ścieżka Dalajlamy?

dyskusje i rozmowy
jigoro84

ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: jigoro84 »

Hej,
to mój pierwszy wpis na tym forum, więc witam wszystkich:)

Chciałbym prosić o pomoc. (Nietety nie wiem nawet czy to odpowiednie miejsce i post).
Chciałbym spróbować powiedzmy zbliżyć się do praktyki buddyjskiej. Po przeczytaniu kilkunastu książek różnych autorów zdecydowanie najbardziej zainspirowała mnie osoba XIV Dalajlamy. Wiem, że póki ci nie istnieje chyba jakaś zorganizowana grupa tradycji gelug. Czy możecie polecić jakąś szkołę w Warszawie zbliżoną w swoich poglądach i sposobie myślenia do Dalajlamy? Chodzi mi szczególnie o zdroworozsądkowe i zwyczajne noralmne podejście do życia.
Podobne pozytywne odczucia miałem po przeczytaniu książek Thich Naht Hanh'a. Ale jego grupy też chyba nie ma w Warszawie. (Tak, wiem, że gelug i zen to różne tradycje).
Myślałem jeszcze o warszawskiej Szambali, ale nie wiem już co o niej sądzić przeczytawszy o paru "ekscesach" Chogyama Trungpy (z drugiej strony, kto ich nie miał). Natomiast bardzo podoba mi się praktyka poprzez różne czynności (ceremonia herbaty itd.). Bardzo by mi to odpowiadało, bo trenuję judo.
Mam nadzieję, że nie namieszałem za bardzo.
dziękuję i pozdrawiam
jigoro84
Siwy Jogin
Posty: 428
Rejestracja: śr lis 08, 2006 22:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Siwy Jogin »

Witaj.
Polecam Szambalę i myślę, że znajdziesz tam przyzwoitych i zdrowomyślących ludzi i nie patrz na ekscesy Trungpy, bo nie przekłada się to na szambalijną społeczność, jak też nie przekłada się to na następcę Trungpy, Sakjonga Rinpocze. Zresztą warto pochodzić do różnych grup i sprawdzić, gdzie czujesz się najlepiej. Wydaje mi się, że w Warszawie jest również jakaś grupa Gelugpów, ale mogę się mylić.
pozdrawiam
Siwy jogin
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Również polecam Szambalę. Ja sama nie idę tą drogą, ale spędziłam w sumie parę miesiecy w centrum Szambali na Europę - w Dechen Choling. Droga Szambali to wiele różnorodnych szkoleń, które kompletuje się stopniowo. Dla wielu ludzi z Westu jest to bardzo pomocne, gdyż przez to widać postęp na ścieżce ( co nie jest tak oczywiste, gdy robi się i robi praktyki np nyndro i jest się na poziomie początkującego przez długi czas). Wiele z tych szkoleń ma bardzo konkretne odniesienia do funkcjonowania tu i teraz.
Ludzie poza tym są fajni i bardzo konkretni .
Awatar użytkownika
tomo
Posty: 262
Rejestracja: wt wrz 19, 2006 21:35
Lokalizacja: Tarnów

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: tomo »

jigoro84 pisze: Chciałbym spróbować powiedzmy zbliżyć się do praktyki buddyjskiej. Po przeczytaniu kilkunastu książek różnych autorów zdecydowanie najbardziej zainspirowała mnie osoba XIV Dalajlamy. Wiem, że póki ci nie istnieje chyba jakaś zorganizowana grupa tradycji gelug.
Czy kontaktowałeś się z niejakim Zbyszkiem, który jest mnichem tradycji Gelug? Oto jego strona: http://www.geocities.com/gelug_polska/z ... rub_dzinpa

Być może on Ci powie, czy nie funkcjonuje jakaś "kameralna" grupa, praktyktujących w tej tradycji. Czcigodny Tenzin Jangchub, który także jest mnichem Gelugpy, i leczy tutaj ludzi z polecenia Dalajlamy, też coś "działał" i organizował buddyjskie wykłady. Być może udało mu się zawiązać jakąś grupę medytacyjną? Warto byłoby go zapytać.

Jego strona jest tutaj: http://www.tenzin_jangchub.republika.pl/j_polski.htm

Jeśli chcesz z nim porozmawiać (po angielsku), to jest on czasem bezpośrednio dostępny pod Warszawskim numerem telefonu. Jak ci się nie uda go złapać, to mogę go o to zapytać sam, jak się z nim będę widział na początku przyszłego miesiąca.
Wyślij list lub kartkę choremu dziecku:
http://marzycielskapoczta.pl
jigoro84

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: jigoro84 »

Po pierwsze bardzo dziękuję za pomoc!

Tak widziałem, że polski mnich tradycji gelug stara się zorganizować grupę w Polsce, ale póki co to są chyba tylko zamierzenia. Nawet nie wiem czy gelug to coś dla mnie. Po prostu zachwycił mnie sposób spojrzenia Dalajlamy.
Mam też obawy w stosunku do tych wszystkich buddyjskich nazw (szczególnie chodzi mi o kierowanie się do różnych buddów, lamów itd.) Byłem wychowany jako katolik, więc nie wiem jak to będzie.
Czy moglibyście napisać jak wygląda praktyka w Szambali i być może jak w Gelug. CZy nauki Szambali są zbieżne z Dalajlamą?

Do Tomo:
Byłbym bardzo wdzięczny gdybyś mógł się skontaktować z Czcigodnym Tenzinem Jangchub. Jak sam widzisz jeszcze nawet nie wiem czego chcę, a nie chciałbym mu zawracać głowy.

dziękuję i pozdrawiam
jigoro 84
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

jigoro84,

Jak jesteś z Warszawy, to najlepiej pochodź również po tym, co tam jest (a jest praktycznie wszystko). Może się okazać, że ani Szambala ani Gelugpa :) Może się okazać, że się będziesz miesiącami nakręcał na wymarzoną grupę, a potem się okaże, że to nie to.

W ogóle nauki większości szkół są zbieżne z naukami Dalajlamy, ale diabeł tkwi w szczegółach: tu każda szkoła ma coś innego do powiedzenia.

Pzdr
Piotr
Siwy Jogin
Posty: 428
Rejestracja: śr lis 08, 2006 22:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Siwy Jogin »

W ośrodkach Szambali praktykuje się głównie prostą medytację polegającą na zauważaniu oddechu. Trungpa przystosował nauki buddyjskie do człowieka zachodu, stworzył nową "ponadbuddyjską" terminologię, ścieżkę skierowaną do ludzi, którzy niekoniecznie chcą wchodzić w buddyzm sensu stricte. Nie znajdziesz tu tantrycznych bóstw, modlitw itp.
Szambala oferuje też sporo interesujących programów m.in. Trening Szambali składający się z pięciu poziomów, dwutygodniowe odosobnienia, całodzienne sesje medytacyjne...
Trungpa zaadaptował do Szambali również wiele japońskich sztuk: organizowane są kursy ikebany, kyudo itd. (na razie poza Polską).
Oczywiście, jeśli ktoś chce wejść na ścieżkę "typowo buddyjską" (praktyki wstępne, schronienie itd.), znajdzie w Szambali również i to, jednak zaleca się najpierw osiągnięcie stabilności umysłu poprzez praktykę szine.
Awatar użytkownika
Dorota
Posty: 427
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 10:52
Płeć: kobieta
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Łódź

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Dorota »

nooo tak, a w Lodzi oczywiscie osrodka Szmbali nie ma :zdegustowany:
Siwy Jogin
Posty: 428
Rejestracja: śr lis 08, 2006 22:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Siwy Jogin »

Dorota pisze:nooo tak, a w Lodzi oczywiscie osrodka Szmbali nie ma :zdegustowany:
Zawsze możesz przyjechać do Wawy na Poziom I Treningu Szambali, a potem zainicjować grupę medytującą ;)
Awatar użytkownika
tomo
Posty: 262
Rejestracja: wt wrz 19, 2006 21:35
Lokalizacja: Tarnów

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: tomo »

W temacie :) :

Z niepotwierdzonych jeszcze źródeł: J.Ś. Dalaj Lama będzie w Polsce od 5 do 12 grudnia 2008, 11 grudnia ma się odbyć "spotkanie publiczne" na Torwarze, w Warszawie.

źródło: http://www.tsering.wroclaw.pl/forum/viewtopic.php?t=187
Wyślij list lub kartkę choremu dziecku:
http://marzycielskapoczta.pl
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Nie wiem czy to takie niepotwierdzone, bo Dalajlama ma przyjechać na zaproszenie L.Wałęsy, a jego kancelaria potwierdzała to juz jakiś czas temu.
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

A w Krakowie bedzie odbierał honorowy doktorat UJ 8 grudnia. Ma być też otwarty wykład. Wiadomosć potwierdzona.
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: jerez »

czy jak juz bedzie wiadomo o ktorej co i jak to bedziesz mogla miluszko wrzucic na forum info na ten temat?

edit:
w sensie o godzine mi chodzi :)
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Ok. Na razie wiem, że rano ma być ceremonia odebrania doktoratu, potem obiad ( Dalaj Lama jako mnich musi zdążyć z posiłkiem do południa). Zapewne wykład będzie po południu, napiszę , gdy już będzie wiadomo dokładnie co i jak.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

miluszka pisze:( Dalaj Lama jako mnich musi zdążyć z posiłkiem do południa)
A jak nie zdazy? Pojdzie jego praktyka na marne?
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

atomuse pisze:A jak nie zdazy? Pojdzie jego praktyka na marne?
Pewnie nie zje.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

iwanxxx pisze:Pewnie nie zje.
To trzeba dac mu w pore jesc, zeby nie wyglodnial.
Siwy Jogin
Posty: 428
Rejestracja: śr lis 08, 2006 22:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Siwy Jogin »

atomuse pisze:
iwanxxx pisze:Pewnie nie zje.
To trzeba dac mu w pore jesc, zeby nie wyglodnial.
Głodny Dalejlama to zły Dalejlama?
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: domber »

Siwy Jogin pisze:Głodny Dalejlama to zły Dalejlama?
nie !
głodny Dalajlama to głodny Dalajlama nic więcej i nic mniej
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Rozmowę na temat wagi Dalaj Lamy wyrzucam do śmietnika, dyskusje tu się pojawiające mają być merytoryczne.
hunkydoris
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 25, 2008 11:01
Lokalizacja: Kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: hunkydoris »

miluszka, a gdzie obędzie się ta uroczystość?
bo właśnie moja siostra studiuje na socjologii i podobno wszystkie kierunki mają odwołane zajęcia właśnie z powodu wizyty Dalajlamy, ale nie 8go, tylko 12go w piątek...
a nigdzie nie mogę znaleźć żadnych oficjalnych informacji...
czy mogłabyś coś więcej o tym napisać?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Hunkydoris :)
.
dane :580:
hunkydoris
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 25, 2008 11:01
Lokalizacja: Kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: hunkydoris »

dzięki :)
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

hunkydoris pisze:miluszka, a gdzie obędzie się ta uroczystość?
bo właśnie moja siostra studiuje na socjologii i podobno wszystkie kierunki mają odwołane zajęcia właśnie z powodu wizyty Dalajlamy, ale nie 8go, tylko 12go w piątek...
a nigdzie nie mogę znaleźć żadnych oficjalnych informacji...
czy mogłabyś coś więcej o tym napisać?
A ja mam trochę inne informacje, ze DL może być już 7 grudnia w Krakowie na razie są przygotowania dla spotkania dla sanghi buddyjskiej na 7 grudnia, bo niestety UJ chce zrobić tylko dla studentów wejściówki.
Pani Joanna Grala i Miluszka próbuje załatwić spotkanie dla sanghi na niedziele 7 XII.
potrzebna będzie sala (duża, nie za droga), profesjonalni ochroniarze, bramki do prześwietlania, transport dla całego orszaku DL (10 osob), tlumacz itd.każdy kto chce pomoc niech kontaktuje się z Miluszka.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Jest właśnie tak, jak napisał Milarepa. Tylko nie wiadomo, czy uda się załatwić jakieś spotkanie dla sanghi - żadnej odpowiedzi z biura DL nie ma do tej pory. UJ planuje spotkanie tylko z tzw społecznością akademicka, więc gdyby się nie udało ze specjalnym spotkaniem dla buddystów, będziemy próbować załatwić wejściówki na wykład ( Auditorium Maximum).
o 10:30 8 grudnia będzie ceremonia wręczenia doktoratu, o 11:30 obiad, potem spacer po Rynku i okolicach. Wykład po południu, nie pamiętam w tej chwili godziny.
hunkydoris
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 25, 2008 11:01
Lokalizacja: Kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: hunkydoris »

dzięki za informacje!
myślę, że może warto by przenieść te informacje do jakiegoś nowego wątku?

ja akurat jestem studentką UJ, co tym razem okazuje się być dużym plusem.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Chciałem tez z wrócić uwagę, ze Dalajlama jest osłabiony. Jest po dwóch operacjach, tydzień temu operacja usuwania woreczka żółciowego, więc może się nie zgodzić na osobne spotkanie z buddystami, sympatykami. Ale jest okazja zobaczyć Dalajlame na lotnisku i może w czasie spaceru po rynku.? Osobiście bym chciał żeby było osobne spotkanie dla ludzi nie związanych UJ bo ja nie jestem studentem. Niestety wynajęcie sali UJ to 6 tysięcy za godzinę na razie w razie decyzji Dalajlamy będzie wynajmowana salka w Maghha na 300 osób. Ale myślę, ze zapotrzebowanie może być większe.
Efcia25
Posty: 277
Rejestracja: pn mar 05, 2007 22:24
Tradycja: Karma Kagyu

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Efcia25 »

A wiadomo już coś o wizycie Dalajlamy w Warszawie? Ponoc na Torwarze ma być spotkanie.
hunkydoris
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 25, 2008 11:01
Lokalizacja: Kraków

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: hunkydoris »

Efcia25, osobny wątek na temat wizyty Dalajlamy powstał tu:
http://forum.medytacja.net/phpBB2/viewtopic.php?t=7950
Chayen
Posty: 13
Rejestracja: sob maja 02, 2009 14:12
Płeć: kobieta
Tradycja: Karma Kamtzang

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Chayen »

witam wszystkich :D
napisałam tylko kilka postów, ale czytam forum już od dawna.
Postanowiłam poprosić was o radę. Mam 16 lat, właśnie skończyłam gimnazjum. Praktykę rozpoczęłam trzy lata temu w sandze Lamy Olego, ponieważ był to jedyny ośrodek buddyzmu tybetańskiego (mieszkam w Gdańsku). Praktykowałam tam dwa lata, przyjęłam schronienie a w lipcu zeszłego roku pojechałam na kurs Poły do Kuchar, złożyłam tam też ślubowanie bodhisattwy. :)
Po powrocie i dłuuugim namyśle, doszłam do wniosku, że sposób przekazu nauk Olego nie jest dla mnie najlepszy, że nie tego szukałam. Oczywiście, to nie spadło tak nagle - już wcześniej miałam pewne wątpliwości, ale 10 dni w Kucharach rozstrzygnęły sprawę ;) Przestałam robić pokłony, powróciłam do prostych medytacji. Kiedy 3 lata temu zaczęłam praktykować, najbardziej chciałam zacząć w Gelug. Zaczęłam dużo czytać o tej tradycji, chciałam ją głębiej poznać. We wrześniu wyjechałam do Indii, gdzie poznałam Tenzin Palmo, Brytyjkę, mniszkę w tradycji Ningma. Powiedziała mi, że wszystko przyjdzie we właściwym czasie, i tego sie trzymałam (i staram trzymać, chociaż jest ciężko). Miałam też to szczęście wysłuchania nauk Dalajlamy w Dharamsali :)
Po powrocie z Indii napisałam do wspomnianego już tutaj Zbyszka Modrzejewskiego , który ma grupę Gelug w Warszawie. Niestety, okazało się, że nie mogę do nich dołączyć z 2 powodów - jestem z Gdańska i nie mam jeszcze 18 lat.
Teraz utrzymuję kontakt (na skypie ;) ) z Lamą Gursamem (Drikung Kagyu), który bardzo mi pomaga, tłumaczy, wysyła różne teksty itd. Czuję jednak, że coraz bardziej potrzebuję sanghi. Od roku praktykuję bez szkoły, i staje się to dosyć trudne. Dużo czytam sutr, książek, ale to nie to samo. Potrzebuję kontaktu z żywymi ludźmi, nauczyciela.

ale się rozpisałam :D
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Witaj.
Jesli masz konto na facebooku to zlinkuj sie ze mna http://www.facebook.com/#!/maciek.szczurowski
Postaram ci sie pomoc jak tylko moge, znam troche ludzi w 3 miescie wiec znajdziemy kogos kto ci moze pomoc.
pozdrawiam
Chayen
Posty: 13
Rejestracja: sob maja 02, 2009 14:12
Płeć: kobieta
Tradycja: Karma Kamtzang

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Chayen »

Dziękuję :) wysłałam już zaproszenie :)
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: ścieżka Dalajlamy?

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

nie wazne, juz sie udalo wyslac :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”