Forum e-Budda PL

''Odetnij słowa i zbyteczne myśli, a cały wszechświat będzie twoim domem.'' - Hsin Hsin Ming
Dzisiaj jest wt paź 17, 2017 17:45

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: pn gru 19, 2016 18:52 

Tradycja: Theravada / Zen
Ostatnio przerzuciłem się z Theravady na Zen i zacząłem praktykować zazen. Mam taki mały problem z moją praktyką a mianowicie podczas medytacji czuję że jest ona głęboka i solidna, ale poza medytacją jestem nerwowy bardziej niż kiedykolwiek. Moja kobieta mi to strasznie wypomina i sam widzę że jest gorzej ze mną. Może mam przerwać albo zmienić coś w swojej praktyce? Medytuje seriami tak jak to robimy w zendo tylko że krócej, zazen 20min kinhin 5min zazen 20min kinchin 5min zazen 20min i koniec. Oczywiście jest mi lepiej po medytacji ale jestem bardzo wybuchowy i łatwo mnie rozdrażnić (taki stan to chyba nie jest cel buddyjskiej praktyki?) praktykuje zgodnie z zaleceniami mistrzów, siadam w pół lotosie, plecy prosto energię sprowadzam do centrum a umysł koncentruje się na nie wiem. Może robię coś zle ??

Nieprzeczytany post: pn gru 19, 2016 22:05 
Awatar użytkownika

Tradycja: Theravada, Vipassana
Cytuj:
Moja kobieta mi to strasznie wypomina i sam widzę że jest gorzej ze mną. Może mam przerwać albo zmienić coś w swojej praktyce?
Zmień kobietę :hyhy:

Nieprzeczytany post: wt gru 20, 2016 06:55 

Cytuj:
Cytuj:
Moja kobieta mi to strasznie wypomina i sam widzę że jest gorzej ze mną. Może mam przerwać albo zmienić coś w swojej praktyce?

Dobre :ok:

Nieprzeczytany post: pt gru 23, 2016 12:36 
Awatar użytkownika

Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Cytuj:
Cytuj:
Nie zmieniaj kobiety :hyhy:
W Twojej sytuacji, ograniczyłabym czas siedzącej medytacji do jednej dłuższej rundy np. 45 min. Zaś po jej zakończeniu, starała się rozszerzyć ów stan medytacyjny o proste codzienne czynności, jak mycie naczyń, odkurzanie i dalej: wyjście z psem, krótkie rozmowy i etc.

Daj sobie czas :)
Pozdrawiam.

Nieprzeczytany post: pt gru 23, 2016 13:07 
Awatar użytkownika

Tradycja: Theravada, Vipassana
Cytuj:
Zaś po jej zakończeniu, starała się rozszerzyć ów stan medytacyjny o proste codzienne czynności, jak mycie naczyń, odkurzanie i...
...robienie zakupów, gotowanie obiadów, mycie okien, szycie, cerowanie, pranie, prasowanie i dalej - przynoszenie kwiatów, zapraszanie do restauracji na kolacje przy świecach, do kina i teatru, etc.
Wtedy faktycznie, nie będziesz musiał zmieniać kobiety, ani nawet sposobu praktykowania.

:cooll:

Nieprzeczytany post: pt gru 23, 2016 19:57 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
witam
Cytuj:
Medytuje seriami tak jak to robimy w zendo tylko że krócej, zazen 20min kinhin 5min zazen 20min kinchin 5min zazen 20min i koniec.
...robicie to w zendo, znaczy, jest prowadzący zapewne, są praktykujący - dlaczego o to pytasz tu, a nie bezpośrednio tych, z którymi praktykujesz, skoro już odnosisz swój stan /co ciekawe/ do tego, iż owa medytacja jest przyczyną tego?... dlaczego pytasz tu, a nie u źródła? :)

pozdrawiam
:14:

Nieprzeczytany post: pt gru 23, 2016 21:42 
Awatar użytkownika

Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Cytuj:
Cytuj:
Zaś po jej zakończeniu, starała się rozszerzyć ów stan medytacyjny o proste codzienne czynności, jak mycie naczyń, odkurzanie i...
...robienie zakupów, gotowanie obiadów, mycie okien, szycie, cerowanie, pranie, prasowanie i dalej - przynoszenie kwiatów, zapraszanie do restauracji na kolacje przy świecach, do kina i teatru, etc.
:oczami: :hyhy: :D
Genialne :)

Nieprzeczytany post: pt gru 23, 2016 23:30 

Cytuj:
witam
Cytuj:
Medytuje seriami tak jak to robimy w zendo tylko że krócej, zazen 20min kinhin 5min zazen 20min kinchin 5min zazen 20min i koniec.
...robicie to w zendo, znaczy, jest prowadzący zapewne, są praktykujący - dlaczego o to pytasz tu, a nie bezpośrednio tych, z którymi praktykujesz, skoro już odnosisz swój stan /co ciekawe/ do tego, iż owa medytacja jest przyczyną tego?... dlaczego pytasz tu, a nie u źródła? :)
Jestem zapracowany i zabiegany. Nie mam ostatnio na nic czasu, nawet na wyjazd do zendo bo jest w innym mieście. Dlatego właśnie szukam pomocy na tym forum.

Pozdrawiam

Nieprzeczytany post: sob gru 24, 2016 00:08 
Awatar użytkownika

Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)
Cytuj:
i dalej - przynoszenie kwiatów, zapraszanie do restauracji na kolacje przy świecach, do kina i teatru, etc.
To jak w tantrze :)

Nieprzeczytany post: sob gru 24, 2016 01:53 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
witam
Cytuj:
Jestem zapracowany i zabiegany. Nie mam ostatnio na nic czasu, nawet na wyjazd do zendo bo jest w innym mieście. (...)
...no więc właśnie, lecz swój obecny stan wiążesz z zazen, a nie z tym, że jesteś ostatnio zapracowany, zabiegany :oczami: pytanie /retoryczne/, co jeszcze /poza zapracowaniem, a o czym nie wiemy/ dzieje się w Twym życiu, co także może wpływac na Twój obecny stan /?/

pozdrawiam

Nieprzeczytany post: pn gru 26, 2016 14:34 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
Mi problem Michała kojarzy się z tym, że podczas zazen wypływają na wierzch wszelkie chwasty i nieznośne fale myśli, i stąd może być takie rozdrażnienie.

pozdrawiam
k

Nieprzeczytany post: ndz sty 01, 2017 23:14 

Nie mam pojęcia czym były spowodowane te nerwy, na szczęście to tylko uwarunkowane stany i na chwilę obecną przeszło. pomogła mi dłuższa medytacja. Medytuję 45 minut i staram utrzymać ten umysł poza medytacją przy codziennych czynnościach.

Pozdrawiam

Nieprzeczytany post: ndz sty 01, 2017 23:18 

Cytuj:
Mi problem Michała kojarzy się z tym, że podczas zazen wypływają na wierzch wszelkie chwasty i nieznośne fale myśli, i stąd może być takie rozdrażnienie.

pozdrawiam
k
Właśnie tak się czułem jakbym uwolnił/wyzwolił głęboko zakopane i nagromadzone pokłady gniewu. trafiłeś w dziesiątkę ze swoją odpowiedzią karuna, dzięki.

Nieprzeczytany post: pt kwie 21, 2017 14:46 

Tradycja: ZEN
Uwaga - na tłumienie emocji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00