Duma bóstwa

dyskusje i rozmowy
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Duma bóstwa

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Witam

Naszła mnie dzisiaj ochota na poczytanie o dumie bóstwa, ale jak się wpisze w google po polsku, to wyskakują uwagi dosyć zdawkowe, co jest w sumie chyba regułą w tym temacie. Zna ktoś jakieś dłuższe i bardziej wyczerpujące nauki na ten temat? Mogą być po angielsku, albo tytuły książek, w których o tym znajdę.

Pozdrawiam
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Duma bóstwa

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

Wziąłem w międzyczasie do ręki "Wprowadzenie do buddyzmu tybetańskiego" J. Powersa [Kraków 2003], są dwa akapity na ten temat na s. 269-270; ale jak ktoś zna więcej, to ja dalej bardzo chętnie.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Duma bóstwa

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Na temat dumy bostwa ( występującej podczas etapu kie rim, czyli budowania w praktyce tantrycznej) możesz przeczytać np tu:
nauki o Czenrezi
w skrocie:
Następnie jest poleganie na dumie. Otóż duma oznacza coś takiego, jak myślenie: "Och, jestem dobry". Jest się bardzo dumnym z tego, czym się jest. Ten rodzaj dumy musi być na chwilę odłożony na bok, a zamiast tego myśli się: "Jestem Czenrezig". To całkowite przekonanie, że faktycznie jest się Czenrezig podczas medytacji jest bardzo ważne. Trzeba doskonalić tego rodzaju dumę. Dlaczego trzeba myśleć: "Jestem Czenrezig"? Tym, co przejawia się w formie bóstwa jest umysł, i tym, co lgnie do pojęcia "ja" jest również umysł. Umysł jest bóstwem, bóstwo jest umysłem. Tak, więc trzeba myśleć: "Jestem Czenrezig" z powodu utożsamiania się umysłu z formą bóstwa.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Duma bóstwa

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

posty na temat mojej choroby wyrzuciłam do Off topic
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”