Polecane lektury na temat zen dla początkujących

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Polecane lektury na temat zen dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

W związku z pojawiąjącymi się czesto na forum pytaniami o polecane książki na temat zen postanowiłem zrobić listę lektur dla początkujących. Zaznaczam, że lista jest krótka, ponieważ zdecydowałem się wstawić tu tylko pozycje związane z nauczycielami i sangami, za które dałbym sobie rekę uciąć, że są w porządku. Nie ma tu więc książek nauczycieli, których metod nie rozumiem, albo których sang nie poznałem. Jest więc to całkowicie subiektywna lista iwanaxxx i nic więcej od niej proszę nie oczekiwać :) Temat zamykam. Do dyskusji o tej liście zapraszam TU.

A więc najsamprzód:

Shunryu Suzuki - Umysł zen, umysł początkującego
Zebrane Mowy Dharmy Suzuki roshiego wygłoszone w USA. Jest to absolutnie klasyczna pozycja, mówiąca o praktyce medytacji i o życiu zen w ogólności. Myślę, że każdy praktykujący zen powinien to przeczytać. "W umyśle początkującego jest wiele możliwości, w umyśle eksperta zaledwie kilka." Książkę można dorwać na allegro.

Shunryu Suzuki - Nie zawsze tak
W pewnym sensie kontynuacja "Umysłu zen...". Znowu zebrane mowy, tym razem bardzo dużo o praktyce shikantaza. Nie wiem, czy jeszcze jest w księgarniach, na allegro powinna być :)

Jakusho Kwong - Bez początku, bez końca
Kwong roshi to jeden z kontynuatorów pracy Suzuki roshiego. Książka to jego zebrane mowy dharmy - o wszystkim. Jest fajnie ozdobiona kaligrafiami roshiego. Chyba jeszcze w księgarniach.

Seung Sahn - Strzepując popiół na Buddę
Są to różne nauki Seung Sahn DSSNa opracowane przez znanego poetę i pisarza Stephena Mitchella. Klasyk, dający wgląd w podstawowe nauki Seung Sahna - "nie wiem", koło zen oraz w jego metodę walk dharmy i konganów. Nowe wydanie książki jest tylko w biurze szkoły Kwan Um (http://www.zen.pl) za 25 zł.

Seung Sahn - Tylko nie wiem
Ta książka to wybór co istotniejszych listów do DSSNa oraz jego odpowiedzi na nie. Każdy list to konkretny problem czyjejś praktyki a każda odpowiedź Seung Sahna to mocne lekarstwo - łatwo znaleźć tam swoje problemy. Tylko w biurze szkoły Kwan Um (http://www.zen.pl)

Seung Sahn - Kompas Zen
Pierwotny "Kompas..." to krótki tekst po chińsku napisany przez DSSNa. Ta książka to 400 stron wygłoszonych przez niego w różnych miejscach i przy różnych okazjach komentarzy. Jest to bardzo obszerne kompendium na temat zen oraz całego buddyzmu. Jest w księgarniach oraz wiadomo gdzie :)

Kosho Uchiyama - Otwieranie dłoni myśli
"Kiedy rezygnujemy ze swoich koncepcji, nie jest możliwa żadna inna rzeczywistość niż ta, która istnieje właśnie teraz. Ta niezaprzeczalna rzeczywistość to prawda życia, która jest w fundamentalny sposób powiązana ze wszystkim we wszechświecie. Chwila obecna jest najważniejsza. Przebywanie tu i teraz, w tej rzeczywistości, puszczanie wszystkich przypadkowych rzeczy pojawiających się w naszym umyśle — to właśnie nazywam „otwieraniem dłoni myśli”. [/i] - Kosho Uchiyama
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”