czytanie glupot. Dzieki Intraneus za linka ;)
Po co nie będąc wyznawczynią buddyzmu chcesz praktykować techniki buddyjskie?
Jest to moja wewnetrzna potrzeba samorealizacji.
trafilam pewnego dnia na wyklad temu poswiecony, co bardzo mnie zainteresowalo, dlatego postanowilam pojsc ta sciezka dalej. Niniejszym stwierdzam, iz nie szukam dodatkow do swojej praktyki jogi, jedynie zalezy mi na jej poglebianiu i rozszerzaniu horyzontow, a jak wiadomo "joga jest jedna".

Z serdecznymi pozdrowieniami, Namaste ;)
santosat anuttamah sukhalabhah .
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
santhi pisze:Jest to moja wewnetrzna potrzeba samorealizacji.
trafilam pewnego dnia na wyklad temu poswiecony, co bardzo mnie zainteresowalo, dlatego postanowilam pojsc ta sciezka dalej.
Pozostaje powtórzyć :)
Monika pisze:W Krakowie masz swietnego instruktora Wojtka http://a.bongaruda.pl/local/krakow/
Wszystko Ci dokladnie wytlumaczy i zademonstruje :)
santhi pisze:(...) a jak wiadomo "joga jest jedna".
Powodowany ciekawością kota zapytam - jakaż to yoga jest jedna?

Pozdrawiam
kunznag
.
dane :580:
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

Pozostaje powtórzyć
dzieki, nie trzeba bylo : )
Powodowany ciekawością kota zapytam - jakaż to yoga jest jedna?
Posluze sie cytatem z ksiazki "Drzewo jogi" B.K.S Iyengara, aby odpowiedziec na Twoje pytanie:

[glow=darkred]"Joga jest jedna, tak jak świat jest całością i ludzie na świecie są jednością.
Tak jak rzeki mają różne źródła, płyną przez rozmaite tereny, by ostatecznie połączyć się w jedność wszechświatowego oceanu, tak ludzie podążają odmiennymi drogami ku jedności z Najwyższym."[/glow]


Od siebie dodam, ze istnieje wiele sciezek, ktore doprowadzaja do tego samego szczytu.

Pozdrawiam,
Ps. Troche zdziwilo mnie to Twoje pytanie, jestem ciekawa jak Ty to postrzegasz
santosat anuttamah sukhalabhah .
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Drzewo jogi B.K.S Iyengar pisze:"Joga jest jedna, tak jak świat jest całością i ludzie na świecie są jednością.
Tak jak rzeki mają różne źródła, płyną przez rozmaite tereny, by ostatecznie połączyć się w jedność wszechświatowego oceanu, tak ludzie podążają odmiennymi drogami ku jedności z Najwyższym."
To nic nie znaczy.

Pozdrawiam
kunzang

ps
a dlaczego nie jedność z Najniższym?
.
dane :580:
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: macszym »

kunzang pisze:ps
a dlaczego nie jedność z Najniższym?
No co Ty? Jak to brzmi? ;)
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

kunzang, do mnie to przemawia.

pozdrawiam

ps. a dlaczego z "Najnizszym"?
santosat anuttamah sukhalabhah .
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: booker »

santhi pisze:Od siebie dodam, ze istnieje wiele sciezek, ktore doprowadzaja do tego samego szczytu.
Chyba trzeba uważać z takimi stwierdzeniami, chyba, że osiągnęło się (zrealizowało) wiele scieżek i doświadczyło tego samego szczytu.

Anyway nie da się zmienić faktu, że różne działania prowadzą do różnych rezultatów.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
santhi pisze:ps. a dlaczego z "Najnizszym"?
Bo jeśli wszystkie, to także i z Najniższym.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

to jest trochę dalszy ciag dyskusji o różnicach między naukami hinduskimi (w których spora role gra e. kundalini) a buddyjskimi.
ćwiczenia jogi kwalifikuje sie jako rozwijające aspekty ognia,
zaś tsa lungi > aspekty powietrza >jak sama nazwa wskazuje :)

dowiedz się jakie są podobieństwa i różnice miedzy tyimi rozwinieciami, będziesz miała różnicę
i podobieństwa....
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Napisz skąd pochodzi ten pogląd
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Monika
Posty: 330
Rejestracja: śr paź 01, 2003 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: Monika »

sosnowiczanin pisze: zaś tsa lungi > aspekty powietrza >jak sama nazwa wskazuje :)
Nie wystarczy przelozyc 2 slowka z obcego jezyka :roll:
Monika
macadamia
Posty: 551
Rejestracja: pt mar 16, 2007 00:15

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: macadamia »

santhi pisze:Jest to moja wewnetrzna potrzeba samorealizacji.
OK, OK, rozumiem co to potrzeba samorealizacji, ale nadal nie rozumiem, czemu nie poszukasz tego w tym co już znasz? No poszukaj dobrze, zapewniam Cię, że znajdziesz. Ani mistrzowie jogi ani nauczyciele buddyjscy nie polecają zestawiania praktyk z różnych tradycji.
santhi pisze:trafilam pewnego dnia na wyklad temu poswiecony, co bardzo mnie zainteresowalo, dlatego postanowilam pojsc ta sciezka dalej.
Pod wpływem jednego jakiegoś wykładu (czytaj: emocje, emocje, emocje) postanowiłaś wkroczyć na jakąś nową ścieżkę?
santhi pisze:Niniejszym stwierdzam, iz nie szukam dodatkow do swojej praktyki jogi, jedynie zalezy mi na jej poglebianiu i rozszerzaniu horyzontow, a jak wiadomo "joga jest jedna".


Horyzonty się nie poszerzą od dodania do codziennego rytuału jednej jeszcze praktyki. Za tym stoi inna filozofia. Połączysz je? Dostaniesz nic nie znaczący bigos... Oderwiesz się od nich? Praktyki nie będą działać tak jak powinny... Przemyśl to co robisz, dobrze przemyśl. Akurat w jodze klasycznej jest znacząco położony nacisk na intelekt, wykorzystaj to.

A tak w ogóle, to powodzenia!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
sosnowiczanin pisze:to jest trochę dalszy ciag dyskusji o różnicach między naukami hinduskimi (w których spora role gra e. kundalini) a buddyjskimi.
Nie... nie jest :)
sosnowiczanin pisze:ćwiczenia jogi kwalifikuje sie jako rozwijające aspekty ognia,
zaś tsa lungi > aspekty powietrza >jak sama nazwa wskazuje :)
A może jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z energią w kanałach i gdzie jeden z tsalungów jest odpowiedzialny za element ognia - co Ty na to?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

W ktoryms miejscu joga skojarzyla mi sie z drzewem rosnacym do gory nogami... drzewo z korzeniami w niebie, podczas gdy owoce leza na ziemi...
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

OK, OK, rozumiem co to potrzeba samorealizacji, ale nadal nie rozumiem, czemu nie poszukasz tego w tym co już znasz?
No poszukaj dobrze, zapewniam Cię, że znajdziesz. Ani mistrzowie jogi ani nauczyciele buddyjscy nie polecają zestawiania praktyk z różnych tradycji.
A zatem nie rozumiesz czym jest potrzeba samorealizacji.
Co masz na mysli piszac "tego"?
Poza tym kto mowi o zestawianiu praktyk?
Pod wpływem jednego jakiegoś wykładu (czytaj: emocje, emocje, emocje) postanowiłaś wkroczyć na jakąś nową ścieżkę?
Nie. Nie postanowilam wkraczac na inna sciezke.
Takiej decyzji na pewno nie podjelabym pod ani pod wplywem emocji, ani pod wplywem jednego wykladu.
Horyzonty się nie poszerzą od dodania do codziennego rytuału jednej jeszcze praktyki. Za tym stoi inna filozofia. Połączysz je? Dostaniesz nic nie znaczący bigos... Oderwiesz się od nich? Praktyki nie będą działać tak jak powinny...
.... chyba zbyt daleko wysuniete stwierdzenia. Nie przypominam sobie, zebym pisala, ze praktykuje joge klasyczna. Tylko dwa wyjscia widzisz?
... jaka filozofia stoi za tym?
Przemyśl to co robisz, dobrze przemyśl. Akurat w jodze klasycznej jest znacząco położony nacisk na intelekt, wykorzystaj to.
Dzieki za cenna rade - Na pewno przemysle! A skad znasz sie na jodze klasycznej? Przeciez
laczenie praktyk nie daje rezultatow, a miedzy teaoria a praktyka jest dluga droga zrozumienia.

Namaste.
santosat anuttamah sukhalabhah .
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

atomuse,
Ciekawe porownanie osmiu czlonow jogi do elementow drzewa zawarte jest w ksiazce "Drzewo jogi" BKS. Iyengara
santosat anuttamah sukhalabhah .
macadamia
Posty: 551
Rejestracja: pt mar 16, 2007 00:15

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: macadamia »

santhi pisze:A zatem nie rozumiesz czym jest potrzeba samorealizacji.
Rozumiem to co piszesz. Wg buddyzmu człowiek nie żyje po to, żeby się realizować. To i nie tylko to ma mam na myśli pisząc, że mieszasz i zestawiasz dwie różne tradycje. Może i więcej, któż to wie.
santhi pisze:... jaka filozofia stoi za tym?
To już Ty sama chyba najlepiej wiesz. A jeśli nie, to radzę nie mnie się o to pytać tylko poszukać u źródeł.
santhi pisze:Dzieki za cenna rade - Na pewno przemysle!
a proszę.
santhi pisze:A skad znasz sie na jodze klasycznej? Przeciez
laczenie praktyk nie daje rezultatow, a miedzy teaoria a praktyka jest dluga droga zrozumienia.
Słusznie. No cóż, ja mam nauczyciela.
Awatar użytkownika
santhi
Posty: 47
Rejestracja: pn sie 13, 2007 17:26
Lokalizacja: Kraków

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: santhi »

macadamia, nie mieszam ani nie zestawiam zadnych tradycji. Za pomoca tego forum chcialam dowiedziec sie tylko czym jest tsa lung (podkreslam DOWIEDZIEC SIE). Po jednym czy kilku wykladach, nie zamierzam nagle stac sie buddystka, bo to jest naiwne. Dyskusja ta przeobrazila sie w ocenianie, doradzanie co powinnam, czego nie ... dziekuje zatem za cenne rady, ale decyzje podejme sama. I nie widze nic zlego w zglebianiu wiedzy na temat buddyzmu, nie bedac buddysta.


Napisalas:
"Horyzonty się nie poszerzą od dodania do codziennego rytuału jednej jeszcze praktyki. Za tym stoi inna filozofia. Połączysz je?"
brzmi to jakbys pisala o jakiejs konkretnej filozofii, dlatego pytam Ciebie.
santosat anuttamah sukhalabhah .
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: booker »

santhi pisze:Za pomoca tego forum chcialam dowiedziec sie tylko czym jest tsa lung (podkreslam DOWIEDZIEC SIE).
http://medytacja.budda.pl/a/Teksty/Pods ... 0lung.html

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
santhi pisze:macadamia, nie mieszam ani nie zestawiam zadnych tradycji. Za pomoca tego forum chcialam dowiedziec sie tylko czym jest tsa lung (podkreslam DOWIEDZIEC SIE).
Tenzin Wangyal Rinpocze pisze:Tsa-lung
Praca z energią wewnętrzną

Praktyka tsalung działa na wielu różnych poziomach. Pomaga na poziomie fizycznym, oraz otwiera blokady energii w punktach w ciele fizycznym zwanych czakrami. Pracuje również z blokami emocjonalnymi na poziomie konceptualnym. Czasami masz jakiś taki pomysł, taką ideę, która bardzo się ciebie trzyma, nie chce odejść, jest jakby przyklejona do ciebie, jak klej. Prawdopodobnie wiesz, że nie jest to już dla ciebie ważne, wiesz, że nie powinieneś się tym martwić ale ciągle wraca to do twojego umysłu. Te ćwiczenia pomagają usuwać tego typu blokady. Dzięki temu otwiera się nowy wymiar doświadczeń, nazywam to wymiarem wyższych funkcji czy duchowych właściwości. Te pięć ćwiczeń prany jest bardzo ważnych. Na początku są tylko prostymi ćwiczeniami ale z czasem wprowadza się do nich więcej głębi. Ćwiczeń tych można się nauczyć w jedną godzinę, ale dojście do ich głębi może zając kilka lat.
Prana idąca do góry ma właściwość podnoszenia na duchu, daje przejrzystość, mnóstwo śmiechu, umiejętność śpiewania. Dzięki temu ćwiczeniu możecie bardziej klarownie doświadczać swoich zmysłów, ale także w wyższym wymiarze czujecie więcej klarowności i brak wątpliwości. Prana idąca do góry jest dobra dla ludzi w depresji.
Prana siły życiowej dotyczy siły życiowej, siły woli, zdolności do urzeczywistniania. To drugie ćwiczenie jest praktyką długiego życia. Niektórymi z korzyściami płynącymi z tej praktyki są siła woli i długowieczność, wyostrzenie umysłu oraz dobra kontemplacja.
Efektem działania prany przenikającej jest zdolność do odczuwania różnych doświadczeń, które docierają do was poprzez ciało. Zamiast czuć to tylko w sercu, czujecie także w reszcie ciała. Prana przenikająca ma związek z bardziej zrównoważonym doświadczaniem uczuć, emocji, lub jakości medytacyjnych w ciele i w całym sobie. Bardziej medytacyjne moce związane z tą praną, to na przykład moce związane z intuicją. Zdolność do zmiany i posiadania nowych pomysłów wymaga prany przenikającej.
Prana podobna do ognia na grubym poziomie pomaga układowi trawiennemu wytwarzać ciepło niezbędne w procesie trawienia. Na subtelniejszym poziomie, wytwarza wewnętrzną radość. Na poziomie medytacyjnym pozwala doświadczać błogości
Prana idąca w dół, na grubym poziomie odpowiada za czynności seksualne oraz wydalania. W trakcie medytacji pozwala na wykonywanie wyższych praktyk tantrycznych. Otwiera wymiar tajemnego poziomu praktyki, kontroluje użycie energii do osiągania owoców praktyki.
Pozdrawiam
kunzang

ps
widzę, ze Booker zamieścił link do tego tekstu.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

santhi pisze:Dyskusja ta przeobrazila sie w ocenianie, (...)
Jeszcze nie, ale właśnie zaczyna się w taką przekształcać, tak więc proszę o nie folgowanie sobie w ocenianiu /Argumentum ad personam/ Santhi - Macadamio :)
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Tenzin Wangyal Rinpocze pisze:otwiera blokady energii w punktach w ciele fizycznym zwanych czakrami.
W tym miejscu podkreslilabym jeszcze, ze w buddyjskim systemie energetycznym praca z czakrami jest inna niz w hinduskim systemie.
Zeby wymienic dwie glowne roznice:
- ilosc czakr jest w obu systemach rozna, tak jak i wlasciwosci czy funkcje tych czakr;
- w jodze hinduskiej z czakrami pracuje sie z dolu do gory, podczas gdy w jodze buddyjskiej na odwrot: z gory do dolu. Chociaz podobno jest tez efekt "odwrotnej kundalini". Bylo to na stronie, ktora krytycznie zajmowala sie roznego rodzaju hinduskimi praktykami. Z praktykami buddyjskimi nei mialo to jednak nic wspolnego. Niestety strona byla po niemiecku.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: booker »

W tym miejscu podkreslilabym jeszcze, ze w buddyjskim systemie energetycznym praca z czakrami jest inna niz w hinduskim systemie.
Osho powiedział kiedyś tak:

Jeśli nie masz w tym rozeznania, może to stworzyć głęboki konflikt w twoim ciele. Zapomnij o obydwu, dobrze? - ponieważ będzie ci trudno dojść do harmonii pomiędzy tymi dwiema. Dam ci prostą metodę. Nie zawracaj sobie głowy hinduską i buddyjską Tantrą.

Lama Ole powiedział kiedyś tak, sorry nie moge znaleźć cytatu - mniej więcej - iż od zajmowania się hinduską i buddyjską tantrą Twoje serce stanie się twarde jak orzech, a Twoja głowa wielka jak arbuz.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:- ilosc czakr jest w obu systemach rozna, tak jak i wlasciwosci czy funkcje tych czakr;
To nie do końca jest tak. W buddyzmie bywa ich także siedem - wzdłuż kanału centralnego. Ilość czakr z którymi się pracuje w buddyzmie bywa po prostu różna i zależy od danej praktyki. /pomijam tu te czakry, które nie są usytuowane wzdłuż kanału centralnego, a z którymi to czakrami w buddyzmie też sie pracuje/
Podobnie rzecz się ma z właściwościami czakr - przypisane właściwosci tej samej czakry mogą być różne w zależności od danej praktyki.
atomuse pisze:- w jodze hinduskiej z czakrami pracuje sie z dolu do gory, podczas gdy w jodze buddyjskiej na odwrot: z gory do dolu.
Ano nie. W buddyzmie bywa różnie - to zależy od danej praktyki np w drugim ćwiczeniu z szang szung pracujesz z czakrami od dołu do góry.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Dzieki za sprostowanie, kunzang :) Nie znam sie na wszystkich praktykach tybetanskich. Chyba nawet w praktyce tummo, energia ma obieg w gore i w dol...

Ale w jodze tsa-lung ilosc czakr jest inna niz w jodze hinduskiej. I wlasciwosci tych czakr sa inne. Przynajmniej tak to widze na dzien dzisiejszy.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Osho pisze:Jeśli nie masz w tym rozeznania, może to stworzyć głęboki konflikt w twoim ciele. Zapomnij o obydwu, dobrze? - ponieważ będzie ci trudno dojść do harmonii pomiędzy tymi dwiema. Dam ci prostą metodę. Nie zawracaj sobie głowy hinduską i buddyjską Tantrą.
A Lama Anagarika Govinda napisal, ze to, co w praktyce tantry hinduskiej jest celem, w tantrze buddyjskiej jest dopiero punktem wyjscia do praktyki.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:Chyba nawet w praktyce tummo, energia ma obieg w gore i w dol...
Ano :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: joga tsa lung

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Ćśś, o tummo nie wolno rozmawiać! :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”