Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop formy

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

montevideo
Posty: 31
Rejestracja: pn lis 29, 2010 21:55
Tradycja: dyana

Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop formy

Nieprzeczytany post autor: montevideo »

Nasunęło mi się dziś kolejne pytanie, jak w temacie-jak podejść/pouczyć takie osoby które popełniaja takie zenowskie faux pas w sposób nagminny :zabawa: .Oto lista działań jakie były wobec nich stosowane-bez skutku:

-wprowadzenie przez nauczyciela do praktyki z udzieleniem instrukcji.
-niemy przykład poprawnych form udzielany przez innych praktykujacych przez dłuuugi czas zanim pojawiły się poniższe działania:
-uwagi ustne ogólne/bezosobowe/ na koniec praktyki co do popełnianych błędów
-uwagi osobowe w rozmowie "sam na sam" :wsciekly:

Konkretnie chodzi o błędy typu: łamanie milczenia w czasie praktyki, brak pokłonów we właściwym momencie,powstrzymywanie się od śpiewów, spóznianie się na praktykę, nie traktowanie ołtarza z należną ceremonią.
Od jakiegoś czasu mam wrażenie że osoby w/w praktykują "do towarzystwa" co w jakiś sposób jest "działaniem bodhisatwy" :sage: , jednak w ten sposób przeszkadzają one nieco w praktyce innym.
Miałem możliwość zaobserwować jednocześnie w czasie odosobnień/wiem, wiem, co powiniennem głównie obserwować :) / , że praktykując z osobami z poza rodzinnej sanghi potrafiły zachować się poprawnie.
Macie jakieś doświadczenia na tym polu?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop f

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Rozwiązanie jest takie, jak w każdej innej sytuacji notorycznego niestosownego zachowania - wykluczyć z towarzystwa.

Jeśli delikwent nie potrafi się zachować adekwatnie do miejsca i sytuacji to niech idzie gdzie indziej.
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop f

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Powinieneś najpierw ustalić regulamin postępowania podczas praktyki oraz konsekwencje nieprzestrzegania regulaminu. Następnie o tym regulaminie informujesz wszystkich uczestników. (pamiętaj o pewnej gradacji kar, np. najpierw pouczenie, potem wyrzucenie). Następnie (co najważniejsze) przestrzegaj konsekwentnie tych reguł i stosuj do wszystkich tak samo. Jeśli regulamin nie będzie OK to go zmień (ale na następnej praktyce). Co do spóźnialskich to sposób jest prosty. Nikogo po rozpoczęciu praktyki do sali się nie wpuszcza. Co do pokłonów, to kiedyś w Kwan-Um można było je robić na stojąco, jeśli ktoś miał problemy z pełnymi (dzisiaj nie wiem jak jest)

pzdr
Awatar użytkownika
bhakta
Posty: 243
Rejestracja: wt mar 15, 2011 17:15
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chán/Sŏn

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop f

Nieprzeczytany post autor: bhakta »

Nasunęło mi się dziś kolejne pytanie, jak w temacie-jak podejść/pouczyć takie osoby które popełniaja takie zenowskie faux pas w sposób nagminny

Puść to. Dobra praktyka dla praktyków zen przywiązanych do nazwy i formy.
"-Ale czy Gotama ma jakąś własną teorię?
-Tathagata, o Vaccho, jest wolny od wszelkich teorii. To jednak, Vaccho, Tathagata wie: jaka jest natura form, i jak forma powstaje, i jak ginie" [MN I, 72]

duchonautyka.blogspot.com
wskazujaceslowa.blogspot.com
montevideo
Posty: 31
Rejestracja: pn lis 29, 2010 21:55
Tradycja: dyana

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop f

Nieprzeczytany post autor: montevideo »

Nie da się. Prowadzi to spowodowania jeszcze większego przywiązania do wolności tych bałaganiarzy:), przez co, to luzactwo zaczyna im bardziej ciążyć niż nam formy Zen.Sprawdzone w praktyce.
Awatar użytkownika
bhakta
Posty: 243
Rejestracja: wt mar 15, 2011 17:15
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chán/Sŏn

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop f

Nieprzeczytany post autor: bhakta »

Więc uderz ich trzydzieści razy.
"-Ale czy Gotama ma jakąś własną teorię?
-Tathagata, o Vaccho, jest wolny od wszelkich teorii. To jednak, Vaccho, Tathagata wie: jaka jest natura form, i jak forma powstaje, i jak ginie" [MN I, 72]

duchonautyka.blogspot.com
wskazujaceslowa.blogspot.com
montevideo
Posty: 31
Rejestracja: pn lis 29, 2010 21:55
Tradycja: dyana

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop f

Nieprzeczytany post autor: montevideo »

Dzięki pokorne za te niezwykłe pouczenie, :poklon2:
Może jeszcze poradzisz, w swojej iluminacji, jak uderzyć ich umys,ł poza razami kijem?
Awatar użytkownika
bhakta
Posty: 243
Rejestracja: wt mar 15, 2011 17:15
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chán/Sŏn

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop f

Nieprzeczytany post autor: bhakta »

Jak wymyślisz taki celny isarkazm, jak w poprzednim poście, to bankowo ich umysły poczują się PRZYNAJMNIEJ dotknięte.

Pozdrawiam :namaste:
"-Ale czy Gotama ma jakąś własną teorię?
-Tathagata, o Vaccho, jest wolny od wszelkich teorii. To jednak, Vaccho, Tathagata wie: jaka jest natura form, i jak forma powstaje, i jak ginie" [MN I, 72]

duchonautyka.blogspot.com
wskazujaceslowa.blogspot.com
montevideo
Posty: 31
Rejestracja: pn lis 29, 2010 21:55
Tradycja: dyana

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop f

Nieprzeczytany post autor: montevideo »

Dzięki, :namaste:

pozdro.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop f

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

To się wypowiem bo to jest ciekawe zagadnienie z zakresu komunikacji jako takiej w ogóle.
A w zasadzie to się nie wypowiem tylko zapytam - czy próbowałeś z nimi rozmowy sam na sam w której wprost zapytałeś o powody niestosowania się do "standardów", najlepiej podając konkretne przykłady i argumentując to, że ich zachowanie może przeszkadzać innym?

Może okazać się że mają jakieś istotne powody - np. nie śpiewają bo uważają że fałszują.
Może też oczywiście okazać się, że zachowują się w taki a taki sposób "specjalnie". Wtedy należy więc zapytać dlaczego?
Może też być tak, że należą do osób którym ciężko przychodzi przyswajanie i zapamiętywanie pewnych norm zachowań, lub po prostu mają do tego ogólnie luźny stosunek i nie zdają sobie sprawy, że powinni bardziej je respektować.

No i ostatecznie - może też się okazać, że to Ty przesadzasz w swojej ocenie. Wtedy także należy zapytać (siebie samego) szczerze dlaczego tak się dzieje?

Tzn. tak byłby mój tok myślenia w podobnej sytuacji. Najlepiej pytać wprost - zarówno siebie jak i innych i nie zadowalać się wymijającymi odpowiedziami.
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop formy

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

No to widzę, że w części zen naturalnie wyszedł temat, który zapodałam w bon, czyli jak nie popełniać gaf podczas praktyk i nie psuć innym. Niby proste, siądź na tyłku, ale ludzie potrafią wymyślić dziwne.
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Postępowanie z uczestnikami praktyk łamiacymi non stop formy

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Jak dla mnie: robić swoje. Nie oglądać się na innych.

Nie wiadomo z grubsza kto na jakim jest etapie praktyki.

Pozdro
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”