Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

dyskusje i rozmowy
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Witam

Jednym z najbardziej mnie intrygujących i fascynujących wizerunków tantrycznych, który lubię sobie czasem pokontemplować jest ten oto
Obrazek

Ściągnąłem go sobie kiedyś z jakiejś stronki na której widniał bez opisu i do dziś nie natknąłem się na necie na niego ponownie, a rad bym bardzo poznać i jego nazwę i znaczenie symboliczne, słowem - co wyraża.

Ciekawi mnie również wizerunek ten oto

Obrazek

Co więcej, ciekawym trudnych do znalezienia na neciku wizerunków Manjuśrego w zjednoczeniu ze swą partnerką Yangchmeną (mam nadzieję, że piszę jej imię w miarę dobrze) innych od jedynego mi znanego tegoż

Obrazek

I na zakończenie, ciekawym partnera Białej Parasolki, i ostatnie już pytanko, chyba zupełnie z kosmosu, czy parterów miewają Tary i czy można to "jakoś zobaczyć" :?:

Pozdrawiam
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Te dwa trupy były chyba na okładce wcześniejszego wydania Śmierć, stan pośredni i odrodzenie w buddyzmie tybetańskim, Lati Rinpocze, Jeffrey Hopkins. Zdaje się, że nazywają się Cicipatti, czy coś takiego.
Może to moja projekcja, ale czy ty, Szaman, czasem nie kombinujesz za dużo na własną rękę? (sorry za zaczepkę in personam - zwłaszcza, że to tylko przeczucie bądź co bądź osoby niekompetentnej :? )

Pozdrawiam
zyptse
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Poprawka: nie Cicipati, a Chitipati. Wpisz na http://www.himalayanart.org/ w "Search by keyword". Przykładowo: jeden z wyników

zyptse
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Może to moja projekcja, ale czy ty, Szaman, czasem nie kombinujesz za dużo na własną rękę? (sorry za zaczepkę in personam - zwłaszcza, że to tylko przeczucie bądź co bądź osoby niekompetentnej :? )
Nie szukam tutaj informacji obwarowanych tantrycznymi ślubowaniami towarzyszącymi inicjacjom i żywię nadzieję, że jest to przez swą oczywistość wystarczającą odpowiedzią na Twoją zaczepkę mogąca być wyrazem projekcyjnych obaw wielu tutejszych "bogobojnych" bywalców ;) :mrgreen:

Dziękuję za odzew i również pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Niektóre przedstawienia dakiń mogą wydawać się makabryczne, wynika to jednak tylko z nieznajomości użytej symboliki tantrycznej. Przykładem może być dakini Czinnamunda z obciętą głową - praktyka na tę formę medytacyjną pochodzi od Lakszminkary, mistrzyni buddyjskiej tantry. Lakszminakara przekazała następnie te nauki joginowi Wirupie. Poprzez Nepal praktyka ta trafiła do Tybetu i używana jest w szkołach Drikung Kagju oraz Sakja.

Dakini Czinnamunda, przedstawiana w towarzystwie dakiń Mekhali i Kahakhali, trzyma w jednej dłoni swoją głową, którą własnoręcznie odcięła od tułowia. Jest to symbol odcięcia dualistycznego myślenia i bezpośredniego, niekonceptualnego poznania ostatecznej natury rzeczywistości, która wykracza poza wszelkie pojęcia. Przecięte trzy arterie (trzy kanały energetyczne) w szyi Czinnamundy oznaczają przerwanie przepływu trzech przeszkadzających emocji (niewiedza, gniew, przywiązanie). Tryskająca z szyi krew, która wpływa do ust dakiń odnosi się do życiodajnej żeńskiej energii. Scena ta symbolizuje odcięcie egoistycznego przywiązania do "ja" oraz wielkie oddanie i współczucie dla wszystkich istot. Czinnamunda manifestuje w ten sposób moc duchowego urzeczywistnienia.
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: LordD »

[tu był przypadkiem zdublowany post (treść post niżej), ale nie wiem jak go usunąć, sorki]
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: LordD »

... a propos różnych wizerunków bóstw, dakiń, jidamów itp. Miałem jakiś (dłuższy) czas temu ciekawy sen. Szedłem sobie uliczką po jakimś parku i nagle wokół mnie zaczęły się pojawiać postacie, które podchodziły do mnie i kładły na mnie ręce w geście błogosławieństwa (tak wtedy to odczuwałem) i znikały, po czym pojawiały się następne tego samego typu i tak w cały czas. Były to żeńskie postacie o błękitnej i zielonej skórze bogato wystrojone różnymi świecidełkami. Raz na kilka błogosławieństw od zielonych i niebieskich panien, pojawiała się postać o czerwonej skórze i próbowała mnie dźgnąć swoją włócznią. Za każdym razem udawało mi się uniknąć ciosu a postać znikała i pojawiały się co jakiś czas naprzemiennie zielone i niebieskie, oraz czerwona postać - ostatecznie zostałem dźgnięty, sen się skończył. Obudziłem się niezwykle odświeżony. :)
Wtedy kiedy miałem ów sen nie wiedziałem nic o tych różnych boskich formach, a sam sen sprawił, że się trochę tym zainteresowałem. Jest całe multum tych form, szczerze mówiąc nie bardzo się w tym wszystkim orientuje. Ciekawe czy ten sen miał jakieś głębsze znaczenie.... :)
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

:D

Hej. Nie wiem czy ta fajna opowieść to prośba o pomoc, ale że należę do osób która tybetańskie thanki, posążki i mandale oglądać lubi sobie bardzo i coś tam z tego kojarzy, to cóż, pospekulujmy, postaram się pomóc, najwyżej inni jakoś skorzystają, coś uzupełnią, i wszyscy się czegoś w tym wdzięcznym temacie dowiedzą.

Czytając, pomyślałem po prostu o Tarach, niebieskiej (tam niżej jest też i czerwona, a jeszcze niżej, coś ekstra - z włócznią ;) ) i zielonej ... i o Dordże P(h)amo zwanej po polsku o ile wiem czy to Czerwoną Joginią czy tez Diamentową Świnią. Ta jej włócznia to tzw. katłanga i symboliuzuje jej partnera, męskiego buddę Dordże Czang ... i jeśli nie błądzę, w zjednoczeniu znani są też jako Czakramsamwara -tj. Budda Najwyższej Radości, bodajże główny jidam kagyupów.

W głębsze znaczenia się może lepiej nie wdawajmy bo by może i Freud'em zapachniało z powodu tej fallicznej włóczni :mrgreen: ;)

Z góry przepraszam za jakieś czegoś pomieszanie. Napisałem to jednak chętnie i po to, by z ewentualnych błędów moich ktoś bardziej kompetentny mnie wyprowadził.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: jw »

Szaman pisze:Jednym z najbardziej mnie intrygujących i fascynujących wizerunków tantrycznych
To dakini Czinnamunda. Tutaj opis + inna tanka przedstawiająca formę tej dakini:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=830
Nieco więcej w książce Mirandy Shaw "Passionate Enlightenment".


Szieletory:

Citipati (Chitipati, tib: dur khrod bdag po) are two skeletons, one of a man and the other of a woman, represented with arms and legs interlaced, dancing the Tsam dance. They are considered to be masters of the cemetery. The Citipati are one of the seventy-five forms of Mahakala and are visible reminders of the impermanence of everything worldly. Their mouths are parted in a large grin, showing all their teeth. Each wears a long scarf. According to a Northern Buddhist legend, the Citipati were, in a former existence, two ascetics who were once lost in such deep meditation that they did not notice that a thief had cut off their heads and thrown them in the dust. Since that time they have been ferocious enemies of thieves, having vowed eternal vengeance.

oraz:

http://www2.bremen.de/info/nepal/Galler ... ipati0.htm


A tak przy okazji coś z Dilgo Czientse:

Jeśli potraficie nawet demona postrzegać w formie Buddy Kochające Oczy (Awalokiteśwara), wasze lgnięcie do rzeczywistości negatywnych sił rozpuści się, a wszelkie tego typu moce nie będą już więcej tworzyć przeszkód w waszym życiu i w waszej praktyce.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: booker »

Dilgo Czientse pisze:Jeśli potraficie nawet demona postrzegać w formie Buddy Kochające Oczy (Awalokiteśwara), wasze lgnięcie do rzeczywistości negatywnych sił rozpuści się, a wszelkie tego typu moce nie będą już więcej tworzyć przeszkód w waszym życiu i w waszej praktyce.
Dobre :D

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

To jest strona. na której można przeczytać więcej o Chitipati, o praktykach z nimi związanymi i jeszcze o wielu innych rzeczach:
strona
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Bardzo wszystkim dziękuję.

Czy w "Passionate Enlightenment" Miarandy Shaw znajdzie się coś na temat znaczenia deptania przez Czinnamundę tej kopulującej (?) pary, o czym do tej pory nic nie wspomniano?
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: jw »

Szaman pisze:Czy w "Passionate Enlightenment" Miarandy Shaw znajdzie się coś na temat znaczenia deptania przez Czinnamundę tej kopulującej (?) pary, o czym do tej pory nic nie wspomniano?
Nie wiem, bo pożyczyłem. Ta para to hinduskie bóstwa, na wielu buddyjskich tankach można spotkać podobne sceny. Generalnie symbolizuje to zwycięstwo nad samsarą, czyli cykliczną egzystencją uwarunkowaną cierpieniem.

Podobną scenę można spotkać na przedstawieniach Czakrasamwary (Budda Najwyższej Radości), z tym że tutaj Czakrasamwara wdeptuje jedną nogą jedną postać, a drugą nogą inną. Odnosi się to do wyzwolenia z dualizmu samsary i nirwany.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

No tak, często wdeptywanie w ziemię symbolizuje również przezwyciążanie jakiś splamień umysłu, i tak się na zasadzie luźnych skojarzeń zastanowiłem, czy w tym przypadku by o pożądanie nie mogło chodzić, skoro bóstwa te kopulują.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: jw »

Szaman pisze:No tak, często wdeptywanie w ziemię symbolizuje również przezwyciążanie jakiś splamień umysłu, i tak się na zasadzie luźnych skojarzeń zastanowiłem, czy w tym przypadku by o pożądanie nie mogło chodzić, skoro bóstwa te kopulują.
Mogłoby chodzić gdyby nie to, że jest to wizerunek tantryczny :wink:

Z tą leżącą parą pod nogami Czinnamundy może być jeszcze inna bajka, bo widzę, że jedna z postaci ma chyba trzecie oko mądrości oraz diadem z pięciu czaszek (druga z pięciu klejnotów) symbolizujących przekształcenie pięciu trucizn umysłu w pięć doskonałych mądrości. To by oznaczało, że nie są to hinduskie bóstwa, lecz istoty oświecone i w tym przypadku stojąca na nich (a nie deptająca je - obie postacie wyglądają raczej na zadowolone, a nie cierpiące) Czinnamunda wskazuje na oparcie swojego urzeczywistnienia w nierozdzielności tego co męskie i żeńskie: radość & przestrzeń, współczucie & mądrość.

Jak widać bez jasnego, ustnego przekazu do tantry od kwalifikowanego nauczyciela można sobie tylko gdybać o symbolice jidamów :mrgreen:

A wspomniana inna tanka Czinnamundy jest na końcu tego wywiadu:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=876
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
macadamia
Posty: 551
Rejestracja: pt mar 16, 2007 00:15

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: macadamia »

Szaman pisze:czy parterów miewają Tary i czy można to "jakoś zobaczyć" Pozdrawiam
Miewają, a jakże! Zobaczyć można: najlepiej "naocznie" w stanie bardo :) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

macdamia ma rację- można przeczytać o tym np w Bardo Thodol. Rozmaite łagodne bóstwa bóstwa bardo jako partnerki maja Tary.
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Szaman pisze::D
Czytając, pomyślałem po prostu o Tarach, niebieskiej (tam niżej jest też i czerwona, a jeszcze niżej, coś ekstra - z włócznią ;) ) i zielonej ... i o Dordże P(h)amo zwanej po polsku o ile wiem czy to Czerwoną Joginią czy tez Diamentową Świnią. Ta jej włócznia to tzw. katłanga i symboliuzuje jej partnera, męskiego buddę Dordże Czang ... i jeśli nie błądzę, w zjednoczeniu znani są też jako Czakramsamwara -tj. Budda Najwyższej Radości, bodajże główny jidam kagyupów.

W głębsze znaczenia się może lepiej nie wdawajmy bo by może i Freud'em zapachniało z powodu tej fallicznej włóczni :mrgreen: ;)
Kurcze, te wizerunki są niemal identyczne jak w moim śnie. Wtedy jeszcze nie widziałem ich na oczy, a mi się przyśniły. Dopiero od czasu tego snu sie zainteresowałem tematem. Może ten sen to jakaś podpowiedź, tylko jaka? :) Ogólnie rzecz biorąc to w buddyzmie tybetańskim najbardziej mnie odrzucają wszelkie fajerwerki, barwne rytułały, multum "boskich" form itp. Lubię bezpośredniość, prostotę - w tym względzie jestem totalnym minimalistą. :)
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

miluszka pisze:macdamia ma rację- można przeczytać o tym np w Bardo Thodol. Rozmaite łagodne bóstwa bóstwa bardo jako partnerki maja Tary.
A tak, czytałem już jakiś czas temu i wywietrzało :)

Nie dalej też jak wczoraj przed pólnocą, na jednej ze stron Giuseppe Tucci, "Mandala" natknąłem się na wzmiankę o tym że Tara to partnerka jednego z pięciu dhjani buddów - Amoghasiddhi'ego ... i coś też o tym chyba wspominał w tym sennym prologu do "Drogi białych obłoków" Lama Anagarika Govinda ... jak mi teraz coś sennie w umyśle miga ;)
LordD pisze:Kurcze, te wizerunki są niemal identyczne jak w moim śnie. Wtedy jeszcze nie widziałem ich na oczy, a mi się przyśniły. Dopiero od czasu tego snu sie zainteresowałem tematem. Może ten sen to jakaś podpowiedź, tylko jaka? :) Ogólnie rzecz biorąc to w buddyzmie tybetańskim najbardziej mnie odrzucają wszelkie fajerwerki, barwne rytułały, multum "boskich" form itp. Lubię bezpośredniość, prostotę - w tym względzie jestem totalnym minimalistą. :)
Cieszy mnie, że mogłem w czymś pomóc :)

Pozdrawiam :)
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Odnośnie kilku wizerunków (pytanka)

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

jw pisze:A wspomniana inna tanka Czinnamundy jest na końcu tego wywiadu:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=876
Tak tak, wcześniej się pomyliłeś i zdublowałeś, ale dotarłem do tego :) Nie przegap przy tej okazji tego :) Kolejne, drugie już po Khorlo Demczogu podziękowania z mej strony :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”