Pytanko o zwyczaj z kamykami

dyskusje i rozmowy
Remus
Posty: 15
Rejestracja: pn gru 20, 2010 00:00
Płeć: mężczyzna
Tradycja: zen
Kontakt:

Pytanko o zwyczaj z kamykami

Nieprzeczytany post autor: Remus »

Czy wie ktoś jak nazywa się zwyczaj stawiania przez pielgrzymów kamyczków jeden na drugim. Takie małe stupy się tworzą. Chciałbym się dowiedzieć coś więcej o tym zwyczaju. Dotyczy on nie tylko Tybetu bo w Birmie również coś takiego widziałem.
Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
LotusFlower
Posty: 57
Rejestracja: wt maja 15, 2012 00:30
Płeć: kobieta
Tradycja: Yungdrung Bon
Lokalizacja: Silesia
Kontakt:

Re: Pytanko o zwyczaj z kamykami

Nieprzeczytany post autor: LotusFlower »

Nie jestem pewna, czy chodziło Ci o to, do czego Cię poniżej odeślę, ale jeśli tak,
to okazuje się, że nie jest to "zwyczaj", który możemy utożsamiać tylko i wyłącznie
z kulturą tybetańską :).

Po kolei:
1. Napisane i pokazane mamy tutaj pod ilustracją,
Obrazek
że:
Old Tingri.
Naokoło wioski usypane są kopce modlitewne z kamieni mani oraz rogów i czaszek jaków z wyrytymi mantrami. Usypywanie stosów to jeden ze sposobów modlitwy obok młynków i flag modlitewnych.
2. Tutaj pojawia się odniesienie do Bonu:
Bon jako system wyrosły z szamanizmu charakteryzował się także wiarą w duchy oraz demony zamieszkujące jeziora, rzeki, góry czy drzewa. Do dzisiaj w Tybecie można spotkać kopce z kamieni, tzw. la-rce, usypane na cześć duchów gór.
3. Muzeum Etnograficzne mówi tak:
W większości wysokogórskich przełęczy i wierzchołków górskich wzniesień w Tybecie i Nepalu znajdują się oprócz flag modlitewnych również kopce z kamieni mani. Często kamienie te były celowo wytarte lub pomalowane, by podkreślić relief ozdobnie wyrzeźbionych liter. Na kamieniach mani mogą być niekiedy wyryte także inne religijne symbole, jak aszthamangala - osiem symboli upamiętniających dary ofiarowane przez boskie istoty Buddzie Śakjamuniemu, zaraz po osiągnięciu przez niego oświecenia pod drzewem pipal.

Pielgrzymi i przemierzający górskie przełęcze wierni dokładając swoje kamienie do kopca recytują mantry napisane na nich. Wierny, recytując święte sylaby mantry, wchłania moc zawartą w dźwięku słów. Taką samą moc jak recytowanie mantry „klejnotu” daje również samo okrążenie w prawo muru mani.
Tutaj zaś przykłady podobnej praktyki w wielu różnych kulturach (w jęz. ang.):
Cairn;
Ovoo w Mongolii;
Inuksuk.


Widać cechą nam wspólną na całym świecie jest umiłowanie do usypywania kamoli ;)
Awatar użytkownika
108Adamow
Posty: 343
Rejestracja: ndz kwie 18, 2010 23:50
Tradycja: amerykańskie soto zen
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytanko o zwyczaj z kamykami

Nieprzeczytany post autor: 108Adamow »

W kontekście buddyzmu japońskiego mamy jeszcze stosiki kamieni pod rzeźbami bodhisattwy Jizo, usypane przez rodziców zmarłych dzieci.

A.
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Pytanko o zwyczaj z kamykami

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Remus pisze:Takie małe stupy się tworzą. Chciałbym się dowiedzieć coś więcej o tym zwyczaju. Dotyczy on nie tylko Tybetu bo w Birmie również coś takiego widziałem.
ba! ja nawet w Tatrach takie spotkałem! :)

Obrazek

i nie tylko kamienne czorteny zresztą...

Obrazek
Obrazek
Xbalanque
Posty: 267
Rejestracja: wt paź 26, 2010 00:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Zen Kwan Um

Re: Pytanko o zwyczaj z kamykami

Nieprzeczytany post autor: Xbalanque »

Bardzo popularny zwyczaj również na festiwalach muzyki goa trance. Ale ze względu na charakter tej subkultury możliwe, że to zapożyczenie właśnie z Azji
http://www.flickr.com/photos/jessica__b ... 455106090/
Ani To Ani Tamto
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”