Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

dyskusje i rozmowy
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: abgal »

temat wydzielony przez Bookera z tematu: Lama Ole vs Islam; panel: Buddyzm - dialog.
atomuse pisze:Poza tym w buddyzmie tybetanskim (nie wiem, czy we wszystkich szkolach, czy tylko w kadgyu) mahajana i wadzrajana to nie to samo.
A co na to inni przedstawiciele wadżrajany? Jeśli to jest inni buddyzm niż mahajana to dla mnie jest to wielka nowość i zaskoczenie. Jeśli jest to inny buddyzm niż np. ten z Azji wschodniej to ja już nic nie rozumiem...
Nawiasem mówiąc, wadżrajana istnieje również poza Tybetem - całkiem znaczna szkoła Shingon w Japonii to wadżrajana. Również Tendai zaadaptowała, o ile wiem, pewne metody pochodzące z wadżrajany.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

abgal pisze:A co na to inni przedstawiciele wadżrajany?
Tez jestem tego ciekawa :) Tym bardziej, ze nie uwazam sie za przedstawiciela wadzrajany...

abgal pisze:Atomuse, wiesz może co oznacza termin souhei?
Nie wiedzialam. Z walczacych mnichow znam tylko mnichow shaolin.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:
abgal pisze: Czy buddyzm tybetański dotyczy innego buddyzmu niż reszta szkół mahajany?

Podejrzewam, ze tak. Chyba, ze sa jeszcze inne szkoly, ktore uznaja nauki Padmasambawy/ Guru Rinpocze.
Ale to nie znaczy z automatu, że to jest jakiś inny buddyzm, niż ten, który bazuje na czterech szlachetnych prawdach.

Pozdrawiam
kunzang
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: jh »

atomuse pisze:abgal napisał/a:
Czy buddyzm tybetański dotyczy innego buddyzmu niż reszta szkół mahajany?

Podejrzewam, ze tak. Chyba, ze sa jeszcze inne szkoly, ktore uznaja nauki Padmasambawy/ Guru Rinpocze.
Poza tym w buddyzmie tybetanskim (nie wiem, czy we wszystkich szkolach, czy tylko w kadgyu) mahajana i wadzrajana to nie to samo.

Lama Ole naucza wadzrajany. I to w stylu swieckim, nie klasztornym.
Pogląd o odrębności wadżrajany od mahajany istnieje głównie wśród uczniów lamy Ole, nigdzie więcej nie spotkałem się z takim poglądem. Inne szkoły zgodnie twierdzą że wadżrajana jest szkołą mahajany, podkreślał to kilkakrotnie Szamar Rinpocze w swoich naukach.
Japońskie szkoły Shingon i Tendai nie pochodzą od Guru Padmasambhawy a również należą do wadżrajany.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Witam,
Praktykuję Buddyzm od 20 lat wadżrajanę nieco mniej. Szczerze mówiąc zaskoczyła mnie wypowiedź atomuse, że wadżrajana jest czymś innym niż mahajana. A przecież wystarczy sięgnąć na przykład do książki Tengi Rimpocze „Sutry i Tantry” by przekonać się, że jest zupełnie inaczej.
Jeśli chodzi o szkołę Kagyu to trzeba wyraźnie podkreślić -z całym szacunkiem dla Lamy Ole - ale to, co On głosi na temat tego, czym jest Kagyu czy ogólnie wadźrajana to są to głównie Jego poglądy i opinie, stąd często dochodzi do wielu nieporozumień między jego uczniami a uczniami innych nauczycieli. Nie oznacza to że to czego Lama Ole naucza jest gorsze jest po prostu inne i coraz bardziej różne od szkoły Karma Kagyu założonej przez I Karmapę, której pełny przekaz jest kontynuowany do dziś przez takich nauczycieli jak Szamarpa, Tenga Rimpocze i wielu innych.
odczuwaj dobro
kamma
Posty: 59
Rejestracja: czw lis 01, 2007 22:39
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: kamma »

CYTAT Z: Jeśli nie chce się być ślepym trzeba nauczyć się patrzeć
Wywiad z Kunzig Szamarem Rinpocze Dhagpo Kagyu Ling, Francja, 22 lipca 1996 roku zamieszczonego w czasopiśmie Diamentowa Droga www.diamentowadroga.pl


"Pytanie Jaki związek istnieje pomiędzy mahajaną a wadżrajaną?
Szamar Rinpocze: W przypadku mahajany i wadżrajany nie można mówić o związku, ponieważ związek może istnieć tylko pomiędzy dwiema różnymi rzeczami, a tych dwóch ścieżek nie można od siebie oddzielić. Więcej - praktyka wadżrajany opiera się w całości na mahajanie. Podstawę mahajany, z której wywodzi się cała metodyka wadżrajany można pokazać na kilku prostych przykładach: jeżeli wykonuje się medytację wadżrajany, w wizualizacji budda na którego się medytuje wyłania się ze współczucia i pustki - są one od siebie nieoddzielne. Pustka nie jest czarną dziurą, a współczucie nie oznacza tutaj naszego normalnego, emocjonalnego współodczuwania. Co oznacza więc w tym kontekście pustka, a co współodczuwanie? Oba te pojęcia są dokładnie zdefiniowane i wyjaśnione w naukach mahajany. Potrzebujemy więc fundamentu mahajany, by pojąć metodykę wadżrajany i być w stanie właściwie ją zastosować. Jeśli w którymś momencie medytacji pojawia się na przykład sylaba HRI, symbolizująca prawdziwą naturę umysłu, wówczas właściwości tego umysłu muszą zostać opisane przez mahajanę. Można mnożyć podobne przykłady - pokazują one, że mahajana i wadżrajana są od siebie nieoddzielne.
Pytanie Czy to oznacza, że nie istnieje wadżrajana bez podstawy mahajany?
Szamar Rinpocze: Tak, są one od siebie całkowicie nieoddzielne. W wadżrajanie nie ma niczego, co można by widzieć i praktykować niezależnie od wyjaśnień, poglądu i medytacji. Metody wadżrajany opierają się na mahajanie i działają jak nawóz, który przyspiesza rozwój. Wadżrajana proponuje więc dodatkowe środki, które w swej esencji są nieoddzielne od mahajany."

Więc jak można odciąć wadzrajanę od mahajany-drzewo od korzeni?
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Witaj kamma,
świetna robota
odczuwaj dobro
kamma
Posty: 59
Rejestracja: czw lis 01, 2007 22:39
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: kamma »

Witaj Paolo!
Nie sądzisz, że takie przepychanki nie przystoją sympatykom buddyzmu, a co dopiero praktykującym? W końcu wszystkie ścieżki prowadzą do Rzymu, tj. do Prawdy, Nirwany mniejsza o nazewnictwo.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Dzięki za cytat z nauk Szamara Rinpocze, bardzo celny i wart zapamiętania. Ja sama pamietam Jego nauki, w którym podkreślał,że zbyt wielu uczniow mowi o praktykowaniu wadzrajany, a nie ma motywacji nawet takiej, która jest konieczna do praktykowania hinajany ( uwaga - nie mowię o szkole Therawady!). Motywacja konieczna do praktykowania tej najniższej ścieżki to chęć porzucenia sansary.
W dyskusji , jaka tu ma miejsce nie chodzi moim zdaniem o "przepychanki" ale o bardzo fundamentalne zrozumienie, że wadżrajany od mahajany oddzielić się nie da. Jeśli ktoś sądzi,że moze oddzielić metody od współczucia, to jest to bardzo groźne.
Ext
Posty: 105
Rejestracja: pn lip 12, 2004 23:14
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Białystok

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: Ext »

kamma pisze:mniejsza o nazewnictwo.
Nazewnictwo nie jest najważniejsze, ma jednak ułatwiać rozumienie. Jeśli kilka osób posługuje się pojęciem, które każda z nich rozumie inaczej, nie tylko słowa nie spełnią swej pomocniczej dla rozumienia funkcji, ale mogą wprowadzić sporo zamieszania.

Pytałem kiedyś o kwestię wadżrajany i mahajany jednego z nauczycieli "od Olego" i oto co usłyszałem - że sparafrazuję:

Nauki buddyjskie to tort który można pokroić na różne sposoby. Istnieje podział na hinajanę i mahajanę, w którym to wadżrajana zawiera się w mahajanie. Istnieje też taki, który wadżrajanę wyróżnia, jako osobną szkołę

Przy okazji - istotą wadżrajany rzeczywiście nie jest pochodzenie od Padmasambhawy.

Obie "klasyfikacje" nauk nie stoją w żadnej sprzeczności i całkowicie zgadzają się z tym, co mówił Szamar Rinpocze. Nawet jeśli wyróżnimy wadżrajanę, jako osobną kategorię, nie można jej oddzielić od mahajany, a nawet od hinajany.


Osobna sprawa dotyczy przedmiotu "klasyfikacji". Tej klasyfikacji używa się do określania różnych szkół buddyjskich (np. mówi się że zen to mahajana, kagyu - wadżrajana, czasem - jak to niepoprawnie upraszcza lama Ole - therawadę określa się jako hinajanę).
Kiedy indziej z kolei używając tych samych pojęć mówi się o poziomach nauk.
Tak właśnie naucza się w kagyu i prawdopodobnie w innych szkołach buddyzmu tybetańskiego. W tym kontekście szkoła np. kagyu zawiera w sobie wszystkie 3 poziomy, od hinajany, poprzez mahajanę, do wadżrajany. Wszystkie poziomy są "równie" ważne.

Jeśli mogę podzielić się swoją opinią, to myślę, że nauczyciele "od lamy Olego" często, zwłaszcza na publicznych wykładach, zapewne chcąc "uprościć", podają tylko tą klasyfikację z trzema poziomami nauk, nie wspominając o innych, rzeczywiście bardziej rozpowszechnionych poza szkołą Olego opisach.

W tym sensie słowa są jednak ważne, szczególnie w rozmowach dotyczących tak złożonych, wielopoziomowych i nie mających odpowiednich dla siebie pojęć w językach zachodu dziedzin, jak buddyzm.
Om Mani Peme Hung
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Ext pisze:że nauczyciele "od lamy Olego" często, zwłaszcza na publicznych wykładach, zapewne chcąc "uprościć", podają tylko tą klasyfikację z trzema poziomami nauk, nie wspominając o innych, rzeczywiście bardziej rozpowszechnionych poza szkołą Olego opisach.
Wyraziłeś się 'szkoła Olego'. Mam pytanie - czy jest to osobna, samodzielna szkoła?
kamma
Posty: 59
Rejestracja: czw lis 01, 2007 22:39
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: kamma »

Ext powiedział:
Nazewnictwo nie jest najważniejsze, ma jednak ułatwiać rozumienie. Jeśli kilka osób posługuje się pojęciem, które każda z nich rozumie inaczej, nie tylko słowa nie spełnią swej pomocniczej dla rozumienia funkcji, ale mogą wprowadzić sporo zamieszania.

I ja się z tym zgadzam tyle, że z tym nazewnictwem nawiązałam nie do drogi tylko do celu praktyki.
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: jh »

abgal pisze:Wyraziłeś się 'szkoła Olego'. Mam pytanie - czy jest to osobna, samodzielna szkoła?
to ze jest to odrębna szkoła stało sie faktem już dość dawno
W szkole Olego nawet inaczej się praktykuje niż w innych ośrodkach tej samej linii.
Guru joga 16 Karmapy tylko w ośrodkach Olego jest główną praktyką.
Nauki Dharmy wiadomo są takie same ale styl i sposób praktykowania różny, więc można tu śmiało powiedzieć o odrębnej szkole. Może Ole Kagyu? :)
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

To, ze wszystkie szkoly buddyzmu sa w swej esencji tym samym, i ze bazuja na Czterech Szlachetnych Prawdach*, jest chyba wszystkim tutaj jasne.
paolo pisze: Jeśli chodzi o szkołę Kagyu to trzeba wyraźnie podkreślić -z całym szacunkiem dla Lamy Ole - ale to, co On głosi na temat tego, czym jest Kagyu czy ogólnie wadźrajana to są to głównie Jego poglądy i opinie
No nie calkiem. To sa glownie nauki udzielone mu przez XVI Karmape, przez Lopona Tseczu Rinpocze, Kalu Rinpocze i wielu innych. A te sa przeplatane jego pogladami i opiniami. W koncu trudno jest oczekiwac od nauczyciela swieckiego z wieloletnim stazem nauczania, zeby oddzielal Dharme od codziennego zycia swoich uczniow. Ze sie tak - z respektem do lamy Ole - wymadrze.
jh pisze:Pogląd o odrębności wadżrajany od mahajany istnieje głównie wśród uczniów lamy Ole, nigdzie więcej nie spotkałem się z takim poglądem.
Lama Ole nie naucza, ze wadzrajana jest odrebna od mahajany. Wielka Pieczec to szkola mahajany. O "rodzinie mahajany" jest tez mowa we wstepnych praktykach nyndro. Wiec kto praktykuje Diamentowa Droge i mysli, ze wadzrajana jest odrebna od mahajany, ten najwidoczniej zbladzil na sciezce.
kamma pisze:Szamar Rinpocze: W przypadku mahajany i wadżrajany nie można mówić o związku, ponieważ związek może istnieć tylko pomiędzy dwiema różnymi rzeczami, a tych dwóch ścieżek nie można od siebie oddzielić. Więcej - praktyka wadżrajany opiera się w całości na mahajanie.
To, ze te dwie sciezki nie mozna od siebie oddzielic, nie oznacza, ze sa one identyczne. Bo czy nawoz jest owocem? Albo droga pojazdem? Drzewo korzeniem?
Sciezka mahajany mozna podazac na wiele sposobow. I nie potrzeba bujnej wyobrazni, zeby wiedziec, jak taka sciezka wyglada, gdy przejedzie sie po niej Kolo Czasu :)
kamma pisze:Szamar Rinpocze: Metody wadżrajany opierają się na mahajanie i działają jak nawóz, który przyspiesza rozwój.
Kalaczakra ma przyspieszyc kali juge.

(Znacie klawisz "fast forward"? ;))

Wedlug lamy Ole nawozem sa emocje.



* a w ramach mahajany i wadzrajany dodatkowo na obietnicach Bodhisattwy.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
abgal pisze: Czy buddyzm tybetański dotyczy innego buddyzmu niż reszta szkół mahajany?
atomuse pisze: Podejrzewam, ze tak. Chyba, ze sa jeszcze inne szkoly, ktore uznaja nauki Padmasambawy/ Guru Rinpocze.
kunzang pisze:Ale to nie znaczy z automatu, że to jest jakiś inny buddyzm, niż ten, który bazuje na czterech szlachetnych prawdach.
atomuse pisze:To, ze wszystkie szkoly buddyzmu sa w swej esencji tym samym, i ze bazuja na Czterech Szlachetnych Prawdach, jest chyba wszystkim tutaj jasne.
Tak więc nie mówimy o różnych buddyzmach, a różnych szkołach buddyjskich.

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:Tak więc nie mówimy o różnych buddyzmach, a różnych szkołach buddyjskich.
Tak. Widocznie pospieszylam sie z dokladnym przeczytaniem tego, o co pytal Abgal.
Ext
Posty: 105
Rejestracja: pn lip 12, 2004 23:14
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Białystok

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: Ext »

Gwoli ścisłości pojęć ;)

Użyłem skrótu myślowego "Szkoła Olego", zapominając o cudzysłowie, a więc dzięki za uwagę, Abgalu. Oczywiście nie uważam tego za osobną szkołę, ale raczej "podszkołę" (uwaga na cudzysłów), wyróżniającą się specyficznym stylem, tj np "szkoła Szamara Rinpocze", wpomnianego wyżej, który zaleca inny system praktyk, niż lama Ole, "szkoła" Gendyna Rinpocze, itd. Wszyscy ci lamowe należą do Kagyu, lamą linii zawsze pozostaje Karmapa.

Oczywiście, zapewne wszyscy się zgodzicie - ważne jest żeby przy wszystkich tych podziałach i typologiach ani na chwilę nie tracić z oczu całego tortu.

pozdrawiam
Om Mani Peme Hung
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

jh pisze:Japońskie szkoły Shingon i Tendai nie pochodzą od Guru Padmasambhawy a również należą do wadżrajany.
Na czym polega wadzrajana w japonskich szkolach? Czy ma ona cos wspolnego z tantrami?
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Tantra buddyjska ( biorąc pod uwagę źródla historyczne) ma swoje początkiw V w n.e, a wtedy o Guru Rinpocze jeszcze nikt nie slyszał. Zaś zgodnie z tym, co uczą nauczyciele buddyjscy tantra buddyjska pochodzi wprost od Buddy Siakjamuniego, który nauk tego typu udzielil krolowi Indrabodhi. W żadnym przypadku pierwszym nauczycielem tantry nie jest Guru Rinpocze.
A w Japonii zapewne można mówić o szkołach tantrycznych, bo wadżrajana to określenie, ktore przyjęło się bardziej na Zachodzie niż gdziekolwiek indziej.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

miluszka pisze:Tantra buddyjska ( biorąc pod uwagę źródla historyczne) ma swoje początkiw V w n.e, a wtedy o Guru Rinpocze jeszcze nikt nie slyszał.
A to dziwne, bo ja slyszalam, ze Budda Siakjamuni przepowiedzial narodziny Padmasambawy :) Jednak nie wiem, komu i kiedy to mowil.

miluszka pisze:Zaś zgodnie z tym, co uczą nauczyciele buddyjscy tantra buddyjska pochodzi wprost od Buddy Siakjamuniego
Jak to czytam, to przypomina mi sie, ze i lama Ole tak uczy ;)

Ale czemu akurat Guru Rinpoche przyszedl mi na mysl?.. I czemu kojarzycie to, co napisalam ("Chyba, ze sa jeszcze inne szkoly, ktore uznaja nauki Padmasambawy/ Guru Rinpocze.") z tantra buddyjska / wadzrajana? :)

miluszka pisze:A w Japonii zapewne można mówić o szkołach tantrycznych, bo wadżrajana to określenie, ktore przyjęło się bardziej na Zachodzie niż gdziekolwiek indziej.
"Na Zachodzie" masz na mysli na zachod od Chin?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:A to dziwne, bo ja slyszalam, ze Budda Siakjamuni przepowiedzial narodziny Padmasambawy :) Jednak nie wiem, komu i kiedy to mowil.
A wiesz w którym kościele bije dzwon ;)
atomuse pisze:Ale czemu akurat Guru Rinpoche przyszedl mi na mysl?.. I czemu kojarzycie to, co napisalam ("Chyba, ze sa jeszcze inne szkoly, ktore uznaja nauki Padmasambawy/ Guru Rinpocze.") z tantra buddyjska / wadzrajana? :)
Na razie to Ty masz jakieś dziwne skojarzenia... mętne strasznie - w czym rzecz Atomuse? Padmasambhawa to nowy buddyzm? Padmasambhawa to co - poza tym rzecz jasna w czym przyznałaś rację - Padmasambhawa co, z Twej strony? :)
atomuse pisze:"Na Zachodzie" masz na mysli na zachod od Chin?
Na zachód od Uralu - Europa znaczy się i dalej... :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:Na razie to Ty masz jakieś dziwne skojarzenia... mętne strasznie - w czym rzecz Atomuse?
Skoro mam dziwne skojarzenia, metne strasznie, to Ci nie powiem, w czym rzecz, to chyba jasne :)

Sledze po prostu to co piszecie. To wszystko.
kunzang pisze:Na zachód od Uralu - Europa znaczy się i dalej... :)
Wiec zadam pytanie, ktore wczesniej zmazalam... Pod jaka nazwa przyjela sie wadzrajana na Wschodzie ? (pomijajac Japonie, bo tam mozna mowic o szkolach tantrycznych, i Chiny, bo tam sie chyba tantry nie praktykuje)
kunzang pisze:Padmasambhawa to nowy buddyzm?
Nie wiem, czy nowy czy stary, ja w kazdym badz razie nie znam zadnego faceta, ktory by sie narodzil z lotosu.
miluszka pisze:zgodnie z tym, co uczą nauczyciele buddyjscy tantra buddyjska pochodzi wprost od Buddy Siakjamuniego, który nauk tego typu udzielil krolowi Indrabodhi.
Czy to ten krol Indrabodhi, co nazywany jest tez Indrabhūti, i na ktorego dworze wychowal sie (wyrosl?) Padmasambhawa?
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Budda Siakjamuni faktycznie przepowiedzial narodziny Padmasambhawy, zresztą jak i Karmapy, Dziamgona Kongtrula wielkiego i wielu innych. jednak z punktu widzenia historyków buddyzmu tantra powstała około V wieku i z jej powstaniem Padmasambhawa nie miał nic wspólnego.
Odnośnie tożsamości krolów niewiele mi wiadomo. Powinien być to inny król (dzieliło ich z górą ponad tysiac lat) , ale w opowieściach buddyjskich niektórzy żyją bradzo dlugo, inni zstępują czy wstępują co jakiś czas do czystych krain, więc kto ich tam wie?
A wadżrajana na zachod od Chin nazywała się tantrą, tajemną mantrą czy też zapewne wadżrajaną, ale to mniej popularna nazwa.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:
kunzang pisze:
Padmasambhawa to nowy buddyzm?

Nie wiem, czy nowy czy stary, ja w kazdym badz razie nie znam zadnego faceta, ktory by sie narodzil z lotosu.
Widzisz, to zależy od przekazu. Dla bonpów, Padmasambhawa został znaleziony na kwiecie lotosu, ale to nie znaczy że się w nim narodził - miał brata i był synem księcia szang szung Drenpa Namkhi, a jego matka była indyjską księżniczką. itd...

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: abgal »

atomuse pisze: Na czym polega wadzrajana w japonskich szkolach? Czy ma ona cos wspolnego z tantrami?
Jeśli chodzi o shingon, skrótowy opis doktryny i praktyk mozna znaleźć pod poniższym linkiem:
http://www.shingon.org/teachings/Shingo ... ingon.html
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: booker »

atomuse pisze:Pod jaka nazwa przyjela sie wadzrajana na Wschodzie ? (pomijajac Japonie, bo tam mozna mowic o szkolach tantrycznych, i Chiny, bo tam sie chyba tantry nie praktykuje)
Chyba się jednak w Chinach praktykuje
- http://yogilin.net/
- http://www.yogichen.org/

http://www.yogichen.org/cw/cw29/bk045.html

Tantrę również - http://yogilin.net/efiles/p0789.html

Pozdrówka
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

Od siedmiu lat staram się kierować wskazówkami Lamy Ole ,ale pierwszy raz spodkałem się z tym ,że:wadżrajana jest czymś innym niż mahajana! Ole o niczym takim, :644: nie wspominał.
Paolo napisał/a
Praktykuję Buddyzm od 20 lat wadżrajanę nieco mniej. Szczerze mówiąc zaskoczyła mnie wypowiedź atomuse, że wadżrajana jest czymś innym niż mahajana. A przecież wystarczy sięgnąć na przykład do książki Tengi Rimpocze „Sutry i Tantry” by przekonać się, że jest zupełnie inaczej. itd
20 lat !!!
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

JH napisał/a:Pogląd o odrębności wadżrajany od mahajany istnieje głównie wśród uczniów lamy Ole,
Znam sporo uczniów Lamy ,którzy nie zgodzili by się"głównie" z tym poglądem.
Z wody powstaje para wodna i lód .Inny stan skupienia i właściwości ale to H2O .Zależy co lubidsz?I co możesz?
Jak się nie ma co się lubi ,to się lubi co się ma-np ciało i związane z nim uwarunkowania,umysł i możliwości,karmę i zdolności.A jeśli ktoś we wszystkim ma cińko ?-Pewnie zadaje głupie pytania i nie powinien praktykować np taki Gafcio.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

miluszka pisze:Powinien być to inny król (dzieliło ich z górą ponad tysiac lat), ale w opowieściach buddyjskich niektórzy żyją bradzo dlugo, inni zstępują czy wstępują co jakiś czas do czystych krain, więc kto ich tam wie?
Nauki Buddy sa ponadczasowe, wiec mozliwe, ze chodzi o tego samego krola...
wikipedia pisze:Król Indrabodhi (Indrabhuti) - król półlegendarnej indyjskiej krainy Oddiyana, mistrz Buddyzmu Diamentowej Drogi z Indii, jeden z 84 Mahasiddhów (Wielkich Urzeczywistnionych). Bezpośredni uczeń Buddy Siakjamuniego, który przekazał mu najgłębsze nauki tradycji Vajrayana, dopełniając w ten sposób Trzeci Obrót Kołem Dharmy (trzeci przekaz nauk buddyjskich po Hinajanie i Mahajanie).
Czy te historycznie udokumentowane tantry z V wieku, o ktorych pisalas, naleza do Najwyzszych Joga Tantr?

abgal pisze:Jeśli chodzi o shingon, skrótowy opis doktryny i praktyk mozna znaleźć pod poniższym linkiem:
http://www.shingon.org/teachings/Shingo ... ingon.html
Dzieki za linka.

Znalazlam jeszcze taka wzmianke na wikipedii :
Z punktu widzenia Wadżrajany tantry Shingon można porównac do tantr Krija, Carja i Yoga.
booker pisze:Chyba się jednak w Chinach praktykuje
- http://yogilin.net/
- http://www.yogichen.org/
Faktycznie. Kiedys nawet czytalam kilka tekstow jogina Chena :649:
I o "serwisie dla zmarlych" jego ucznia, dr Lina, tez...
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Związek między Mahajaną i Wadżrajaną

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Potrzebujemy więc fundamentu mahajany, by pojąć metodykę wadżrajany i być w stanie właściwie ją zastosować.
Dzięki za ten fragment.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”