Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
tarocista8890
Posty: 29
Rejestracja: ndz sie 05, 2012 02:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wciąż szukam...
Lokalizacja: Kępno

Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: tarocista8890 »

Czy , buddyzm tybetański(lamaizm) to to samo co diamentowa droga (Wadżrajana) ? czy są jakieś różnice między tym? proszę o odpowiedź.
Znam pojęcia z nimi związane ale ciągle nie mogę się doszukać...
"Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm"

Albert Einstein
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 1. Czy to jest jedno i to samo?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
tarocista8890 pisze:Czy , buddyzm tybetański(lamaizm) to to samo co diamentowa droga (Wadżrajana) ? czy są jakieś różnice między tym? proszę o odpowiedź.
Znam pojęcia z nimi związane ale ciągle nie mogę się doszukać...
Buddyzm Tybetański, to określenie, które zawiera w sobie różne ścieżki buddyjskie - różne kierunki w buddyzmie /poglądy/ i tradycje /czyli szkoły, które rozwinęły się na terenie Tybetu/.

Owe kierunki buddyjskie /poglądy/ mają miejsce w ramach kilku głównych tradycji Buddyzmu Tybetańskiego /szkół buddyzmu tybetańskiego/, czyli:
Ningmapa
Kagyu
Gelugpa
Sakjapa
Dzionang
Yungdrung Bon

A te kierunki /czyli poglądy, jak np wadżrajana/, które mają miejsce w ramach tych tradycji tybetańskich /czyli szkół tybetańskich/ to:
Mahajana
Wadżrajana
Dzogczen

/EDIT/
Reasumując.
Wadżrajana, to kierunek w buddyzmie, który odnajdziesz we wszystkich tradycjach /szkołach/ Buddyzmu Tybetańskiego. Wadżrajana nie ogranicza się tylko do szkół Buddyzmu Tybetańskiego - patrz: szkoła Shingon w Japonii.

Dodatkowo - w Polsce mamy sangę /wspólnotę buddyjską/ ''Diamentowa Droga'', która jest jednym z odłamów tybetańskiej szkoły Kagyu, którą to szkołę zaliczamy do Wadżrajany /acz w ramach tej szkoły praktykuje się trzy kierunki: mahajanę, wadżrajanę i w ramach wadżrajany mahamudrę/.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
tarocista8890
Posty: 29
Rejestracja: ndz sie 05, 2012 02:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wciąż szukam...
Lokalizacja: Kępno

Re: 1. Czy to jest jedno i to samo?

Nieprzeczytany post autor: tarocista8890 »

kunzang pisze:


Dodatkowo - w Polsce mamy sangę /wspólnotę buddyjską/ ''Diamentowa Droga'', która jest jednym z odłamów tybetańskiej szkoły Kagyu, którą to szkołę zaliczamy do Wadżrajany /acz w ramach tej szkoły praktykuje się trzy kierunki: mahajanę, wadżrajanę i w ramach wadżrajany mahamudrę/.

Pozdrawiam
:14:
Witam dziękuje za odpowiedź, teraz już widzę różnicę :namaste: :)
Ale nurtuje mnie jeszcze jeden szczegół czy diamentowa droga a Wadżrajana to to samo? szukałem informacji na wikipedii dotyczącej diamentowej drogi i od razu przełączyło mnie na Wadżrajane.

"Wadżrajana (skt. Vajrayāna; tyb. རྡོ་རྗེ་ཐེག་པ་, Wylie rdo rje theg pa), także tantrayāna, mantrayāna, potocznie nazywana jest jako Diamentowa Droga, jednak nie jest to precyzyjne tłumaczenie tybetańskiego określenia dordże thekpa"

Pozdrawiam i przepraszam za za ciągłe analizowanie kierunków.
"Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm"

Albert Einstein
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 1. Czy to jest jedno i to samo?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
tarocista8890 pisze:Ale nurtuje mnie jeszcze jeden szczegół czy diamentowa droga a Wadżrajana to to samo? szukałem informacji na wikipedii dotyczącej diamentowej drogi i od razu przełączyło mnie na Wadżrajane.

"Wadżrajana (skt. Vajrayāna; tyb. རྡོ་རྗེ་ཐེག་པ་, Wylie rdo rje theg pa), także tantrayāna, mantrayāna, potocznie nazywana jest jako Diamentowa Droga, jednak nie jest to precyzyjne tłumaczenie tybetańskiego określenia dordże thekpa"
No przecież sam zacytowałeś odpowiedź :oczami:

Pozdrawiam
:14:

ps
natomiast jeżeli pytasz o polską sangę ''Diamentowa Droga'', to już odpowiedziałem - to nazwa odłamu szkoły Kagyu, w której to szkole praktykuje się mahajanę, wadżrajanę i mahamudrę
.
dane :580:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Jesli spojrzec na etymologie wyrazu Wadzrajana to wadzra znaczy wadzra, co sie tlumaczy jako diament lub piorun, a co wskazuje na niezniszczalosc stanu buddy, tak jak i diament jest jednym z najtrwardszych mineralow na ziemii, a jana genaralnie znaczy pojazd, lub droge lub sposob poruszania sie i tak sie jakos zlozylo ze szkola Karma Kagyu zwykla sie dawac o sobie znac pod nazwa "Diamentowa Droga", jednak termin ten wkazuje na cala Wadzrajane, no ale tak sie jakos przyjelo i tak stali sie rozpoznawalni.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
tarocista8890
Posty: 29
Rejestracja: ndz sie 05, 2012 02:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wciąż szukam...
Lokalizacja: Kępno

Re: 1. Czy to jest jedno i to samo?

Nieprzeczytany post autor: tarocista8890 »

Witam :sage:

kunzang pisze:
ps
natomiast jeżeli pytasz o polską sangę ''Diamentowa Droga'', to już odpowiedziałem - to nazwa odłamu szkoły Kagyu, w której to szkole praktykuje się mahajanę, wadżrajanę i mahamudrę


Tak, właśnie o tą Sangę mi chodziło, dziękuje za odpowiedź. Kłopotliwe było mieszanie nazwy szkoły Kagyu z sama Wadżrajaną. Tym więcej próbuje zrozumieć tym pojawia się więcej pytań...

Pozdrawiam
"Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm"

Albert Einstein
Awatar użytkownika
tarocista8890
Posty: 29
Rejestracja: ndz sie 05, 2012 02:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wciąż szukam...
Lokalizacja: Kępno

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: tarocista8890 »

ethan pisze:tak sie jakos zlozylo ze szkola Karma Kagyu zwykla sie dawac o sobie znac pod nazwa "Diamentowa Droga", jednak termin ten wkazuje na cala Wadzrajane, no ale tak sie jakos przyjelo i tak stali sie rozpoznawalni.

Właśnie, i to jest bardzo mylące w poszerzaniu zagadnieć dotyczących buddyzmu.

Pozdrawiam
"Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm"

Albert Einstein
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

tarocista8890 pisze:Właśnie, i to jest bardzo mylące w poszerzaniu zagadnieć dotyczących buddyzmu.
zwłaszcza dla kogoś, kto kieruje się w życiu etykietkami :oczami:
Obrazek
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

dharmozjad pisze:
tarocista8890 pisze:Właśnie, i to jest bardzo mylące w poszerzaniu zagadnieć dotyczących buddyzmu.
zwłaszcza dla kogoś, kto kieruje się w życiu etykietkami :oczami:
Jest jeszcze istotne, o które etykietki chodzi. Podczas spotkań rzeczywiście używany jest często skrót "Diamentowa Droga", jednak na stronie DD napisane jest „Buddyzm Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu”, a z kolei oficjalna nazwa związku brzmi: Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu – i tutaj można mieć pretensje do próby przetłumaczenia słowa „wadżrajana” na język polski, ale trudno zarzucić niejasność w kwestii: wadżrajana - linia Karma Kagyu. Jedyna niejasność może ewentualnie dotyczyć wewnętrznego podziału samej linii Kagyu.

Pozdrawiam, gt
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Właśnie, i to jest bardzo mylące w poszerzaniu zagadnieć dotyczących buddyzmu.

Pozdrawiam
Od siebie dorzucę garść "etykietek" ;)

Współcześnie nazwa "Diamentowa Droga" funkcjonuje na dwa sposoby:
1. Jako luźne "tłumaczenie" sanskryckiej nazwy wadżrajana
2. Jako nazwa organizacji buddyjskiej założonej przez lamę Ole

Mówiąc ogólnie, nazwa wadżrajana rzadko jest używana w tradycyjnych tekstach sanskryckich i tybetański. Najczęściej używana jest nazwa "tantrajana" lub guhja mantrajana.
Tantrajana - pojazd tantr
guhja mantrajana - pojazd sekretnej mantry

Nazwa wadżrajana składa się z dwóch słów:
wadżra - niezniszczalny, doskonały
jana - wóz, pojazd

W naukach wadżrajany słowo wadżra zawsze używane jest w miejscu czegoś niezniszczalnego, doskonałego, niezmiennego itp.
Wadżra nie oznacza diament czy piorun. W sanskrycie diament znaczy hira. Nigdzie w tekstach nie znajdziesz wyjaśnień, że Budda tłumaczył wadżra jako diament itd. Jakie jest, więc symboliczne znaczenie Wadżry? Otóż w starożytnych Indiach żył wielki mędrzec, który przez sto tysięcy lat pozostawał w nierozproszonej medytacji. Gdy zmarł, próbowano spalić jego ciało, ale kości okazały się niezniszczalne. Uważa się, że król bogów, Indra, posiada takie niezniszczalne berło, zwane wadżrą, wykute z kości owego mędrca. Wadżra Indry ma sto ramion i siedem cech. Ponieważ te siedem właściwości odpowiada sposobowi, w jaki opisuje się w buddyzmie wrodzoną naturę Buddy, dlatego Budda wykorzystał symbol wadżry, a nie diamentu, czy piorunu itp.
Siedem właściwości wadżry:
1) jest nie do przecięcia
2) niezniszczalna
3) prawdziwa
4) solidna
5) stabilna
6) nie daje się powstrzymać przeszkodom
7) jest niepokonana
Za pomocą tych cech można opisać wrodzoną naturę Buddy. Pierwsze dwie właściwości dotyczą tu podstawy:
1) nie może zostać uszkodzona, przecięta przez emocjonalne splamienia
2) pustka nie może zniszczona przez zaciemnienia niewiedzy.
Następne cechy odnoszą się do ścieżki, która:
3) w esencji jest autentyczna, prawdziwa
4) ma naturę solidną, prawdziwą, szczerą
5) przynosi stabilny, niezmienny efekt.
Dwie ostatnie opisują owoc ścieżki:
6) jest on pozbawiony wszelkich emocjonalnych zaciemnień, nie mogą go one powstrzymać
7) żadne zaciemnienia niewiedzy nie mogą się w nim pojawić, nie pokonają go.
Słowo jana dosłownie znaczy wóz, pojazd.

Wadżrajana - niezniszczalny pojazd, ponieważ używa poglądu urzeczywistnienia(owocu ścieżki), czystego widzenia, jako ścieżki do Przebudzenia.
Inny prosty przykład:
mantra ofiarna OM WADŻRA ARGHAM AH HUNG. Ktoś mógłby ja przetłumaczyć jako: om diamentowa woda do płukania ust ah hung. Tyle, że takie tłumaczenie wskazywałoby, że ten ktoś nie wie o czym pisze :szok: W przypadku tej mantry słowo wadżra oznacza "niezniszczalna". I co w tym kontekście oznacza wadżra? Nie chodzi tutaj oto, że miseczka z wodą na ołtarzu jest niezniszczalna ;), ale, że można zniszczyć czarki z darami na ołtarzu, ale nie można zniszczyć szczerych intencji, szczodrości, zdolności do dzielenia się, jeśli jest to autentyczna postawa bodhisattwy nie da się tego zniszczyć. Dlatego w tej mantrze ofiarnej po sylabie om jest wadżra.
Inny przykład:
mantra: OM WADŻRASATTWA HUNG. również tutaj ktoś mógłby sobie ją przełożyć jako np. om diamentowy umysł hung. Ale i w tym przypadku tłumaczenie wadżra jako diament nie jest najlepszym pomysłem. Mówiąc pokrótce, Wadżrasattwa jest imieniem jednego z aspektów buddy.
Wadżrasattwa znaczy "istota wadżry", sattwa - istota, natomiast wadżra oznacza tutaj naszą wrodzoną, doskonałą naturę umysłu, która jest jak wadżra. Nazwa tego aspektu Buddy(jak i on sam)wskazuje i jest symbolem doskonałej natury naszego umysłu.
Może to ci się do czegoś przyda.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Takoż po chińsku. Vajra = 金剛 i nie oznacza to diamentu, a dokładnie to, co napisałeś.
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Dzieki Paulo za super wyjasnienia :namaste:
Swoja droga to tez mi sie troche naginane wydaja te tlumaczenia imion Buddow na jezyk zachodni, jak na przyklad Diamentowy Umysl, Kochajace Oczy czy Czarny Plaszcz. Troszke to naciaganie brzmi, ale jesli komus pozwala bardziej zrozumiec o co chodzi to czemu nie :) Cokolwiek pomaga jest dobre :)
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,

A mi się wydaje, że vajra (pāli: vajira) może zarówno oznaczać przedmiot (diament, piorun) jak i właściwości, które ma ten przedmiot (niezniszczalność, siłę).
W sanskrycie diament znaczy hira.
W sanskrycie jest kilka określeń na diament.
Nigdzie w tekstach nie znajdziesz wyjaśnień, że Budda tłumaczył wadżra jako diament itd.
  • Tak jak nie ma niczego, czego diament (vajira) nie może przeciąć – czy to kryształ czy kamień – tak też…

    Vajirarūpama Sutta (AN 3.25)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

piotr pisze:A mi się wydaje, że vajra (pāli: vajira) może zarówno oznaczać przedmiot (diament, piorun) jak i właściwości, które ma ten przedmiot (niezniszczalność, siłę).
Charles Muller podaje, że może oznaczać cechę oraz substancję, która ma te cechy, ale słowniki nie zrównują tej substancji z diamentem.
Adamant, diamond-like; indestructible (substance); extremely hard, tough, impervious, etc. Synonymous with 不壞. An extremely hard material, which is identified with the diamond or the essential substance of gold; often used as an trope for something hard and indestructible. (Skt. vajra; Pāli vajira) [cmuller; source(s): Soothill, JEBD, Yokoi]
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,
iwanxxx pisze:Charles Muller podaje, że może oznaczać cechę oraz substancję, która ma te cechy, ale słowniki nie zrównują tej substancji z diamentem.
Pālijski i sanskrycki, do których zerknąłem, zrównują.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

piotr pisze:Cześć,
A mi się wydaje, że vajra (pāli: vajira) może zarówno oznaczać przedmiot (diament, piorun) jak i właściwości, które ma ten przedmiot (niezniszczalność, siłę).
No niby tak :) ale w wadżrajanie wadżra przede wszystkim odnosi się do właściwości a nie rzeczy. A jako nazwa przedmiotu nawiązuje do broni Indry, a nie diamentu czy piorunu. Chociaż w wadżrajanie istnieje przedmiot rytualny nazywany wadżra. W przypadku nazwy wadżrajana, wadżra odnosi się do właściwości.
W sanskrycie diament znaczy hira.
W sanskrycie jest kilka określeń na diament.
Oczywiście. Ja jedynie zasygnalizowałem temat ;)
Nigdzie w tekstach nie znajdziesz wyjaśnień, że Budda tłumaczył wadżra jako diament itd.
  • Tak jak nie ma niczego, czego diament (vajira) nie może przeciąć – czy to kryształ czy kamień – tak też…

    Vajirarūpama Sutta (AN 3.25)
Czy aby na pewno w oryginale jest diament?;)

naprawiony kod - iwanxxx
odczuwaj dobro
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

ethan pisze:Dzieki Paulo za super wyjasnienia :namaste:
Swoja droga to tez mi sie troche naginane wydaja te tlumaczenia imion Buddow na jezyk zachodni, jak na przyklad Diamentowy Umysl, Kochajace Oczy czy Czarny Plaszcz. Troszke to naciaganie brzmi, ale jesli komus pozwala bardziej zrozumiec o co chodzi to czemu nie :) Cokolwiek pomaga jest dobre :)
Masz rację, ale tradycyjne nazwy niosą w sobie pewne symboliczne znaczenie np. Mahakala Bernagcien znaczy(pominę znaczenie i symbolikę słowa mahakala) mahakala noszący czarne płaszcze. Tutaj nazwa nawiązuje do dziewięciu czarnych płaszczy jakie nosi ten strażnik, które symbolizują urzeczywistnienie dziewięciu jan. Każdy z tych płaszczy ma wyhaftowane odpowiednie ozdoby...
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

paolo pisze:No niby tak :) ale w wadżrajanie wadżra przede wszystkim odnosi się do właściwości a nie rzeczy. A jako nazwa przedmiotu nawiązuje do broni Indry, a nie diamentu czy piorunu. Chociaż w wadżrajanie istnieje przedmiot rytualny nazywany wadżra. W przypadku nazwy wadżrajana, wadżra odnosi się do właściwości.
Możliwe, że tak jest w Vajrayānie. Co do Indry to jednak wydaje mi się, że vajra, to nie jest nazwa własna jego broni. W Pāli to co dzierży Indra nazywa się vajirāvudha (vajira + āvudha, diament + broń), co można by przełożyć jako diamentowa broń, broń z diamentu. Zdaje się, że jest to jakiegoś rodzaju włócznia albo pika (może stąd też znaczenie pioruna?), bo komentarze pālijskie mówią, że można nią przebić górę Meru. A tak swoją drogą, to czy vajra (rytualny przedmiot) nie przypomina wam właśnie dwóch złączonych ze sobą diamentów?
Oczywiście. Ja jedynie zasygnalizowałem temat ;)
OK, po prostu wcześniej kategorycznie twierdziłeś, że vajra nie może oznaczać diamentu i że Buddha nigdzie nie używał tego słowa w takim znaczeniu.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

piotr pisze:
paolo pisze:No niby tak :) ale w wadżrajanie wadżra przede wszystkim odnosi się do właściwości a nie rzeczy. A jako nazwa przedmiotu nawiązuje do broni Indry, a nie diamentu czy piorunu. Chociaż w wadżrajanie istnieje przedmiot rytualny nazywany wadżra. W przypadku nazwy wadżrajana, wadżra odnosi się do właściwości.
Możliwe, że tak jest w Vajrayānie.
Co do Indry to jednak wydaje mi się, że vajra, to nie jest nazwa własna jego broni. W Pāli to co dzierży Indra nazywa się vajrāvudha (vajra + āvudha, diament + broń), co można by przełożyć jako diamentowa broń, broń z diamentu. Zdaje się, że jest to jakiegoś rodzaju włócznia albo pika (może stąd też znaczenie pioruna?), bo komentarze pālijskie mówią, że można nią przebić górę Meru. A tak swoją drogą, to czy vajra (rytualny przedmiot) nie przypomina wam właśnie dwóch złączonych ze sobą diamentów?
No więc sam widzisz, że każda tradycja na swój sposób opisuje broń Indry :) W hinduizmie broń Indry zazwyczaj nazywa się wadżra. Tutaj wadżra opisywana jest jako jasna, ostra, czworokątna lub stukątna, o tysiącu ostrzy itd. Indra często nazywany jest Wadżrin , Wadżrahasta.
Oczywiście. Ja jedynie zasygnalizowałem temat ;)
piotr pisze:OK, po prostu wcześniej kategorycznie twierdziłeś, że vajra nie może oznaczać diamentu i że Buddha nigdzie nie używał tego słowa w takim znaczeniu.
Ponieważ w kontekście tantry, i w kontekście nazwy wadżrajana budda odwoływał się do symboliki wadżry, a nie diamentu, czy piorunu itp. itd. I to nie jest moje twierdzenie tylko nauki jakie otrzymałem od swoich lamów np. Tengi rinpocze. Natomiast nie polemizuję z tym, że ktoś, w wyżej wymienionym kontekście tłumaczy sobie wadżra jako piorun, diament czy np. pałka, maczuga(takie tłumaczenia terminu wadżra również można spotkać). Mnie interesuje wyłącznie kontekst w ramach ścieżki dharmy, którą podążam. Tutaj mówi się, że broń Indry tj. wadżra posiada siedem cech, które dokładnie odpowiadają siedmiu cechom natury umysłu, dlatego wadżra stała się symbolem wrodzonej natury umysłu, a w kontekście nauk i praktyk wadżrajany, tego co niezmienne, niepodzielne, niezniszczalne itp. Diament, czy piorun nie posiadają żadnej z tych cech ;)
Przy okazji....nie przesadzaj z tym "kategorycznie" :) ;) Jak się wczytasz to zauważysz, że moje "kategoryczne twierdzenie" było przedstawione w kontekście tłumaczenia nazwy wadżrajana. Zwyczajnie nie znam całości nauk buddy. Dlatego wolę wypowiadać się jedynie w obszarze nauk buddy, które są mi najbliższe, czyli wadżrajany. Ale i tutaj wole mówić tylko to co wiem, ale to nie oznacza, że zawsze wiem co mówię :89: Wiele różnych komentarzy do nauk, czy praktyk wadżrajany jasno podają sens i znaczenie wadżry. W jakim kontekście jest ona wykorzystana itd.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Już była o tym dyskusja, ja też w niej brałam udział, że po tybetańsku diament i dordże ( rdo rje) rozchodzą się znaczeniowo. Tam minerał diament ma nazwę pha lam ( The precious mineral substance "diamond". - cytuję za słownikiem Tonyego Duffa), zaś rdo rje odnosi się do niezniszczalności.Poniżej więcej z tego samego źródła:
the tantric vehicle itself is named "vajra vehicle" or "vajrayana" in deference to the fact that the vehicle takes the indestructible core of mind as the very path. The vehicle is not "the indestructible vehicle" as some have translated but the vehicle of the indestructible. Note that, if this term is to be translated it is not "diamond vehicle" because the name rdo rje vajra in rdo rje theg pa vajra vehicle does not refer to the substance rdo rje pha lam "diamond" but to the vajra quality pursued by the vehicle.
tłumaczenie na szybko:
tantryczny pojazd jest nazywany pojazdem wadżry albo wadżrajaną, co spowodowane jest szacunkiem, że pojazd ten używa jako ścieżki niezniszczalnych właściwości umysłu. Ten pojazd nie jest " pojazdem niezniszczalnym" jak tłumaczą niektórzy, ale jest pojazdem tego, co niezniszczalne. Należy zauważyć , że termin ten nie oznacza " diamentowego pojazdu", gdyż określenie dordże/wadżra w wadżrajanie nie odnosi się do substancji "diamentu" ale do niezniszczalnych właściwości realizowanych poprzez ten pojazd
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Przyznam szczerze, że ja osobiście gubię się w zawiłościach tłumaczeń. Istnieje przecież Diamentowa Sutra w tłumaczeniu Marka Mejora, na jakiej podstawie profesor przetłumaczył "Vajracchedika Prajñāpāramitā Sūtra" właśnie w ten sposób? Jeśli "Vajracchedika" może oznaczać "Diamentowe Ostrze" ("Tnąca jak Diament"), to "vajra" musi w jakiś sposób kojarzyć się z czymś "diamentowym".

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Może powinno być niezniszczalne ostrze? W każdym razie diamentowe ostrze brzmi ładnie, licentia poetica tu też może działać.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,

Chyba często jest tak, że gdy rzeczownik występuje w złożeniach, to ma funkcję przymiotnika i opisuje właściwości.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

piotr pisze: Chyba często jest tak, że gdy rzeczownik występuje w złożeniach, to ma funkcję przymiotnika i opisuje właściwości.
To zależy od kontekstu i użytkowania - patrz dhammavinaya. Tutaj jednak byłby to przymiotnik odrzeczownikowy - tak jak bodhisatta. Praktycznie wszystko co kończy się na satta i jest w złożeniu to pierwszy człon będzie przymiotnikiem.

metta&peace
H-D
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Czy, buddyzm tybetański to to samo co diamentowa droga?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

GreenTea pisze:Przyznam szczerze, że ja osobiście gubię się w zawiłościach tłumaczeń. Istnieje przecież Diamentowa Sutra w tłumaczeniu Marka Mejora, na jakiej podstawie profesor przetłumaczył "Vajracchedika Prajñāpāramitā Sūtra" właśnie w ten sposób? Jeśli "Vajracchedika" może oznaczać "Diamentowe Ostrze" ("Tnąca jak Diament"), to "vajra" musi w jakiś sposób kojarzyć się z czymś "diamentowym".

Pozdrawiam, gt
Ano gdzieś tam się kojarzy :) Czasem, w określonym kontekście wadżrę tyb. dordże porównuje się do diamentu.
Na przykład w komentarzu do tekstu III Karmapy "Świadomość Zwyczajna Świadomość Przebudzona" znajdziemy ciekawą informację na temat kojarzenia wadżry z czymś "diamentowym":
"Dordże skr. wadżra to jeden z głównych symboli buddyzmu tantrycznego czyli wadżrajany. Ma wiele poziomów znaczeń symbolicznych. Porównywany jest do diamentu, najtwardszego, idealnie czystego..."
Wracając do diamentowej sutry. Ciekawe, że “wadźra” użyte w tytule "diamentowej sutry" nie jest wyjaśnione, jako “diament” ani w samej sutrze, ani w sanskryckich komentarzach(komentarze Asangi, Wasubandhu i Kamalasili). W komentarzu Kamalasili (s. 204a)znajdziemy wyjaśnienia, które precyzują znaczenie “wadźry”, jako nieugięte narzędzie:
“Właśnie tak, to jest ‘wadźra przecinacz’ na dwa sposoby. Ponieważ odcina przeszkody cierpienia oraz subtelne przeszkody na ścieżce do wszechwiedzy [oświecenia], które są tak trudne do zniszczenia, jak wadźra – to wskazuje na konieczność odrzucenia tych dwóch przeszkód. Alternatywnie, cięcie jest podobne do “wadźry”, ponieważ jest podobne do kształtu wadźry: wadźra jest bulwiasta na końcach i cienka w środku. Podobnie, ta mądrość, która wykroczyła ponad, jest również nauczana, jako obszerna na początku i na końcu – teren aktywności aspirującej i teren buddhy. Cienki środek oznacza czysty teren najwyższej intencji. Stąd jest podobna do aspektu wadźry i wskazuje na te trzy tereny, jako jej temat.”
Na przykład buddyjski uczony Edward Conze napisał (s. 7):
“Zwykle jest tak, że podążając za przykładem Maxa Muellera, przedstawia się nazwę sutry "Wadźraciedika", jako "Sutra Diamentowa". Nie ma powodu, aby zaprzestać tego popularnego użycia, ale mówiąc precyzyjnie, jest to bardzo nieprawdopodobne, że buddyści opisani w tej sutrze rozumieli “wadźrę”, jako substancję materialną, którą my nazywamy “diamentem”
odczuwaj dobro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”