Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
Uromil
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 17, 2012 16:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Diamentowa Droga
Lokalizacja: Łódź

Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: Uromil »

Witam, mam pytanie do praktykujących Karma Kagyu, a mianowicie czy recytowanie 11.000 mantry schronienia jako praktyki wstępnej wymaga za każdym razem zainicjowania mantry Medytacją Schronienia?
Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie
„- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy? - Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Uromil pisze:Witam, mam pytanie do praktykujących Karma Kagyu, a mianowicie czy recytowanie 11.000 mantry schronienia jako praktyki wstępnej wymaga za każdym razem zainicjowania mantry Medytacją Schronienia?
Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie
Nie :) Poza tym... to nie jest mantra tylko modlitwa schronienia, którą można spotkać we wszystkich szkołach buddyzmu tybetańskiego. W sanskrycie brzmi ona tak:
Namo guru bhja
Namo buddhaja
Namo dharmaja
Namo sanghaja
Tybetańskie i polskie tłumaczenie masz w teście praktyki :)
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
Uromil
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 17, 2012 16:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Diamentowa Droga
Lokalizacja: Łódź

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: Uromil »

Nie jestem ekspertem ale w ośrodku oraz małej książeczce do medytacji schronienia używa sie określenia Mantra i jest ona częścią medytacji , wymawia sie ją po polsku od słów : Przyjmujemy schronienie w Lamie...itd, stad moje pytanie czy odmawiając Mantrę poza medytacja moge liczyć te 11.000....
„- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy? - Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 266
Rejestracja: śr wrz 08, 2010 23:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

A czy nie jest to trochę podobne do Zdrowaśki? Chodzi mi nawet nie o to, że przyjmuje sie schronienie, tylko o ilość razy, jaką trzeba to powtórzyć.
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Uromil pisze: stad moje pytanie czy odmawiając Mantrę poza medytacja moge liczyć te 11.000....
Liczy się to co jest mówione podczas medytacji.
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
Uromil
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 17, 2012 16:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Diamentowa Droga
Lokalizacja: Łódź

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: Uromil »

też tak sądziłem, że w trakcie medytacji :P
„- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy? - Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Uromil pisze:Nie jestem ekspertem ale w ośrodku oraz małej książeczce do medytacji schronienia używa sie określenia Mantra i jest ona częścią medytacji , wymawia sie ją po polsku od słów : Przyjmujemy schronienie w Lamie...itd, stad moje pytanie czy odmawiając Mantrę poza medytacja moge liczyć te 11.000....
A... teraz zrozumiałem o co pytasz :89: Oczywiście, że powtórzenia liczymy tylko podczas medytacji.
PS.
Nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć, że to nie jest mantra. Jest to tybetańska modlitwa/inwokacja przyjęcia schronienia w lamie i trzech klejnotach.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

paolo pisze:Nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć, że to nie jest mantra. Jest to tybetańska modlitwa/inwokacja przyjęcia schronienia w lamie i trzech klejnotach.
Cześć, Paolo,

myślę, że w przypadku medytacji schronienia nie jest błędem nazwanie formuły schronienia mantrą, gdy ma się na myśli wibracje aspektów schronienia, wizualizację tych aspektów, ich uaktywnienie i rozpuszczenie. Rozumiem, że mantry odnosisz głównie do Jidamów, aspektów Buddy, jednak można przecież przyjąć, że Drzewo Schronienia ze swoimi aspektami również stanowi formę medytacyjną z właściwą dla siebie wibracją energetyczną wyrażoną poprzez formułę schronienia. Nie można tak przyjąć? Mam oczywiście na myśli wyłącznie medytację schronienia, bo w innych medytacjach formuła schronienia pełni rolę taką właśnie, jak to napisałeś, ale w tej jednej medytacji schronienie jest obiektem medytacji, głównym jej przedmiotem, z własną wizualizacją i towarzyszącą jej fazą rozpuszczania.

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Piotrek pisze:A czy nie jest to trochę podobne do Zdrowaśki? Chodzi mi nawet nie o to, że przyjmuje sie schronienie, tylko o ilość razy, jaką trzeba to powtórzyć.
Piotrku,
wątek dotyczy szczegółów określonej medytacji, trzymaj się tematu, bo w przeciwnym wypadku zmuszona będę pojawić się na zielono ;)

pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

GreenTea pisze: myślę, że w przypadku medytacji schronienia nie jest błędem nazwanie formuły schronienia mantrą, gdy ma się na myśli wibracje aspektów schronienia, wizualizację tych aspektów, ich uaktywnienie i rozpuszczenie. Rozumiem, że mantry odnosisz głównie do Jidamów, aspektów Buddy, jednak można przecież przyjąć, że Drzewo Schronienia ze swoimi aspektami również stanowi formę medytacyjną z właściwą dla siebie wibracją energetyczną wyrażoną poprzez formułę schronienia. Nie można tak przyjąć? Mam oczywiście na myśli wyłącznie medytację schronienia, bo w innych medytacjach formuła schronienia pełni rolę taką właśnie, jak to napisałeś, ale w tej jednej medytacji schronienie jest obiektem medytacji, głównym jej przedmiotem, z własną wizualizacją i towarzyszącą jej fazą rozpuszczania.

Pozdrawiam, gt
jak najbardziej !

sa tez mantry schronienia np: " namo buddhaya namo guruhe vajra viri virini shri daka dakini yoga yoginisarva buddha bodhisattvaya sharanam gacha me kye kye " z tradycji ShangpaKagyu

Modlitwy Schronienia albo pochadza od Buddy bezposrednio czy tez posrednio (Vajradhara), albo zostaly napisane przez wielkich mistrzow przeszlosci Padmasambhave itd. napewno niosa w sobie wielkie blogoslawienstwo.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Medytacja Schronienia i Mantra Schronienia

Nieprzeczytany post autor: paolo »

GreenTea pisze:
paolo pisze:Nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć, że to nie jest mantra. Jest to tybetańska modlitwa/inwokacja przyjęcia schronienia w lamie i trzech klejnotach.
Cześć, Paolo,

myślę, że w przypadku medytacji schronienia nie jest błędem nazwanie formuły schronienia mantrą, gdy ma się na myśli wibracje aspektów schronienia, wizualizację tych aspektów, ich uaktywnienie i rozpuszczenie. Rozumiem, że mantry odnosisz głównie do Jidamów, aspektów Buddy, jednak można przecież przyjąć, że Drzewo Schronienia ze swoimi aspektami również stanowi formę medytacyjną z właściwą dla siebie wibracją energetyczną wyrażoną poprzez formułę schronienia. Nie można tak przyjąć? Mam oczywiście na myśli wyłącznie medytację schronienia, bo w innych medytacjach formuła schronienia pełni rolę taką właśnie, jak to napisałeś, ale w tej jednej medytacji schronienie jest obiektem medytacji, głównym jej przedmiotem, z własną wizualizacją i towarzyszącą jej fazą rozpuszczania.

Pozdrawiam, gt
Wiesz każdy może ją nazwać jak chce, ale to nie zmienia faktu, że jest to jedna z popularnych modlitw schronia stosowanych w buddyzmie tybetańskim, którą we wspomnianej medytacji schronienia powtarza się jak mantrę. Nie odnoszę mantr głównie do jidamów, jest wiele rodzajów mantr np. mantry schronienia, mantry nasienne, rdzenne mantry, mantry działania, dharani, mantry ofiarne itd. itd. W przypadku tej medytacji bardziej poprawnie byłoby użyć określenia "powtarza się jak mantrę". Podobnie w nyndro mamy długą modlitwę schronienia, czy w guru jodze(z nyndro) również powtarza się długą modlitwę do lamy, ale nikt nie mówi tutaj, że są to mantry. Osobiście jest mi obojętne jak, kto i co w buddyzmie nazywa ;) :) Ale pisząc na forum wolę trzymać się klasyki, bo jak powiedział Tenga Rinpocze " w przeciwnym razie za kilkadziesiąt lat nikt nie będzie wiedział co jest czym i skąd się wzięło". Ot, zadziałał u mnie odruch związany z tym, iż wiele razy udzielałem wyjaśnień do tej medytacji. Dlatego zareagowałem tak a nie inaczej :89:
Pozdro,
PS.
Masz rację, pisząc, że medytacja ta posiada swoją wibrację energetyczną, ale w tym przypadku modlitwa schronienia stanowi pomoc ułatwiającą nam rozwinięcie oddania itd. Ale nie jest ona ściśle związana z tą konkretną wizualizacją, ale została tutaj wyjkorzystana. W przypadku tej medytacji równie dobrze można by powtarzać dowolną inną modlitwę lub mantrę schronienia, ale lama Ole wybrał taką a nie inną. Natomiast w przypadku jidama istnieje bezpośredni związek między mantrą i formą jidama. Tutaj nie ma miejsca na dowolność.
Karinos pisze: namo buddhaya namo guruhe vajra viri virini shri daka dakini yoga yoginisarva buddha bodhisattvaya sharanam gacha me kye kye "
Super :) To jest szczególna mantra schronienia posiadająca głebokie symboliczne znaczenie.
Na dosłonym poziomie oznacza ona:
Pokłon Buddzie Pokłon Guru doskonałym wirom i i wirinion, wspaniałym dakom i dakiniom, joginom i joginiom, wszyscy buddowie i bodhisattwie w was przyjmuję schronienie. Kje kje jest tybetańskim dodatkiem, który powtarza się na zakończenie recytacji mantry schronienia.
odczuwaj dobro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”