szentong

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: jw »

atomuse pisze:
zyptse pisze:
atomuse pisze:Postrzeganie zjawisk jest zawsze subiektywne. Ale czy takim jest doswiadczanie pustki zjawisk?
Właśnie o to cały czas pytam :)
Co wiedzialam, to powiedzialam.
A moim zdaniem najpierw należałoby się w ogóle zastanowić nad znaczeniem terminu "obiektywność" :cwaniak: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Sambhogakaja , jak napisałeś "ma swój aspekt realnego istnienia", ale bynajmniej to nie jest to "inne" To "inne" to wszystko to co relatywne i splamione i właśnie to jest zupełnie puste, pozbawione własnej natury. A sambhogakaja, jako właściwosci buddy nie jest pozbawiona własnej natury. Z tym, że "istnienie" i "realne" to słowa jako żywo z asortymentu prawdy relatywnej, więc do sambhogakaji odnoszą się jedynie w sposób przybliżony.

ps To do Zyptse
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Człowiek nie jest w stanie przeczytać wszystkiego na temat buddyzmu, więc mam pytanie: Jakie teksty należy czytać, żeby umieć rozpoznać prawdziwego guru? Mogą być konkretne tytuły, jeżeli to nie problem, albo jakiś zakres tematyczny, który trzebaby znać, aby potrafić nauczyciela sprawdzić?
Ogólnie, dzięki za posty, jw i nie tylko :)
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

jw pisze:A moim zdaniem najpierw należałoby się w ogóle zastanowić nad znaczeniem terminu "obiektywność
Też, ale już mnie zmęczył ten temat, więc chyba trochę odpuszczę. W każdym razie na razie :)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

miluszko, mam pytanie: czy Khenpo Tsultrim Giamtso Rinpocze naucza szentong jako najwyższego poglądu? Zamówiłem sobie książkę "Słońce mądrości" - czy to będzie wyjaśnienie madhyamaki z punktu widzenia szentong?

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Khenpo Cultrim naucza szentong jako najwyższego poglądu. Słońce Mądrości jednak jest wyjaśnieniami z punktu widzenia II Obrotu, jako, że jest to komentarz do Mulamadhjamakakariki Nagrdżuny. Polecam bardzo tę pozycję, bo komentarz jest bardzo klarowny!. Natomiast w Jego Medytacji Pustki jest przedstawiony kolejno każdy z poglądów - od braku ja, aż do szentong.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: jw »

zyptse pisze: Człowiek nie jest w stanie przeczytać wszystkiego na temat buddyzmu, więc mam pytanie: Jakie teksty należy czytać, żeby umieć rozpoznać prawdziwego guru?
Powiedz mi jak mała myszka może z poziomu podłogi zajrzeć na stół? ;) Musiałaby trochę urosnąć, nie? :)

Jeżeli chcesz praktykować metody hinajany lub mahajany nie musisz sobie zawracać głowy autentycznością guru, bo na tym poziomie nauk nie przyjmujesz schronienia w guru.

A jeżeli jesteś zdecydowany praktykować wadżrajanę i chcesz rozpoznać autentyczność jakiegoś guru na podstawie tekstów, to np. "Słowa mistrza Samatabhadry" Patrula Rinpocze.

Jednak tradycyjne metody wzajemnego, wieloletniego sprawdzania się nauczyciela i ucznia, które zapewne dobrze funkcjonowały w Tybecie mogą nie do końca sprawnie funkcjonować na Zachodzie. Warunki są nieco inne, nauczyciele przyjeżdżają i wyjeżdżają, nie mieszkają przez całe życie w jednej dolinie, w której sam się urodziłeś :) Jeśli jednak masz dużo czasu i determinacji, to zapewne dasz radę sprawdzić nauczyciela (i jednocześnie dasz szansę nauczycielowi sprawdzenia ciebie) w sposób tradycyjny. A jeśli nie, to zobacz np. tu:
http://www.palyul.org/eng_about_newtobuddhism.htm
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

jw pisze:"Słowa mistrza Samatabhadry" Patrula Rinpocze.
Opis książki z księgarni internetowej pisze:Jest to komentarz do praktyk wstępnych w tradycji longcien ningthig (...)
"Praktyk wstępnych" - Czyli to jest książka o "czterech podstawowych rozmyślaniach" (Cenność ludzkiego odrodzenia, nietrwałość itd.) i Nyndro?
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: jw »

zyptse pisze:
jw pisze:"Słowa mistrza Samatabhadry" Patrula Rinpocze.
Opis książki z księgarni internetowej pisze:Jest to komentarz do praktyk wstępnych w tradycji longcien ningthig (...)
"Praktyk wstępnych" - Czyli to jest książka o "czterech podstawowych rozmyślaniach" (Cenność ludzkiego odrodzenia, nietrwałość itd.) i Nyndro?
Nie tylko.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

jw pisze:Nie tylko.
A co jeszcze jest, bo nie wiem, czy tych rzeczy już gdzieś nie mam, a ostatnio się trochę wykosztowałem i miarkuję kasę.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: jw »

zyptse pisze:
jw pisze:Nie tylko.
A co jeszcze jest, bo nie wiem, czy tych rzeczy już gdzieś nie mam, a ostatnio się trochę wykosztowałem i miarkuję kasę.
Wszystko, co potrzebne :) Na książce Patrula nie ma co przyoszczędzać, więc zacznij na nią zbierać :)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

jw pisze:Na książce Patrula nie ma co przyoszczędzać, więc zacznij na nią zbierać
OK :)
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: szentong

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

jw pisze:(...) książce Patrula (...)
Nigdzie już jej nie można dostać. W "wysyłkowej", którą cytowałem też nie ma już egzeplarzy na sprzedarz.
Jednak wg. rime.pl:
rime.pl pisze:WORDS OF MY PERFECT TEACHER- niepełna wersja wydana w Polsce pod tytułem “Słowa mistrza Samantabhadry” autorstwa Patrula Rinpoczego. Niezwykle inspirujący przewodnik po praktykach wstępnych (nyndro) w tradycji longczen ningthig szkoły Ningmapy. Ze względu na swój pozasekciarski przekaz zalecany szeroko we wszystkich tradycjach buddyzmu tybetańskiego. Tłumaczenie-Padmakara Translation Group.
Zajrzałem do empiku i znalazłem:
Words ... - jeżeli kogoś oprócz mnie to interesuje.
Dodatkowo to chyba komentarz do tej książki: 1, 2, 3, 4, 5.
Linki do niego pochodzą z działu Teksty na mahajana.net.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”