Dordże Sempa- doswiadczenia

dyskusje i rozmowy
Rigpa

Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: Rigpa »

Witam
czy ktos jest chetny podzielic sie doswiadczeniami z praktyka Dordże Sempa?
chodzi o to jakie macie wrazenie emocjonalne, duchowe itp:)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witaj na forum Rigpa.
Rigpa pisze:chodzi o to jakie macie wrazenie emocjonalne, duchowe itp:)
Lepiej nie :D

Anyways te wrażenia pojawiają się i przejdą, tak więc nie są istotne dla Dorje Sempa ani też dla innych praktyk oczyszczających.

Cały ajwaj w spostrzeżeniu czystego lustra, które je (i wszystko inne) odzwierciedla.
...a potem użycia we właściwy sposób dla dobra innych.

Proponuje podskoczyć do nauczyciela po bezpośrednie pouczenia w tej sprawie ;)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: jw »

Rigpa pisze:Witam
czy ktos jest chetny podzielic sie doswiadczeniami z praktyka Dordże Sempa?
chodzi o to jakie macie wrazenie emocjonalne, duchowe itp:)
Prawdopodobnie najlepiej zajmować się własnymi a nie cudzymi doświadczeniami, jakie pojawiają się podczas praktyki, a w razie jakichkolwiek wątpliwości wyjaśniać je z nauczycielem, od którego otrzymało się przekaz do danej medytacji.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
drikung
Posty: 80
Rejestracja: sob paź 07, 2006 20:04
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: drikung »

Rigpa pisze:Witam
czy ktos jest chetny podzielic sie doswiadczeniami z praktyka Dordże Sempa?
chodzi o to jakie macie wrazenie emocjonalne, duchowe itp:)
He, he, he!
Nie dość że jeżeli faktycznie takowe się ma to rzeczywiscie można chwalić się nimi tylko nauczycielowi, to innych stosujących tą metodę kąpieli duchowej, można nabawić kompleksów, psychoz wręcz a może nawet zwątpienia w skutecznośc praktyki.
Tak w przypadku jeżeli maja jakiekolwiek doświadczenia, lub co gorsza według nich - nie mają.
Tak więc brachu, pudło!
drikung
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

drikung pisze:
Rigpa pisze:Witam
czy ktos jest chetny podzielic sie doswiadczeniami z praktyka Dordże Sempa?
chodzi o to jakie macie wrazenie emocjonalne, duchowe itp:)
He, he, he!
Nie dość że jeżeli faktycznie takowe się ma to rzeczywiscie można chwalić się nimi tylko nauczycielowi, to innych stosujących tą metodę kąpieli duchowej, można nabawić kompleksów, psychoz wręcz a może nawet zwątpienia w skutecznośc praktyki.
Tak w przypadku jeżeli maja jakiekolwiek doświadczenia, lub co gorsza według nich - nie mają.
Tak więc brachu, pudło!
Dokładnie. Po prostu nie kombinuj, tylko praktykuj ;)

namaste
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

Faktycznie Drikung - nareszcie pojawiają się te doświadczenia .Jeśli wykonujesz tą praktyke możesz liczyć na całą armię dziwadeł opuszczających umysł.Wszystko jest ok .To doświadczanie dziwnych snów,emocji,i koncepcji.Są one zawsze indywidualne i świadczyć mogą o tym co opuszcza twoją swiadomość magazynującą.A ich formą poprostu się nie przejmuj-zawsze zwracają się czymś niecodziennym by pozostać jako wartościowe i esencjonalne dla Twojego życia.Tylko do pustego dzbana można nalać-pełny się przelewa.Jeśli jednak jest to zbyt przytłaczjące to daj na luz .Mniej medytki więcej relaksu i przestrzeni.Czasami ochłonąć z deczka trzeba i do pracy ,i dalej 111111 razy(-a co ?polak potrafi! :wink: :wink: )
agniii

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: agniii »

potrzebowalabym nauczyciela, zaczynam dopiero moja przygode z buddyzmem
gdzie go znajde?: )
dzis poczytalam sporo o dordze sempa i chcialabym zaczac to wykonywac
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Agniii :)
agniii pisze:potrzebowalabym nauczyciela, zaczynam dopiero moja przygode z buddyzmem
gdzie go znajde?: )
Możesz go znaleźć idąc na praktykę do danej sangi w Twym mieście, lub w pobliskim. Adresy stron www sang - poprzez które możesz znaleźć namiary na ośrodki lokalne - znajdziesz TUTAJ /wadżrajana/
Możesz także udać na wykład, który będzie organizowany w Twym mieście, lub pobliskim, oraz udając się na odosobnienie z danym nauczycielem /info o odosobnieniach masz w panelu ''Ogłoszenia''/.
.
dane :580:
agniii

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: agniii »

jestem z warszawy wiec mam pewnie duzy wybor
tylko nie jestem jeszcze szczerze mowiac okreslona jaka szkola mnie interesuje najbardziej, jaka droga

ale tak czy owak dziekuje, dzien dobry i do uslyszenia:)
oraz milej niedzieli! :)
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

tylko nie jestem jeszcze szczerze mowiac okreslona jaka szkola mnie interesuje najbardziej, jaka droga
A słowa jakiego nauczyciela Cię zainspirowały do praktyki Dordże Sempa? Może tym tropem warto pójść?
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

diamentowa droga czyli :)
Diamentowa Droga to wprawdzie nie tylko Karma Kagyu, ale tak akurat nazywa się strona tej szkoły. A skoro Karma Kagyu to problemu ze znalezieniem ośrodka nie będzie - ośrodków Lamy Olego jest w Polsce b. dużo. Lama Ole będzie w dniach 11-13.12. w Polsce (Katowice, Poznań, Gdańsk), a potem na kursie noworocznym w Warszawie (27.12.2008 - 01.01.2009): http://newyearcourse.info/
Myślę, że nic nie zaszkodzi się przejść i zobaczyć, czy taki sposób nauczania i ten nauczyciel Ci pasuje. ;)
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

stworzenie pisze:Diamentowa Droga to wprawdzie nie tylko Karma Kagyu(...)
Akurat na odwrot... tj niektore szkoly tak uwazaja, ze Karma Kagyu to nie tylko Diamentowa Droga ;)
agniii

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: agniii »

: )
czy te wyklady beda po angielsku???? te od 27 w warszawie
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

agniii pisze:: )
czy te wyklady beda po angielsku???? te od 27 w warszawie
Będą tłumaczone na język polski.
.
dane :580:
goddog

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: goddog »

witajcie. fajne pytanie i fajne odpowiedzi - w sumie otworzyłem ten temat , by przeczytać niesamowite opowieści o tym, jak praktyka dordże sempa wpłynęła na życie niektórych:) - a tu żaden buddysta nie dał się pociągnąć za język.. i wtedy właśnie zakumałem że poszukuję kolejnej koncepcji, w którą mógłbym ubrać własne doświadczenia:)
więc dzięki
hej
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

atomuse pisze:
stworzenie pisze:Diamentowa Droga to wprawdzie nie tylko Karma Kagyu(...)
Akurat na odwrot... tj niektore szkoly tak uwazaja, ze Karma Kagyu to nie tylko Diamentowa Droga ;)
W to, czy w Karma Kagyu przekazuje się też inne nauki niż Diamentowej Drogi nie wnikam, natomiast o tym, że Karma Kagyu nie jest jedyną szkołą Diamentowej Drogi można poczytać i tu na forum i w wikipedii i pewnie w w wielu innych miejscach. Żeby nie być gołosłowną:
rozmowa (zresztą z Twoim udziałem): http://forum.medytacja.net/phpBB2/viewtopic.php?t=6617
Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wad%C5%BCrajana, http://pl.wikipedia.org/wiki/Por%C3%B3w ... owej_Drogi

Ale mniejsza już o nazewnictwo, bo nie chcę zbaczać z tematu wątku.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Chwileczke, bo widze male nieporozumienie...

"Buddyzm Diamentowa Droga" to nazwa nadana buddyzmowi vajrayany nauczanej przez lame Ole. "Karma Kagyu" (jako nazwa) jest historycznie starsza od nazwy "Diamentowa Droga". I pewnie dlatego potknelam sie o mowienie, ze Diamentowa Droga to nie tylko Karma Kagyu. Bo to tak, jakby sie mowilo, ze gelugpa to nie tylko buddyzm... ;)

Ps.: offtop mozna wydzielic
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: jw »

stworzenie pisze: W to, czy w Karma Kagyu przekazuje się też inne nauki niż Diamentowej Drogi nie wnikam.
Owszem, w szkole Karma Kagju przekazuje się również nauki z innych poziomów niż Wadżrajana.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
agniii

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: agniii »

juz sie nie moge doczekac lamy: )
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

Rigpa pisze:Witam
czy ktos jest chetny podzielic sie doswiadczeniami z praktyka Dordże Sempa?
chodzi o to jakie macie wrazenie emocjonalne, duchowe itp:)
Taka postawa kompletnie nie ma sensu, choć jest (przynajmniej na początku drogi) bardzo zrozumiała. Czasami nawet przydatna - energia zapału neofity nie jest zła, o ile neofita po zrozumieniu czym jest buddyjski neofityzm porzuca bez żalu ten stan umysłu.

Ale, ale... Dwie uwagi:
1. dla porządku trzeba dodać, że w wadżrajanie - nie tylko w Diamentowej Drodze lamy Ole Nydahal - kontakt z nauczycielem ma pierwszorzędne znaczenie, i że zaczynanie Nyndro bez niego to tak trochę bez sensu...
2. no i skoro bierzesz się za Stusylabową Mantrę, to jak rozumiem sto tysięcy pokłonów już za Tobą? ;)

Maks
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: jh »

atomuse pisze:"Buddyzm Diamentowa Droga" to nazwa nadana buddyzmowi vajrayany nauczanej przez lame Ole.
Wadżrajana tłumaczone na nasz język oznacza Diamentowa Drogę, więc jakim cudem miałaby tak być nazwana tylko i wyłącznie szkoła lamy Ole? Do Diamentowej Drogi należą wszystkie odłamy Buddyzmu tybetańskiego.
Na jednym z ostanich wyjładów lamy Ole poznałem kolegów, którzy byli zdziwieni że w ogóle istnieją jakieś inne szkoły buddyzmu tybetańskiego a że Dalajlama i inni lamowie z "przeciwnego" obozu są przedstawicielami buddyzmu chińskiego.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

jh pisze:
atomuse pisze:"Buddyzm Diamentowa Droga" to nazwa nadana buddyzmowi vajrayany nauczanej przez lame Ole.
Wadżrajana tłumaczone na nasz język oznacza Diamentowa Drogę, więc jakim cudem miałaby tak być nazwana tylko i wyłącznie szkoła lamy Ole?
Nie wiem, jakim cudem tak sie dzieje, ale podobno tak jest. Paolo i Miluszka wyjasniali to w ktoryms watku na forum.
Do Diamentowej Drogi należą wszystkie odłamy Buddyzmu tybetańskiego.
Jak wyzej.
jh pisze:Na jednym z ostanich wyjładów lamy Ole poznałem kolegów, którzy byli zdziwieni że w ogóle istnieją jakieś inne szkoły buddyzmu tybetańskiego
Mozliwe, ze byli zdziwieni. Ja poznalam osoby, ktore praktykujac od lat Diamentowa Droge jeszcze nigdy nie slyszaly o Garudzie czy Nigmapie i ktorych wiedza o mandalach Buddow konczy sie na rozpoznaniu mandali Amithaby.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Już kiedyś o tym pisałam, ale może trudno odszukać to w naszym forum. Słowo "dordże" nie powinno być tłumaczone tylko jako diament (zwłaszcza, że na sam diament jest też inne slowo) . Jest tłumaczeniem słowa wadżra, które oznacza piorun, niezniszczalne berło Indry - symbol zręcznych metod, coś niezniszczalnego itp. Słowo diament jest może najbardziej poetyckie i stąd najchetniej używane. Jednak jeśli chodzi o ścieżkę duchową, to jego znaczenie powinno być kojarzone z tym, co jest niezniszczalne, najwyższe itd, Słowo "diament" to jedno ze znaczeń słowa dordże w tradycyjnym znaczeniu, nie funkcjonuje na poziomie ostatecznym.
a w Tybecie tez slowa wadzrajana uzywano rzadko. Na ogół mowiono o ścieżce tajemnej mantry, czy o ścieżce tantrycznej.
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: jh »

Przyjmuję Twoje wyjaśnienia gdyż jesteś doświadczona i mądra, ale jednak nawet w zachodniej literaturze nie związanej z lamą Ole, często tłumaczy się Wdżrajanę jako Diamentowy Wóz albo Drogę.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

dzięki z uznanie - nie wiem, czy jednak na takich moich domniemanych właściwościach należy opierać się przyjmując moje wyjaśnienia.
To fakt, że na zachodzie jest używana chętnie nazwa Wadżrajana, nie tylko wśród ludzi związanych z Ole Nydahlem - może właśnie przez jej poetyckość.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: booker »

jh pisze:Na jednym z ostanich wyjładów lamy Ole poznałem kolegów, którzy byli zdziwieni że w ogóle istnieją jakieś inne szkoły buddyzmu tybetańskiego a że Dalajlama i inni lamowie z "przeciwnego" obozu są przedstawicielami buddyzmu chińskiego.
:)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

jh pisze:ale jednak nawet w zachodniej literaturze nie związanej z lamą Ole, często tłumaczy się Wdżrajanę jako Diamentowy Wóz albo Drogę.
To podaj moze, kto tak tlumaczy i od kiedy uzywa tego tlumaczenia.
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: jh »

atomuse pisze:To podaj moze, kto tak tlumaczy i od kiedy uzywa tego tlumaczenia.
Trochę za dużo ode mnie wymagasz, gdyż anie nie mam takich możliwości jak również chęci żeby przeszuka wszystkie materiały nt buddyzmu tantrycznego. http://en.wikipedia.org/wiki/Vajrayana
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: paolo »

MAXicho pisze:
Rigpa pisze:Witam
czy ktos jest chetny podzielic sie doswiadczeniami z praktyka Dordże Sempa?
chodzi o to jakie macie wrazenie emocjonalne, duchowe itp:)
Taka postawa kompletnie nie ma sensu, choć jest (przynajmniej na początku drogi) bardzo zrozumiała. Czasami nawet przydatna - energia zapału neofity nie jest zła, o ile neofita po zrozumieniu czym jest buddyjski neofityzm porzuca bez żalu ten stan umysłu.

Ale, ale... Dwie uwagi:
1. dla porządku trzeba dodać, że w wadżrajanie - nie tylko w Diamentowej Drodze lamy Ole Nydahal - kontakt z nauczycielem ma pierwszorzędne znaczenie, i że zaczynanie Nyndro bez niego to tak trochę bez sensu...
2. no i skoro bierzesz się za Stusylabową Mantrę, to jak rozumiem sto tysięcy pokłonów już za Tobą? ;)

Maks
Dordże Sempa, a co się z tym wiąże stu sylabową mantrę można praktykować bez związku z nyndro. Istnieje wiele praktyk mniej lub bardziej rozbudowanych związanych z praktyką Dordże Sempa jako jidama. Na przykład w tradycji ningmapa Dordże Sempa jest jednym z głównych jidamów. Również w Karma Kagyu są tego typu praktyki. Często ludziom wydaje się, że Dordże Sempa istnieje tylko w ramach praktyki nyndro. Jest to bardzo mylące.
jw pisze:
stworzenie pisze: W to, czy w Karma Kagyu przekazuje się też inne nauki niż Diamentowej Drogi nie wnikam.
Owszem, w szkole Karma Kagju przekazuje się również nauki z innych poziomów niż Wadżrajana.
Dodam jeszcze z innych szkół buddyzmu tybetańskiego głównie Szangpa Kagyu i Ningmapy. Dobrym przykładem jest sadhana Karma Pakszi, która jest praktykowana w stylu ningmapy. Karma Pakszi w tej sadhanie występuje jako nieoddzielny od Guru Rinpocze.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Dordże Sempa- doswiadczenia

Nieprzeczytany post autor: jw »

atomuse pisze:Ja poznalam osoby, ktore praktykujac od lat Diamentowa Droge jeszcze nigdy nie slyszaly o Garudzie czy Nigmapie i ktorych wiedza o mandalach Buddow konczy sie na rozpoznaniu mandali Amithaby.
Widać ta dodatkowa wiedza, o której piszesz nie jest im w ich własnej praktyce do niczego potrzebna :) Swojądrogą to dziwne, że np. nie szłyszeli o szkole Njingma, skoro lama Ole często o niej wspomina. Widocznie niezbyt uważnie go słuchają. W każdym razie jeśli podstawowe nauki i wyjaśnienia dotyczące samej praktyki docierają do tych osób, i są przez nie właściwie rozumiane, to nie widzę powodu do załamywania rąk.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”