Szukam grupy

pytania o sangi - oraz nawiązanie kontaktu z ludźmi - w różnych miastach

Moderator: iwanxxx

Koli

Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: Koli »

Hej jestem tu nowy!

Mam do stałych bywalców forum gorącą prośbę. Otóż mieszkam w Chorzowie i szukam jakiejś dobrej grupy zen z Katowic lub Chorzowa. Niestety samemu nie wiem jak mam jej szukać - dlatego poprosiłem o pomoc was. A pisząc szukam DOBREJ grupy mam na myśli grupę doświadczoną, posiadającą w swym składzie kogoś doświadczonego - nie jestem bowiem buddystą i potrzebuję do prowadzenia kogoś naprawdę konkretnego. Mam dodatkowo w swym umyśle pewne blokady uniemożliwiające mi medytację - i chciałbym się powierzyć w ręce kogoś naprawdę pewnego i konkretnego.

Jeśli znacie takiego kogoś; jeśli znacie takie grupy z Chorzowa lub Katowic, to serdecznie proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Pozdro w Świetle!
Awatar użytkownika
Ronin83
Posty: 94
Rejestracja: pt paź 01, 2004 19:48
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: Ronin83 »

Zen szkoły soto:

DOJO KOREI JI
Katowice
ul. Mikołowska 37/4 (wejście od podwórza)
tel. (032) 781 33 09 lub (0) 501 594 222
Prowadzi mniszka Eikei
Zazen odbywa się w poniedziałki i środy o godz. 19.00

Ewentualnie zadzwoń do mniszki Oli:
tel. (0) 501 022 446
Pomoże Ci skontaktować się z sanghą w Katowicach.

Pozdrawiam
Nie poszukujcie niczego szczególnego...
Koli

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: Koli »

Dziękuję i gorąco pozdrawiam!
bodi

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: bodi »

Jest też w Katowicach zendo ZBZ Bodhidharma, info na stronie: http://www.bodhidharma.isn.pl/

pozdrówki
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

A co myślicie o szkole Zen Kwan Um? Też są w Katowicach. Ja też chciałbym zacząć praktykę Zen w tych okolicach. Przy okazji: Czym różni się szkoła koreańska od np. soto?
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: piotr »

3czwarte pisze:Przy okazji: Czym różni się szkoła koreańska od np. soto?
W najwiekszym skrócie: szkoła koreańska w Polsce reprezentowana przez Kwan Um, jest szkołą Rinzai Zen. Od Soto różni się podejściem do praktyki, kładzie większy nacisk na pracę z koanem niż, jak to jest w Soto, na "tylko siedzenie" - shikantaza. Chociaż w obu tych szkołach koan i shikantaza są znane i praktykowane.

Nie jestem pewien, czy w Korei istnieje szkoła Soto, tak jak w Japonii. Ponadto, w Japonii Rinzai, Soto (i Obaku) istnieją obok siebie i często uczniowie z jednej szkoły, przechodzą na trening do drugiej.

Pomyślności,
Piotr
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

dzięki
cichy271

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: cichy271 »

Witaj.

Faktycznie jest w Katowicach sangha Zen w lini mistrza Kaisena.
Adres jak podany powyżej-chociaż w planach mamy "przeprowadzenie sie"
do GCKu, ale to na razie plany. Na zazen zawsze jest ktoś doświadczony,
kto pokaże Ci jak siedzieć i spróbuje odpowiedzieć na Twoje pytania.
W każdą środe przyjeżdza do nas mniszka z klasztoru, w poniedziałki
prowadzi najstrszy (praktyką) z nas.
Zmienił sie jednak telefon do osoby odpowiedzialnej: 503-666-486
Jest też sangha w Gliwicach-info na www.zazen.pl

Pozdrawiam
Gak Song
Posty: 196
Rejestracja: śr sty 18, 2006 09:55
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: Gak Song »

3czwarte pisze:A co myślicie o szkole Zen Kwan Um? Też są w Katowicach. Ja też chciałbym zacząć praktykę Zen w tych okolicach. Przy okazji: Czym różni się szkoła koreańska od np. soto?
Z Indii do Tybetu , z Chin do Koreii , z Koreii do Japonii... Koreanski buddyzm zen, na zachodzie kojarzony z sangha Kwan Um , gdzie praktykuje sie w stylu mistrza zen Seung Sahna DSSN jak dla mnie nie jest ani rinzai ani soto ...;)) .To japonczycy mogli uczyc sie od koreanczykow , a nie na odwrot ;) Poza tym w japonskim zenie jest jak w pruskiej armii , ale ta wewnetrzna i zewnetrza dyscyplina jak dla mnie przybiera czesto forme niepotrzebnego samoumartwiania lub wewnetrznej ascezy , gdzie zabija sie spontanicznosc i wolnosc ...W zyciu nie chodzi jedynie o to by wszystko bylo prosto, rowno i na czarno ....a to wedlug mnie prosta droga do tworzenia zaprogramowanych cyborgow i produkcji roznego rodzaju demonow :) Kiedy pierwszy raz spotkalem sie z nauczaniem Seung Sahna zafacynowalo mnie wielkie poczucie humoru , oraz lekkosc i klarownosc nauczania .Nie bylo tam nic z siermieznego zenu japonskiego , ktory dogina czlowieka az po ziemie ;) , lecz wialo wielkim optymizmem i swoboda , co jedynie wzmagalo determinacje w praktyce .Poza tym jest w Polsce szansa zakosztowania roznych tradycji zen , jest pewien wybor - wiec poza opiniami innych , wszystkiego mozesz doswiadczyc SAM :) pomyslnosci ;) Pozdro :)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

piotr pisze:W najwiekszym skrócie: szkoła koreańska w Polsce reprezentowana przez Kwan Um, jest szkołą Rinzai Zen

Muszę sprostować troszkę
1. W samej Korei kongany są rzadko stosowane, tylko przez niektórych mistrzów.
2. Najbardziej charakterystyczną praktyką dla koreańskiego zen jest hwadu - czyli pytanie.
3. W Kwan Um styl pracy z konganem jest zupełnie, ale to zupełnie inny niż w Japonii.

Ale 3czwarte już gdzie indziej trafił więc sprawa nieaktualna... :D


pzdr
Piotr
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szukam grupy

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

No wlasnie. Ten temat to odgrzewane 100x kotlety ;-) Ja juz kilka sangh po drodze zaliczylem ;-)
Proponuje zamkniecie topicu.
Zablokowany

Wróć do „Kontakt”