Kailaś a Khorlo Demczog

dyskusje i rozmowy
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Kailaś a Khorlo Demczog

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Wszyscy wiedzą co to Kailaś? :mrgreen: ;)
To taka górka ładna w Tybecie http://images.google.pl/images?q=kailas ... art=0&sa=N :)

Ma duże znaczenie religijne nie tylko dla buddystów (że Meru, axis mundi i inne tam takie ... również dla śiwaitów), i uważana jest na pewnym "poziomie wierzeń" za siedzibę niejakiego Khorlo Demczoga (sanskr. Czakrasamwary) czyli Buddy Najwyższej Radości.

Od jakiegoś już czasu pragnę się dowiedzieć, jak stare historycznie jest to wierzenie, z jakiej szkoły wadżrajany się wywodzi i czy jest właściwe jej wszystkim ... i dlaczego akurat Khorlo Demczog? Zdaje się że to najważniejszy jidam dla Kagyupów ... czy tylko? Czy, może, w wierzeniach na terenie Indii, pomiędzy osobą Śiwy a Czakrasamwarą zachodziły w przeszłości jakieś szczególne związki, które umożliwiły przynajmniej czasowe/przejściowe utożasamienie tych, powiedzmy "bóstw" i przypisanie Kailaś również Czakrasamwarze z jego partnerką?

Z pozdrowieniem
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Kailaś a Khorlo Demczog

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Czy, może, w wierzeniach na terenie Indii, pomiędzy osobą Śiwy a Czakrasamwarą zachodziły w przeszłości jakieś szczególne związki, które umożliwiły przynajmniej czasowe/przejściowe utożasamienie tych, powiedzmy "bóstw" i przypisanie Kailaś również Czakrasamwarze z jego partnerką?
Znalazłem cenną wskazówkę, by nie rzec odpowiedź, pod jednym z linków jakie dał mi na innym wątku jw :arrow: http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=832 i nie omieszkam się nią tutaj z Wami podzielić :)

Cytuję - Niektóre cechy Śiwy zostały włączone do buddyjskiej symboliki; są wyraźnie zauważalne w ikonografii Heruków, u takich form buddów jak Czakrasamwara czy Hewadżra.

Dzięki jw ;)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kailaś a Khorlo Demczog

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Kailaś najświętsza góra.

Góra Kailaś (6714 m.), najświętsza góraAzji, jest usytuowana w wysokiej i izolowanej części zachodniego Tybetu. Jest jednym z trzech miejsc pielgrzymich tego obszaru, znanych pod wspólną nazwą Kangri Tsosum. Dwa pozostałe to Ponri Ngaden i Jezioro Manasarovar. Jak się uważa wszystkie one są sercem starożytnego Siang Siung, królestwa przedbuddyjskiej religii bon. Góra Kailaś jest dla bonpów górąduszą (lari), którą nazywają Yungdrung Gu Tse, Góra Dziewięciu Swastyk. W tym miejscu legendarny patriarcha tej religii Tenpa Szenrab zszedł z nieba na ziemię. Wraz z powtórną falą buddyzmu w Tybecie przybył na te tereny Milarepa, poeta i święty ze szkoły Kagjupa. Ostatecznie stało się to faktem po tym jak pokonał on rywala bonpo Naro Bonczunga w serii potyczek magicznych. Ślady tej epickiej bitwy można oglądać na ścieżce rytualnej Khory dookoła Kailaś. Od XII wieku szkoła ta rozkwitała na tym obszarze zakładając liczne klasztory. Buddyści wierzą, że góra jest siedzibą Demczonga. Dla hindusów Kailaś jest domem SziwyNiszczyciela (a zgodnie z sanskrycką tradycją Wisznu Purany) i jest reprezentacją góry Sumeru, kosmicznej góry, centrum świata. 4 główne rzeki Tybetu, Indii i Nepalu mają tu swoje źródła a są nimi: Indus, Sutlej, Tsangpo (Brahmaputra) i Karnali. Święty Ganges łącząc się z Karnali ma również tutaj swoje początki. Płynie przez północne Indie do Zatoki Bengalskiej i Kalkuty. Tsangpo przepływa przez całą długość Tybetu skręcając nagle na górze Namcze Barła (7756) łącząc swe wody wpada do Zatoki Bengalskiej.

Na zachodzie, Indus i Sutlej łączą się w Pendżabie i wpływają do Morza Arabskiego niedaleko Karaczi. Tybetańczycy uważają te rzeki, szczególnie ich źródliska za święte. Kailaś jest górą stojącą zupełnie samotnie. Jej stożkowaty kształt jest symetryczny. Wyraźne horyzontalne i wertykalne linie pęknięć dały jej nazwę Góry Swastyk. Głębokie doliny naokoło podstawy pozwalają pielgrzymom okrążyć szczyt w ciągu jednego długiego dnia, co jest rzadkim wypadkiem w górzystym Tybecie. Przykładowo okrążenie Everestu trwa trzy tygodnie. Większość tybetańczyków okrąża szczyt więcej niż raz a najczęściej trzy razy. Najbardziej oddani okrążają 13 razy od czasu do czasu można spotkać ascetów, którzy to robią 108 razy. Mówi się, że pojedyncze okrążenie wymazuje grzechy jednego życia a 108 gwarantuje oświecenie.

Opracowanie: Piotr Wasyl
Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”