praktykujący Soto Zen - Górny Śląsk

pytania o sangi - oraz nawiązanie kontaktu z ludźmi - w różnych miastach

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
maw
Posty: 20
Rejestracja: czw sie 19, 2010 11:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ...

praktykujący Soto Zen - Górny Śląsk

Nieprzeczytany post autor: maw »

Witam Wszystkich!

Mam pytanie-prośbę:
Czy jest na tymże forum ktoś kto praktykuje lub ma kontakt do praktykujących Zen - z tradycji Roshiego Kosho Uchiyama / Kodo Sawaki lub Roshiego Shunryu Suzuki? Generalnie chodzi mi o praktykujących w okolicach Katowic :]

Z góry wielkie dziękować
:namaste:


Serdeczności
m
Careful Patience Is the Fastest Way
Awatar użytkownika
maw
Posty: 20
Rejestracja: czw sie 19, 2010 11:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ...

Re: praktykujący Soto Zen - Górny Śląsk

Nieprzeczytany post autor: maw »

Hej!

Widzę, że na tą chwilę - nie znalazł się nikt z praktykujących w/w tradycji.

Więc nasuwa mi się drugia kwestia:
Skoro nauki Roshiego K.Uchiyamy i K.Sawakiego trafiają do mnie w 100% - coż mam począć wg Was szanownych zaawansowanych w praktyce? Mam w pobliżu (Katowice) ośrodki następujących szkół zen:
- Kwan Um
- Kanzeon
- Bodhidharma
- Zwykły-umysł (nie jestem pewien czy na 100%, z dawnych inf gdzieś wyczytałem, że kiedy wynajmowali lokal od Sanghi Bodhidahamry)

Cóż począć ...? Chciałbym by "sprawne oko" nauczyciela medytacji(podejściem najbardziej zbliżonym do Roshi Uchiyamy lub K.Sawakie'ego) od czasu do czasu czuwało nad mą postawą/praktyką. Do jakiej sanghi się udać?

pozdrówki
m
Careful Patience Is the Fastest Way
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: praktykujący Soto Zen - Górny Śląsk

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ja bym odwiedził wszystkie i zobaczył gdzie się zakotwiczyć.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
labdryn
konto zablokowane
Posty: 136
Rejestracja: pt lip 09, 2010 05:41
Tradycja: Mahajana

Re: praktykujący Soto Zen - Górny Śląsk

Nieprzeczytany post autor: labdryn »

Hej >maw<
Jeśli chodzi o praktykujących w lini Roshich Uchiyamy - Kodo Sawakiego to masz kontakty na stronie Misji Buddyjskiej:http://misja.mahajana.net/index.php?osrodki. Pierwszy to Darek Mroczek, który praktykuje ze spadkobiercą Roshiego Uchiyamy: Daitsu Tomem Wright'em, dodam, że nauczyciel ten przyjeżdża do Polski. Drugi to kontakt do Czcigodnego Doko (Darka Bukały), mnicha Soto wyświęconego w Antaji, na stronie jego Świątyni znajdziesz wykłady Daitsu Wrighta z sesshin w Kazimierzu, myślę, że może Cię to zainteresować :) Niestety żaden z tych kontaków nie jest z okolic Katowic, lecz może się okazać, że są w pobliżu jakieś osoby praktykujące w tej lini... Dodam jedynie, że do naszego kraju przyjeżdżał kilkukrotnie także inny spadkobierca Roshiego Uchiyamy - Roshi Murakami, informacje o nim znajdziesz tu:http://mahajana.net/mistrzowie/wspolcze ... akami.html Jeśli interesuje cię Soto to polecam gorąco kontakt z Czcigodnym Kanzenem "szefem" Misji Buddyjskiej jedynym chyba w Polsce "autoryzowanym" nauczycielem tej lini Zen, jednym z najdłużej praktykujących ludzi w tym kraju, ale jego "edukacja" odbyła się w Japonii. Zwróć też uwagę na sanghę Kannon, ich nauczyciel Roshi Jakusho Kwong praktykował przez pewien czas z Roshim Suzukim, i choć nie dostał bezpośrednio od niego przekazu to uznaje się go za jego następcę. Tu jest ich strona: http://www.kannon.pl/.
Mogę polecić ci jeszcze to samo co mój przedmówca Pan Booker, odwiedż różne wspólnoty...poszukaj swego nauczyciela, lecz pamietaj by najpierw sprawdzić, czy masz doczynienia z kimś kto ma przekaz, a nie takim co wymyślił sobie sam, że będzie nauczał Zen ;) bo "Mistrzem" jest i basta! Spośród sangh, które wymieniłeś jedynie Kwan Um nie budzi pod tym względem żadnych wątpliwości, ale to mozesz sam sprawdzić, i tak będzie lepiej, bym ja nie był posądzony o zbedną stronniczość.
Serdecznie pozdrawiam :)
PS. Moja informacja powinna być uzupełniona o nauczyciela, który raz w miesiącu odwiedza Katowice, o Sthamana Marka Prejznera. Jest on spadkobiercą w lini "Roshiego" Kapleau (?) oraz z lini Roshiego Aitkena (git), właściwie to chyba pierwszy facet z Polski rodem z pełnym przekazem.( nie liczę tych polskiego pochodzenia jak choćby Jakub Perl - Mistrz Zen Wu Bong ze Szkoły Kwan Um). Niemniej polecam kontakt ze Sthamanem, warsztaty i siedzennia z nim odbywają się w Katowickim zendo ZBZ Bodhidharmy.
Awatar użytkownika
maw
Posty: 20
Rejestracja: czw sie 19, 2010 11:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ...

Re: praktykujący Soto Zen - Górny Śląsk

Nieprzeczytany post autor: maw »

hej labdryn,
Wielkie dziękować za odpowiedź, pomocne rady i informacje o nauczycielach.
Rozjaśniło mi to wiele:)

serdeczności
m
Careful Patience Is the Fastest Way
Awatar użytkownika
maw
Posty: 20
Rejestracja: czw sie 19, 2010 11:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ...

Re: praktykujący Soto Zen - Górny Śląsk

Nieprzeczytany post autor: maw »

PS.
Z Doko Bukałą kontaktowałem się już kilkukrotnie drogą mailową.
Polcił mi skupienie się na samodzielnej praktyce i od czasu do czasu odwiedzanie ośrodka o odpowiednich kompetencjach i co najważniejsze studiowanie tekstów z strony Antaiji - głównie Dorosłej Praktyki Muho Noelke - świetna sprawa :-)

Co do Kannon - najbliższą sanghe mam w Krakowie - troszki drogi jest ale z przyjemnością się tam kiedyś wybiorę.

Co będzie dalej - życie pokaże heh.

pozdrówki
m
Careful Patience Is the Fastest Way
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontakt”