Małe schronienie

dyskusje i rozmowy
Om
Posty: 28
Rejestracja: pt mar 30, 2007 19:15

Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: Om »

Lama Ole prosił, żeby zanim zacznie się nyndro zrobić 10 000 medytacji małego schronienia. Czy chodzi o całą medytację, której tekst jest np. w "Mojej drodze do lamów", czy też o samą mantrę schronienia?

Proszę o szybką odpowiedź.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cala medytacja - w ośrodku jest dostępna książeczka z tekstem medytacyjnym.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Cześć.

Jeśli to nie jego indywidualnie do Ciebie skierowana prośba, to chodzi zapewne o powtórzenia samej czterowersowej mantry. Co więcej, nie wiem czy opierasz się na tej książce jakiś czas temu już wydanej, toteż zwrócę Ci uwagę na to, że na dziś dzień, tych powtórzeń robi się 11 000. Przynajmniej ja tyle musiałem machnąć jak w tych książeczkach do tej medytacji teraz stoi ;) Może być też i tak, że tekst tej medytacji w książce jaką dysponujesz może się trochę różnić od tego współczesnego w książeczce do medytacji. Jest tak na przykład w przypadku tekstu Trzech Świateł w "Jakimi rzeczy są" (przynajmniej w tych starszych wydaniach jeśli są i jakieś nowsze) które różni się nieznacznie (nie w swej esencji) od tego co czyta się dziś w ośrodkach.

Generalnie, polecam udać się do jednego z ośrodków "Olego" gdzie medytację tę można będzie najprawdopodobniej kupić bądź też zwyczajnie pożyczyć, może nawet od kogoś, kto już ją po prostu zrobił i książeczka leży u niego nieużywana. Tam też winni Ci wszystko dojasnić jeśli nie odpowiednio wyperswadować ;) :mrgreen:
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Kurcze ale masz booker tempo ;) :mrgreen:
satyavrat

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: satyavrat »

11 tysięcy. Ale czy chodzi o powtórzenia podczas medytacji czy poza nią ? (Że się tak ujawnię :) )
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witaj Satyavrat :)
satyavrat pisze:11 tysięcy. Ale czy chodzi o powtórzenia podczas medytacji czy poza nią ? (Że się tak ujawnię :) )
Tak jak mnie uczono - zawsze chodzi o ilość powtórzeń podczas medytacji.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
satyavrat

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: satyavrat »

Nic co było nie poszło na marne bo doprowadziło nas do obecnej sytuacji jak czytałem. Nawet te 5500 powtórzeń... :D Let's do this again :D
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: jw »

Om pisze:Lama Ole prosił, żeby zanim zacznie się nyndro zrobić 10 000 medytacji małego schronienia.
Nie ma czegoś takiego jak "małe schronienie". Każde przyjmowanie buddyjskiego schronienia jest czymś wielkim. Pewnie masz na myśli formalną praktykę przyjmowania schronienia w tzw. KRÓTKIEJ wersji :)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
kyfiatuszek
Posty: 39
Rejestracja: czw paź 05, 2006 08:02

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: kyfiatuszek »

Slyszalam ze Ole nie radzi a nawet stanowczo odradza robienie poklonów razem z diamentowym umyslem?
KoncepcjaJESTpoTOabyOSIĄGNĄĆwglądWYKRACZAJĄCYpozaKONCEPCJĘ;]
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: jw »

kyfiatuszek pisze:Slyszalam ze Ole nie radzi a nawet stanowczo odradza robienie poklonów razem z diamentowym umyslem?
A ja słyszałem coś przeciwnego :) I co teraz? :wink: Najlepiej samej zapytać Olego przy najbliższej okazji.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: booker »

jw pisze:
kyfiatuszek pisze:Slyszalam ze Ole nie radzi a nawet stanowczo odradza robienie poklonów razem z diamentowym umyslem?
A ja słyszałem coś przeciwnego :) I co teraz? :wink: Najlepiej samej zapytać Olego przy najbliższej okazji.
Pamiętam, że Lama Ole zapytany o to jak połączyć pokłony z Dorje Sempa powiedział, że po skończonej sesji pokłonów należy sobie zrobić przerwę (nie pamiętam dokładnie jak długą, może z 30min-1h) i dopiero po przerwie robic Dorje Sempa.

Natomiast mówił aby nie przechodzić natychmiast po pokłonach do Dorje Sempa.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: booker »

booker pisze: Pamiętam, że Lama Ole zapytany o to jak połączyć pokłony z Dorje Sempa powiedział, że po skończonej sesji pokłonów należy sobie zrobić przerwę (nie pamiętam dokładnie jak długą, może z 30min-1h) i dopiero po przerwie robic Dorje Sempa.

Natomiast mówił aby nie przechodzić natychmiast po pokłonach do Dorje Sempa.
Małe addenum.

Ta sprawa odnosiła się do pytania człowieka, którego "praktyką główną" był Dorje Sempa.

Nie wiem jak to jest zorganizowane w takim układzie.

Jak pamiętam praktyki Nyndro powinno się robić po kolei. Zn najpierw skończyć pokłony, potem skończyć Dorje Sempa, potem Ofiarowanie Mandali potem Guru Yogę.

Lama spytał "Jaka jest Twoja praktyka główna ?" gość powiedział "Dorje Sempa" - na to Lama Ole odpowiedział tak jak przytoczyłem wcześniej.


Pozdrawiam
/M

ps. sorry za zamieszanie. :oops:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
blady kris

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: blady kris »

no tak, ale sa przypadki kiedy istotki maja bardzo malo czasu na praktykowanie Nyndro, wiec mozna robic poklony i diamentowy umysl w tym samym czasie [ale nie jednoczesnie hehe] pamietajac aby poklonow bylo wiecej.

a mantre malego schronienia powtarzamy, oczywscie podczas medytacji, ktos tutaj napisal inaczej co mnie bardzo zdziwilo...

buziaczki.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: jw »

blady kris pisze:a mantre malego schronienia
KRÓTKIEGO, a ściślej mówiąc chodzi o KRÓTKĄ WERSJĘ praktyki przyjmowania Schronienia. W buddyzmie nie ma czegoś takiego jak "małe schronienie", Schronienie w Trzech klejnotach i w Lamie jest WIELKIE. Jest WIELKIE niezależnie od tego, co się o nim mówi i jak nazywa, więc może czepiam się niepotrzebnie? :wink:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Blady Kris :)
blady kris

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: blady kris »

masz racje Grubasku.

ciagle myle Malutkie z Krótkim. my bad.

Pzdr.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: booker »

blady kris pisze:ciagle myle Malutkie z Krótkim. my bad.
Nie no ale chyba ogólnie jest tak, że rzeczy małe są krótkie i niewielkie a rzeczy duże są długie i znaczne :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: jw »

booker pisze:
blady kris pisze:ciagle myle Malutkie z Krótkim. my bad.
Nie no ale chyba ogólnie jest tak, że rzeczy małe są krótkie i niewielkie a rzeczy duże są długie i znaczne :)
Jak widać buddyzm łączy przeciwieństwa i wielkie Schronienie może zamknąć się w krótkiej formule :)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: booker »

jw pisze:Jak widać buddyzm łączy przeciwieństwa i wielkie Schronienie może zamknąć się w krótkiej formule Smile
JW, tak na marginesie, dużo robisz praktyki na Strażnika ?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Nina2
Posty: 122
Rejestracja: czw wrz 16, 2004 08:41

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: Nina2 »

Na marginesie: Co znaczy 'robic praktyke' na straznika? Znam paru co 'sa' straznikami, ale nie wiem co to 'praktyka na'.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: booker »

To oznacza medytację wizualizacją i mantrą na formę strażnika, np. Mahakalę.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Sądze,że sformulowanie "medytacja na" jest kalką z angielskiego ( meditation on....). Po polsku raczej powinnismy mówić " medytacja straznika" czy " nad straznikiem" i praktyka strażnika.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: jw »

miluszka pisze:Sądze,że sformulowanie "medytacja na" jest kalką z angielskiego ( meditation on....). Po polsku raczej powinnismy mówić " medytacja straznika" czy " nad straznikiem" i praktyka strażnika.
Tybetańczycy używają na określenie "medytacji" m.in. terminu "gom", co znaczy mniej więcej tyle, co "zaznajamianie się" (becoming familiar) - w domyśle: zaznajamianie się z przeżywaniem innym niż nawykowe, samsaryczne przeżywanie zjawisk.

Celem rozwiania wątpliwości: poza krótkim przywołaniem Mahakali nie wykonuję żadnych tego typu formalnych praktyk strażnika.

Faktycznie "medytacja na..." może być kalką językową, ale w kontekście buddyjskim i tak to określenie jest lepsze niż "medytacja nad...". Z kolei kiedy mówisz "medytuję na lamę" wszystko wydaje się jaśniejsze niż gdybyś powiedziała "wykonuję medytację guru" - to drugie sugerowałoby, że wykonujesz tę samą praktykę, co Twój guru, niekoniecznie guru-jogę :wink:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Powiedziałabym , że wykonuję medytację guru jogi. I wszystko byłoby jasne.
pustelnik
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 07, 2008 09:20
Lokalizacja: neverland

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: pustelnik »

Nie ma żadnych przeciwwskazań jeśli np robie 500 powtórzeń formułki krótkiego schronienia podczas jednego "posiedzenia" ?
....
Ext
Posty: 105
Rejestracja: pn lip 12, 2004 23:14
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Białystok

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: Ext »

Czyli tak dużo czy tak mało?

;)

PS. Nie ma przeciwwskazań :) Lepiej jest jednak zrobić troszkę mniej, a zachować przy tym względnie dobrą koncentrację.
Om Mani Peme Hung
pustelnik
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 07, 2008 09:20
Lokalizacja: neverland

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: pustelnik »

No własnie ze na poczatku juz setka to bylo duzo, teraz wlasnie z czasem juz 300 jest takim standardem i raz jak wlasnie dobilem do 500 to wolalem spytac czy aby to nie jest zle ze np juz sie dekoncentruje troche itp.
....
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Jeśli tylko nie jesteś zniechęcony , ale masz chęć siedzieć , to OK. Rozproszenie też jest czymś normalnym, jednak gdy je zauważysz należy zastosować antidotum i postarać się przywołać uważność.
pustelnik
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 07, 2008 09:20
Lokalizacja: neverland

Re: Małe schronienie

Nieprzeczytany post autor: pustelnik »

Jak się rozpraszam to mala często przypomina mi by znów się skoncentrowac ;]
....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”