Celibat lamów i mnichów

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Niemand
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 15, 2016 13:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Celibat lamów i mnichów

Nieprzeczytany post autor: Niemand »

Chciałbym się zapytać o kwestię celibatu wśród lamów i mnichów, przede wszystkim tradycji tybetańskiej, a pytanie to powodowane jest tylko moją ciekawością, ponieważ czytając biografie wybitnych mistrzów natrafiałem czasami na informacje, że byli dziećmi lamów lub sami posiadali małżonki i potomstwo. Wikipedia na przykład informuje, że X Panczenlama złamał celibat.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Celibat lamów i mnichów

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Niemand pisze:Chciałbym się zapytać o kwestię celibatu wśród lamów i mnichów, przede wszystkim tradycji tybetańskiej, a pytanie to powodowane jest tylko moją ciekawością, ponieważ czytając biografie wybitnych mistrzów natrafiałem czasami na informacje, że byli dziećmi lamów lub sami posiadali małżonki i potomstwo. (...)
w telegraficznym skrócie: ''lama'', to tytuł z nadania - znaczy, lama nie musi byc mnichem, czyli to, iż ktoś jest lamą, nie znaczy z automatu, że obowiązuje go celibat. lama może miec żonę, a nawet dwie /lub więcej/ - lama może byc osobą świecką lub mnichem. ten tytuł bywa różnie nadawany w zależności od szkoły, np można ten tytuł otrzymac /niejako z automatu/ po odbyciu trzyletniego odosobnienia.

pozdrawiam
:14:

ps
patrz: lama
.
dane :580:
Niemand
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 15, 2016 13:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Celibat lamów i mnichów

Nieprzeczytany post autor: Niemand »

Dziękuję. Tak też myślałem, że problem tkwił w złym rozumieniu pojęć.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Celibat lamów i mnichów

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

lama nie musi być mnichem
Dzięki za wyjaśnienie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”